dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wrobel84

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-725
    Posty
    4

    Domyślnie Deweloper zasłonił mi kominy - pomocy!

    Cześć, mam problem z deweloperem który na sąsiedniej działce postawił budynek wielorodzinny.
    Nowy budynek jest przyklejony do mojego budynku, ma 4 kondygnacje, a mój ma tylko dwie kondygnacje.
    Problem jest taki że moje kominy które są przy krawędzi budynku są teraz przysłonięte ścianą budynku dewelopera, i obawiam się że będzie problem z ciągiem itp.
    Przeglądałem normy, i wg normy PN-89/B-10425 dotyczącej kominów, jest to niezgodne. Moje kominy powinny być ponad kalenicą budynku dewelopera.
    Poniżej rysunek z normy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komin_norma_4.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	385293

    A tak wygląda sytuacja u mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KOMIN.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	36,8 KB
ID:	385294

    To co zrobiłem do tej pory:
    1) Spotkałem się z deweloperem i jego kierownikiem budowy, powiedziałem że nie może tak być że mam zasłonięte kominy ich ścianą.
    W skrócie - kierownik budowy powiedział że oni mają to gdzieś, ich budynek jest zbudowany zgodnie z projektem. Moich kominów nie wyciągną ponad kalenicę, jedynie zamontowali turbowenty na przewody kominowe aby poprawić u mnie ciąg.

    2) zgłosiłem kontrolę do nadzoru budowlanego który mnie strasznie rozczarował. Opisałem sprawę - że obawiam się że nie będę miał ciągu, że jest to niezgodne z normą itp.
    Przyjechali, skontrolowali i mi odpisali:
    Inwestycja jest wykonana zgodnie z projektem, nie mają nic do zarzucenia...

    3) zadzwoniłem do kobiety która się podpisała pod pismem z nadzoru budowlanego i zapytałem czy jest poważna. Powiedziałem że mieli sprawdzić czy mogą tak zostawić moje kominy, przecież to niezgodne z normą, a babka mi powiedziała że oni jako nadzór skontrolowali inwestycje a nie moje kominy.
    Inwestycja jest zgodnie z projektem, wiec jak chce kogoś skarżyć to osobę która wydała zgodę na taki projekt, czyli co? mam skarżyć teraz prezydenta miasta poznania, bo niby on wydaje zgody na projekty budowlane?

    Co mam teraz zrobić? do kogo pisać pismo? kto mógł wydać zgodę na taki projekt, skoro projekt ten łamie przepisy budowlane?
    jak mam z tym dalej walczyć, aby deweloper wyciągnął moje kominy ponad swoją kalenicę?

    Pomóżcie.

  2. #2

    Domyślnie

    Zgłosiłeś sprawę do powiatowego nadzoru, tam Cię olali bo może dostali dolę od dewelopera. Pozostaje Ci wojewódzki nadzór.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrobel84 Zobacz post
    Przeglądałem normy, i wg normy PN-89/B-10425 dotyczącej kominów, jest to niezgodne. Moje kominy powinny być ponad kalenicą budynku dewelopera.
    ...
    Inwestycja jest wykonana zgodnie z projektem, nie mają nic do zarzucenia...
    ...
    Inwestycja jest zgodnie z projektem, wiec jak chce kogoś skarżyć to osobę która wydała zgodę na taki projekt, czyli co? mam skarżyć teraz prezydenta miasta poznania, bo niby on wydaje zgody na projekty budowlane?

    Co mam teraz zrobić? do kogo pisać pismo? kto mógł wydać zgodę na taki projekt, skoro projekt ten łamie przepisy budowlane?
    jak mam z tym dalej walczyć, aby deweloper wyciągnął moje kominy ponad swoją kalenicę?

    Pomóżcie.
    Możesz zwrócić się do autora projektu o wyjaśnienia.
    Budynek budowany w granicy sąsiada - powinna być ekspertyza twojego budynku i oświadczenie projektanta nowego budynku, że nowy budynek nie ma niekorzystnego wpływu na istniejące obiekty (m.in. na twój budynek).
    Może zrób zdjęcia elewacji obu budynków i pokaż jak to wygląda ?
    Jakiej wysokości są inne, sąsiednie budynki?
    Co jest w warunkach zabudowy lub w planie ?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wrobel84

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-725
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Możesz zwrócić się do autora projektu o wyjaśnienia.
    Gdzie znajdę informację kto jest autorem projektu, i jak mam się z taką osobą skontaktować?
    Ekspertyzy na 99% nie było, nic mi o tym nie wiadomo.
    Sąsiednie budynki - z drugiej strony mojego budynku jest równie niski budynek.
    Natomiast z drugiej strony budynku dewelopera też jest niski budynek, ale tam deweloper wyciągnął komin ponad kalenicę (tłumaczył że tam jest dymowy i wentylacyjny w jednym kominie, a u mnie są w sumie 3 takie kominy - coś ściemniali w każdym bądź razie)

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Informacja powinna być na żółtej tablicy w czasie budowy. Jeżeli budowa jest zakończona to tablicy już nie będzie .
    Może udaj się Wydziału Urbanistyki i Architektury UM Poznań i tam może uda się dowiedzieć.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak zaczniesz palić w kociołku to elewacja budynku sąsiedniego mocno ucierpi. Powinni wyciągnąć kominy ponad kalenicę tego nowego budynku. Ale jeśli buduje deweloper to sprawa często jest kantowana i posmarowana więc i PINB jest umoczony. Taki kraj niby ma być zgodnie z prawem a wszystko o kant kuli rozbić.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest dość śmiesznie, bo...
    TAMTĄ budowę skontrolowali i jest zgodna z projektem.
    Teraz TWOJA jest niezgodna z zasadami!!!
    Zaszalejesz - to Ci mogą kazać to naprawić.
    To są głupie czasy i głupi kraj, ze o prawach i układach nie napiszę...

    Wojewódzki nie kontroluje treści skarg a jedynie formę. G.ucio tam załatwisz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Dziwna sytuacja. Odrzucając emocje, twój budynek powinien być zaprojektowany zgodnie z MPZP albo WZ. Musiała być w nich uwzględniona możliwość budowy budynku obok w granicy działki. Architekt najwyraźniej nie wziął tego pod uwagę a powinien. Chyba pretensje do twojego architekta.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wrobel84

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-725
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jest dość śmiesznie, bo...
    TAMTĄ budowę skontrolowali i jest zgodna z projektem.
    Teraz TWOJA jest niezgodna z zasadami!!!
    Zaszalejesz - to Ci mogą kazać to naprawić.
    To są głupie czasy i głupi kraj, ze o prawach i układach nie napiszę...

    Wojewódzki nie kontroluje treści skarg a jedynie formę. G.ucio tam załatwisz...

    Adam M.
    to co napisałeś jest tak prawdziwe że aż smutne.
    Ale mniejwięcej tyle mi powiedziała babka w nadzorze budowlanym. Z tego wszystkiego wynika to że ja mam źle zaprojektowane kominy, i na swój koszt powinienem to zrobić.

    Zdaje sobie sprawę że ktoś tam ładnie posmarował komuś innemu, ale uwierzcie mi że tak mnie już ten deweloper wkur** w kilku innych aspektach, że chce im się pięknie odwdzięczyć.

    Co do pism z urzędu o tym że będzie stawiany budynek, ogólnie pisma były, ale tam było spore zamieszanie.
    ich projekt był najpierw odrzucony, później zmienił się właściciel gruntu, a potem nagle ni stąd ni zowąd wpadli na budowę i zaczęli budować. więc ściema ostra poszła.

    nie zmienia to faktu, że nawet jeżeli w ciągu 30 dni się nie odwołałem od czegoś czego nawet nie wiedziałem, to jakim kur** prawem w polsce można stawiać budynki które nie spełniają norm budowlanych?

    czyli podsumowując - mam jakieś pole manewru? mogę coś zrobić z tym? mam pisać do prezydenta miasta poznania z pytaniem jak takie coś mógł "podpisać"? bo przecież wszystkie zgody budowlane są niby podpisywane przez prezydenta miasta.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wrobel84

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-725
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Dziwna sytuacja. Odrzucając emocje, twój budynek powinien być zaprojektowany zgodnie z MPZP albo WZ. Musiała być w nich uwzględniona możliwość budowy budynku obok w granicy działki. Architekt najwyraźniej nie wziął tego pod uwagę a powinien. Chyba pretensje do twojego architekta.
    Mój budynek był budowany w latach 30-tych
    Ponadto na działce obok stał cały czas budynek tej samej wysokości co mój.
    Zjawił się deweloper, wyburzył budynek, i postawił nowy.

    tak więc nie sądzę aby prawie 90 lat temu jakiś projektant zakładał że stanie obok budynek dwa razy wyższy niż mój.

    Jak dla mnie bez sensem jest winić mój budynek o to że ma za niskie kominy!! ludzie, ja pitole, gdzie my żyjemy.
    Jeszcze zaraz się okaże że to ja jestem ten zły, bo to mój budynek jest źle zaprojektowany i nie dostosowany do nowego budownictwa.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "ludzie, ja pitole, gdzie my żyjemy.
    Jeszcze zaraz się okaże że to ja jestem ten zły, bo to mój budynek jest źle zaprojektowany i nie dostosowany do nowego budownictwa. "

    Już się okazało.
    Przyjmij to jak deszcz - Wola Boska, znak czasów, postęp...
    A że nie każda "dobra zmiana" jest lepsza od tego co było, to chyba wiesz?

    Głupi naród wybrał głupich przedstawicieli, którzy stanowią głupie prawa.
    Lepiej - nie będzie. Lepiej - to już BYŁO.

    Komuś się nie podobało, jak brali od każdego według jego możliwości i dawali według jego potrzeb (socjalizm)
    Teraz dążą do tego aby wszystkim dać to samo, po równo (to już komunizm)

    W Twoim przypadku - równe prawa...
    A praktyka taka, ze ten ma prawo, kto ma kasę lub "plecy" pomimo innych zapisów w różnych ustawach czy przepisach.
    Pozwól, ze dalej nie będę rozwijał, bo nic nie wniesie a tylko człowieka szlag trafia...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony