dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pomoc przy wyborze dwufunkcyjny czy z zasobnikiem

    Witam,
    Jestem już prawie na etapie zakupu pieca, na pewno będzie to gazowy z kondensacją, problem jest przy wyborze kotła, chciałbym najlepiej jednofunkcyjny ze względu na niepotrzebne gracenie kotłowni. Dom z pustaka ceramicznego powierzchnia 130m2 styro 12cm, okna o niskim współczynniku Uw~0,75, piętro i poddasze ogrzewanie podłogowe, łazienka na parterze i poddaszu. Chciałbym dobrać kocioł taki, który będzie przede wszystkim ekonomiczny i dostarczał odpowiednią ilość ciepłej wody. Czy jest jakiś kocioł dwu funkcyjny, który zaspokoi moje oczekiwania? czy pakować się w kocioł z zasobnikiem? który z nich jest tańszy w eksploatacji, bo na logikę rozumiem ,że dwu funkcyjny ze względu że podgrzewa wodę tylko w czasie korzystania jest lepszym i tańszym rozwiązaniem? jaką moc pieca dobrać?
    Ostatnio edytowane przez sienkol007 ; 20-03-2017 o 13:26 Powód: dodanie danych

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    możesz zamontować ACV 18/24 HR compakt to kocioł dwu funkcyjny z bardzo wysokim komfortem cwu .
    Ten kociołek ma ciekawe funkcje .Potrafi udawać mały zasobnik na wodę . Ala jak uznasz ,że chcesz zasobnik to możesz podłączyć do niego zasobnik.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    możesz zamontować ACV 18/24 HR compakt to kocioł dwu funkcyjny z bardzo wysokim komfortem cwu .
    Ten kociołek ma ciekawe funkcje .Potrafi udawać mały zasobnik na wodę . Ala jak uznasz ,że chcesz zasobnik to możesz podłączyć do niego zasobnik.
    Dziękuję za odpowiedź, a jak to sie ma dla rodziny 2+3? Dwie lazienki i udawanie zasobnika? Co z ekonomika?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał sienkol007 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź, a jak to sie ma dla rodziny 2+3? Dwie lazienki i udawanie zasobnika? Co z ekonomika?
    Komfort kosztuje .
    Utrzymywanie zapasu wody łączy się ze stratami.
    Zbiornik na straty własne np 1 kWh na dobę ( 25 gr / dobę)
    Zasobnik może być nad kotłem ,pod kotłem , oraz w innym pomieszczeniu niż kocioł.
    Dla dwóch łazienek z natryskami raczej zasobnik . Ale jak będzie wanna to na pewno zbiornik np Qatro 150 lfirmy Biawar

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Komfort kosztuje .
    Utrzymywanie zapasu wody łączy się ze stratami.
    Zbiornik na straty własne np 1 kWh na dobę ( 25 gr / dobę)
    Zasobnik może być nad kotłem ,pod kotłem , oraz w innym pomieszczeniu niż kocioł.
    Dla dwóch łazienek z natryskami raczej zasobnik . Ale jak będzie wanna to na pewno zbiornik np Qatro 150 lfirmy Biawar
    Dziękuję za odpowiedź, będą 2 natryski plus wanna, myslałem że kocioł z zasobnikiem będzie droższy w utrzymaniu zapasu ciepłej wody, a co Pan sądzi o dwu funkcyjnym piecu bez zasobnika? Czy nie jest to lepszy komfort i tańszy gdyż ciepłej wody nie trzeba magazynowac?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał sienkol007 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź, będą 2 natryski plus wanna, myslałem że kocioł z zasobnikiem będzie droższy w utrzymaniu zapasu ciepłej wody, a co Pan sądzi o dwu funkcyjnym piecu bez zasobnika? Czy nie jest to lepszy komfort i tańszy gdyż ciepłej wody nie trzeba magazynowac?
    O takim pisałem w moim pierwszym wpisie

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał sienkol007 Zobacz post
    Witam,
    Jestem już prawie na etapie zakupu pieca, na pewno będzie to gazowy z kondensacją, problem jest przy wyborze kotła, chciałbym najlepiej jednofunkcyjny ze względu na niepotrzebne gracenie kotłowni. Dom z pustaka ceramicznego powierzchnia 130m2 styro 12cm, okna o niskim współczynniku Uw~0,75, piętro i poddasze ogrzewanie podłogowe, łazienka na parterze i poddaszu. Chciałbym dobrać kocioł taki, który będzie przede wszystkim ekonomiczny i dostarczał odpowiednią ilość ciepłej wody. Czy jest jakiś kocioł dwu funkcyjny, który zaspokoi moje oczekiwania? czy pakować się w kocioł z zasobnikiem? który z nich jest tańszy w eksploatacji, bo na logikę rozumiem ,że dwu funkcyjny ze względu że podgrzewa wodę tylko w czasie korzystania jest lepszym i tańszym rozwiązaniem? jaką moc pieca dobrać?
    Witam,

    Porównując kotły jednofunkcyjne z dwufunkcyjnymi, pierwsze rozwiązanie cechuje się wyższymi kosztami inwestycyjnymi (zakup kotła wraz z zasobnikiem CWU), lecz gwarantuje wyższy komfort użytkowania. Kotły dwufunkcyjne są tańszym rozwiązaniem, które dodatkowo zajmuje mniej miejsca, co jest zaletą zwłaszcza dla mniejszych budynków lub mieszkań. W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych warto zwrócić uwagę na wydatek c.w.u. danego urządzenia. Jest ono zależne od konstrukcji urządzenia i jego mocy. W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych użytkownik w momencie poboru wody w punkcie czerpalnym musi poczekać aż woda podgrzana w urządzeniu dopłynie do punktu poboru. W przypadku urządzeń z zasobnikami można uniknąć tego zjawiska poprzez wykonanie cyrkulacji.
    Jeżeli chce Pan uzyskać wyższy komfort użytkowania polecam wybór kotła jednofunkcyjnego. Zasobnik posiada zapas wody wystarczający na zapewnienie ciepłej wody dla kilku punktów odbiorczych jednocześnie.
    Służę pomocą w przypadku dalszych pytań.
    Pozdrawiam,
    _____________________________________
    Konsultant marki Junkers

  8. #8

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze,

    Proszę o radę w temacie mieszkania - 3 piętro (35m2) + poddasze/sypialnia ze skosami/2 jaskółki o pow. użytkowej 9m2 (a po podłodze - około 24m2). Musiałby w nim być piec dwufunkcyjny do wody użytkowej i 4 grzejników (2x dół, 2x góra). Pytanie - z jakimi kosztami miesięcznymi wiązałoby siętakie rozwiązanie? Sam piec to z tego co wiem koszt rzędu 5,000 - co z resztą niezbędnej instalacji? System powietrzno spalinowy, regulacja pogodowa i przewymiarowane grzejniki? Jaki byłby szacunkowy koszt gazu przy takim mieszkaniu> Kompletnie się nie znam, dotąd rozważałem jedynie MPEC, stąd pytanie. Z góry dziękuję za Wasz czas w tym temacie i serdecznie pozdrawiam,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony