dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wybuch halogenu w domu

    Spotkała mnie następująca "przygoda": jedna z żarówek GU10 zamontowanych w suficie w kuchni (kilka punktów jako dodatkowe oświetlenie) wybuchnęła - nacisnąłem włącznik, nastąpiło bardzo głośne "bum" i rozprysnęło się szkło, zgasło też światło. Nie mam zamontowanego ściemniacza, nie było żadnych sygnałów dających podstawy sądzić, że może dojść do zakończenia "życia" tej żarówki.
    Szkło po eksplozji tej żarówki zostało rozrzucone po całej kuchni, znalazłem je m.in. na kuchence gazowej, również u siebie we włosach.
    Dokładnie wybuchł żarnik (?) tego halogenu, który rozsadził szkiełko na nim.
    Byliśmy zmuszeni wyrzucić artykuły spożywcze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie pod żarówką oraz stojące na kuchence gazowej w garnkach bez pokrywek.
    Skutkiem dodatkowym jest obawa przed włączaniem tego oświetlenia.

    Mam prośbę o podpowiedź co powinienem zrobić.
    Czy jest Polsce podmiot zajmujący się bezpieczeństwem takich produktów?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG00497-20170425-1936.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	388939   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG00546-20170429-1724.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	388940   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG00500-20170425-1937.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	388941  
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zostały zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety, to jest mało zależne od instalacji i wyłącznie losowe z Twojego punktu widzenia. Częściej się zdarza przy zwykłych żarówkach, że podczas przepalania się żarnika łuk nie gaśnie, lecz trwa, nagrzewając wszystko wokół aż do rozerwania lampy. Najczęściej też pociąga to za sobą zadziałanie większości zabezpieczeń po drodze i w zasadzie to wszystko. Nie jesteś w stanie temu zapobiec ani przewidzieć.
    A przyczyna? Nie wiem. Kiedyś też tak bywało, lecz znacznie rzadziej. Obawiam się więc, że występuje tutaj zbieg różnych zjawisk, a jednym z nich, o czym jestem przekonany, jest odkształcony przebieg napięcia zasilającego (zasilacze impulsowe różnych urządzeń tegoż przyczyną). To by uzasadniało coraz częściej występujące takie przypadki. Powstanie łuku trafia na moment, kiedy odkształcenie napięcia sprzyja jego wydłużeniu i następuje reakcja łańcuchowa.
    Nie da się tego przewidzieć, ale trudno też powiedzieć, że instalacja w niczym nie zawiniła. Tyle, że jedyną możliwością zapobiegania jest... nie korzystanie z instalacji i wszelkich udogodnień. Głupie, prawda?
    Nie widzę więc wyjścia i pomiot dbający o bezpieczeństwo pewnie też tu niewiele podziała.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywiście, można "gdybać", że lepsze chłodzenie lampy zmniejsza prawdopodobieństwo... i tak dalej. Ale tylko zmniejsza, a nie wyklucza.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  5. #5
    Banned
    marekdobrzynski123

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-035
    Posty
    2

    Domyślnie

    Z reguły do wybuchu halogenu dochodzi w przypadku zbyt dużego napięcia, dlatego można je zmniejszyć do 750 V. W tym celu można zastosować nawet zwykły multimetr cyfrowy. Jak halogen, to tylko w zwykłej „żarówce” (czyli w drugiej,zewnętrznej bańce szklanej – ona zabezpiecza przed przegrzewaniem, przetłuszczaniem itp.). Jedno to wysoka jakość żarówek, a kolejna to styków, a jeszcze inne otoczenie sprzyjające nadmiernemu nagrzaniu, jak w przypadku sufitu pokrytego wełną mineralną.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekdobrzynski123 Zobacz post
    Z reguły do wybuchu halogenu dochodzi w przypadku zbyt dużego napięcia, dlatego można je zmniejszyć do 750 V. W tym celu można zastosować nawet zwykły multimetr cyfrowy.
    Albo zastosowałeś jakiś niezrozumiały skrót myślowy, albo napisałeś coś absurdalnego. Od kiedy to instalacja domowa pracuje na 750V i od kiedy to napięcie obniżamy (zmniejszamy) multimetrem cyfrowym????
    PC SDC09H3E8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony