dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie Ciepła woda w domu bez gazu ?

    Witajcie

    Kupujemy dom z rynku wtórnego, nie ma do niego doprowadzonego gazu. Bojler odpada bo to prądożerna bestia, która i tak potrafi ogrzać tylko pewną ilość wody na raz.
    Jakie są alternatywy, żeby mieć ciepłą wodę w domu a żeby koszta utrzymania nas nie zabiły (byłoby fajnie jakby się dało połączyć ogrzewanie z ciepłą wodą) ?
    Dziękuję

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    A jakie jest zrodło ogrzewania w domu? Węgiel ?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azmath Zobacz post
    Witajcie

    Kupujemy dom z rynku wtórnego, nie ma do niego doprowadzonego gazu. Bojler odpada bo to prądożerna bestia, która i tak potrafi ogrzać tylko pewną ilość wody na raz.
    Jakie są alternatywy, żeby mieć ciepłą wodę w domu a żeby koszta utrzymania nas nie zabiły (byłoby fajnie jakby się dało połączyć ogrzewanie z ciepłą wodą) ?
    Dziękuję
    Pompa ciepła do CO i CWU?
    Pompa ciepła do CWU powietrze-woda ze zbiornikiem działająca w taniej taryfie będzie niewiele droższa od gazu.

    Ale pompa też nie podgrzeje przepływowo. Do podgrzewani przepływowego np, zeby teoretycznie móc lać non-stop do wanny jak przy piecu gazowym to trzeba kilkunastu KW. Taka pompa ciepła byłaby raczej droga.

  4. #4

    Domyślnie

    Bojler wbrew opiniom wcale nie jest kosztowny w utrzymaniu wszystko zależy tylko od zapotrzebowania na ciepłą wodę, Przy kabinie wody nie idzie tyle co przy wannie i bojler elektryczny nas nie zrujnuje. Z ciepłą wodą trzeba obchodzić się oszczędnie i umiejętnie wtedy koszty cieplej wody nie są odczuwalne w ogólnym rachunku za prąd. Ciśnienie ciepłej wody w kranie trzeba zmniejszyć aby nie marnować jej bezsensu, Gary należny zmywać w zmywarce, a bojler ustawić na możliwie najniższa temperaturę aby nie było strat ciepła przez izolację. Pompy ciepła do ciepłej wody moim zdaniem są nieopłacalne koszt takiej pompy raczej się nie zwróci. Rozwiązaniem są również solary w lecie a w zimie ciepła wodę pozyskiwać mozna z kotła c.o.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Bojler elektryczny jest bardzo drogi. Płaciłem za prąd 250zł za dwa miesiące w mieszkaniu. Potem zmieniliśmy na przepływowy junkers gazowy i rachunki spadły do 150-160zł, za gaz płaciłem 65zł za dwa meisiace ale to juz wliczając i cwu igotowanie!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Bojler elektryczny jest bardzo drogi. Płaciłem za prąd 250zł za dwa miesiące w mieszkaniu. Potem zmieniliśmy na przepływowy junkers gazowy i rachunki spadły do 150-160zł, za gaz płaciłem 65zł za dwa meisiace ale to juz wliczając i cwu igotowanie!
    Drogie, nie drogie.
    KWh ciepła z gazu i z prądu w taniej taryfie to coś koło 2:1
    Z pompy ciepła powietrze-woda przeznaczonej do CWU, wjdzie pewnie ciut taniej niż za gaz. Ale urzadzenie kosztuje pewnie ze 6-10-tys.
    Z typowej pompy ciepła CO+CWU bedzie ze 2x taniej niż z gazu.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    A jakie jest zrodło ogrzewania w domu? Węgiel ?
    Tak, aktualnie jest węgiel. Ale to zbyt brudne rozwiązanie.

    Pompa ciepła z tego co wyczytałem kosztuje fortunę u jest średnio opłacalna.

    Wracając do bojlera przy dwójce małych dzieci oszczędzanie wody nie bardzo się sprawdza

  8. #8

    Domyślnie

    ja mam założoną powietrzną pompę ciepła do cwu,zbiornik 200l ma dodatkową weżownicę i w sezonie grzewczym wodę ogrzewa kocioł.Rachunki za prąd mam w granicach 120 zł.Wydaje mi się że to najekonomiczniejsze rozwiązanie,choć sama pompa do tanich nie nalezy w zakupie.W takiej sytuacji nie ma za duzego pola manewru,bo albo tańszy bojler erektryczny i wyższe rachunki,albo droższa pompa,albo ogrzewanie wody kotłem,które powinno wyjść najtaniej,ale jest najbardziej uciążliwe.
    Ostatnio edytowane przez baltazarrr ; 20-03-2017 o 11:00

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że rozwiązaniem do zastanowienia się jest zwykły bojler z dużym zbiornikiem (tzn. adekwatnym do zużycia wody). Tylko wówczas trzeba zmienić taryfę i grzać w nocy. W przyszłości można dołożyć jakieś kolektory słoneczne aby zmniejszyć zużycie.
    Do tego prysznic z słuchawką zużywającą 6 litrów na minutę i koszta nie muszą być wcale aż tak duże.
    Jeśli w grę wchodzą większe pieniądze to najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła typu powietrze woda. Taka do CWU ceną nie zabija a taka do CWU + CO to tak około 23tyś już ze zbiornikiem do CWU.

  10. #10

    Domyślnie

    ja za swoją do CWU i CO dałem 7 tyś,wiec można znalezć taniej.Wystarczy ze zbiornik ma jedną weżownicę wiecej do podłączenia kotła.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    ja za swoją do CWU i CO dałem 7 tyś,wiec można znalezć taniej.Wystarczy ze zbiornik ma jedną weżownicę wiecej do podłączenia kotła.
    jak to wychodzi finansowo za prad, ? bo rozumiem, ze pompa dziala na powietrze a pradem jest tylko wspierana (mniej wiecej). ten zbiornik przechowuje ciepla wode a calosc dziala na zasadziej bojlera ?
    Na razie pomysl mi sie podoba.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azmath Zobacz post
    jak to wychodzi finansowo za prad, ? bo rozumiem, ze pompa dziala na powietrze a pradem jest tylko wspierana (mniej wiecej). ten zbiornik przechowuje ciepla wode a calosc dziala na zasadziej bojlera ?
    Na razie pomysl mi sie podoba.
    Działą tak jak lodówka - grzeje z jednej strony, chłodzi z drugiej. A cały proces odbywa się dzięki sprężarce zasilanej prądem elektrycznym. Cięzko wiec mówić o wspomaganiu się prądem.

    Pompa grzeje wode, chłodzi powietrze. Potrzebuje wiec sporo powietrza. Jak latem to powietrze wezmiesz z zewatrz domu i bedzie miało 20C to bedzie to bardzo ekonomiczne roziwazanie. Zima bedzie gorzej. Najlepiej jakby stało w jakims sensownie duzym pomieszczeniu.

    Latem przy 20C na zewnatrz taka pompa będzie miała sprawnosc ze 300%. Z kWh prądu zrobi 3kWh ciepła. Ja masz prąd w taniej taryfie po 35groszy to 1Kwh wychodzi blisko 10gr. To jest zdecydowanie taniej niz gazem.
    zima bedzie gorzej, ale kupujesz tak z wężownica i podłączasz zima pod piec wunglowy.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 20-03-2017 o 15:05

  13. #13

    Domyślnie

    traz mam rachunki po 120 zł ale w to wchodzą jeszcze róznego rodzaju piły,młoty i inne elektonarzędzia.Woda w zbiorniku jest ogrzewana pompą (która prądu potrzebuje do działania).A w sezonie grzewczym zbiornik ma dodatkową weżownicę i działą na zasadzie zwykłego zbiornika CWU i jest ogrzewany piecem.Pmpa posiada dodatkową opcjonalną grzałkę gdyby np w przypadku najazdu gości trzeba było szybciej i więcej nagrzać wody.Oczywiście pompa nie jest najwyzszej sprawności no ale tez cena jest w miarę przystępna.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie

    Nie ogarniam powoli tego wszystkiego
    piec węglowy idzie do kosza. jeśli ciepła woda idzie z PC (bo cwu razem z co to jakis koszmar cenowy), i mam piec na groszek/pallet to mogę pod to podpiąć i co mi to daje ? też podgrzewa wodę przy okazji grzania mieszkania ?
    przepraszam za głupie pytania ale jestem zielony w temacie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azmath Zobacz post
    Nie ogarniam powoli tego wszystkiego
    piec węglowy idzie do kosza. jeśli ciepła woda idzie z PC (bo cwu razem z co to jakis koszmar cenowy), i mam piec na groszek/pallet to mogę pod to podpiąć i co mi to daje ? też podgrzewa wodę przy okazji grzania mieszkania ?
    przepraszam za głupie pytania ale jestem zielony w temacie.
    O raju. A groszek to nie wungiel? Jeden syf nazwa inna.

    Pompa ciepła typu Powietrze-Woda do grzania ciepłej wody ma zasobnik. Zazwyczaj na tyle duży że wystarcza na cały dzień. Grzejesz wodę w......nocy tanim prądem lub gdy się pali w piecu bo przez zasobnik przebiega rura z gorąca wodą z pieca. Jak standardowo zasobnik 300L to mało, to se możęsz postawić i 1000L baniak, obkleić go izolacja i też będzie działać.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "jestem zielony w temacie. "

    To widać...
    Szybko powtórz sobie trochę matematyki i zacznij liczyć.
    Cudów nie ma!
    Albo jest brud, popiół i kupa roboty za to paliwo tanie albo jest czysto, automatycznie i drogo.
    Inaczej się nie da.
    Aby podgrzać litr wody trzeba DOWOLNĄ METODĄ dostarczyć do niego porcję energii.
    Energia kosztuje zawsze tyle samo!
    Koszt dzieli się na koszt nośnika + wygodę stosowania nośnika.
    Wielu zgadza się brudzić łapy i pocić za to z kieszeni nie wyciągać dużo pieniędzy a inni wolą leżeć bykiem jak im "samo się robi" i sporo za to płacić.
    Nic nie robić i nie płacić - to się NIE DA!!!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie

    no i to jest zrozumiałe dla laika
    dziękuję, w końcu do czegoś dochodzimy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Energia kosztuje zawsze tyle samo!
    Koszt dzieli się na koszt nośnika + wygodę stosowania nośnika.
    Wielu zgadza się brudzić łapy i pocić za to z kieszeni nie wyciągać dużo pieniędzy a inni wolą leżeć bykiem jak im "samo się robi" i sporo za to płacić.
    Nic nie robić i nie płacić - to się NIE DA!!!

    Adam M.
    Tu ja bym się nie zgodził. Energię można kupić w różnych cenach
    W przypadku pompy ciepła na chwilę obecną taniej można ogrzać dom prądem nic nie robiąc niż paliwem stałym.

    Wynika to pewnie z tego, że taka elektrownia na węgiel kupuje go dużo taniej niż osoba prywatna i przesyła prąd w tani sposób (przez kabel). Do tego pompa ciepła z 1 kWh energii potrafi 'zrobić' 3 razy więcej ciepła niż konwencjonalny grzejnik na prąd. Natomiast taki węgiel pewnie przechodzi przez ręce kilku pośredników, dochodzi koszt jego składowania, transportu itp.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tu ja bym się nie zgodził. Energię można kupić w różnych cenach
    W przypadku pompy ciepła na chwilę obecną taniej można ogrzać dom prądem nic nie robiąc niż paliwem stałym.

    Wynika to pewnie z tego, że taka elektrownia na węgiel kupuje go dużo taniej niż osoba prywatna i przesyła prąd w tani sposób (przez kabel). Do tego pompa ciepła z 1 kWh energii potrafi 'zrobić' 3 razy więcej ciepła niż konwencjonalny grzejnik na prąd. Natomiast taki węgiel pewnie przechodzi przez ręce kilku pośredników, dochodzi koszt jego składowania, transportu itp.
    Chyba zapominasz do kosztu wyprodukowania KWh dodać koszt zakupu pieca lub pompy. W drugim przypadku jest on znaczny.

    Najlepiej do zbudować dom który potrzebuje baaaardzo mało energi do ogrzewania. Ale to jest zdecydowanie trudniejsze niż wybór węgiel/PC.
    Co nie zmienia faktu, że wszelkie piece na paliwo stałe powinny być na krajowym poziomie docelowo zakazane.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Chyba zapominasz do kosztu wyprodukowania KWh dodać koszt zakupu pieca lub pompy. W drugim przypadku jest on znaczny.

    Najlepiej do zbudować dom który potrzebuje baaaardzo mało energi do ogrzewania. Ale to jest zdecydowanie trudniejsze niż wybór węgiel/PC.
    Co nie zmienia faktu, że wszelkie piece na paliwo stałe powinny być na krajowym poziomie docelowo zakazane.
    Nie zapominam bo u mnie koszty pieca i pompy ciepła są takie same.
    Pompa ciepła to koszt 21tyś.

    Kotłownia z piecem to koszt: 5m2 kotłowni - 10tyś, piec 7 tyś, komin z obróbkami ponad dachem 4 tyś = 21tyś.

    W pomieszczeniu gdzie była w projekcie kotłownia planuje pomieszczenie gospodarcze na narzędzia, kosiarkę itp. Gdybym tego pomieszczenia nie miał to musiałbym powiększyć garaż o te 5m2 bo gdzieś to trzymać trzeba.

    Dodam, że według OZC koszty mojego bezobsługowego ogrzewania uszczuplą budżet domowy o 1020zł rocznie, ale jest to zasługa również ocieplenia i wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony