dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie Zamarzanie rekuperatora

    Witam,

    Mam pytanie do wszystkich posiadających wentylacje mechaniczną. Przy jakiej najniżej temperaturze możliwa jest praca rekuperatora, tak aby wymiennik nie zamarzał (bez GWC)? Jestem na etapie wykonywania instalacji i nie wiem czy zainwestować w podgrzewacz wstępny. Oczywiście wiem, że niektóre z reku posiadają wbudowane nagrzewnicę, ale z miejsca chciałbym ją wyeliminować, ponieważ po co mam płacić 58 groszy na kWh elektrycznej nagrzewnicy, skoro mogę mogę zamontować wodną która będzie podgrzewała powietrzne za kilkanaście groszy na kWh. Jakie są wasze opinie? ...i co z tym nieszczęsnym zamarzaniem rekuperatora w mrozy?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek222 Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie do wszystkich posiadających wentylacje mechaniczną. Przy jakiej najniżej temperaturze możliwa jest praca rekuperatora, tak aby wymiennik nie zamarzał (bez GWC)? Jestem na etapie wykonywania instalacji i nie wiem czy zainwestować w podgrzewacz wstępny....
    Zadałeś pytanie w ten sposób, że każdy (zgodnie z obserwacjami) odpowie co innego, a Ty nadal nie będziesz mógł wyciągnąć z tego konstruktywnych wniosków.
    To zależy od wielu czynników, samego wymiennika, jego sprawności, jego ustawienia poziomo/skośnie/pionowo, temperatury i wilgotności powietrza wywiewanego i jeszcze kilka innych by się znalazło.

    Jeżeli założymy, że wymiennik nie zamarznie jeżeli temp. na wyrzutni będzie powyżej 0*, to np. przy sprawności 90%, parametrach powietrza usuwanego 22*C i RH 60% powinien wytrzymać do temp. zewnętrznej -19*C, a przy tych samych parametrach powietrza usuwanego i sprawności 80% nawet do -24*C.
    Jeżeli jednak powietrze usuwane będzie miało tylko RH 40%, to będzie to odpowiednio -10*C dla spr. 90% i -14*C dla spr. 80%. Ale to tylko teoria, która zakłada że woda ma tą samą temperaturę co powietrze w kanale wywiewnym, równomiernie się wykrapla i przede wszystkim równomiernie spływa omywając w taki sam sam sposób w każdym miejscu ścianki wymiennika, w rzeczywistości to się nie zdarza.

    Żeby być pewnym, że nic nigdzie nie zamarznie, trzeba zapewnić, żeby temperatura ścianek wymiennika była wyższa niż 0*C, czyli średnia z temperatur po obu stronach ścianki. A tutaj w praktyce to oznacza, że powietrze nawiewane może być tylko nieznacznie zimniejsze niż 0*C. Oczywiście w rzeczywistości nie jest tak źle i prawda leży gdzieś po środku.

    Żeby jednak problem rozwiązać od strony technicznej w sposób prosty i niezawodny, musisz założyć, że powietrze należy podgrzać do 0*C. Pytanie tylko ile to będzie kosztować i czy warto kombinować, żeby kosztowało mniej?

    Mam w excelu dane (godzinowe) statystycznego roku meteorologicznego do takich i podobnych obliczeń. Przy założeniu wymiany na poziomie 150m3/h dla stacji Sulejów wychodzi mi około 171 kWh/rok (podgrzanie powietrza do 0*C).
    Jest o co walczyć z nagrzewnicą wodną lub gwc? Nie łatwiej zarobić tą dodatkową stówkę, którą grzałka elektryczna w ciągu statystycznego roku pożera?

    A jak już do pliku zajrzałem, to przy takiej wymianie w okresie od 1 października do końca kwietnia wymiennik o sprawności 80% odzyskuje 2595 kWh/rok (gdy grzałka podgrzewa do 0*C, czyli pomniejszyć to trzeba o zużycie energii przez grzałkę i wentylatory).

    Kalkulację opłacalności w zależności od nośników energii, z której uzyskujemy ciepło pozostawiam Wam.
    Oczywiście warto uwzględnić ile dla kogo warty jest komfort związany z poszczególnymi rozwiązaniami, jednoznacznej odpowiedzi na pewno nie będzie.

    PS. Przy założeniach, że grzałka podgrzewa tylko do -5*C (bo np. wymiennik przy tej temp. nie zamarza) zużycie energii przez grzałkę wyszło na poziomie 44 kWh/rok a odzysk wymiennika 2697 kWh/rok. W sumie różnica na tyle mała, że nie warto głowy sobie zawracać rozwiązaniami, które miałyby z tego jakieś oszczędności wycisnąć. Tym bardziej, że w tym wariancie powietrze nawiewane do pokoi jest trochę chłodniejsze i CO zużyje więcej energii.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 23-03-2017 o 17:36

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek222 Zobacz post
    Witam,

    Mam pytanie do wszystkich posiadających wentylacje mechaniczną. Przy jakiej najniżej temperaturze możliwa jest praca rekuperatora, tak aby wymiennik nie zamarzał (bez GWC)? Jestem na etapie wykonywania instalacji i nie wiem czy zainwestować w podgrzewacz wstępny. Oczywiście wiem, że niektóre z reku posiadają wbudowane nagrzewnicę, ale z miejsca chciałbym ją wyeliminować, ponieważ po co mam płacić 58 groszy na kWh elektrycznej nagrzewnicy, skoro mogę mogę zamontować wodną która będzie podgrzewała powietrzne za kilkanaście groszy na kWh. Jakie są wasze opinie? ...i co z tym nieszczęsnym zamarzaniem rekuperatora w mrozy?
    To nie jest takie proste jak kolega powyżej pisze. CZynników jest wiele. Chłopaki od thessli green badali to kupę czasu i nadal mogłoby być lepiej. Dopiero po dołożeniu CF i wyregulowani grzałek sprawa się znacznie polepszyła.
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 23-03-2017 o 18:01
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To nie jest takie proste jak kolega powyżej pisze. CZynników jest wiele. Chłopaki od thessli green badali to kupę czasu i nadal mogłoby być lepiej. Dopiero po dołożeniu CF i wyregulowani grzałek sprawa się znacznie polepszyła.
    Co to jest CF, bo tępy jestem.
    Pozdrawiam
    Marek

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Co to jest CF, bo tępy jestem.
    Pozdrawiam
    Marek
    Constant Flow (stały przepływ) system, automatyka utrzymująca stały przepływ objętościowy (być może w Thessli masowy)
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 23-03-2017 o 20:10
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Constant Flow (stały przepływ) system, automatyka utrzymująca stały przepływ objętościowy (być może w Thessli masowy)
    Dziękuję

    Marek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Constant Flow (stały przepływ) system, automatyka utrzymująca stały przepływ objętościowy (być może w Thessli masowy)
    Tak, zwią to oni strumieniami masowymi
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    W przypadku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 marki Buderus możliwa jest praca z odzyskiem ciepła w sezonie zimowym do temperatury zewnętrznej wynoszącej -15°C.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,

    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony