dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wymiana kotła

    Witam!
    Przymierzam się do wymiany kotła z podajnikiem na gazowy. Rozważam Junkers Cerapurmaxx ZBR 65-2 kondensat. Powierzchnia domu to ok 430m2 (ok 1200m3) budownictwo z lat 30 ocieplony okna wymienoine (izolacja średnia) Czy ktoś jest mi w stanie pomóc w orientacyjnym wyliczeniu kosztów jakie będę ponosił za korzystanie z tego typu ogrzewania? Dodam że tylko c.o. bez wody nowe grzejniki jak i instalacja.Ewentualnie jaki kupić na ekogroszek ? Z góry dziękuje

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    8 kWh/kg x zużycie w kg x 60% /sprawność kotła/
    -----------------------------------------------------------------------=m3x2,4 zł
    11 kWh/m3 x 95% /sprawność kotła/
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 20-03-2017 o 06:38

  3. #3

    Domyślnie

    czy te podane wartości to są dla wszystkich obliczeń? Co znaczy zużycie w kg?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał bodek38 Zobacz post
    czy te podane wartości to są dla wszystkich obliczeń?
    Nie rozumiem

    Co znaczy zużycie w kg?
    1 tona = 1 000 kg

  5. #5

    Domyślnie

    chodzi mi o te 8kW/kg czy te 11kW/m3 , co do zuzycia to jest dobowo?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Przyjąłem ekogroszek 8 kWh/kg. Możesz podstawić swoją wartość.
    Podobnie z gazem ziemnym - 11 kWh/m3 i jego ceną

    Pokazałem tylko schemat liczenia.
    Jeśli z ciągu doby zużyjesz całe 300 litrów z zasobnika, to tak, to jest zużycie dobowe.

  7. #7

    Domyślnie

    niestety nie potrafie się w tym połapać może podam parametry i mi to wyliczysz?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    W #2 masz gotowy wzór. Tylko podstawić ilość zużywanego węgla w kg.

    Ile zyżywasz ekogroszku?

  9. #9

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    11 kWh/m3 x 95% /sprawność kotła/
    Mierzone ciepłomierzem?, wartosc wydaje sie zawyzona. 10.45 kWh/m3 raczej nierealne, ja przyjmuję do obliczen ok 9,5 kWh/m3 co jest potwierdzone przez tych którzy maja ciepłomierze i notują wyniki pomiarów.

  11. #11

    Domyślnie

    a ja dalej nic z tego nie wiem sprawność kotła który chce kupić to wg info wychodzi 107%

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Upraszczając.

    Grzejąc węglem zużywasz
    8 kWh/kg x 7 000 kg x 0,6 sprawność kotła = 33 600 kWh

    Przy cenie kWh z gazu 0,24 zł za gaz zapłacisz
    33 600 x 0,24 zł = ok. 8 000 zł

    @Asolt. Z tego nikt nie strzela, to są szacunki. Nie znamy sprawności kotła kondensacyjnego i weglowego, faktycznej kaloryczności węgla, ani ceny gazu.

    @bodek38. Dostawca gazu rozlicza się z ciepła spalania, a nie wartości opałowej. Przyjmując ciepło spalania i sprawność 107% liczyłbyś uzyski z kondensacji 2 razy.
    Więc, albo ciepło spalania 11 kWh i sprawność kotła poniżej 100, albo wartość opałowa 9,4 kWh i sprawność 107%.

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki za wyliczenie na innym forum wartości sa podobne wiec chyba jednak warto sie w ten temat pchać pozdr

  14. #14

    Domyślnie

    Witam Bodek38,

    Gratuluję Panu wyboru sprawdzonego kotła kondensacyjnego. Przed wyborem urządzenia i jego wymianą warto zastanowić się nad wykonaniem obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania budynku i przygotowanie c.w.u. uzależnioną od ilości osób zamieszkujących budynek i rodzaju punktów poboru np. wanny z hydromasażem, deszczownice itp. Bilans taki uwzględni również energię niezbędną do zasilania innych odbiorników, jakie mogą występować w budynku np. basen. Dopiero tak przygotowana wymiana będzie najbardziej optymalna. Jeżeli budynek został poddany odpowiedniej termomodernizacji, może okazać się, że dla opisanego budynku wystarczający będzie kocioł np. 30 kW albo 40 kW. Następnie zachęcam również do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Junkers. Nasi specjaliści odpowiedzą Panu na wszystkie pytania techniczne odnośnie kotła oraz ewentualnie pomogą w wykonaniu montażu. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można także skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony