dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie bezpiecznik na linii a moc głównego bezpiecznika

    Temat może niejasny, ale jestem laikiem w tych sprawach, więc już wyjaśniam.

    Urządzenie wymaga bezpiecznika min 16A do poprawnego działania. Jeżeli mam instalację podzieloną na 3 linie (oświetlenie, kontakty strona prawa, kontakty strona lewa (po obu stronach 2 kont)akty po 2 gniazdka)) to, zakładając, że na obu liniach kontaktów chciałabym wstawić 20A (żeby było z zapasem) to:
    - jaką moc powinien mieć bezpiecznik główny (zakładając istnienie 2 l=punktów świetlnych)?
    - jaki powinien być minimalny przekrój kabla, żeby wytrzymało te 20A?
    Linia do budynku ma 13kV (chyba, pisże z pamięci jeżeli chodzi o oznaczenie) więc pozostaje tu kwestia bezpiecznika w środku i ewentualnej konieczności dorobienia osobnego gniazdka...


    Tematem i tak finalnie zajmie się elektryk, ale zanim to nastąpi, chcę wiedzieć z grubsza jakie są możliwości.

  2. #2

    Domyślnie

    No to pozostaw temat elektrykowi, bo stosowanie bezpieczników 20 A do gniazd wtykowych przewidzianych na obciążenie długotrwałe 16 A nie wróży nic dobrego.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    nie ma to jak udzielić precyzyjnej odpowiedzi o wielkość bezpiecznika.
    Niby dlaczego nie mogę stosować 20A do sprzetu wymagającego bezpiecznika minimum 16A? Jeżeli sprzęt wymaga 16A to dlaczego mam wsadzać konkretnie 16A żeby nie móc włączyć nic więcej? Chyba napisanie, jaki przekrój kabla powinien być pod sprzęt wymagający takiego bezpiecznika nie jest wiedzą tajemną zarezerwowaną tylko dla elektryków? albo o ile większe powinien być bezpiecznik główny w porównaniu z liniowym też nie jest wiedzą tajemną przeznaczoną tylko dla elektryków. To są podstawowe tematy z fizyki, o ile ktoś miał dobrego nauczyciela!

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    To są podstawowe tematy z fizyki, o ile ktoś miał dobrego nauczyciela!
    To nie są tematy z fizyki, lecz z elektrotechniki, a sciślej, z instalatorstwa elektrycznego. A przy wiedzy jaką zaprezentowałeś (ściślej mówiąc: ignorancji) bałbym się podpowiedzieć Ci cokolwiek. Dla Twojego dobra.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    nie ma to jak udzielić precyzyjnej odpowiedzi o wielkość bezpiecznika.
    Niby dlaczego nie mogę stosować 20A do sprzetu wymagającego bezpiecznika minimum 16A? Jeżeli sprzęt wymaga 16A to dlaczego mam wsadzać konkretnie 16A żeby nie móc włączyć nic więcej? Chyba napisanie, jaki przekrój kabla powinien być pod sprzęt wymagający takiego bezpiecznika nie jest wiedzą tajemną zarezerwowaną tylko dla elektryków? albo o ile większe powinien być bezpiecznik główny w porównaniu z liniowym też nie jest wiedzą tajemną przeznaczoną tylko dla elektryków. To są podstawowe tematy z fizyki, o ile ktoś miał dobrego nauczyciela!
    Oczywiście, że nie jest to wiedza tajemna.
    Zabezpieczenia najpierw dobieramy do przewodów podłączonych do nich, następnie osprzęt i odbiorniki.
    Należy również pamiętać o charakterystykach tI tych zabezpieczeń, jak również ich wzajemnej selektywności.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    nie ma to jak udzielić precyzyjnej odpowiedzi o wielkość bezpiecznika.
    Niby dlaczego nie mogę stosować 20A do sprzetu wymagającego bezpiecznika minimum 16A? [....]
    Bo wtedy (nie)bezpiecznikiem jest gniazdo i możliwe, że sam przewód.
    Co to za sprzęt ? Co chcesz podłączyć ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Bo wtedy (nie)bezpiecznikiem jest gniazdo i możliwe, że sam przewód.
    Co to za sprzęt ? Co chcesz podłączyć ?
    A czy to istotne? Moęe po prostu chcę, żeby np piła elektryczna nie wywalała mi korków, które ktoś dla oszczędności wsadził na "a bo po co więcej na działce", mimo, że kable są 2,5 mm na żyłę i do każdego gniazdka idzie osobna linia. Tyle, że elektryk liczy sobie za każdy przyjazd, więc dla niego to się opłaca, a osoba "odbierająca" robotę nie sprawdziła wartości wsadzonego korka tyle tylko, że czajnik elektryczny chodzący w jednym gniazdku korków nie wywala. Ale tego, że kosiarki w tym czasie już nie włączy, nie sprawdziła. I nie piszcie, że przewód 2,5mm to za mało na 16A... żeby w każdym blokowisku były takie porządne przewody miedziane, tego wam życzę. A że wiem, że przewody dadzą radę, dlatego wspominałam, ze sprawa grubości przewodu jest nieistotna.
    Ignorancja? tak, i owszem. To jest tylko forum i zadając proste pytanie oczekuje konkretnej odpowiedzi, a nie wykładów z jakiejś metaelektroniki. Ciekawe, że jakoś przy samochodach pewnie sami grzebiecie i nikt was na forach nie odsyła do mechaników! A tutaj że co... że kobieta się pyta to od razu, że się nie zna? No bez jaj!

    Tyle, ze jak widzę to forum to chyba kólko wzajemnej adoracji takich właśnie miernych elektryków, którzy nie zrobią raz a porządnie a tylko na odwal się byle załapać na kolejną fuchę jak ktoś będzie chciał coś więcej podłączyć i oczywiście zainkasować niemała kasę nieadekwatną do wykonanej usługi. Ot co.

  8. #8

    Domyślnie

    Nikt tu nie napisał, że bezpiecznik 16 A jest za mały do przewodu 2,5 mm2, kolego/koleżanko dorcze
    Ale napisałem, że 20 A jest za duży. Wystarczy sprawdzić.
    Natomiast postawa roszczeniowa nic dobrego nie wróży.
    Swoją drogą zatrudnianie "elektryków" bez mierników i znajomości charakterystyk zabezpieczeń tak się właśnie kończy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    A kto powiedział, ze to był eletryk bez dyplomów? Dyplomy to on miał... miał też bardzo duże ego, które stwierdziło, że on wie lepiej że skoro jest tylko czajnik, radio i oświetlenie, to więcej nie potrzeba... No a osoba odbierająca zapomniała wyjąć piły, kosiarki nie wspominając już np o hydroforze. Bo skoro nie widać, to uznał, że nie ma. A jak będzie, to się zmieni i policzy za dojazd.

    Przecież napisałam, że jak się nie da na istniejącej linii to się dorobi nową. Tyle, że jeżeli urządzenie wymaga minimum 16A, to chyba lepiej dać bezpiecznik 20A niż 16A i nie móc włączyć nic więcej. Tak samo na głównym, gdzie w czasie pracy urządzenia, ma jeszcze bez komplikacji chodzić np lodówka czy cokolwiek innego. W związku z tym, ile powiniem mieć główny zakładając pracę urządzenia 16A i innych sprzętów gospodarstwa domowego?

    Postawa roszczeniowa... aha, jasne... no chyba, że roszczeniem nazywa się chęć uzyskania jasnej, konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie, które wykracza nieco ponad ogólnie przyjęty standard w stylu czy ten kolor gniazdek będzie mi pasować.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Dorcze skoro wiesz najlepiej to po co pytać. Skoro urządzenie wymaga zabezpieczenia 16A i jest wtyczkowe to powinno być właśnie takim zabezpieczone i powinna być wydzielona linia zasilająca (2,5mm2) właśnie do tego odbiornika i po problemie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    [...]
    Przecież napisałam, że jak się nie da na istniejącej linii to się dorobi nową. Tyle, że jeżeli urządzenie wymaga minimum 16A, to chyba lepiej dać bezpiecznik 20A niż 16A i nie móc włączyć nic więcej. Tak samo na głównym, gdzie w czasie pracy urządzenia, ma jeszcze bez komplikacji chodzić np lodówka czy cokolwiek innego. W związku z tym, ile powiniem mieć główny zakładając pracę urządzenia 16A i innych sprzętów gospodarstwa domowego?
    Po to zapytałem co to za urządzenie chcesz podłączyć, żeby poszukać jego parametrów znamionowych oraz w instrukcji ten zapis "urządzenie wymaga minimum 16A". Skoro ów zapis czytasz to wiesz dokładnie o co chodzi. Podziel się tą wiedzą a ja sprawdzę czy kierujesz się bzdurami czy nie.
    Zanim coś/kogoś uszkodzisz to pamiętaj, że przy B(C,D)20 (nie)bezpiecznikiem jest gniazdo i najprawdopodobniej sam przewód.

  12. #12

    Domyślnie

    To jakiego niby przewodu wymaga urządzenie wymagajace bezpeicznika min 16A? Ostatnio takich nowości się tuaj na forum dowiaduje, ze zaskoczcie mnie A może wystarczy taki jak na liniach wysokiego napięcia kładą? Bo jak nie, no to trudno, uderzam do jakiejś fabryki, niech mi robią na zamówienie, tylko napiszcie, ile ma mieć, panowie eksperci...

  13. #13

    Domyślnie

    Odpowiedzi zostały zawarte w
    PN-IEC 60364-5-523 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Obciążalność prądowa długotrwała przewodów

    152,27 PLN i wiesz wszystko, bez łaski forum - http://sklep.pkn.pl/pn-iec-60364-5-523-2001p.html?options=cart
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    serio, tyle kasy na taki szajs? Ehh... na czym to nie probują zarobić

    Swoja drogą, to po lekturze tego forum az strach brac jakiegokolwiek elektryka. Skoro na forum nie potrafią doradzić, to jaką mam pewnośc, ze zrobia to porzadnie u klienta, od ktorego jeszcze biora kase za wszystko? A potem znowu sie okaze, ze wiertarki wlaczyc nie mozna bo korki wysadza i znowu plac takim za poprawe do czasu, do kiedy nie zachcesz pilarki wlaczyc... specjalisci "D
    Ostatnio edytowane przez dorcze ; 05-05-2017 o 15:40

  15. #15

    Domyślnie

    Potrafią, potrafią. Tylko że forum to wymiana doświadczeń i wiedzy, a nie szkolenie dyletantów. Taka jest różnica.
    Natomiast proponuję pójść do szkoły o profilu elektrycznym, zdobyć potrzebną wiedzę i wypiąć się na muratora
    Nie będzie wysadzanie korków i innych głupot.

    Co do specjalistów : może być E+D+pomiary ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Potrafią, potrafią. Tylko że forum to wymiana doświadczeń i wiedzy, a nie szkolenie dyletantów. Taka jest różnica.
    Natomiast proponuję pójść do szkoły o profilu elektrycznym, zdobyć potrzebną wiedzę i wypiąć się na muratora
    Nie będzie wysadzanie korków i innych głupot.

    Co do specjalistów : może być E+D+pomiary ?
    Faktycznie taka wymiana wiedzy ze nie wiem... serio, udzielenie info na temat bezpiecznika glownego, ile byc musi uwazasz za szkolenie dyletantow? To idz na forum tylko dla elektrykow i tam sie udzielaj, a nie na takim publicznym, gdzie pytaja sie dyletanci i malo tego, smia zadawac pytania ponizej twoejgo wygorowanego poziomu. Zapomniales chyba, co jest idea forum i ze wlasnie takim specjalistom najbardziej trzeba patrzec na rece bo partola najwiecej myslac, ze klient sie nie zna. A moze wlasnie zalezy ci, zeby sie nie znal, zeby wcisnac kazda ciemnote byle tylko kase wziac? Towarzystwo wzajemnej adoracji, a nie specjalisci jestescie i tyle w temacie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cała przyjemność po mojej stronie.
    Bardzo dziękuję za uznanie i słowa pochwały, która ze strony laika jest rzadko spotykana.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    A prosze bardzo - nalezy sie 200 zl. Wybierz, czy wolisz przelewem, czy poczta.

  19. #19

    Domyślnie

    Zawijam kiecę i lecę. W te trzy pędy, bo jaśnie pani niedouczonej komentować się zachciało !
    A do szkoły, nie na fora !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zawijam kiecę i lecę. W te trzy pędy, bo jaśnie pani niedouczonej komentować się zachciało !
    A do szkoły, nie na fora !
    No właśnie, do szkoły idź, może cię nauczą do czego służy otwarte forum. Bo tej elementarnej wiedzy ci zabrakło niestety. Albo napisz do muratora, żeby ci zrobili tu forum zamknięte na które wstęp będą mieli tylko ci co ci przedstawia ważne certyfikaty do piątego pokolenia wstecz, bo przecież jeszcze byś przez pomyłkę odpowiedział komuś niegodnemu posiadania tajemnej wiedzy... I dopiero byłyby nici, że klient nie dał się wykiwać i nie zapłacił za spartoloną robotę tylko kazał poprawiać za darmochę, ale byłby wtedy płacz i zgrzytanie zębów dla takich fachowców, jakim widać sam jesteś... oj, by się działo

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony