dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 73
  1. #21
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Twój domek będzie potrzebował nie więcej niż 3 kW przy 0*C i nie więcej niż 6 kW przy -20*C.
    Wiem co mówię ponieważ córka z zięciem w podobnym domku przez obecną zimę grzali prądem (gazownia nie podłączyła im jeszcze gazu) i "wytrzymali" na 2 grzałkach 3 kW. W domu 22 *C Małe dziecko od świąt, rodzina 2+2. Głównie pracowała jedna grzałka. Zima była chyba dość mroźna jak na ostatnie zimy.

    Pozdrawiam
    Marek
    Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
    Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

    Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...
    Darek B

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magipa Zobacz post
    To nie są duże koszty. Masz rację. Oj długie były dyskusje na temat gaz/pellet. I powracają dyskusje, że może jednak gaz. I choć decyzja niby podjęta to i tak są wątpliwości czy dobrze wybraliśmy. Szukając opinii wśród znajomych zdania sa podzielone. jedni zadowolenie z gazu inni mniej. Oczywiście każdy chwali bezobsługowość, ale są tacy co narzekają na rachunki.

    Kominek musi być. Podejrzewam że po kilku odpaleniach nam się znudzi i bedzie palone 2 razy w roku. Ale to spełnienie marzeń, dom z kominkiem. Po prostu.

    To nasz pierwszy dom, zobaczymy czy wybory były trafne. Nie wiem czy ostatni, czy jak dzieci pójdą na swoje to nie wybuduje mniejszego pod lasem.
    Dlatego po raz kolejny, jak nie masz argumentów na męża i instalatora, sugeruję wykonać OZC -- audytor podpowie w paru kwestiach technicznych, wykaże konkretne liczby, zarówno wymaganą moc maksymalną jak i projektowe zużycie energii -- a na podstawie tego będzie można wyliczyć opłacalność każdego ze źródeł. Ja mam dom 180m2 użytkowej (+70 garażu i pom. gosp) i mam zamiar go ogrzewać za 1000 zł/rok z pomocą PC. Liczyłem to wielokrotnie i gaz ani żadne inne ogrzewanie na paliwa stałe (do tego stopnia, że nie mam ani jednego komina -- też marzyłem swego czasu o kominku, ale wczas zmądrzałem) się nie opłacają. Na Waszym miejscu bym się poważnie zastanowił nad prądem, ew. PC. Pellet, podobnie jak wszelkie węglosyfy, się instaluje w starych i dziurawych domach, a nie nowych, energooszczędnych budynkach.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
    Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

    Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...
    No właśnie, to jeden z minusów że nie braliśmy pod uwagę gazu, opłaty abonamentowe, przesyłowe itp.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Red 18
    Przedstawiciel Reda, wszystkie kotły be ten cacy, aby pisać opinie trzeba być niezależnym a co najważniejsze kumatym

  5. #25

    Domyślnie

    Jeszcze cacy jest Simpel, Propel, Windhager, Froeling i palniki EcoMat - te znajdziesz w kilku polskich kotłach.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jachus Zobacz post
    Przedstawiciel Reda, wszystkie kotły be ten cacy, aby pisać opinie trzeba być niezależnym a co najważniejsze kumatym
    Ale ja pytałam o ten konkretnie model. Nie prosiłam o opinie jaki kocioł, jakiej firmy. Tylko pytałam o moc kotła Red Compact

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Red 18
    Czy jak wezmę 24kw to będzie więcej palił albo źle działał?
    Czy ten 18kw maw razie co zapas mocy?

  8. #28

    Domyślnie

    Nie jak weźmiesz 24 też się nic nie stanie wystartuje tylko z większą mocą a później i tak sobie zmoduluje i będzie pracował normalnie. 18 to 17,1 kW wiec do nowego ocieplonego domu troche zapasu jest spalić wiecej nie spali jeśli już to minimalnie
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 31-03-2017 o 15:57
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #29

    Domyślnie

    O, dzięki wielkie. O to właśnie mi chodziło. Nawet jak nie przegadam męża i instalatora to będę spać spokojnie.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
    Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

    Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...
    Pytałem o koszty podano mi 3000 do granicy działki dodałem 1500 do kotła w domu. Kocioł 3500 zł
    Koszty ogrzewania 2000 zł podałem brutto na sezon. przy pelecie podano 3000 zł na sezon.
    Kocioł na pelet nie osiąga niskich temperatur wody grzewczej np 30 czy 40*C a tyle potrzeba przy ogrzewaniu podłogowym.
    W związku z tym trzeba zastosować inne rozwiązania, jak sprzęgło hydrauliczne i dodatkowe pompy obiegowe, to też są dodatkowe koszty instalacji i utrzymania.
    Kocioł kondensujący, odpowiednio dobrany w większości sezonu pracuje ciągle modulując mocą grzewczą dając komfort cieplny.
    Co do opłat to nie są one dziwne ale wynikają z cennika Ty nie zużywając gazu płacisz stosunkowo wysokie opłaty stałe ale będą one takie same przy zużyciu większym. Proszę nie argumentować niewiedzą, że ogrzewanie gazem jest be. Żyję już ponad pół wieku i zawsze ogrzewaliśmy w domu gazem i nie narzekam i nie zamieniłbym się na żadne inne.
    Gaz w stosunku do prądu wychodzi jak 1:2,9 czyli dla pompy ciepła ma COP prawie 3.

    Pozdrawiam
    Marek

    PS
    Kominek Za..bi..ty.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mario244

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Wysokie Mazowieckie
    Kod pocztowy
    18-200
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Sam Pellet to ogromne koszty inwestycyjne, porównywalne z PC. ).
    Skad takie twierdzenie ???

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario244 Zobacz post
    Skad takie twierdzenie ???
    Z wyliczeń. Wspomniany tutaj 18kW kocioł na pelet kosztuje w detalu prawie 15 tys. zł, do tego komin, kotłownia, składzik na "owies" dla smoka i robi się z tego ponad 20 tys. zł. Taniej się PC PW Panasa 9kW kupuje (pewnie i tak będzie za mocna do takiego domu), która potem jest bezobsługowa i tańsza w eksploatacji. I nie ma komina, po jakimś czasie cieknącego.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 31-03-2017 o 19:49
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Z wyliczeń. Wspomniany tutaj 18kW kocioł na pelet kosztuje w detalu prawie 15 tys. zł, do tego komin, kotłownia, składzik na "owies" dla smoka i robi się z tego ponad 20 tys. zł. Taniej się PC PW Panasa 9kW kupuje (pewnie i tak będzie za mocna do takiego domu), która potem jest bezobsługowa i tańsza w eksploatacji. I nie ma komina, po jakimś czasie cieknącego.
    Red 18 kW na 8% kosztuje dziś poniżej 13 tys. Po drugie jakoś nie widzę, aby poniżej 20 tys. kupić pełną kotłownię z 9 kW Panasem. Ja dostałem ostatnio wycenę kotlowni na 40 tys zł. z Panasem 9 kW HP All-in-One. Na marginesie dodam, że kotłownia na pellet to ca. 20 tys., oczywiście bez komina i bez składu na owies Zastanawiam się czy Ty przypadkiem nie handlujesz PC?
    W zasadzie rozważam ogrzewanie za pomocą pelletu albo PC. Obecnie czekam na obliczenia OZC, aby podjąć ostateczną decyzję. Choć w tym przypadku sprawę może mi utrudnić fakt, że podlogowkę mam już zamontowaną tylko na części domu, a klimakonwektory to spory wydatek. Niestety instalator w porę nie podsunął mi pomyslu, aby podłogówkę rozłożyć po całości i dom ogrzewać PC. Niestety niewiedza kosztuje, a poza tym na każdym etapie budowy domu trzeba być mądrzejszym od "fachowców", aby móc zweryfikować to co nam oferują, sprzedają, wykonują bądź partolą itp itd

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Red 18 kW na 8% kosztuje dziś poniżej 13 tys. Po drugie jakoś nie widzę, aby poniżej 20 tys. kupić pełną kotłownię z 9 kW Panasem. Ja dostałem ostatnio wycenę kotlowni na 40 tys zł. z Panasem 9 kW HP All-in-One. Na marginesie dodam, że kotłownia na pellet to ca. 20 tys., oczywiście bez komina i bez składu na owies
    W takim razie policz do kotła komin, obróbki dekarskie komina na dachu, miejsce na kotłownię aby się ten piec w miarę wygodnie obsługiwało, skład na paliwo (o kosztach obsługi nie wspomnę) i wtedy porównaj -- wg mnie wyjdzie min. 30 tys. Następnie jeszcze porównanie kosztów rocznych. Podałbym Ci nawet linka do kotłowni za 25-28 zł brutto (z VAT8%) na pompie Panasa -- ale nie zrobię tego, żebyś mnie nie uznał za sprzedawcę. Poszukaj sam. Aha, mnie gruntówkę z wymiennikiem wycenili na 32-35 tys. brutto z robotą.

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Zastanawiam się czy Ty przypadkiem nie handlujesz PC?
    Nie, nie handluję. Jestem inwestorem, dom buduję, siedziałem i liczyłem to wielokrotnie i paliwa stałe się nie opłacają ani w bliskiej ani w dalekiej przyszłości. Poza tym jestem przeciwnikiem trucia ludzi spalinami z niskiej emisji, i nie chcę żeby jakiś ignorant mi się wybudował obok mnie i smrodził. Dlatego jak mogę to odwodzę wszędzie ludzi od głupich pomysłów.

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    W zasadzie rozważam ogrzewanie za pomocą pelletu albo PC. Obecnie czekam na obliczenia OZC, aby podjąć ostateczną decyzję. Choć w tym przypadku sprawę może mi utrudnić fakt, że podlogowkę mam już zamontowaną tylko na części domu, a klimakonwektory to spory wydatek. Niestety instalator w porę nie podsunął mi pomyslu, aby podłogówkę rozłożyć po całości i dom ogrzewać PC. Niestety niewiedza kosztuje, a poza tym na każdym etapie budowy domu trzeba być mądrzejszym od "fachowców", aby móc zweryfikować to co nam oferują, sprzedają, wykonują bądź partolą itp itd
    To dlatego, wiedząc jakie popełniłeś błędy, próbujesz popychać innych na minę?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 01-04-2017 o 12:39
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    To dlatego, wiedząc jakie popełniłeś błędy, próbujesz popychać innych na minę?
    Nie jest to moim zamiarem. Zresztą zauważ, że poprostu chciałem skorygować tylko Twoje porównanie PC kontra pellet, choć gdyby uwzględnić budowę komina i nakład własnej pracy te dysproporcje nie będą tak rażące.

    Poza tym mieszkamy w kraju na węglu stojącym, więc długo by tu prawić... A na linka chętnie zaczekam na pw

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Chcę jeszcze raz poruszyć sprawę dopasowania kotła do zastosowanego rodzaju ogrzewania, w tym przypadku całkowicie podłogowego tylko z dwoma grzejnikami drabinkowymi w łazienkach, które są tylko jako uzupełnienie a właściwie suszarkami do ręczników i "skarpet", i mogą mieć temperaturę zasilania taką jak podłogówka.
    Kocioł na pelet jest kotłem wysokotemperaturowym jego minimalna temperatura wody aby działał poprawnie to 65 *C, temperatura wody zasilającej podłogówkę wacha się od 25*C do góra 40*C.
    Z racji niedopasowania temperaturowego potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne i dodatkowe pompy obiegu kotła i obiegów CO oraz CWU czyli 3 pompy.
    Można też zastosować bufor czyli zbiornik, który będzie podgrzewany przez kocioł a z niego będzie pobierana woda na poszczególne obiegi. Zbiornik CWU może być też umieszczony w buforze ale to już specjalna konstrukcja.
    Stosując pompę ciepła czy kocioł gazowy kondensujący wprowadzamy bezpośrednio wodę do obiegu grzewczego podłogówki czy zbiornika CWU. Nie potrzeba sprzęgła albo buforu. Nie ma dodatkowych poborców prądu i czego nie ma to się nie psuje.
    Z pompą ciepła PW może być konieczność zastosowania w obiegu glikolu.

    Widać, że kocioł na paliwo stałe najmniej pasuje do ogrzewania podłogowego. Jego stosowanie z wszystkimi dodatkowymi urządzeniami ma sens tylko wtedy gdy nie mamy innego wyboru ale widać, że wybór zawsze jest jak nie gaz to zawsze pompa ciepła ponieważ bez prądu w domu nie da się żyć.

    Ponadto kocioł na paliwo stałe jest duży i wymaga zapasu paliwa.
    Kocioł gazowy jest wielkości szafki "40" w kuchni i może być nawet zabudowany w szafkach kuchennych.
    Pompa ciepła zlokalizowana jest zwykle na zewnątrz i jest trochę większa od kotła gazowego.
    Jak napisałem gdzieś głupotę to proszę o uwagi.

    Pozdrawiam
    Marek
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 01-04-2017 o 15:18

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jeszcze dodam uwagę ogólną do budowy domu z racji, że założyciel tematu rozpoczyna budowę:
    Przynajmniej od strony nasłonecznienia czyli wschód, południe, zachód zastosować żaluzje zewnętrzne albo przynajmniej refleksole też zewnętrzne.
    W lecie następuje duży uzysk ciepła z nasłonecznienia i w domu temperatura szybko podnosi się do prawie 30*C. Rolety wewnętrzne nic nie dają a nawet wzmagają jeszcze efekt. Ciepło które wpadło już nie wyleci przez okna z powrotem mimo nawet odblaskowych rolet. Okna posiadają powłokę, która odbija promieniowanie cieplne do środka domu. Jest to ważne w zimie a w lecie należałoby odwracać szyby w drugą stronę .

    Pozdrawiam
    Marek

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mario244

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Wysokie Mazowieckie
    Kod pocztowy
    18-200
    Posty
    64

    Domyślnie

    Z róznych for wynika ,że jesli PC to tylko z gruntowym wymiennikiem ciepła . PC PW jest zbyt mało wydajna w duże mrozy. Znajoma ma i w zimę dogrzewa sie prądem. PC z gruntowym wymiennikiem ciepła to koszt 40-50tys , wiec porównanie do kosztów piec pelletowy +komin ma się srednio. Gdybym miał wolne 40 tys pewnie , a nawet na pewno załozyłbym PC, ale nie mam więc trzeba bedzie nosić woreczki, pytanie tylko z czym groszkiem czy pelletem

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Mario i po co te bzdury powielasz?? Gruntowki są dużo tańsze a powietrzna mam i ten sezon grzewczy plus cwu, mimo chłodnej zimy, zamknie się pewnie ponizej 1400zl. Miłego dźwigania...
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario244 Zobacz post
    Z róznych for wynika ,że jesli PC to tylko z gruntowym wymiennikiem ciepła . PC PW jest zbyt mało wydajna w duże mrozy. Znajoma ma i w zimę dogrzewa sie prądem. PC z gruntowym wymiennikiem ciepła to koszt 40-50tys , wiec porównanie do kosztów piec pelletowy +komin ma się srednio. Gdybym miał wolne 40 tys pewnie , a nawet na pewno załozyłbym PC, ale nie mam więc trzeba bedzie nosić woreczki, pytanie tylko z czym groszkiem czy pelletem
    wypisujesz bzdury. widocznie niewiele wiesz i dlatego będziesz targał te worki
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony