Witam.

Mam istniejący już budynek gospodarczy. Chcę w nim zrobić posadzkę betonową a docelowo na tą posadzkę dać deski na legarach. Nie mam informacji jak przygotować grunt pod posadzkę, czego do tego użyć i jaka ma być grubość samej posadzki. Nakreślę trochę temat, postaram się zawrzeć wszystkie możliwe dane.

Budynek jest o konstrukcji drewnianej - szkieletowej. Fundamenty są od spodu kamienne, klejone na zaprawę wapienną, następnie na tych kamieniach jest podmurówka z czerwonej cegły, na tych cegłach leżą belki drewniane o przekroju 20x20cm.

Budynek kiedyś pełnił rolę stodoły, jest więc podzielony centralnie na dwa klepiska i po bokach po jednym sąsieku/zasieku/zapolu - zależnie od regionu, różnie się to nazywa. Poszczególne pola są podzielone również fundamentami o konstrukcji opisanej wyżej.

Aby wyrównać poziomy między polami, muszę boczne pola podnieść ŁĄCZNIE o 45cm. Środkowe pole muszę podnieść o łącznie na o wysokość 30cm.

Na bocznych polach obecnie nic na podłodze nie ma, tzn jest piasek, żadnego betonu. Na polach środkowych jest wylana posadzka betonowa, jest jednak już wysłużona, popękana itp.

I teraz pytania:

1. Czym najlepiej i najtaniej podnieść poziomy przed wylewką betonową? Czy można użyć do tego obojętnie jakiej ziemi? Czy lepiej nawrzucać tam kamieni/gruzu, a jedynie na wierzch przykryć piaskiem/żwirem i zagęścić? Szukam rozwiązania najbardziej ekonomicznego i zarazem dobrego.

2. Jakiej grubości wylewkę betonową zaplanować pod taką inwestycję? Nie będą tam wjeżdżać żadne pojazdy, nie będzie tam stało nic ciężkiego. Finalnie po wylewce na beton pójdzie folia budowlana i zostaną ułożone deski na legarach, więc nie będzie nawet tego betonu widać.

3. Czy i gdzie powinienem użyć folii, aby chronić fundamenty z kamienia i zaprawy wapiennej?


I jeszcze pytanie bonusowe - jak obliczyć zapotrzebowanie materiałów do podniesienia poziomu tej "podłogi"? Czysto teoretycznie - jeśli bok musiałbym podnieść o 50cm, to czy 1m3 np żwiru wystarczy mi na podniesienie 2 metrów kwadratowych posadzki?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.