dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie ścian, a pustka powietrzna w murze 3 wartwowym

    W czerwcu rozpoczynam rozbudowę i nadbudowę domu. Z racji tego, że nie mam zaufania do fachowców, a dotychczasową przebudowę piętra domu wykonałem samodzielnie... sami rozumiecie
    Dom podpiwniczony, kostka z lat 80. Mur to stary gazobeton 24cm, pustka ok 5 cm, gazobeton 12 cm. Oddałem dokumentację projektową do starostwa więc piszę z pamięci, ale grubość ścian to chyba najmniej istotny parametr przy moim pytaniu. W domu jest jedno miejsce z cegły ceramicznej max 12cm (2,4 wys x 1m szer). A także część która była dostawiona w latach 90 z maxa 24 cm i będzie po rozbudowie spiżarnią. Nadbudowana i dobudowana część będzie z gazobetonu 24cm kl. 600. Jak się domyślacie pytanie dotyczy grubości ocieplenia. Architekt tak jak wynikało z opisów na forum, pojęcie energooszczędności ma takie: "minimum 15cm grafitowy", "docieplenie szczeliny? Można, nie trzeba", "rekuperacja? aaa... no można". Oczywiście OZC w projekcie zrobiona i wyliczona co do 3 liczby po przecinku
    Po rozbudowie, wspomnianego muru 3 warstwowego zostanie nie dużo bo jakieś 40 m^2. Naczytałem się już tylu opinii o tej szczelinie, że sam nie wiem co jest dobre, co złe, a co jest wyrzucaniem kasy w błoto. W ramach usystematyzowania: co jest prawdą, co kłamstwem, a co półprawdą?
    - celuloza, granulat styro itp. nie mają sensu bo nie uszczelnią w 100%, a celuloza złapie wilgoć.
    - najlepsza piana zalewowa PUR.
    - trzeba uszczelnić bo szczelina w murze nie jest próżnią, powietrze w niej krąży wychładzając się o ściany fundamentowe.
    - bez uszczelnienia szczeliny, ocieplanie z zewnątrz to strata pieniędzy bo nie będzie różnicy.
    - piana w szczelinie spowoduje problemy z dyfuzją pary wodnej nawet przy reku.
    - szczelina w murze to wystarczające ocieplenie więc 15 cm grafitu to przesada, chociaż na piętro na gazobeton 24cm kl600 to w sam raz.
    - pianę zalewową można wlać w mur samemu (startują po 40 sek od zamieszania). Wywalam większy otwór w murzę na średniej wysokości oraz na wyżej i leje mieszając w czymkolwiek.

    Szkoda, że nikt nie zrobił jakiejś ciekawej analizy/badania przypadku ocieplenia takiej szczeliny i zostawienie jej w spokoju. Chyba, że słabo szukałem.

    ------------

    I jeszcze jedno pytanie bo dział odpowiedni. Jak powinno wyglądać połączenie ocieplenia ściany i dachu przy dachu z pełnym deskowaniem i papą przy założeniu że dach jest 2 spadowy, BEZ okapu. Udaje dach płaski, niski spadek. Z dwóch stron attyka, z 2 kolejnych stron ściany kolankowe. Mile widziany rysunek poglądowy

    Z góry dzięki za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Mozej ; 23-03-2017 o 11:12

  2. #2

    Domyślnie

    @ Mozej
    Udało Ci się znaleźć jakieś odpowiedzi i rozwiązanie? Mam podobną sytuację i zastanawiam się właśnie, czy iść w stronę wypełnienia pustki powietrznej, czy jednak ocieplenia styropianem z zewnątrz?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony