dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie Zmiana stropu monolitycznego w domu bez poddasza. Czy opłaca się?

    Dzień dobry.

    Zamierzam budować dom: http://www.dobredomy.pl/projekt/nela/ i prosiłbym o pomoc w sprawie stropu.

    W projekcie jest monolityczny. Z tego co czytam wiele osób zmienia go na drewniany ze względu że u góry jest strych a nie poddasze użytkowe.
    Ja do drewnianego nie jestem przekonany, podobnie jak do wiązarów.
    Czy jest sens zmieniać na terive albo np akermana?
    Czy w ogóle kalkuluje się taka zmiana?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał rav190 Zobacz post
    Dzień dobry.

    Zamierzam budować dom: http://www.dobredomy.pl/projekt/nela/ i prosiłbym o pomoc w sprawie stropu.

    W projekcie jest monolityczny. Z tego co czytam wiele osób zmienia go na drewniany ze względu że u góry jest strych a nie poddasze użytkowe.
    Ja do drewnianego nie jestem przekonany, podobnie jak do wiązarów.
    Czy jest sens zmieniać na terive albo np akermana?
    Czy w ogóle kalkuluje się taka zmiana?
    niedawno kalkulowałem dla siebie takie zmiany to mogę Ci powiedzieć kilka rzeczy.
    1. co do wiązarów kwestia właśnie jak jesteś do tego nastawiony (jedni narzekają na taki rodzaj stropu, inni sobie chwalą bo cenowo lepiej wyjdzie)
    kwestia rozesłania do paru firm z prośbą o kosztorys i będziesz miał jasne (kwestia ceny to jak blisko masz producenta). U mnie wychodziło to bardzo niewiele taniej od innych stropów
    2. akermana np. u mnie nie ma w okolicy w ogóle, więc koszty rosną jakbym gdzieś w Polsce znalazł.
    3. teriva łatwiej może wykonać, mniej szalowania itp. kosztowo lekko drożej może wyjść niż monolit
    4. monolit pewny - ale roboty sporo . Ja jednak taki wybrałem mimo parterówki ze strychem tylko.

    to w moim przypadku kosztowo, ale kwestia co masz w projekcie monolitu (grubość, stal)

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Myślę że szkoda kombinować.
    Koszt wiązarów w przypadku mojego projektu to powyżej 30 000zł.

  4. #4

    Domyślnie

    Po co Ci mononit jak poddasze masz nieuzytkowe ? Wal wiazary - moga wyjsc taniej jak pozbedziesz sie scian nosnych ze srodka + bedziesz mial mniej law.
    chcesz moniolit czy terrive to szukaj projektu z poddaszem uzytkowym.

  5. #5

    Domyślnie

    Coś tanio te wiązary Ci wyszły, mnie za 170 mkw dachu prostego dwuspadowego bez żadnych udziwnień wyszło lekko 24 tys (materiał, montaż, transport). No ale zapytania możesz złożyć do kilku producentów to będziesz miał porównanie. Co do monolitu to nad głową warto mieć coś solidnego, nawet cienka płyta będzie lepsza niż jakieś wiązary. Jak przyjdzie remontować dach za jakiś czas to będziesz musiał uważać żeby w salonie kałuży nie mieć. Przy monolicie się tego nie obawiasz. Zmiana na jakiś inny typu teriva czy ackermana chyba nie ma sensu. Pustaki ackermana podnoszą dach o jakieś 15 cm, przy terivie będzie pewnie podobnie. Owszem łatwiej te stropy wykonać bo korzysta się z gotowych elementów, ale cenowo chyba wyjdzie podobnie. Ważniejsze jest raczej ocieplenie stropu i łatwość osiągnięcia szczelności oraz dobrej izolacyjności. Na monolicie od góry kładziesz wełnę, od dołu tynkujesz i masz z głowy, przy wiązarach trzeba się sporo namęczyć z obiciem płytami, wypełnieniem izolacją, płytami KG itd i nigdy szczelny nie będzie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Mam strop monolityczny na małym domu (pow. stropu 106 m2), poddasze nieużytkowe. Koszt (materiały i robocizna) ok. 17,4 tyś PLN). Argumenty za, jak u kolegi Kemotxb.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Masz rację, nie dopatrzyłem że 30 000zł netto plus transport, łaty, kontrłaty itp = 36 500zł - wg kosztorysu jednej z firm jaki uzyskałem.
    Wszystkie argumenty przemawiają z monolitem, nawet jeśli to trochę przerost formy nad treścią w przypadku domu bez poddasza.

  8. #8

    Domyślnie

    Dach dwuspad 320m2, wiazary z montarzem 28-30 tys brutto. bez scian nosnych wewnatrz budynku. Pow zabudowy jest ok 215m2, sam dom 136m2 pow uzytk.
    Policzmy monolit tylko nad czesc mieszkalna - 136x170 (jak nie wiecej przy dzisiajszych cenach stali)= ok 23 tys, do tego wiezba + robota ciesli oczywiscie wszystko bez papieru .
    Kto chce strop betonowy to i tak go zrobi czy bedzie sie oplacalo czy nie. Argumenty ze jak dach zerwie to nie zaleje domu raczej malo wlasciwe jak na dachu bedzie folia
    Wiec neich kazdy robi jak uwaza bo to jego pieniadze.

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie dach dwuspadowy 206 m2, wiązary z dwoma ścianami szczytowymi, transport i montaż 19500 brutto. Na górze jest wygospodarowany strych przez całą długość domu ok 50 m2. Dom parterowy 116 m2.
    Generalnie już na etapie projektu zakładałem użycie wiązarów, dlatego budynek był do tego dostosowany. Dla mnie największym plusem jest certyfikowane drewno, szybkość i dokładność wykonania, na wszystko jest gwarancja i certyfikaty. Jeżeli nie planujesz wykorzystać góry i jesteś na etapie projektu, myślę, że użycie wiązarów wychodzi taniej niż przy stropie monolitycznym.
    Ostatnio edytowane przez ig0r- ; 17-04-2017 o 09:56

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dostałem dziś projekt i co się okazuje jest w nim przewidziany strop typu filigran - rozwiązanie w moim rejonie dość nie typowe a co za tym idzie pewnie droższe.
    Rozmawiałem z architektem z biura projektowego i twierdzi że chcąc zastosować monolit, musiałbym kilka ścianek działowych przerobić na ściany nośne. Problem też byłby w salonie ponieważ jest dosyć duża rozpiętość, więc kolejne kombinacje i koszty.

    Teraz rozumiem dlaczego wiele osób decyduje się na stropy drewniany bądź wiązary, sam staję przed takim wyborem.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^pokaz te rozpalnowanie Twojego domu to Ci powiem czy trzeba zamieniac sciany na nośne, zeby zrobic monolit

  12. #12

    Domyślnie

    Bo nie musi byc scian nosnych - wystarcza slupyy i podciagi.
    Jak masz duze rozpietosci w salonie, to strop jetkowy tez nie bedzie mozliwy, chyba, ze puscisz jakis podciag.
    Filigran nie bedzie zly, tylko problemem bedzie logistyczne dogranie wszystkiego

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    a po co komu szpecace podciagi ? juz wole sciane dzialowa na nosna zamienic, filigran to dodatkowa grubość stropu o prefabrykat i na taka mala budowe o o niejednorodnych podparciach nieoplacalne, niech autor watku pokaze ten swój dom to sie okaze czy architekt sciemnia czy nie - skan z projektu z wymiarami bo na stronie internetowej jest bez.

    A tak przy okazji filigran to tez monolit jedyna roznica to zastosowanie prefabrykatu ktory zastepjue deskowanie, powoduje to ze konstrukcja stropu jest "grubsza" .
    Jak strop wychodzi na filigranie to na zwykłym żelbecie przy tej grubosci z filigranem tez wyjdzie bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 19-04-2017 o 15:17

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skanNela.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	387061

    Oto skan z projektu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Troche slaba jakosc , ale tak jak pisalem jezeli da sie zrobic przy filigranach strop dla tych rozpietosci to dla zelbetu tez sie da zrobic.
    Jakbys mial plyte fundmantowa to zamiana scian dzialowtych na nosne to pikus, u Ciebie dochodza jeszcze fundamnety pod nosne , ale zawsze wtedy strop wyjdzie "lepiej".

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ważniejsze jest raczej ocieplenie stropu i łatwość osiągnięcia szczelności oraz dobrej izolacyjności. Na monolicie od góry kładziesz wełnę, od dołu tynkujesz i masz z głowy, przy wiązarach trzeba się sporo namęczyć z obiciem płytami, wypełnieniem izolacją, płytami KG itd i nigdy szczelny nie będzie.
    Nie przesadzaj... sufit podwieszany pare dni roboty, na wdmuchnięta izolacja postaci granlatu wełny, czy celulozy.
    Co do szczelności - najwięcej traci się na przepustach, oczkach oświetleniowych itp, ja mam wszystkie IP44, dodatkowe podkładki silikonowe, na szczelność nke narzekam - mam WM i nie czuję "lewego" powietrza.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rav190

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    dębica
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Rozmawiałem z budowlańcem i twierdzi że da się zrobić monolit, tylko trzeba zrobić ścianę nośną w miejscu ściany pokoi, oraz przy kominku, do tego puścić jakąś belkę w salonie i strop się bez problemu utrzyma.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	387605  
    Ostatnio edytowane przez rav190 ; 07-05-2017 o 06:47

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ukonezka

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Też planuje zakup projektu i zastanawiam się nad stropem. Rav190 podjales już decyzję jaki będzie strop? Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony