dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shaky25

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-245
    Posty
    3

    Domyślnie Roszenia na ościeżnicy drzwi - analiza kamerą termowizyją

    Od dwóch miesięcy jestem posiadaczem bliźniaka. Od samego początku odbioru mieszkania od dewelopera zgłaszaliśmy problem skraplania się wody na ościeżnicy, ponieważ w całym domu mamy nowe panela a woda spływa po ościeżnicy, musimy co jakiś czas wycierać ościeżnicę, co i tak nie uchroniło listwy progowej która po miesiącu uległa odgięciu. Problem przeanalizowaliśmy dokładnie. Drzwi CX20 Gerda z ciepłą ościeżnicą wypełnione betonem jak zaleca Gerda. Mieszkanie o powierzchni 84m2, dwie osoby dorosłe i małe dziecko.Temperatura na poziomie 21-22 i wilgotność 55-60%. Oczywiście całą teorię mostków cieplnych, punktu rosy itp. już poznałem. Deweloper bz jakiejkolwiek analizy stwierdził aby obniżyć wilgotność, natomiast zgodnie z zaleceniami lekarskimi i normą PN-78/B-03421 wilgotność powinna się zawierać między 40-60%,natomiast dla temp, z zakresu 19-24 optymalna jest 60%. Doprowadzenie do 40% w okresie zimowym przy nowym mieszkaniu bez dodatkowych urządzeń jest niemożliwe. Wykonaliśmy analizę kamerą termiwizyjną i wynik analizy był zaskakujący. Tak jak podejrzewaliśmy wyszło iż ościeżnica ma ekstremalnie złą przenikalność cieplną na poziomie 3,3W/m2K. Przy prywatnej korespondencji z Gerdą dowiedzieliśmy się że taka kiepska przenikalność może wynikać jedynie z błędu montażowego natomiast stanowisko Gerdy przy kontakcie z deweloperem było iż oczywiście wszystko jest ok i mamy obniżyć wilgotność. Muszę jeszcze nadmienić iż wyliczenia po analizie kamerą są takie że przy 40% wilgotności punkt rosy przekroczymy przy temp. -12 więc przy normalnej zimie zawsze będziemy mieć wodę.
    Tutaj chciałbym poprosić kolegów o radę i podpowiedź, jestem inżynierem energolelektroniki więc przepisy i normy budowlane są dla mnie tajemnicą, natomiast na chwilę obecną nie pozostaje nam nic jak zrobienie zabudowy "wiatrołapu" i droga sądowa z deweloperem. Gorąca prośba o Wasze uwagi .
    Z góry serdecznie dziękuję za każdą uwagę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.112

    Domyślnie

    Wrzuć te fotki i pozwól nam też "poanalizować".
    Bo na razie pozostaje Ci przytaknąć. Dochodzić swoich racji drogą prawną.

    Dla mnie słowa ościeżnica "ciepła gerda" + beton do siebie zwyczajnie nie pasują (brzmią jak "pyszny, zimny rosół"..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Zgodzę się z Finem - beton sam w sobie nie jest "ciepły" i taki montaż powinien już raz na zawsze odejść do lamusa. Nie wiem dlaczego, ale takie przypadki zazwyczaj spotykają drzwi Gerdy, bo jeszcze u ludzi w głowach panuje przekonanie o ich wyższych właściwościach antywłamaniowych.

    P.S. po odebraniu domu masz tam pewnie jeszcze masę wody technologicznej do odparowania. Co do samej wilgotności to jest jej trochę za dużo. Powinno być na poziomie 40-55%. Ja wiem - normy normami a życie swoje. Nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń do odparowania wody. Wystarczy rozszczelnić okno i wietrzyć mieszkanie.

    No i czekamy na zdjęcia z termowizji, które będą ciekawym dodatkiem do rozmowy.

  4. #4

    Domyślnie

    Teoria głosi, ze wypełnianie oscieznycy betonem ma wbrew pozorom ograniczyć problem roszenia sie ościeznicy. Dzieki takiemu połaczeniu z murem miała ona miec nieco wyższa temperature jak ta, która będzie od muru odizolowana pianką
    Ostatnio edytowane przez ClNEK ; 19-04-2017 o 10:03

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shaky25

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-245
    Posty
    3

    Domyślnie

    Montaż drzwi robiła firma podnajęta przez dewelopera, zalecenia co do wypełniania ościeżnicy betonem pochodzą bezpośredni z Gerdy. Mieszkanie wietrzymy dość intensywnie, wtedy wilgotność spada do 45%, natomiast jak pisałem nawet przy 40% zgodnie z wyliczeniami, roszenie wystąpi przy -12stopnia na zewnątrz.
    Później wrzucę raport z termowizji.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.112

    Domyślnie

    Roszenie przy -12 to "norma" dla stalowych ościeżnic. 60% wilgotności to też może i norma, ale wynik słaby.
    O tyle mnie interesuje zdjęcie, bo może widać na nim jakiś fragment który może być przyczyną przemarzania.
    A może po wyjęciu uszczelki będzie widać czy jest dobrze wypełniona betonem czy też może są tam dziury. Bo kiedyś w zwykłych TT kach dało się to normalnie dostrzec..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shaky25

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-245
    Posty
    3

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	387001Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	387002

  8. #8

    Domyślnie

    ClNEK - masz tu trochę racji z wyższą temperaturą ościeżnicy, która ma część energii z muru. Choć patrząc na to realnie to właśnie zgwałciłeś wszystkie systemy do montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia .Temperatura i wilgotność w domu musi być na ludzkim poziomie. No i ościeżnica całościowo wypianowana. Nawet dzisiaj niestety dość często ludzie chcą oszczędzić kilka złotych i dają jakieś szmaty czy kawałki styropianu w ościeżnicę. Czysta niedorzeczność, ale czasem ludzie muszą się na własnej skórze przekonać, że to nie jest dobry pomysł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony