dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie Wywiewka czy zawór zwrotny

    Czy mogę zastosować zawór zwrotny dla wentylowania kanalizacji łazienki zamiast stosowania wywiewki nad dach?
    Łazienka będzie w domu parterowym. Czytałem, że dopuszcza się takie rozwiązanie, ale nie wiem jak to zadziała w praktyce.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    W praktyce jest to bardziej kłopotliwe rozwiązanie - taki zawór napowietrzający musi być w miejscu łatwo dostępnym, potrafi się zawieszać (wtedy smrodek z niego leci) i trzeba go czyścić/wymieniać uszczelki. Kominek dachowy to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Dopuszcza się jeśli jest więcej niż jeden pion odpowietrzenia kanalizacji. Jeśli jest tylko jeden ma być wyciągnięty ponad dach.

  4. #4

    Domyślnie

    Zdecydowanie lepsza będzie wywiewka
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A jeżeli jest następujący układ: na parterze wyprowadzona rura do wc i brak możliwości wyprowadzenia ponad dach oraz pion do łazienki na piętrze gdzie też nie ma wyprowadzenia ponad dach, ale są dwa kominki dachówkowe od wentylacji łazienki i garażu.
    Jak to traktować - jako dwa piony? I koniecznie trzeba to odpowietrzać? Może być problem przy odbiorze?
    PC SDC09H3E8

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Przy odbiorze? Jeśli to dom jednorodzinny, to małe szanse, żeby ktoś o to pytał (o ile w ogóle ktoś na odbiór przyjdzie). Problem to może być przy użytkowaniu potem takiej instalacji, jak to ktoś zaprojektował bez napowietrzania pionów? Chyba, że wykonanie liche.
    Wentylacji pomieszczeń w to nie mieszaj - jeśli jest pion kanalizacyjny w łazience na piętrze, to powinien wyjść na dach.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Przyjdą albo nie przyjdą - potrafią przyjść i się czepiać, niekoniecznie wywiewek, ale potrafią.
    Łazienka na parterze - już stropu nie przebiję i pozostaje albo zrobić automatyczny odpowietrznik licząc się jego niedomaganiami albo odpowietrzenie pominąć.
    Łazienka na poddaszu - są dwa kominki do wykorzystania. Jeden to będzie wentylacja łazienki, drugi wykorzystam do odpowietrzenia kanalizacji podłączając rurę spiro.
    Ma to sens?
    PC SDC09H3E8

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Przy niesprzyjającej pogodzie i wiatrach będzie zaciągać smrodek do łazienki przez wentylację.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Przyjdą albo nie przyjdą - potrafią przyjść i się czepiać, niekoniecznie wywiewek, ale potrafią.
    Łazienka na parterze - już stropu nie przebiję i pozostaje albo zrobić automatyczny odpowietrznik licząc się jego niedomaganiami albo odpowietrzenie pominąć.
    Łazienka na poddaszu - są dwa kominki do wykorzystania. Jeden to będzie wentylacja łazienki, drugi wykorzystam do odpowietrzenia kanalizacji podłączając rurę spiro.
    Ma to sens?
    Sens ma, z pewnością unikniesz problemów z kanalizacją, może co prawda czasem zawiewać, ale to musiała by być mocna "cofka" w wentylacji - jeśli kominki dachowe są na różnej wysokości, to lepiej do wyższego podłącz kratkę wentylacyjną, a do niższego kanalizę.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzięki za pomysły. Dach jest ze spadkiem więc siłą rzeczy jeden kominek jest niżej. A co do samej kanalizacji to będzie przepompownia, która z założenia ma często opróżniać zbiornik więc może aż tak w rurach "walić" nie będzie...
    PC SDC09H3E8

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    a czy z tej wywiewki na dachu to nie śmierdzi za bardzo? przy niesprzyjającym wietrze może być to odczuwalne wokół domu? mówimy o odpowietrzeniu kanalizy, która jest włączona to gminnej oczyszczalni ścieków (jeśli to ma jakieś znaczenie)

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    a czy z tej wywiewki na dachu to nie śmierdzi za bardzo? przy niesprzyjającym wietrze może być to odczuwalne wokół domu? mówimy o odpowietrzeniu kanalizy, która jest włączona to gminnej oczyszczalni ścieków (jeśli to ma jakieś znaczenie)
    Mi z wywiewki na dachu śmierdziało najgorsze było ze zaciągało mi często przez wentylację do domu, jak otworzyłem okno na poddaszu czasem wiatr również nawiewał smrodek, założyłem odpowietrzniki automatyczne i problemów żadnych nie mam. Wentylacja jakakolwiek nawet kanalizacji powinna być nad kalenicą u mnie była w połowie dachu i niestety były problemy.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Mi z wywiewki na dachu śmierdziało najgorsze było ze zaciągało mi często przez wentylację do domu, jak otworzyłem okno na poddaszu czasem wiatr również nawiewał smrodek, założyłem odpowietrzniki automatyczne i problemów żadnych nie mam. Wentylacja jakakolwiek nawet kanalizacji powinna być nad kalenicą u mnie była w połowie dachu i niestety były problemy.
    a te odpowietrzniki to jakie? zawory zwrotne? na jakiej średnicy dałeś?

  14. #14

    Domyślnie

    Napowietrzacz kanalizacyjny fi 110 mm kupowałem w Castoramie. Taki napowietrzacz dajesz takiej średnicy jakiej masz pion. Najlepiej mieć do niego dostęp w sumie nie ma co się tam zepsuć ale aby działał musi mieć dostęp do powietrza, wiec szczelne go zamurowanie może spowodować że nie będzie dział.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony