dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Płyta indukcyjna podłączona pod 1 fazę- odwieczny problem?

    Witam,

    Piszę ten temat ponieważ mimo tego, że jestem doświadczonym "szperaczem internetowym" nie znalazłem nigdzie konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania a raczej mój problem remontowy.

    Zdania elektryków zresztą są też mocno podzielone. Jedni mówią, że bez problemu to podłączę, inni, że nie ma opcji.

    W skrócie- kupiłem mieszkanie w blokach- bloki bodajże z lat 80tych. Otrzymałem informację od elektryka ze spółdzielni mieszkaniowej, że na lokal przypada możliwość obciążenia w wysokości 4,5 kW.

    Wszystkie płyty jakie oglądam w moim sklepie (pracuję w jednej z sieci sklepów handlujących sprzętem RTV i AGD) mają podaną moc ok. 6,8- 7,2 kW.

    Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że instalacja bloku nie wytrzyma. Nie mam możliwości podłączenia siły - jestem zdany na jedną fazę i na płytę, którą podłączę pod 230V. Czas na pytania.

    Czy jeśli podłączę płytę której moc jest określona na przykładowo 6,9 kW (Bosch PVS611FB1E) to wtedy jej maksymalne obciążenie wyniesie np 3,5 kW (mniej więcej) ? Liczę się z tym, że płyta będzie wtedy wolniej grzała etc.

    Bardziej chodzi mi o to czy narzeczona będzie mogła jednocześnie w mieszkaniu używać piekarnika i płyty + włączony telewizor i oświetlenie lub płyty + pralka etc.

    Jeśli nie to pytanie- jakim cudem w starych blokach bez użycia siły ludzie podłączają płyty? Są to jakieś super specjalne płyty czy o co chodzi?

    Proszę o możliwie szybką pomoc bo mam rozgrzebany remont i nie wiem co robić dalej. Dodam, że w mieszkaniu instalacja jest wymieniona i do płyty dochodzić będzie osobny obwód na przewodzie z tego co mi mówią ponad 4^2 natomiast bezpiecznik na każdy obwód to chyba 16A. Bardziej chodzi o to, czy bezpiecznik w komórkach (20 lub 25A z tego co kojarzę) pozwoli mi na normalne życie w świeżo wyremontowanym mieszkaniu- tzn nie martwienie się o to, że skoro narzeczona ogląda telewizor to ja nie mogę sobie odgrzać parówek na płycie (żartobliwa przenośnia oczywiście).


    Bardzo proszę o rzetelną pomoc ..

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek9635
    Jeśli nie to pytanie- jakim cudem w starych blokach bez użycia siły ludzie podłączają płyty? Są to jakieś super specjalne płyty czy o co chodzi?
    Czy aby na pewno ?
    Może rzeczywiście cud.
    Cytat Napisał Tomek9635
    Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że instalacja bloku nie wytrzyma. Nie mam możliwości podłączenia siły - jestem zdany na jedną fazę i na płytę, którą podłączę pod 230V.
    No i odpowiedź już padła.
    Owszem, można, i używać jednocześnie nie więcej, niż wartość zabezpieczenia do tej płyty z uwzględnieniem przewodu zasilającego.
    Innym słowy - jeden "palnik", góra dwa i to wszystko, niestety. Funkcjonalność żadna.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    No i właśnie ten sam problem. Skrajna opinia mowiaca, że absolutnie nie podłączę tej płyty.

    Czy aby na pewno ? Owszem. U niejednej osoby już widziałem w blokach indukcję i wiadomo, że są one coraz częściej podłączone.

    Generalnie opinie które słyszę to dwa warianty- jeden mówiący o tym że "nie, nie da się będzie wystrzeliwać korki na klatce " oraz druga "tak, można ale nie będzie ona miała takiej efektywności w stosunku do podłączenia sily" - i przyznaje, że druga opcja mnie satysfakcjonuje. Ale jak mam za każdym razem liczyć i martwić się, że nie mogę wstawić prania bo właśnie gotuje coś to to też abstrakcja.

    Ja jako totalny laik w temacie elektryki patrzę na to tak. Skoro płyta ma osiągać 7 kW po podłączeniu pod siłę to po podłączeniu jednej fazy obciążenie wyniesie około 3,5 KW- czyli zostaje wolny kilowat. No i kolejny temat to, że takie obciążenie powstaje po włączeniu wszystkich pól na maksymalna moc więc jak będę grzałka na jednym polu to bez problemu mógłbym włączyć pranie, piekarnik czy zmywarke. Dobrze myślę?

    Dodatkowo infolinia firmy na E l.. zasugerowla mi abym podłączył płytę, która jest fabrycznie przystosowana do podłączenia pod jedną fazę - EGG3634F9 - ale jak wchodzę w jej specyfikację to tam też widnieje 7,2 kW. Tyle, że dodatkowo płyta w teorii ma coś co się nażywa "Flexi Power" co umożliwia zarządzanie polami bez nadmiernego obciążania instalacji- przynajmniej w teorii.

    Co o tym wszystkim myśleć? Czekam na odpowiedź.


    Pozdrawiam,
    Tomasz Łozowicki

  4. #4

    Domyślnie

    Moc 7kW to moc maksymalna, przy uruchomieniu wszystkich pól na full moc.
    Przy takiej mocy nie ma bata, Twoja instalacja nie wytrzyma.

    Wniosek:
    Twoi znajomi nie uruchamiają pełnej mocy.
    Twoi znajomi mają wymienione/zawatowane bezpieczniki główne.
    Twoi znajomi nie korzystają z innych urządzeń w trakcie gotowania.

    Słowem dasz radę gotować, pod warunkiem że nie wszystko naraz i nie na full moc.

    http://techfresh.pl/wp-content/uploa...PIA611B68E.pdf - instrukcja z Twojej płyty, masz napisane ile maksymalnie mocy pobierają poszczególne pola.
    Zwróć uwagę, że dla Twoich parówek wystarczy ustawienie 20-30% mocy pola.
    Nie rozumiem tego programowania prądu płyty (13A lub 16A), może to też jest jakieś kolejne zabezpieczenie instalacji wprowadzone przez Boscha? Warto dopytać na infolinii.

    Spotkałem się z płytami, które po podłączeniu do instalacji 230V nigdy nie uruchamiały wszystkich pól jednocześnie, tylko podgrzewały je cyklicznie naprzemiennie. Czy tak jest w tym modelu?

    Sprawdź jeszcze instalacje zasilającą Twój lokal. Ty masz nową w środku, ale może się spalić od licznika do mieszkania i będziesz miał kolejny remont.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Moc 7kW to moc maksymalna, przy uruchomieniu wszystkich pól na full moc.
    Przy takiej mocy nie ma bata, Twoja instalacja nie wytrzyma.
    No tak, ale podobno po podłączeniu płyty pod jedną fazę nieosiągnie ona 7kW tylko maksymalnie jakieś 3,5 kW ? I to dalej mówimy o sytuacji, kiedy uruchamiamy wszystkie pola na maksymalną moc?


    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Twoi znajomi mają wymienione/zawatowane bezpieczniki główne.
    Ale sam bezpiecznik przecież nie załatwi sprawy bo kable się będą grzały.

    Dowiedziałem się, że przewody dochodzące do instalacji to "4rki" a bezpiecznik na dole ma być zmieniony na 25A - jeśli czegoś nie pomyliłem bo sam nie znam się jakoś na tym szczególnie- stąd potrzeba pomocy od Państwa



    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Nie rozumiem tego programowania prądu płyty (13A lub 16A), może to też jest jakieś kolejne zabezpieczenie instalacji wprowadzone przez Boscha? Warto dopytać na infolinii.
    Jutro zadzwonię na infolinię Boscha..

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Spotkałem się z płytami, które po podłączeniu do instalacji 230V nigdy nie uruchamiały wszystkich pól jednocześnie, tylko podgrzewały je cyklicznie naprzemiennie. Czy tak jest w tym modelu?

    No właśnie płyta o której pisałem EHH3634F9K - to jest płyta, o której mówią na infolinii Electroluxa jako dedykowanej do instalacji jednofazowej- czemu ? Nie wiem ... Pani na infolinii też nie była mi w stanie powiedzieć ..

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    W karcie technicznej tej płyty (PDF do pobrania, str 1):
    http://www.electrolux.pl/kitchen/coo...ob/ehh3634f9k/

    Jest napisane:

    "...Opis produktu:
    Płyta indukcyjna
    FlexiPower z
    niezależnym
    sterowaniem. Nie bój się
    o bezpieczniki! Ustaw
    moc płyty w zakresie od
    1500 W do 7200 W i
    wybierz zasilanie z
    jednej lub dwóch faz.


    I masz odpowiedź na swoje pytanie - będzie działać, musisz ustawić ograniczenie mocy w "menu".
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    I masz odpowiedź na swoje pytanie - będzie działać, musisz ustawić ograniczenie mocy w "menu".

    Akurat temat ogarniczenia mocy to mogę również w Boschu zrobić, którego wymieniłem wcześniej więc żadna mi różnica. Bardziej myślałem, ze ona jest jakaś super inteligentna ..

    No a co z pozostałymi pytaniami?

    P.S. Dowiedziałem się, że dochodząca do mieszkania instalacja to aluminiowe "czwórki" a bezpiecznik na dole powinienem mieć zmieniony nawet do 35A.


    Dalej jest to instalacja 1-fazowa i dalej wg. elektryka ze spółdzielni powinienem nie przekraczać 4,5 kW przyłączenia ale myślę, że przy zwiększonym bezpieczniku jak dojdę nawet do 5A to też będzie ok (chyba- powtarzam- nie znam się ).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek9635
    P.S. Dowiedziałem się, że dochodząca do mieszkania instalacja to aluminiowe "czwórki" a bezpiecznik na dole powinienem mieć zmieniony nawet do 35A.
    Jeżeli jest to zabezpieczenie przedlicznikowe, ograniczające tzw. przydział mocy, to nie wolno Ci tego zrobić, bez uprzedniego zezwolenia ZE i zwiększenia mocy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Zwiększenie mocy nie wchodzi w grę. No ale dobrze, przyjmijmy w czystej teorii, że jest bezpiecznik 25A i te kable "czworki" aluminiowe. Jak ma się sprawa z moimi pytaniami jak wyżej?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Moc dostępną na mieszkanie masz 4,5kW. Czyli jednocześnie działające urządzenia nie mogą jej przekroczyć (zabezpieczenie zadziała) - czy będzie to pralka+płyta indukcyjna+zmywarka+telewizor, czy tylko indukcja. Jeśli kupisz któryś z modeli posiadających funkcję ograniczania mocy, to wszystko będzie działać. Ograniczysz moc płyty do np 3kW, to jednocześnie z nią możesz uruchomić co chcesz do mocy 1,5kW (w praktyce pewnie trochę więcej, bo ograniczana moc w płycie to moc max, a nie zawsze z niej się korzysta). Stopień ograniczenia mocy będzie zależny od tego, jakie urządzenia jeszcze chcesz włączać w tym samym czasie no i kwestia wydajności płyty - nie wiem ile czasu będziesz "grzał parówki" przy mocy 3 lub 3,5kW.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11

    Domyślnie

    Nieśmiało napiszę, i przypomnę charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń.
    W rzeczywistości, w zależności od rodzaju zabezpieczenia można tę moc (prąd przepływający) przekroczyć o określoną wartość w danym czasie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nieśmiało napiszę, i przypomnę charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń.
    W rzeczywistości, w zależności od rodzaju zabezpieczenia można tę moc (prąd przepływający) przekroczyć o określoną wartość w danym czasie.
    Nieśmiała, acz słuszna uwaga.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  13. #13

    Domyślnie

    Witam ponownie,

    Dla potomnych..

    Można podłączyć płytę indukcyjną do blokowych instalacji elektrycznych jednak wymogiem jest aby jej moc nie przekraczała 3,7 kW. Nie reklamując absolutnie firmy bo to nie o to chodzi ale- wszystkie płyty indukcyjne marki Bosch mają możliwość obniżenia mocy do tego poziomu tak aby nadawała się ona do podłączenia pod bezpiecznik 16A.

    Dodatkowo firma ta produkuje płytę, która jest podłączania bezpośrednio do gniazdka - ma wyprowadzona tzw. wtyczkę "Schucko " a jej moc to właśnie 3,7 kW.

    Pozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek9635 Zobacz post
    Zwiększenie mocy nie wchodzi w grę.
    Błędne myślenie. To już nie te czasy. Dostawcy energii chętnie godzą się na zwiększenie limitu mocy, pod warunkiem, że oprzewodowanie administracyjne (piony) na to pozwalają. W wielu zaś budynkach wlz-ty są remontowane i wymieniane, więc i podejście zarządzających się zmienia.
    Ja na przykład, w bloku, mam możliwość przejścia na zasilanie mieszkania 3-fazowe pod jednym warunkiem "technicznym". Wystąpić o to pisemnie. Tyle!
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony