dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wolkowsky

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kolbuszowa
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1

    Domyślnie Zakup domu w stanie surowym zamkniętym

    Witam,

    Przymierzam się do zakupu domu przeszukując oferty natrafiłem na odpowiadającą mi ofertę, jednak mam pewne wątpliwości które mam nadzieję chociaż trochę rozjaśnicie.

    Mianowicie dom został postawiony w roku 2003 od tej pory stoi bez żadnych prac.

    Moje pytanie czy taki dom to bezpieczna inwestycja, czy tak długi przestój prac jest szkodliwy dla budynku w stanie surowym zamkniętym?

    Czy jest w ogóle sens zawracać sobie głowę takim domem? Wiem że trudno tu o jednoznaczną odpowiedź ale od tego zależą moje dalsze pytania.

    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Czy jest sens to już kwestia relacji oczekiwania/cena. Przede wszystkim sprawdź papiery, całkiem możliwe, że będziesz musiał ubiegać się na nowo o PnB. Stolarka okienna do przeglądu (2/3 szyby), drzwi wejściowe, brama garażowa - sprawdź czy wszystko się otwiera i zamyka bez problemu, ewentualnie sprzedający niech wyreguluje okucia stolarki. W sumie poza ewentualną wilgocią to od 2003 roku budynek już osiadł i wszelkie wady zapewne już by się ujawniły. Przerwa w pracach na taki okres czasu nie szkodzi budynkowi w mojej ocenie, gorsze byłoby użytkowanie przez tyle lat przez jakichś niechlujów. Teraz masz przynajmniej wybór co do instalacji, tynków, grubości ocieplenia elewacji. Przy tej okazji sprawdź ile masz miejsca na ocieplenie podłogi na gruncie i stropu nad ostatnią kondygnacją, czy wysokości pomieszczeń będą dla ciebie/was wystarczające, żeby się nie okazało, że dając np 15cm styro na podłogę wysokość pomieszczeń wyjdzie 220cm... W kontekście poszczególnych grubości ocieplenia zastanów się także nad sposobem ogrzewania pod kątem nowych wymagań Ep, ale to tylko w przypadku konieczności uzyskania nowego PnB. To tyle co mi przyszło do głowy tak na szybko.
    Ostatnio edytowane przez michalck81 ; 25-03-2017 o 07:49

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Jeżeli sprzedający dysponuje zdjęciami z budowy - poproś o nie. Mogą być bardzo przydatne. Warto o to zapytać, bo mogą na nich być udokumentowane ważne etapy prac - np. będzie widać coś co zostało już zakopane, zalane itd itp.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie

    Są w domu wylewki, tynki czy tylko mury, dach i stolarka? Media? Za mało info do oceny.
    Jak kupowałem taki dom - surowy otwarty. Na parterze piasek, bez ścian działowych. W domu tylko woda i kanaliza (dociągnięta - nie zrobiona) Przynajmniej dobrze się oglądało stan izolacji poziomej czy zagęszczenie zasypki wewnątrz. Jedyny minus to brak wpływu na projekt.
    Może sprzedający ma (lub "uzupełni") wpisy o ciągłości budowy. To jest do przeskoczenia. Nowe pozwolenie też. Resztę zrobisz pod siebie.
    Sumując: lepiej taki jak używany.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Jeżeli sprzedający dysponuje zdjęciami z budowy - poproś o nie. Mogą być bardzo przydatne. Warto o to zapytać, bo mogą na nich być udokumentowane ważne etapy prac - np. będzie widać coś co zostało już zakopane, zalane itd itp.
    Nie no, bez jaj!
    Myślisz, że 15 lat temu, ktoś robił zdjęcia poszczególnych etapów budowy, cyfrowym aparatem?
    No wykluczyć tego nie można, ale szanse są nikłe.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Nie no, bez jaj!
    Myślisz, że 15 lat temu, ktoś robił zdjęcia poszczególnych etapów budowy, cyfrowym aparatem?
    No wykluczyć tego nie można, ale szanse są nikłe.
    Przed cyfrowymi aparatami też ludzie robili zdjęcia.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Nie no, bez jaj!
    Myślisz, że 15 lat temu, ktoś robił zdjęcia poszczególnych etapów budowy, cyfrowym aparatem?
    No wykluczyć tego nie można, ale szanse są nikłe.
    A co szkodzi zapytać? Ludzie robili zdjęcia do albumów rodzinnych - chyba każdy ma taki w domu. Szanse małe, ale warto spróbować.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Przed cyfrowymi aparatami też ludzie robili zdjęcia.
    Zdjęcia gołych ścian i pustaków na budowie? Szkoda kliszy.
    Zresztą o czym w ogóle mowa - nawet jak sobie robili zdjęcia na tle nowobudowanego domu, to z tych zdjęć dowiesz się co najwyżej, jaką Pani Marlenka miała fryzurę 15 lat temu, a nie jak został zaizolowany dom!
    Ludzie! Myślcie, zanim coś napiszecie!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Zdjęcia gołych ścian i pustaków na budowie? Szkoda kliszy.
    Zresztą o czym w ogóle mowa - nawet jak sobie robili zdjęcia na tle nowobudowanego domu, to z tych zdjęć dowiesz się co najwyżej, jaką Pani Marlenka miała fryzurę 15 lat temu, a nie jak został zaizolowany dom!
    Ludzie! Myślcie, zanim coś napiszecie!
    Coś się tak zjeżył?

    Przecież to jest tylko pomysł (jeden z wielu jakie można mieć) na uzyskanie informacji o domu na sprzedaż, który interesuje potencjalnego nabywcę. Co w tym bezmyślnego? 10 sekund rozmowy na zadanie pytania o zdjęcia zbawi kupującego? Nikt nie oczekuje 1000 zdjęć na budowie. Może będzie 1,2 może 50, może album... a może ni chu chu...

    Zluzuj porty.

  10. #10

    Domyślnie

    Kupno domu stojącego od 2003 roku to jednak trochę ryzyko jest. 15 lat bez ogrzewania , a trochę tych zim było . Oczywiście nie można w ciemno wyrokować , ale zastanowiłbym się 3 razy zanim zdecydował .

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Nie no, bez jaj!
    Myślisz, że 15 lat temu, ktoś robił zdjęcia poszczególnych etapów budowy, cyfrowym aparatem?
    No wykluczyć tego nie można, ale szanse są nikłe.
    Młodzieńcze.
    15 lat temu robiłem kilkaset zdjęć rocznie. Aparatem kliszowym. Zdjęcia były kolorowe - popatrz popatrz - były kolorowe. I co więcej, zdjęcia skanowałem w salonach fotograficznych i nagrywałem na płycie CD w formacie .jpg Popatrz, popatrz... 15 lat temu robiłem remont mieszkania i też mam zdjęcia dokumentacyjne z tego okresu...

    ps.
    Młodzież zwykle uważa, że cywilizacja zaczyna się na nich. Przed nimi była ciemność (w ich umysłach).
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 03-04-2017 o 08:13
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    15 lat temu robiłem remont mieszkania i też mam zdjęcia dokumentacyjne z tego okresu..
    Dołączam się do odpowiedzi, mam kilka zdjęć z różnych etapów budowy - głównie fundamenty i więźba oraz nagrania wideo po kolei każdej surowej ściany z instalacjami przed otynkowaniem sprzed jakiś 15-18 lat, obecnie przegrane na dvd. Jak widać jakoś ludzie kiedyś też potrafili dokumentować budowę i nic w trym dziwnego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony