dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Thessla Green Airpack 650v - błąd instalatora?

    Witam, będę wdzięczny za opinię osób orientujących się w temacie,
    Mam budynek ok 300m2, kubatura 960m3,
    Nowy, szczelny itp.

    Fachowiec dobrał centralę Thessla Green Airpack 650v (centrala jeszcze niezamontowana),
    Na tą chwilę mam ułożone kanały ("peflexy"), wszystko już dawno zalane wylewkami,
    Jako, że budynek jest piętowy z płaskim dachem, mam dwa rozdzielacze w pionie, jeden nad drugim (pierwszy leży na stropie parteru - jego skrzynka jest "przelotowa", drugi na żelbecie stropodachu),
    Skrzynki rozdzielaczowe są w pionie połączone rurą stalową fi200, taka rura wchodzi też do pomieszczenia, gdzie będzie centrala,
    Zonk wyszedł dziś, kiedy sprawdziłem osobiście dokumentację dla AP 650V i wyczytałem, że ma wyjścia FI250,
    Pewnie można to załatwić jakąś redukcją, pytanie tylko czy ta instalacja da radę kiedy rura z rekuperatora do pierwszej skrzynki będzie zredukowana zaraz za centralą?

    Będę wdzięczny za opinie, ręce mi opadły jak to zobaczyłem

    Zaczynam też się zastanawiać, czy ten układ skrzynek jest poprawny, tzn. skrzynka do skrzynki nad parterem wchodzi rura fi200 od spodu, wychodzi od góry dokładnie w tej samej osi.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Tu są 2 błędy w tej instalacji:

    1. Dla maksymalnego przepływu 650m3/h przewód 200 jest za mały, prędkość przepływu powietrza w okolicach 6m/s jest za duża, instalacja może być za głośna. Powinno być 250 co daje prędkość około 4m/s i byłoby super. Ale na 50% wydajności problemu nie będzie.

    2. Za pierwszą puszką rozdzielczą powinna być redukcja średnicy przewodu. Jaka redukcja to zależy jaka część powietrza ma iść na parter - zakładając, że rozdział powietrza pomiędzy parterem a piętrem jest po połowie, na piętro powinna iść średnica 200 (tak jak jest), ale jeśli 2/3 powietrza ma iść na parter, to na piętro powinna iść rura 160. Utrzymanie jednakowej średnicy po przejściu przez puszkę powoduje, że na górnej puszce będzie wyższe ciśnienie statyczne niż na dolnej, a co za tym idzie większy wypływ powietrza. Być może da się to wyregulować skręcając anemostaty na górze, ale mogą być przez to głośniejsze. To że przewody są w osi nie robi problemu pod warunkiem, że będzie redukcja.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A te rury od skrzynki przelotowej do pomieszczenia gdzie będzie reku to jaka odleglosc I czy idą po wierzchu czy już zabudowane?

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, cieszę się, że błąd nie jest krytyczny,
    Drugi jest do przewalczenia, dostęp do rur jest i teoretycznie można je przydusić pod drugą skrzynką rozdzielaczową,
    Od centrali do pierwszej skrzynki mam jakieś 2m w poziomie + kolano (centrala będzie wisieć pod sufitem w pomieszczeniu technicznym), Kolano jest stalowe, ale ma już naciągniętą grubą izolację, ten kawałek 2m jest z grubej, srebrnej, elastycznej rury. Całość będzie zabudowana gipskartonem (od centrali do górnej skrzynki rozdzielaczowej) właśnie się zastanawiam, jaki wygłuszacz tam wepchnąć aby wyciszyć cały ten pion, myślicie, że jakaś wełna mineralna się nada? Teoretycznie nie powinno tam być żadnego kondensatu.
    Ostatnio edytowane przez sielus ; 29-03-2017 o 18:42

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Ciekaw jestem ile nawilżaczy zainstalujesz w zimie przy takiej dużej centrali...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  6. #6

    Domyślnie

    Myślisz, że centrala za duża?
    Mam gipsowe tynki, gipsowe wylewki.., myślę że te tony wody będą odparowywać przez najbliższe 2-3 lata, więc dopiero się przekonamy za jakiś czas..

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Mam 400 i wzimę kręcę go na 10 -15% bo wilgotność spada poniżej 30%
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Mam 400 i wzimę kręcę go na 10 -15% bo wilgotność spada poniżej 30%
    Sorki to albo masz durszlaka albo w tych 250m2 mieszkasz sam, nie masz kwiatków, nie pierzesz, nie gotujesz itp. itd. U mnie w zimie nigdy wilgotność nie spada poniżej 40% - a chodzi non stop na 35-40% - czasami jak są goście więcej .

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Raczej mam szczelny dom. Musiałbym prać i wycierać codziennie żeby mieć taką wilgotność jak ty w styczniu. <30 było normą na forum...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  10. #10

    Domyślnie

    Może u mnie GGWC i entalpiczny wymiennik robią swoje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony