dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie Światłowody - czy ciągnięcie?

    Hej.
    Czy wykonujecie jakieś instalacje ze światłowodów w Waszych instalacjach ?
    Zabezpieczacie się na przyszłość?
    Np od miejsca z przodu budynku do potencjalnego miejsca routera ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Hej.
    Czy wykonujecie jakieś instalacje ze światłowodów w Waszych instalacjach ?
    Zabezpieczacie się na przyszłość?
    Np od miejsca z przodu budynku do potencjalnego miejsca routera ?
    Router zawsze mozna przeniesc a jesli kiedys CI podlacza to sami sie przewierca (zawsze mozesz zostawic sobie peszel..., co do instalacji w domu opartej na swiatlowodach to bez sensu - cat 6/cat7 stary na lata....

    Ja osobiscie wszystko robie na skretce ale router mam w takim miejscu,ze kiedys zawsze moge podlaczyc swiatlo jesli by mi zaoferowali.....ale to chyba nie za mojego zycia

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    frikacz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łomża/Białystok
    Kod pocztowy
    15-888
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    Polecam wszystkie kable UTP oraz koncentryczne sprowadzić do jednego miejsca i do tego miejsca doprowadzić peszel z pilotem bądź rurkę tak aby można było potem wciągnąć światłowód. Przy instalacjach potem technicy nie raz muszą nieźle się nagimnastykować aby zrobić instalacje bez większej ingerencji w budynku.

  4. #4

    Domyślnie

    Proszę Was, tylko nie peszel... jak juz nie wiesz co wciągnąć to pe xa 16 od podłogówki... coś co będzie w środku szczelne i gładkie.
    Na codzień podłączamy Swiatlowody i te peszle to juz bokiem nam wychodzą...
    Jeśli chodzi o topologię... to tak jak napisano, wszystkie skrętki do jednego miejsca w domu i do tego miejsca można podprowadzić rurkę, by pózniej zaciągnąć kabel przyłączeniowy z dworu... bez względu czy to miedź czy ftth, do "serwerowni" da sie to podłączyć.
    Ile skretek? Polecam 2 pod każde gniazdko... osobne dla net i osobne dla iptv. Niektórzy operatorzy udostępniają tv koncentrykiem po domu, nawet jak podchodzą światłowodem do budynku, inni oferują nowocześniejsze rozwiazanie w formie iptv po skrętce.
    Cat7 to narazie przerost formy nad treścią, skoro dla 1Gb wystarczy 5e.
    Warunek jak skrętka to tylko i wyłącznie Cu.

    Pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Pexa i co, zatopić go w bruździe w ścianie ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Pexa i co, zatopić go w bruździe w ścianie ?
    Jak nie zegniesz go zbyt mocno (czyli tak jak podlogowke), to instalatorzy wcisna sie w niego stalka, chyba ze maja wdmuchiwarke, wtedy wstrzela Ci pilot, albo odrazu kabel.
    Na domki jednorodzinne dzisiaj ogrom operatorow stosuje kabelek samonosny 3mm, wiec rurka, gdzie w srodku srednica jest 12mm to bajeczka
    Tutaj masz wytrzymalosc takiego kabelka przetestowana w warunkach polskich
    http://www.youtube.com/watch?v=W77nvJJjU94

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Chodzi mi o to jak tego PEXa ułożyć. W podłodze to rozumiem, że będzie zatopiony ale w ścianie ? Sam tynk go nie przykryje...

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Hej.
    Czy wykonujecie jakieś instalacje ze światłowodów w Waszych instalacjach ?
    Zabezpieczacie się na przyszłość?
    Np od miejsca z przodu budynku do potencjalnego miejsca routera ?
    Jeśli nie chcesz kombinować z peszlami itp to od głównej skrzynki w domu puść światłowód na zewnątrz tam gdzie uważasz, że operator (lokalny a nie jakieś Orange srange) dojdzie, zostaw 15m zapasu na spawanie (mufa w ziemi, koszt okolo 130 zł). Kabel nazywa się DAC (bez peszli, zakopujesz w ziemi), 4J wystarczy Ci na hohohoh a nawet dla kliku pokoleń podejrzewam.. Kosztuje mniej niż skrętka. Każdy operator lokalny będzie zadowolony. Wielcy operatorzy będą twierdzić że brak warunków technicznych

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Sorry kolego. Nie wiem co piszesz.
    Światłowód, przewód DAC, 4J..
    Możesz jaśniej ?

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    frikacz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łomża/Białystok
    Kod pocztowy
    15-888
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zapewne chodzi o kabel światłowodowy DAC 2J w jakieś wyszukiwarce napewno znajdziesz. Choć wydaje mi się że przygotowanie rurki jest lepszym pomysłem bo przy budowie różne rzeczy mogą się stać kablowi a tak mamy ułatwioną możliwość jego wymiany.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał frikacz Zobacz post
    Zapewne chodzi o kabel światłowodowy DAC 2J w jakieś wyszukiwarce napewno znajdziesz. Choć wydaje mi się że przygotowanie rurki jest lepszym pomysłem bo przy budowie różne rzeczy mogą się stać kablowi a tak mamy ułatwioną możliwość jego wymiany.
    2j to znaczy 2 wlokna, inny opis to 2F.
    Niektorzy operatorzy uzywaja 2 wlokien do podlaczenia klienta, ale to jest sporadyczne rozwiazanie. Ogrom nowoczesnych podlaczen swiatlowodem, to jedno wlokno na jednego abonenta.

    Rurka jest najlepsza, bo nie ogranicza nikogo do technologii, mozna tam wciagnac zarowno kabel miedziany (dawna tepsa - jakis ADSL, VDSL) albo koncentryk (CATV) - marginalne instalacje... albo swiatlowod...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony