dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła do grzania cwu

    Witam serdecznie. Jestem tu nowy.
    Pragnę dowiedzieć się jak w praktyce wygląda ogrzewanie cwu pompą ciepła. Chodzi mi dokładnie o pompę typu vitocal161a.
    Czy może ktoś z Was taka posiada.
    Dokładnie interesuje mnie plus minus koszt dzienny jaki będę musiał wydać żeby mieć ciepłą wodę dla rodziny 5 osobowej przy zasobniku 300l.
    Nie chce mi się wierzyć w zapewnienia producentów którzy twierdzą że jest to koszt 1 zł dziennie.
    Wolałbym usłyszeć to od kogoś kto faktycznie taką pompę posiada i już sprawdził ile prądu pobiera.
    Liczę na Waszą pomoc.
    Z góry dziękuję

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tu masz kalkulatorek:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...9-I-POLICZ-SAM

    Podstaw swoje zużycie (dorzuć straty na cyrkulacji jak masz), swoje ceny prądu (całe, razem z przesyłem) i COP swojej pompy.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Podgrzanie 1 l wody o 1 st wymaga 1,2 Wh
    300 litrów o 40 st /z 8 do 48 st/ - 14, 4 kWh

    G11 /0,63 gr/kWh i COP 3/ - ok. 3 zł
    G12 /0,30 zł/kWh i COP 3/ - 1,4 zł.

    Pytanie tylko o opłacalność tej inwestycji.

  4. #4
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Zerowa opłacalność , jedyna zaleta to że jest ciepła woda niby tanio ogrzewana ale jak to zsumować i podzielić to wyjdzie że zwykła grzałka w zwykłym bojlerze bedzie taniej , koszt inwestycji zdecydowanie za duży

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Zerowa opłacalność , jedyna zaleta to że jest ciepła woda niby tanio ogrzewana ale jak to zsumować i podzielić to wyjdzie że zwykła grzałka w zwykłym bojlerze bedzie taniej , koszt inwestycji zdecydowanie za duży
    Zależy, co porównujesz. Jak chcesz spory (żeby grzać tylko w tańszej strefie) zasobnik ze stali nierdzewnej, to wyjdzie niewiele taniej, niż Immerwater 300 INOX V.3. I wtedy PC się dosyć szybko zwraca - jak szybko, zależy od zużycia CWU.

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    policz dobrze np zakup za 6 tys zł podziel to przez miesiące plus wydatek na prąd 200W/h a chodzi to cały dzień to wychodzi fajna sumka , do zwykłego bojlera robisz inwestycję za 200-300 zł i grzejesz , PC też wieczna nie jest i pewnie po gwarancji zaczną się kwiatki bo taka teraz tendencja , wszystko zaprogramowane na jakiś czas i do widzenia , fajna rzecz nie przeczę ale 2 tys max bo dalej to już średnio opłacalne , już taniej wyszło by kupić najmniejszy możliwy piec na ekogroszek i grzać nim w trybie letnim tą wodę CWU to oczywiście żarcik

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o koszt pompy to mam okazję dostać dofinansowanie i biorę fotowoltaike plus właśnie ta pompę do cwu. Za pompę wyliczyli mi 3000 zł po otrzymaniu dofinansowania. Więc myślę że mi się to opłaca. I tak pytam bo jak faktycznie do ok 1,5 zł d z dziennie by to wyszło to by mnie to satysfakcjonowalo.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grajek350 Zobacz post
    jak faktycznie do ok 1,5 zł d z dziennie by to wyszło to by mnie to satysfakcjonowalo.
    Jeżeli zużywasz 9m3 ciepłej wody miesięcznie, to wyliczenia Greengaz są prawidłowe (no, trzeba trochę dodać strat na cyrkulację, jak masz). Ale ja właśnie dostałem rozliczenie - i niewiele ponad 9m3 zużyliśmy przez pół roku.

    Tak czy inaczej za taką cenę to brać. O ile to nie jakaś tandeta, bo jak to urzędnik wybierał sprzęt, to pewnie głównym kryterium była cena.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @Grajek350

    Tak z ciekawości.

    Z jakiego tytułu jest to dofinansowanie?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli zużywasz 9m3 ciepłej wody miesięcznie, to wyliczenia Greengaz są prawidłowe (no, trzeba trochę dodać strat na cyrkulację, jak masz). Ale ja właśnie dostałem rozliczenie - i niewiele ponad 9m3 zużyliśmy przez pół roku.

    Tak czy inaczej za taką cenę to brać. O ile to nie jakaś tandeta, bo jak to urzędnik wybierał sprzęt, to pewnie głównym kryterium była cena.
    9 m3 na 3 osoby przez 6 mcy. To 16 l/dobe/osobę. Jeżeli nie jesteście morsami to oszczędni napewno.

  11. #11

    Domyślnie

    Kaizen, 9m3 miesięcznie przez pół roku, czy łącznie? Bo 9m3 to u mnie idzie przy 2 os miesięcznie. Bez wanny. I woda ma 55-60 stopni. Przy temp jaką da ta Twoja PC, wyjdzie jeszcze więcej. Chyba, że pod nią ognisko rozpalisz, żeby taką temp osiągnęła.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Kaizen, 9m3 miesięcznie przez pół roku, czy łącznie? Bo 9m3 to u mnie idzie przy 2 os miesięcznie. Bez wanny. I woda ma 55-60 stopni. Przy temp jaką da ta Twoja PC, wyjdzie jeszcze więcej. Chyba, że pod nią ognisko rozpalisz, żeby taką temp osiągnęła.
    Sorki ale myjesz sie w wodzie 60C ? Dla większości znanych mi ludzi 40-45C to max. Podgrzewanie wody przez PC do 60 C ( z wyjątkiem okresowej eliminacji legionelii ) jest ekonomicznym nonsensem.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    9 m3 na 3 osoby przez 6 mcy. To 16 l/dobe/osobę. Jeżeli nie jesteście morsami to oszczędni napewno.
    Jakieś 20 minut prysznica dziennie, przy naszej słuchawce licząc, że nie puszczamy w nią 60*. W praktyce więcej, bo przez te pół roku prawie miesiąc nas łącznie w domu nie było. Praktycznie tylko do tego używamy ciepłej wody. Od czasu do czasu patelnię żeliwną jeszcze umyję, ale to z raz na tydzień albo dwa - reszta w zmywarce podpiętej do zimnej wody.

    A 9m3 miesięcznie to nawet łącznie nie zużywamy - 40m3 w pół roku. A sporo idzie na pranie, zmywarka chodzi 3x na dwa dni.

    Jak zużywasz 9m3 ciepłej wody to byłbyś rekordzistą w mojej poprzedniej wspólnocie (tam rozliczałem, to mam dokładne dane). Tam rekordzista (mieszkanie całe) zużył w rekordowym roku 75m3 CWU. Przez cały rok. Czyli średnio 6,25m3/miesiąc. Odstwiłbyś go daleko z 9m3. Średnia, to 2,5m3/mies/mieszkanie CWU.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2017 o 18:32

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O ile to nie jakaś tandeta, bo jak to urzędnik wybierał sprzęt, to pewnie głównym kryterium była cena.
    Przecież podał model pompy w pierwszym poście. Viessmann jest drogi, ale jakiś tam poziom prezentuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Nawet przy oszczędnej słuchawce 5l/min to 20 minut prysznica daje 100 litrów . A 9 m3 /6 m-cy to 50l/dzień . Licząc 9m3 / 5m cy to i tak jest 60 l /dobę. Ps ręce i zęby też myjesz w zimnej ? OK to nie moja sprawa ale pamiętaj że przy PC (jak planujesz ) nie będziesz grzał codziennie do 60C i zużycie będziesz miał większe niż 9 m3.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nawet przy oszczędnej słuchawce 5l/min to 20 minut prysznica daje 100 litrów
    Ja to jestem morsem. I tak ze 35* mi odpowiada. Żona za to ciepłolubna - to i wciskała przycisk od termostatu, żeby 37* przekroczyć. A tempertura CWU przepisowa - min 55*. Jak wtedy wyglądają l

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ps ręce i zęby też myjesz w zimnej ?
    Tak. Znaczy w pokojowej. Brakuje mi cierpliwości, bo przy moich perlatorach 40-50s muszę czekać, zanim poleci ciepła. Jak w domu pociągnę cyrkulację do samej baterii to pewnie mi trochę wzrośnie zużycie CWU. Ale jak policzę 4,5kWh ciepła (czyli przy PC z COP=3 1,5kWh prądu) to już będzie z lekkim zapasem. A to wychodzi 1,5 przy grzaniu prądem i 50gr przy grzaniu PC.

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    OK to nie moja sprawa ale pamiętaj że przy PC (jak planujesz ) nie będziesz grzał codziennie do 60C i zużycie będziesz miał większe niż 9 m3.
    Za to mniejsze zużycie zimnej. Ale to i tak nie wpływa na koszt ogrzania - czy ogrzeję 1m3 o 30*, czy 0,75m3 o 40* - koszt ogrzania będzie prawie ten sam (no, przy PC trochę COP spadnie, ale i tak przyjmowany jest szacunkowo, więc nie wiadomo, czy szacunek będzie bliższy pierwszej czy drugiej wersji). I zużycie kWh i w sumie wody (ciepła + zimna) to samo.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2017 o 19:50

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Sorki ale myjesz sie w wodzie 60C ? Dla większości znanych mi ludzi 40-45C to max. Podgrzewanie wody przez PC do 60 C ( z wyjątkiem okresowej eliminacji legionelii ) jest ekonomicznym nonsensem.
    Oczywiście, że nie i nie to miałem na myśli. Jeżeli CWU ma 60C, zimna 8C, to żeby osiągnąć 1m3 wody do mycia o temp 40C, wystarczy takiej wody 615l do wymieszania z zimną. Jeżeli grzejesz CWU PC tylko w tanich godzinach do czterdziestu-kilku stopni, to biorąc pod straty, praktycznie jej nie mieszasz z zimną.

    P.S. Sprostowanie do wcześniejszego. U mnie idzie ponad 1m3/tydzień/2os, a nie na jedną osobę. Pomyłka z mojej strony. 75m3/rok nie zużyję, ale dużo mi nie brakuje. W domu przy niższej temp CWU z PC i wannie, myślę, że bez problemu nawet przy 2 os.

  18. #18

    Domyślnie

    Bardzo rozbieżne informacje Panowie ale dzięki za pomoc.
    Doszedłem do wniosku że przy kosztach 3000 zł za pompę chyba będzie to opłacalna inwestycja.

  19. #19

    Domyślnie

    Zdecydowanie warto. Dodatkowo latem bedziesz miał trochę chłodu za free.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Coś tam w wątku obok policzono

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PC PW do CWU w lecie ma sprawność rzędu 2,5-3,5 poza sezonem grzewczym, zależnie od modelu.
    Weźmy przeciętny z COP=3.
    Ogrzanie 100l wody dziennie o 45* w tańszej strefie G12 w zwykłym bojlerze kosztuje ok. 50zł miesięcznie.
    PC przy COP=3 ogrzeje to za 1/3 ceny, czyli jakieś 17zł miesięcznie.
    Trzeba przeliczyć wg własnego zużycia.

    Ale jak temperatura spada poniżej +7* to COP bardzo spada a zazwyczaj poniżej -7 albo i 0* sprężarka przestaje się włączać, i wtedy PC działa jak zwykły bojler grzejąc grzałką.

    PC z zasobnikiem za 3K to jakaś maksymalna taniocha musi być - czyli chińszczyzna. Normalne zaczynają się od ok. 6K zł.

    PC za 6K zł, przyjmując, że pracuje przez 9 miesięcy w roku z COP=3 zaoszczędzi 9*33=297 zł rocznie. Jeżeli jako alternatywę mamy bojler elektryczny za 1K zł to PC zwróci się po... 5000/297=17 lat. Słabo to się opłaca, bo ryzyko zepsucia w tym czasie graniczy z pewnością (tylko pytanie, jak drogie naprawy). Pytanie też o warunki gwarancji, czy nie wymagają płatnych przeglądów co roku albo i co pół roku.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony