dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zakup działki rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem ?

    Witam wszystkich,

    W 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące zakupu gruntów rolnych. Czytałem o tym w internecie ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat zakupu działek przez osoby nie będące rolnikami dla gruntów posiadających MPZP.

    Więc tak, teren ma 1,1 ha. Są to grunty rolne, ale ustanowiony jest dla nich plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi że tereny te przeznaczone są pod budownictwo jednorodzinne. Moje pytanie brzmi. Czy ja, nie będąc rolnikiem mogę nabyć taki grunt i podzielić go na mniejsze działki zmieniając przy tym rodzaj gruntu ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez MagnetoX ; 21-03-2017 o 10:09

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli jesteś księdzem to możesz ... albo jak jesteś zapisany do PIS- też możesz, inaczej nie możesz. Sorry za taki wpis, ale tak to wygląda.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jeśli jesteś księdzem to możesz ... albo jak jesteś zapisany do PIS- też możesz, inaczej nie możesz. Sorry za taki wpis, ale tak to wygląda.
    Pewny jesteś?

    IMO jak jest MPZP i ten teren jest w nim budowlany, to może go kupować nie-rolnik:
    Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) „nieruchomości rolnej” – należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne;

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś?
    z każdym dniem jestem coraz bardziej pewny.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    z każdym dniem jestem coraz bardziej pewny.
    Mógłbyś troszkę rozwinąć swoją myśl. Czy próbowałeś czegoś podobnego i spotkałeś się z urzędniczą ścianą ?

  6. #6

    Domyślnie

    Z urzędniczą ścianą spotykam się na tyle często że Chiński Mur przy tym to pikuś, ani obejść ani przeskoczyć. Próbowałem kiedyś kupić działkę rolną 80 arów, ładny kawałek ziemi, w dobrym miejscu, co z tego jak przekształcić mogłem tylko kawałek np 10 arów na parcelę budowlaną, a reszta i tak musi być rolną, podział nie wchodzi w grę, takie były warunki i kupić nie mogłem bom nie rolnik jest. Jak sprawa u Ciebie nie wiem, może ktoś mądrzejszy się wypowie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Jeśli jest MPZP to przeznaczenie zostało zmienione na budowlane, ale żeby faktycznie zacząć budować należy wyłączyć grunt z produkcji rolnej a tu ważna jest klasa gruntu oraz pochodzenie gleby oraz czy leżą administracyjnie na terenach wiejskich miejskich itp.
    Aby dzielić działki nie potrzeba odralniać a zasady podziału np dot wielkości nowo powstałych działek też powinien określać MPZP.

    Jeśli jest MPZP to nie trzeba być rolnikiem aby kupić działkę.

  8. #8

    Domyślnie

    Grunty leżą na terenach miejskich. Jest MPZP określający wielkość działek. A czemu ważna jest klasa gleby aby wyłączyć ją z produkcji rolnej ? Im gorsza gleba tym bardziej nadaje się na działki budowlane ?

  9. #9

    Domyślnie

    Grunty muszą być po prostu gorszej klasy bodajże klasa 4, 5 i gorsze. Wtedy bez problemu da się je przekształcić na budowlane, a czemu ... to chyba proste że mając dobrą ziemię to jej przeznaczeniem jest uprawa a nie budowa. Masz farta prawdę mówiąc taki kawał ziemi z MPZP na terenach miejskich i że jeszcze żaden deweloper tego nie kupił. Kasiory też to będzie kosztowało.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony