dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PC PW do CWU w lecie ma sprawność rzędu 2,5-3,5 poza sezonem grzewczym, zależnie od modelu.
    Weźmy przeciętny z COP=3.
    Ogrzanie 100l wody dziennie o 45* w tańszej strefie G12 w zwykłym bojlerze kosztuje ok. 50zł miesięcznie.
    PC przy COP=3 ogrzeje to za 1/3 ceny, czyli jakieś 17zł miesięcznie.
    Trzeba przeliczyć wg własnego zużycia.

    Ale jak temperatura spada poniżej +7* to COP bardzo spada a zazwyczaj poniżej -7 albo i 0* sprężarka przestaje się włączać, i wtedy PC działa jak zwykły bojler grzejąc grzałką.

    PC z zasobnikiem za 3K to jakaś maksymalna taniocha musi być - czyli chińszczyzna. Normalne zaczynają się od ok. 6K zł.

    PC za 6K zł, przyjmując, że pracuje przez 9 miesięcy w roku z COP=3 zaoszczędzi 9*33=297 zł rocznie. Jeżeli jako alternatywę mamy bojler elektryczny za 1K zł to PC zwróci się po... 5000/297=17 lat. Słabo to się opłaca, bo ryzyko zepsucia w tym czasie graniczy z pewnością (tylko pytanie, jak drogie naprawy). Pytanie też o warunki gwarancji, czy nie wymagają płatnych przeglądów co roku albo i co pół roku.
    Twoje obliczenia ze się słabo opłaca bazują na założeniu, że podgrzewasz 100L wody dziennie.
    Słusznie jedynie napisałeś, że trzeba policzyć wg własnego zużycia.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tu ja bym się nie zgodził. Energię można kupić w różnych cenach
    W przypadku pompy ciepła na chwilę obecną taniej można ogrzać dom prądem nic nie robiąc niż paliwem stałym.

    Wynika to pewnie z tego, że taka elektrownia na węgiel kupuje go dużo taniej niż osoba prywatna i przesyła prąd w tani sposób (przez kabel). Do tego pompa ciepła z 1 kWh energii potrafi 'zrobić' 3 razy więcej ciepła niż konwencjonalny grzejnik na prąd. Natomiast taki węgiel pewnie przechodzi przez ręce kilku pośredników, dochodzi koszt jego składowania, transportu itp.
    Chyba zapominasz do kosztu wyprodukowania KWh dodać koszt zakupu pieca lub pompy. W drugim przypadku jest on znaczny.

    Najlepiej do zbudować dom który potrzebuje baaaardzo mało energi do ogrzewania. Ale to jest zdecydowanie trudniejsze niż wybór węgiel/PC.
    Co nie zmienia faktu, że wszelkie piece na paliwo stałe powinny być na krajowym poziomie docelowo zakazane.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Chyba zapominasz do kosztu wyprodukowania KWh dodać koszt zakupu pieca lub pompy. W drugim przypadku jest on znaczny.

    Najlepiej do zbudować dom który potrzebuje baaaardzo mało energi do ogrzewania. Ale to jest zdecydowanie trudniejsze niż wybór węgiel/PC.
    Co nie zmienia faktu, że wszelkie piece na paliwo stałe powinny być na krajowym poziomie docelowo zakazane.
    Nie zapominam bo u mnie koszty pieca i pompy ciepła są takie same.
    Pompa ciepła to koszt 21tyś.

    Kotłownia z piecem to koszt: 5m2 kotłowni - 10tyś, piec 7 tyś, komin z obróbkami ponad dachem 4 tyś = 21tyś.

    W pomieszczeniu gdzie była w projekcie kotłownia planuje pomieszczenie gospodarcze na narzędzia, kosiarkę itp. Gdybym tego pomieszczenia nie miał to musiałbym powiększyć garaż o te 5m2 bo gdzieś to trzymać trzeba.

    Dodam, że według OZC koszty mojego bezobsługowego ogrzewania uszczuplą budżet domowy o 1020zł rocznie, ale jest to zasługa również ocieplenia i wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie zapominam bo u mnie koszty pieca i pompy ciepła są takie same.
    Pompa ciepła to koszt 21tyś.

    Kotłownia z piecem to koszt: 5m2 kotłowni - 10tyś, piec 7 tyś, komin z obróbkami ponad dachem 4 tyś = 21tyś.

    W pomieszczeniu gdzie była w projekcie kotłownia planuje pomieszczenie gospodarcze na narzędzia, kosiarkę itp. Gdybym tego pomieszczenia nie miał to musiałbym powiększyć garaż o te 5m2 bo gdzieś to trzymać trzeba.

    Dodam, że według OZC koszty mojego bezobsługowego ogrzewania uszczuplą budżet domowy o 1020zł rocznie, ale jest to zasługa również ocieplenia i wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
    No i wiele się wyjaśniło. Liczysz jakąś wybitnie tania pompe. Pompa ciepła za 20 tys? Powietrzna chyba bo nie gruntowa za tyle.
    Lub inaczej, koszty u Ciebie są takie nieskie.

    I nie zgadzam sie z Twoim wyliczeniem. 10tys kosztu mógłbyś odjąć jakbyś tej przestrzeni nie budował (tak jak komina). A zbudowałeś (zbudujesz) choć ją wykorzystasz tak czy siak. OWszem, zaoszczedziłeś na kominie, (wentylacja) ale wybuliłeś na mechaniczną.

    Żeby nie było, sam mam pompę ciepła i WM ale nie jestem zwolennikiem naciąganego liczenia.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 21-03-2017 o 11:04

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    No i wiele się wyjaśniło. Liczysz jakąś wybitnie tania pompe. Pompa ciepła za 20 tys? Powietrzna chyba bo nie gruntowa za tyle.
    Lub inaczej, koszty u Ciebie są takie nieskie.

    I nie zgadzam sie z Twoim wyliczeniem. 10tys kosztu mógłbyś odjąć jakbyś tej przestrzeni nie budował (tak jak komina). A zbudowałeś (zbudujesz) choć ją wykorzystasz tak czy siak. OWszem, zaoszczedziłeś na kominie, (wentylacja) ale wybuliłeś na mechaniczną.

    Żeby nie było, sam mam pompę ciepła i WM ale nie jestem zwolennikiem naciąganego liczenia.
    Ale gdzie widzisz naciąganie?
    Pompa ciepła powietrze-woda (czyli taka, której zakup ma szanse się zwrócić w okresie jej żywotności) np. panasonic t-cap 9kw kosztuje 21tyś. Jest to jedna z popularniejszych firmowych pomp. Pompa LG Therma V 9kW to koszt niecałych 15 tyś. Więc gdzie tu jest przekłamanie z ceną?

    Odnośnie powierzchni to napisałem, że gdybym miał kotłownie to musiałbym poszerzyć garaż o 5m2 aby mieć gdzie trzymać kosiarkę, sprzęt do działki, narzędzia i inne graty. Jeśli nie masz kotłowni to jakby nie liczyć albo robisz mniejszy dom albo kotłownie adoptujesz na pomieszczenie o innym przeznaczeniu.

    Dlaczego mam nie odliczać komina od pieca jeśli tego komina nie buduje i jak go nie wybuduje to nic na niego nie wydam?

    Także tu nie ma nic naciąganego, u mnie PC wyszła w tej samej cenie co kotłownia na paliwo stałe czy się to komuś podoba czy też nie.

    Jeśli sam zapłaciłeś za gruntową pompę np. 50tyś, nie zlikwidowałeś komina i kotłowni a do tego jej nie wykorzystujesz bo stoi pusta to faktycznie u Ciebie był to dużo większy koszt w stosunku do pieca na paliwo stałe.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 21-03-2017 o 14:36

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dlaczego mam nie odliczać komina od pieca jeśli tego komina nie buduje i jak go nie wybuduje to nic na niego nie wydam?
    Bo to pewnie byłby komin piecowy i wentylacyjny. Jesli tak, to żeby być uczciwym należałoby by doliczyć koszt wentylacji mechanicznej do całości.
    Albo inaczej: porównaj: wentylacja mechaniczna+PC z
    kominy+piec+5m2 na opał.

    Pompa ma się zwracać? A to będziesz ciepło sąsiadom sprzedawał?
    A po ilu latach by się zwrócił piec węglowy?
    A po ilu latach Ci się dom zwróci?

    Piszesz o 1000PLN za sezon grzewczy. Powietrzna, wiec COP 3. Daje to przy taniej taryfie circa 7000KWh ciepła. To jest ~tona węgla. Po co dla tony węgla potrzebujesz 5m2 kotłowni to nie wiem. Albo inaczej w takiej kotłowni zmieści się piec, tona węgla i rzeczona kosiarka.

    Dla mnie jest to liczenie naciągane. Nie każdy ma kosiarke i MUSI powiekszyć garaż o 5m2. Wtedy co? Ma zrobić wnęke w murze i wyciąć tą kotłownie z bryły domu żeby było taniej? Ścian działowych też się nie da ot tak poprzesuwać. W praktyce to pomieszczenie techniczne zawsze masz. Na co bys go nie wykorzystał. Może być drożej jak musisz np powiekszyć garaż. Ale taniej nie będzie. Budowa i koszt tego pomieszczenia to dla mnie koszt 0. Możę być tylko drożej.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Bo to pewnie byłby komin piecowy i wentylacyjny. Jesli tak, to żeby być uczciwym należałoby by doliczyć koszt wentylacji mechanicznej do całości.
    Albo inaczej: porównaj: wentylacja mechaniczna+PC z
    kominy+piec+5m2 na opał.
    Wentylacje mechaniczną i tak bym robił, nawet gdybym miał kocioł na paliwo stałe - denerwują mnie latem te wszystkie owady wlatujące do domu. Ponadto chcę mieć okna typu FIX bo mi się takie bardziej podobają względem okien z możliwością otwierania. Ponadto oczywiście na WM się oszczędza pieniądze za ogrzewanie niezależnie od tego czy miałbym piec na paliwo stałe czy PC. Nie rozumiem dlaczego mam doliczyć WM tylko do PC a do pieca już nie. Przecież można sobie zrobić piec + WM jak i PC bez WM. Wybacz, ale argument nielogiczny.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Pompa ma się zwracać? A to będziesz ciepło sąsiadom sprzedawał?
    A po ilu latach by się zwrócił piec węglowy?
    A po ilu latach Ci się dom zwróci?
    Oczywiście, że ma się zwracać. Jeśli mam do wyboru 3 systemy bezobsługowego ogrzewania i każdy w innej cenie zakupu i o innym koszcie eksploatacji to aby opłacało mi się wybrać ten droższy w inwestycji to oczekuje, że te pieniądze kiedyś do mnie wrócą, to chyba logiczne?
    Mogę mieć CO + CWU czystym prądem za 5tyś, CO + CWU gazem za 25tyś lub CO + CWU PC za 30tyś. Wybrałem ten ostatni system tylko ze względu na opłacalność zwrotu inwestycji w bardziej ekonomiczną PC.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Piszesz o 1000PLN za sezon grzewczy. Powietrzna, wiec COP 3. Daje to przy taniej taryfie circa 7000KWh ciepła. To jest ~tona węgla. Po co dla tony węgla potrzebujesz 5m2 kotłowni to nie wiem. Albo inaczej w takiej kotłowni zmieści się piec, tona węgla i rzeczona kosiarka.
    Zapoznaj się z przepisami ile musi być wolnej przestrzeni z każdej strony takiego pieca, zobacz jakie ma wymiary piec z podajnikiem + jeszcze miejsce na węgiel. Jeśli dla Ciebie to jest tyle samo miejsca co wewnętrzna jednostka PC, którą możemy sobie powiesić nawet w szafce, czy wnęce pod schodami to... chyba się nie dogadamy.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Dla mnie jest to liczenie naciągane. Nie każdy ma kosiarke i MUSI powiekszyć garaż o 5m2. Wtedy co?
    Po pierwsze napisałem, że "DLA MNIE" koszt PC i kotłowni jest taki sam. Dla kogoś innego może być niższy dla PC i wyższy, zależy od sytuacji. Przecież każdego przypadek jest inny. Jeśli ktoś chce mieć PC zamiast kotłowni to może zlecić projekt domu bez tego pomieszczenia, lub je znacznie pomniejszyć. Jeśli nie chce zlecać to może wybrać jeden z tysięcy gotowców, w których nie ma kotłowni na piec z paliwem stałym. Natomiast jeśli komuś podoba się dany projekt gotowy z kotłownią to może sobie zamiast niej zrobić mały pokój, większy garaż, spiżarkę do kuchni, warsztat, czy po prostu pomieszczenie na różne graty, które są w każdym domu. Nie jest to powierzchnia zmarnowana. W moim wypadku musiałbym poszerzyć garaż i na pewno bym to zrobił gdyby nie PC, dlatego mam 10tyś w kieszeni. Jeśli ktoś tego nie rozumie no to co ja na to mogę poradzić

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony