dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie Humus - warstwa przeszło 1 metr

    Dziś musiałem wykopać drzewo z korzeniami, które rosło na trasie przyszłych fundamentów i odkryłem, że humus kończy się dopiero 110cm od poziomu terenu. Spotkał się ktoś z taką sytuacją?
    Ławy mam na 1 metr, więc rozumiem, że muszę je pogłębić?
    Planowałem wybrać cały humus pod dom, ale nie spodziewałem się, że będę musiał zrobić tak głęboki wykop.

  2. #2

    Domyślnie

    Masz na myśli że grunt rodzimy masz głęboko ? Humus to warstwa do kilkunastu cm, ta która jest bogata w "życie" i to ją się zdejmuje i usypuje delikatnie na bok w odpowiedniej pryzmie. To co poniżej to już mniej wrażliwa część. Musisz się dokopać do gruntu rodzimego na którym można posadzić ławy. Jeśli grunt będzie kiepski to trzeba zmieniać rodzaj posadowienia fundamentów.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Masz na myśli że grunt rodzimy masz głęboko ? Humus to warstwa do kilkunastu cm, ta która jest bogata w "życie" i to ją się zdejmuje i usypuje delikatnie na bok w odpowiedniej pryzmie. To co poniżej to już mniej wrażliwa część. Musisz się dokopać do gruntu rodzimego na którym można posadzić ławy. Jeśli grunt będzie kiepski to trzeba zmieniać rodzaj posadowienia fundamentów.
    Na całej głębokości 1,1 metra mam czarną ziemie, dopiero potem zmienia się na piasek /glina, więc rozumiem, ze jest to ziemia żyzna, która muszę usunąc.

  4. #4

    Domyślnie

    Ziemia która zawiera składniki organiczne, próchnicę itd nie nadaje się na podkład tj warstwę do posadowienia ław i podłogi na gruncie. Trzeba się dokopać do gruntu rodzimego a pod podłogę na gruncie wybrać i zastąpić piaskiem zasypowym. Inaczej będzie osiadać, a nawet może śmierdzieć spod podłogi, tak słyszałem. Warto zapytać kierownika budowy co on na to.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ziemia która zawiera składniki organiczne, próchnicę itd nie nadaje się na podkład tj warstwę do posadowienia ław i podłogi na gruncie. Trzeba się dokopać do gruntu rodzimego a pod podłogę na gruncie wybrać i zastąpić piaskiem zasypowym. Inaczej będzie osiadać, a nawet może śmierdzieć spod podłogi, tak słyszałem. Warto zapytać kierownika budowy co on na to.
    Podobno kiedyś, żeby nie wybierać ziemi zasypywano ją grubą warstwą wapna i dopiero podłoga na gruncie.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Bardzo nie dawno miałem podobne problemy. U mnie również przez metr ciągną się czarnoziem. Zdecydowałem się na wykopanie wszystkiego, pocieszając się faktem, że i tak planowałem podnieść trochę działkę i nawieść czarnoziemu. Teraz nie będę musiał kupować ziemi a piasek do zasypania jest tańszy niż to co wykopałem. Od poziomu ław to poziomu gruntu mam dokładnie 104cm.
    Jeśli chodzi o wykop to proponuję zamówić koparkę z łycha i wywrotkę do odwożenia urobku te kilka metrów dalej. U mnie pierwszego dnia była koparko ładowarka i po 5 godzinach prawie nic roboty nie było widać. Gdy zjawiła się koparka z łychą na ramieniu i wywrotka robota była zrobiona w 2 godziny.

  7. #7

    Domyślnie

    Bielany Wrocławskie - grubość warstwy humusu 0,8-1,4m, ale tam Niemcy nawozili z Ukrainy.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Tam gdzie roslo drzewo moglo byc glebiej czarnego, sprawdz w innej czesci dzialki.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    Dziś musiałem wykopać drzewo z korzeniami, które rosło na trasie przyszłych fundamentów i odkryłem, że humus kończy się dopiero 110cm od poziomu terenu. Spotkał się ktoś z taką sytuacją?
    Ławy mam na 1 metr, więc rozumiem, że muszę je pogłębić?
    Planowałem wybrać cały humus pod dom, ale nie spodziewałem się, że będę musiał zrobić tak głęboki wykop.
    Koniecznie badania geotechniczne gruntu. To nie jest duży koszt a określą dokładnie ile trzeba wywieźć. Bez tego projektant będzie miał problem z posadowieniem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #10

    Domyślnie

    Perm ma rację koszt 1000 czy 1500 pln za 5-6 pkt w miejscu planowanego budynku w skali budowy domu nie jest powalający. A pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów lub zapewni spokojny sen ( jeżeli okaże się konieczne usnięcie grubszej warstwy ziemi-humusu ).

  11. #11

    Domyślnie

    Znam to. U mnie też jest ponad metr ziemi urodzajnej. Kładąc bruk nie wymieniłem całej warstwy, i już niestety się pofalował....
    Więc niestety przy czymś poważniejszym niż kostka brukowa to koniecznie trzeba wymieniać cały humus.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Zamiast kosztownych badań geodezyjnych sam wykop jeszcze ze dwa otwory w dwóch miejscach gdzie ma być fundament oddlaonych od siebie i jak tam też bedzie ponad metr to bedziesz miał prawie pewność że jest tak prawie na całym tym obszarze.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Zamiast kosztownych badań geodezyjnych sam wykop jeszcze ze dwa otwory w dwóch miejscach gdzie ma być fundament oddlaonych od siebie i jak tam też bedzie ponad metr to bedziesz miał prawie pewność że jest tak prawie na całym tym obszarze.
    I na podstawie dziur wykopanych przez inwestora projektant dobierze posadowienie budynku? Już to widzę. Zastanów się co piszesz.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Zamiast kosztownych badań geodezyjnych sam wykop jeszcze ze dwa otwory w dwóch miejscach gdzie ma być fundament oddlaonych od siebie i jak tam też bedzie ponad metr to bedziesz miał prawie pewność że jest tak prawie na całym tym obszarze.
    Wbrew pozorom z takich dziur nic nie wynika. Poza tym że się ktoś oryje w ziemi. Badania robi się do mniej więcej 4m w głąb.

    I robi się badanie GEOTECHNICZNE, geodeta to ten co tyczy budynek on nic nie bada.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Z wypowiedzi autora zrozumiałem że on ma miejsce posadowienia budynku dawno wytyczone przez geodete a teraz pojawila sie tlyko wątliwość czy grunt w tym miejscu nie jest zbyt niepewny. Na jego miejscu zrobiłbym dokładnie tak jak piszę. Sam miałem robione badania profesjonalne za 800zł i nie dowiedzialem sie z nich więcej niż po wykopaniu paru dziurek na dzialce. Projektant zalecił drenaż ktory i tak bym zrobił widząc jak wysoko jest woda gruntowa. A grubość humusa można właśnie określić kopiać pare otworów głębiej.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Z wypowiedzi autora zrozumiałem że on ma miejsce posadowienia budynku dawno wytyczone przez geodete a teraz pojawila sie tlyko wątliwość czy grunt w tym miejscu nie jest zbyt niepewny. Na jego miejscu zrobiłbym dokładnie tak jak piszę. Sam miałem robione badania profesjonalne za 800zł i nie dowiedzialem sie z nich więcej niż po wykopaniu paru dziurek na dzialce. Projektant zalecił drenaż ktory i tak bym zrobił widząc jak wysoko jest woda gruntowa. A grubość humusa można właśnie określić kopiać pare otworów głębiej.
    Niepotrzebnie się upierasz. Badanie geotechniczne to podstawa dla projektanta domu. Zdziwiłbym się gdyby takich nie zażądał.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Niepotrzebnie się upierasz. Badanie geotechniczne to podstawa dla projektanta domu. Zdziwiłbym się gdyby takich nie zażądał.
    I pewnie dlatego 80% ludzi buduje bez nich a domy sie nie przewracają....

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    3 metry dalej na działce stoi już 100 lat dom, który ma fundamenty na 40cm głębokości!!! wiec nie będę robił badań gruntowych bo to bez sensu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    3 metry dalej na działce stoi już 100 lat dom, który ma fundamenty na 40cm głębokości!!! wiec nie będę robił badań gruntowych bo to bez sensu.
    A 30 km dalej stoi dom, który w ogóle nie ma fundamentów. Zrozumiałbym jeszcze, gdybyś miał normalne warunki gruntowe ale ta ponad metrowa warstwa humusu o czymś świadczy. Nanos? Nasyp? Torfowisko? Rób jak chcesz tylko po co pytasz na forum? Wyciągnąłeś korzeń, jest dużo humusu, pytasz co zrobić a na jedyną sensowną odpowiedź czyli badania gruntu stwierdzasz, że to bez sensu. Rób co chcesz tylko nie zawracaj innym głowy.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  20. #20

    Domyślnie

    Jak pisze klasyk na forum jedzmy g...o , miliony much nie mogą się mylić.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony