dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Budowa zjazdu - problem.

    Witam,
    zaczynam powoli budowę. Moja działka graniczy z drogą powiatową w terenie zabudowanym. W zarządzie dróg otrzymałem informację, że zanim zacznę budowę muszę mieć odebrany zjazd, ponieważ oni teraz na to zwracają uwagę, dużo jeżdżą po terenie, i jeżeli zobaczą ślady przez chodnik, że materiały wjeżdżają na działkę przez chodnik, to otrzymam karę.

    No to chętnie zrobię zjazd, myślałem jednak o czymś tymczasowym, czyli rozebrać chodnik, zrobić docelową podbudowę pod chodnikiem i na pozostałej części pasa zieleni, aż do mojej działki. Na chodniku chciałem ponownie ułożyć zdjętą kostkę, a na pasie zieleni tymczasowo wyrównać do kostki płytami drogowymi lub ażurowymi. Niestety otrzymałem informacje, że takiego czegoś mi nie odbiorą i zjazd muszę zrobić na gotowo. Czyli kostka lub asfalt na całym pasie zieleni.

    Zjazd zgodny z przepisami to rozumiem, ale docelowa kostka to wg mnie nieporozumienie. Po pierwsze ciężkie samochody mogą mi zniszczyć np. docelową kostkę, a po drugie jeszcze nie wiem dokładnie z jakiego materiału docelowego chce zjazd, ani np. czy kostka ma być kolorowa, czy ze wzorami itp. Jeszcze się na tym nie zastanawiałem i wydawało mi się to sprawą, którą wykona na koniec.

    A co bardziej mnie denerwuje, znajomi którzy budują się w tym samym mieście, jednak przy grodze gminnej, nie mają takich problemów. Tam zarząd dróg powiatowych nie jeździ na kontrole...

    Mieliście podobne doświadczenia? Proszę o opinię.
    Ostatnio edytowane przez bitek ; 24-03-2017 o 07:55

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Jak zrobisz zjazd zgodnie z zasadami to ciężkie auta też po nim pojadą. A co do tego kolor i dalsze wątpliwości sądzę ze dostaniesz to w warunkach jak ma wyglądać ten zjazd. Wspominasz że chcesz rozebrać chodnik i zrobić tylko podbudowę, dla Ciebie fajna opcja dla idących chodnikiem niekoniecznie. Sądzę że na szerokości chodnika musisz zrobić na gotowo podjazd a nie cały aż do planowanej bramy wiec chyba to nie jest wielki problem, nawet jak kiedyś będziesz musiał coś poprawić lub wymienić.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Podobno dobrze zrobiony zjazd ma wytrzymać... Patrząc na projekty zjazdu to każdy wygląda podobnie: ok 15 cm piasku, 10 cm suchego betonu + kostka 8 cm. No i co na to duża gruszka z betonem? Słyszałem od znajomych z branży budowlanej, że gruszka 40 ton na 3 osiach (czyli teoretycznie nie powinna jeździć po drogach) to jest norma. I co na to mój zjazd ? A nawet jakby miała 30 ton to pewnie wesoło nie będzie, biorąc pod uwagę, że nacisk jest głównie na tylną oś na podwójnych kołach. I tu chodzi też o chociażby takie sprawy, jak kamienie w bieżniku, które na pewno porysują mi kostkę przy takiej masie pojazdów.

    Co do chodnika to oczywiście byłby zrobiony na gotowo. Ale mnie martwi około 5-6 mb od chodnika do granicy mojej działki, które muszę wyłożyć kostką, która i tak pewnie zostanie częściowo zdewastowana w czasie budowy.

    Chciałem rozebrać chodnik, wykonać podbudowę (piasek + beton) na całości pasa drogowego aż do mojej działki, następnie ułożyć chodnik tak jak był, a na reszcie pasa drogowego wyłożyć np. płytami drogowymi na czas budowy. Co prawda mam w warunkach, że w granicach pasa muszę wykonać utwardzenie w takiej samej technologii jak chodnik, i docelowo tak będzie. Szkodami i tylko inwestować 30m2 w kostkę, która być może zostanie zniszczona.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitek Zobacz post

    Chciałem rozebrać chodnik, wykonać podbudowę (piasek + beton) na całości pasa drogowego aż do mojej działki, następnie ułożyć chodnik tak jak był, a na reszcie pasa drogowego wyłożyć np. płytami drogowymi na czas budowy. Co prawda mam w warunkach, że w granicach pasa muszę wykonać utwardzenie w takiej samej technologii jak chodnik, i docelowo tak będzie. Szkodami i tylko inwestować 30m2 w kostkę, która być może zostanie zniszczona.
    obstawiam że jak odtworzysz chodnik a na dalszym zjeździe nie zrobisz docelowej kostki nikt nie powinien się czepiać.

    Co do kostki robiłem parking u siebie pod osobówki kostka gr. 6cm, parking na piasku tylko podsypka bez tłucznia. Po kilku latach wyszło że robiłem rozbudowę przez parking przeszło wszystko hds , gruszki, na kostce śladu nie było. Podstawa to dobre wykonanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    obstawiam że jak odtworzysz chodnik a na dalszym zjeździe nie zrobisz docelowej kostki nikt nie powinien się czepiać. .
    U mnie mogą się czepiać. Krótka historia jest taka, że wjechała mi na działkę koparka żeby trochę popracować (musiała przejechać przez chodnik). Wszystko było dobrze do momentu, kiedy przy wyjeżdżaniu tylne koła zapadły się w glinie, a przednie były na chodniku. Koparka z napędem na 4 koła zmieliła.. i kostka z chodnika znalazła się 50 cm za chodnikiem A że ostatnio prześladuje mnie pech, nie minęło 5 minut i akurat przejeździł obok pracownik zarządu dróg powiatowych, który wracał z jakiejś kontroli. Na szczęście ostatecznie nie skończyło się to dla mnie źle. Naprawiłem chodnik i zobowiązałem się niezwłocznie wykonać legalny zjazd. Warunki na zjazd mam wydane od roku i jest tam informacja, że kolorystyka i materiał, z którego wykonam zjazd, ma być taki sam lub bardzo zbliżony do istniejącego chodnika. Pan z zarządu dróg mówił, że tu nic nie wykombinuje, bo oni żeby dokonać odbioru muszą wykonać dokumentację fotograficzną, więc nikt mi nie odbierze, jeżeli będzie inaczej niż powinno być. A że poszli mi dosyć na rękę przy pierwszym spotkaniu, to nie chce nadużywać ich cierpliwości.

    A może zna ktoś sposób na ochronę kostki na wjeździe na czas budowy (około 20 m.kw.). Może można kupić arkusze blachy 2-3mm, położyć na kostkę i tym sposobem uchronić się przed drobnymi uszkodzeniami?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasypać piaskiem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony