dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie drenaż w otulinie czy bez

    Dzień dobry. Zastanawiam się nad drenażem na działce czy położyć rury w otulinie czy bez. Na działce jest glina. Oczywiście rury chcę czymś podsypać nie kłaść bezpośrednio w ziemię. Koszt niby nie jest dużo większy bo rury bez otuliny to 2,5-3 zł m a w otulinie 5zł metr. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    A gdzie zamierzasz odprowadzić wodę ? Ja chcę dać już te w otulinie, żeby było prościej. Jednak namytlali mi w głowie z odprowadzeniem wody, wychodzi na to że mam wodę sobie w kieszeń schować.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie jest o tyle dobra sytuacja że działka jest na lekkim spadzie i po drugiej stronie jest mały wąwóz i przepust pod drogą którędy płynie woda do rzeczki. Zastanawiam się tylko czy dawać rury w otulinie. Fachura twierdzi ze nie potrzeba bo będą obsypane.

  4. #4

    Domyślnie

    No do rzeczki/wąwozu wody spuszczać nie wolno bo zaburzasz równowagę jakąś tam. Tak mnie pouczono ostatnio. No nie musi być otuliny gotowej, a jeśli jej nie ma to widziałem że daje się tą geowłokninę żeby nie zamuliło rur i otworów, takie opatulone rury układa się na warstwie piasku ze spadkiem, później obsypuje się piaskiem, a na to warstwę żwiru o dobrej frakcji tzn takiej żeby woda dobrze spływała. Co chcesz drenować na działce ? dom garaż czy podjazd czy jeszcze coś innego ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie idzie rura drenażowa którą firma położyła w 1965 roku. Od wielu lat nikt się tym już nie zajmuje a gdy pytałem w gminie to firmy już nie ma i nikt za ten drenaż już nie płaci. Ten drenaż jest wpuszczony właśnie do tego wąwozu który biegnie dalej do rzeki. Także raczej w tym przypadku nic nie zaburzę jeśli od 65 roku ten drenaż już istnieje.
    Chcę wydrenować granice działki z sąsiadem który jest trochę wyżej oraz zrobić opaskę w okół domu. Razem ok 150m drenażu. Majster który będzie budował dom powiedział żebym kupił zwykły peszel drenarski bez otuliny gdyż obsypiemy to piaskiem, jakimś kruszywem i będzie działać. Obawiam się jednak tego że po jakimś czasie może mi zamulić te rury. Ceny tak jak wypomniałem za 150m zwykłego drenażu 450zł za rury z otuliną ok 800zł. Niby nie dużo ale jeśli nie ma potrzeby to trochę szkoda wydawać 400zł jeśli by wystarczyły zwykłe rury...

  6. #6

    Domyślnie

    Zrób tak jak Ci rozsądek podpowiada, kup w otulinie lub obłóż tą geowłokniną, bo za jakiś czas będziesz kopał na nowo. Drenaż niewłaściwie wykonany potrafi narobić szkód np rozszczelni się w okolicy ściany fundamentowej i będzie lał po niej aż się basen zrobi. Możesz pooglądać filmy na YT, może nie jest to literatura fachowa ale coś podejrzeć można.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Na mój rozum, jeżeli coś ma się z jakiegoś powodu zasklepić, to zasklepi się zarówno otulina, jak i dziurki w rurze drenażowej. Najważniejszym jest wykopać na końcu duży dół do warstw przepuszczalnych, bo i tak 90% wody opadowej pójdzie właśnie tam. Podczas dużej ulewy, to te dziureczki odprowadzą max 10%.
    Ostatnio edytowane przez portaga ; 21-03-2017 o 17:52

  8. #8

    Domyślnie

    Ale to nie tylko dziurki się zasklepią, piasek, ziemia, zostanie przetransportowany razem z wodą do rury drenażowej i ją zamuli, otulina to coś w rodzaju filtra. Ma być warstwą przepuszczalną tylko dla wody. Do drenażu wokół domu trzeba dodać odprowadzanie wody z dachu.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9

    Domyślnie

    No w sumie racja - jak po drodze dostanie się piasek i muł, to to wszystko poleci do dziury i tam zatka drożność. Masz rację, nie pomyślałem o tym.

  10. #10

    Domyślnie

    Kupiłem jednak w otulinie. Jednak warto dmuchać na zimne niż za kilka lat znów rozkopywać drenaż.

  11. #11

    Domyślnie

    To był chyba dobry wybór, a i poniekąd, przekonałem cię swoją niewiedzą
    Wisisz mi piwo

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Witam,

    Ja też mam ten dylemat. Dowiedziałem się, że otula się geowłókniną żwir na którym leży rura drenarska - dzięki temu żwir się nie zapycha mułem.
    Nie wiem właśnie czy jest sens dodatkowo otulać jeszcze samą rurę - wtedy byłaby podwójna warstwa geowłókniny. ech...

  13. #13

    Domyślnie

    Nie kładzie się rury w otulinie bezpośrednio w wykopie. I tę rurę i tę obsypujesz kruszywem a wszystko otulasz geowłukniną .
    Rynien nie wpina się do drenażu, drenaż ma odprowadzać nadmiar wód podskórnych a nie nawadniać okolicę ławy

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marta2017

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Kod pocztowy
    32-011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Nie kładzie się rury w otulinie bezpośrednio w wykopie. I tę rurę i tę obsypujesz kruszywem a wszystko otulasz geowłukniną .
    Rynien nie wpina się do drenażu, drenaż ma odprowadzać nadmiar wód podskórnych a nie nawadniać okolicę ławy
    no ja kupiłam rury w otulinie TYPAR 44 i za stroną producenta:

    Produkt jest przeznaczony do wykonywania odwodnień bezpośrednio w gruncie
    rodzimym, nie wolno go układać w dodatkowym filtrze żwirowym – ryzyko zamulenia


    zgłupiałam
    dzwonię do producenta i tam miła Pani wyjaśniła mi, że nie wolno, bo:

    - można uszkodzić tą włókninę i będzie zamulać
    - nie ma to sensu

    dalej nie wiem co robić...
    kupić normalną rurę i robić "po staremu"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony