dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Architekt - Wieliczka, Kraków + kilka pytań.

    Witam. Po kilku miesiącach poszukiwań mamy już wstępnie wybraną działkę... i co dalej ?
    Kolejnym etapem po zakupie działki będzie zapewne wybór projektu. Z tego co wiem indywidualny projekt jest sporo droższy niż "gotowiec" tylko czy warto dopłacać?
    Przeglądam sobie kilka gotowych projektów i przyznam szczerze, że wiele z nich mi się podoba tylko z czegoś musi jednak wynikać ta niższa cena. Czy jest coś na co w takich gotowcach muszę zwracać szczególną uwagę?
    Kompletnie się na tym nie znam i nie chciałbym już na starcie strzelić sobie samobója zwłaszcza, że będzie to mój dom.
    Jakieś dodatkowe koszty związane z projektem muszę ponieść oprócz kosztu samego projektu oraz adaptacji do działki?

    Jeśli gotowy projekt jest wg Was złym pomysłem to czy możecie podać mi jakieś namiary na dobrego architekta z okolic Wieliczki/Krakowa ?

    Przykładowy projekt, który na dzień dzisiejszy mi najbardziej odpowiada to ten z linku ponizej:

    http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lisandra-Mala-2M-TXP-896

    Czy widzicie w nim jakieś istotne błędy, przez które mógłbym taki projekt odrzucić?

    Czy za takie zmiany jak np. okno w ścianie garażu, typ ogrzewania/pieca czy też inny rodzaj użytego materiału na sciany zewnętrzne muszę zapłacić dodatkowo w gotowym projekcie ?

    Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    zamiast " wybierać projekt ", poszukaj dobrego architekta
    ... a w pierwszej kolejności zapoznaj się z Warunkami Zabudowy ( lub Wypisem z Planu Miejscowego ) , które w znaczący sposób określają możliwości zabudowy dla konkretnego terenu / działki budowlanej.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar nuxe
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    572

    Domyślnie

    Jeśli działka nie ma istotnych wad (czyli nie ma skarpy, nie jest wąska...) ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej, nie ma problemu z mediami i jest na terenie dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania to słusznie robicie szukając projektu wśród gotowców. Projekt indywidualny w takim przypadku to niepotrzebne ryzyko, koszty i strata czasu. Zakładam, że powyższe zagadnienia macie już doskonale rozpoznane dla swojej działki.

    Po wybranym projekcie widać, że gust i potrzeby macie pospolite więc nie będzie problemu ze znalezieniem optymalnego projektu. Idealnie byłoby gdybyście wybrali taki, który zobaczycie wcześniej na żywo. Najlepsze są te projekty, które już ktoś budował i wyłapał większość błędów. A więc zamiast siedzieć przed komputerem sugeruję wycieczkę po okolicy żeby w realu określić jakie domki podobają się Wam najbardziej.

    Jeśli wybierzecie gotowca, to moim zdaniem najlepiej jest żeby zmiany robił w nim autor projektu. Architekt, który będzie Wam adoptował projekt do działki też może nanieść zmiany, ale zawsze lepszym rozwiązaniem jest gdy robi je pracownia autorska, która zna projekt i będzie odpowiadała za całość dokumentacji.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nuxe
    - wierzysz, że jeszcze takie idealne działki istnieją bez "istotnych wad" ?
    - " gust i potrzeby macie pospolite " - a ty jaki masz gust ?
    chętnie poczytam ...
    - dlaczego uważasz, że projekt indywidualny to " ryzyko, koszty i strata czasu "? Ja bym to samo powiedział o gotowych koncepcjach ... które mają się niekiedy nijak do potrzeb przyszłych użytkowników, do działki budowlanej, sąsiedztwa, warunków posadowienia, zabudowy ... a i w większości nie spełniają obowiązujących przepisów budowlanych.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Gotowy projekt z adaptacja i pozwoleniem to z 5-6tys. Inwidydyalny srednio z 8-10tys wiec wcale nie duzo wiecej.
    Ja "zainwestowalem" w indywidualny, bo na tym mozesz tylko zaoszczedzic dobierajac odpowiednia technologie i dopasowac pomieszczenia do wlasnych potrzeb. Duza czesc projektow ma np. spore kotlownie ktore przewaznie nie sa potrzebne, robiac pompe ciepla/gaz wystarczy Ci duzo mniejsze pomieszczenie i kilka m2 mniej, a pamietaj ze kazdy m2 kosztuje.

    Przy takim metrazu zastanowilbym sie nad parterowka (jesli macie na tyle duza dzialke)

    Moge Ci dac namiar na moja Pania architekt mieszka na polnoc od Krakowa, ogolnie jest ok, ale ma swoje niezbyt "swiatle" porady jak np. wentylacja grawitacyjna czy kominek z plaszczem wodnym ktorym jest zafascynowana Ja wiedzialem dokladnie co chce i jak chce, terminowo bylo ok, konstrukcyjnie tez nie wyszly zadne kwiatki (o co przy indywidualnych nie trudno) wiec pod tym wzgledem polecam (jak chcesz namiar to napisz na priv)


    e: w tym projekcie co wkleiles garaz jest bardziej jednostaniwiskowy niz dwu odliczajac miejsce na rowery zostaje pewnie z 28m2 a to troche malo.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Ec-Synek tak czy inaczej zacząłbym od architekta. U niego możecie pokazać projekt, dopytać się o to co budzi wasze zastrzeżenia lub żeby podzielił się z Wami swoimi przemyśleniami na temat projektu. Nie jest powiedziane, że każdy kupny projekt jest be, ale i nie każdy indywidualny może być cacy
    Nie musicie przecież projektu kupować przed spotkaniem z architektem.

    Cytat Napisał nuxe Zobacz post
    Projekt indywidualny w takim przypadku to niepotrzebne ryzyko, koszty i strata czasu.
    Pewnie, najlepiej ufać "gotowcom" - one są robione bezbłędnie i najtaniej. Przez te kilka lat prowadzenia biura przez moją żonę jeszcze nie zdarzyło się żeby klient przyszedł z gotowcem i bez żadnych zmian go wybudował.

    Cytat Napisał nuxe Zobacz post
    Jeśli wybierzecie gotowca, to moim zdaniem najlepiej jest żeby zmiany robił w nim autor projektu. Architekt, który będzie Wam adoptował projekt do działki też może nanieść zmiany, ale zawsze lepszym rozwiązaniem jest gdy robi je pracownia autorska, która zna projekt i będzie odpowiadała za całość dokumentacji.
    Tutaj też jestem odmiennego zdania Mówi się: co dwie głowy to nie jedna. Skoro będą poprawki, które niekoniecznie będą wynikały z inwestora "widzimisie" ale z błędów projektowych, które udało się wychwycić to raczej nie poszedłbym do osoby/biura, która takiego babola wypuszcza. Na gotowych projektach zdarzały się schody wchodzące w linię otwierania drzwi, spiżarka o szerokości 60 cm i inne różne dziwne rzeczy.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar nuxe
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    572

    Domyślnie

    Nasz gust niestety nie był pospolity, bo jak się dowiedzieliśmy - wydziwiamy chcąc mieć dom piętrowy z salonem od frontu i garażem, na wąskiej działce (poniżej 16m). Ostatecznie żadna pracownia nie chciała przerabiać dla nas swoich gotowców, bo nikt ich później od nich nie kupi.
    Co do ceny za projekt indywidualny, to nie znaleźliśmy ani jednego architekta, który by za projekt architektury, konstrukcji i instalacji oraz z planem zagospodarowania chciał mniej niż 15 tys. zł. Nawet w takich pracowniach jak MG Projekt, Z500, itp. za przerobienie gotowca dostawaliśmy na dzień dobry takie oferty: Koszt projektu 13,0 tys. zł. Termin wykonania : 6 tygodni koncepcja + 5 tygodni projekt techniczny.

    Jesteśmy zadowoleni z naszego domu ale jego projekt kosztował nas dużo czasu i nerwów. Tworzenie go zajęło 9 miesięcy, a i tak było sporo błędów w części architektonicznej, które zgłaszał wykonawca. Na szczęście architekt szybko nanosił poprawki. Co do konstrukcji, to i KB i wykonawca uważają, że konstruktor zrobił wszystko z zapasem - za dużo stali, za dużo betonu (mamy m.in. płytę fundamentową). Dodatkowo, choć wydaje się, że CAD trzyma wymiary, to jednak było kilka błędów w wymiarach cząstkowych i trzeba było burzyć niektóre ściany i stawiać je na nowo. Gdyby teraz ktoś inny budował dom na podstawie naszego projektu, to na stracie miałby projekt wyczyszczony z tych błędów. Projekt indywidualny to jednak zawsze prototyp.

    Projekty instalacji wod-kan i c.o. do poprawki przez wykonawców instalacji, natomiast kosztorys inwestorski to zupełny babol. Nic się nie zgadzało: ani przedmiary ani ilości materiałów. Wyliczony koszt budowy - mocno, mocno poglądowy.

    A co do nanoszenia zmian i poprawek przez architekta adoptującego - to chyba konieczne jest żeby miał uprawnienia do konstrukcji, bo inaczej to skąd pewność, że przy grubszych zmianach i błędach będzie w stanie je właściwie poprawić? No i najważniejsze - odpowiedzialność prawna za projekt, wg mnie jest lepiej gdy jest to po stronie autora dokumentacji.

    Dlatego byłam i jestem za gotowcami, ale i za mądrym (i nie koniecznie najtańszym) architektem adoptującym, który nie tylko dostosuje projekt do warunków na działce i w otoczeniu, doda coś fajnego do wyglądu elewacji - żeby domek z zewnątrz nabrał ciekawego i indywidualnego charakteru, ale też zaproponuje optymalizację wnętrza i wyłapie błędy, które (zmiany i błędy) zgłosi jednak do poprawy przez autora.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nuxe
    - pisząc wprost, zabolało mnie Twoje określenie " gust i potrzeby macie pospolite "
    - a dla mnie czymś niepojętym jest ubieranie wszystkich w te same ( pospolite ) " ubranka ". Zresztą sama świadomie wybierając gotowca, miałaś ( z tego co piszesz ) dążenie do nadania budynkowi indywidualnego charakteru. Ja niestety uważam, że z "sandałów" nie zrobi się "trzewików" ( lub odwrotnie ), a efektem końcowym może być niekiedy przedziwny kolaż stylistyczny i mętlik użytkowy. Samo działanie w tym zakresie również tworzy prototyp, ale ograniczony autoryzowanymi rozwiązaniami w gotowcu i również w żaden sposób nie chroniący Inwestora przed błędami," ryzykiem, kosztami i stratą czasu "

    " co do konstrukcji, to i KB i wykonawca uważają, że konstruktor zrobił wszystko z zapasem ... "
    - bardzo jestem ciekawy, na jakiej podstawie tak twierdzili ( ? ), przecież KB nie sprawdza obliczeń konstrukcyjnych, nie bierze odpowiedzialności za statykę budynku !

    Miałem podobną sytuację, gdy mój Inwestor przekazał mi informację, że " wykonawca twierdzi ", że prętów zbrojeniowych jest za dużo, nie te średnice, nie ten beton, itd.
    - to jest wg mnie typowe "zagranie", aby :
    1.) podważyć autorytet projektanta
    2.) odsunąć projektanta od realizacji budynku na tyle, aby móc forsować własne "rozwiązania projektowe" sprowadzające się do stosowania zazwyczaj tańszych, niekiedy kiepskiej jakości materiałów budowlanych.
    W tym przypadku poprosiłem Inwestora, aby wykonawca przed możliwymi zmianami konstrukcyjnymi na piśmie napisał, że " ponosi pełną odpowiedzialność za zmiany konstrukcyjne i zwalnia z odpowiedzialności zawodowej projektanta konstrukcji " ( w końcu może i on zatrudnić projektanta konstrukcji ! - sprawdzającego ). Oczywiście Wykonawca nie stworzył takiego pisma, i skończyły się tym samym głupie dyskusje z jednej strony podważające pracę projektową, z drugiej wykraczające poza zakres obowiązków KB i Wykonawcy, którzy ( nie wiedzieć czemu ? ) usilnie chcieli "projektować".

    " odpowiedzialność prawna za projekt " - temat rzeka !
    w przypadku "gotowca" - nie ma odpowiedzialności zawodowej. Autorzy opracowania gotowego nie ponoszą żadnej odpowiedzialności zawodowej za możliwe błędy projektowe w "gotowcu" ( stąd i jego cena !!! ). Jak na to nałożą się zmiany tzw. "adaptacyjne" to zaczyna być ciekawie. Prawda ?
    - dlatego faktycznie lepiej, aby Projektant był Autorem projektu, Autor / Projektantem - co sprowadza się do Projektu Indywidualnego.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ec-Synek Zobacz post
    Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki.
    O konkretnych projektach piszemy w dziale "Architektura i projekty domów". Lisandra ma własny temat - tam poczytasz o kosztach i błędach w tym projekcie (a są moim zdaniem). Lisandra Mała różni się tylko zagospodarowanym poddaszem nad garażem.

    O lokalnych architektów pytaj w dziale ogłoszenia lub na liście budujących z twojego regionu. Ten wątek jest ogólnopolski.

    Gotowiec jest tańszy, bo sprzedaje się go w tysiącach sztuk a indywidualny tylko raz. No i architekt, który go narysował nie ma żadnej odpowiedzialności zawodowej za to co narysował. Odpowiedzialność spada na adaptującego.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-04-2017 o 14:49

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " co do konstrukcji, to i KB i wykonawca uważają, że konstruktor zrobił wszystko z zapasem ... "
    ... chyba, że to obliczenia z gotowca - tj. takie, które pozwalają, aby budynek realizować np. na wydmach morskich lub np. na Giewoncie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    {projekt indywidualny} sprzedaje się tylko raz. No i architekt, który go narysował nie ma żadnej odpowiedzialności zawodowej za to co narysował.
    Co za bzdury!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zagurski - zamiast pisać że to bzdury przedstaw kontrargumenty. Bo z tym masz problem w dyskusjach

  13. #13

    Domyślnie

    Żaden problem, moja droga.
    Z tego co widzę, to ty bez zastanowienia się piszesz, a potem masz problem No ale skoro chcesz...

    Dlaczego, wg ciebie, projekt indywidualny można sprzedać tylko raz?
    Bo wg mnie, można sprzedać go sto razy. No słucham?
    Aha, zapomniełam o argumentach. Argumentem jest to, że taki projekt stanowi własność biura, czy osoby i on może sprzedać ten sam indywidualny projekt, kiedy mu się zechce.
    Ostatnio edytowane przez Zagurski ; 23-04-2017 o 16:01

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo jest indywidualny - najczęściej na tyle nietypowy, że dostosowany do potrzeb konkretnej rodziny i konkretnej działki. Tym samym po prostu nie nadaje się na gotowca robionego pod uśrednione potrzeby i typowe działki. Dlatego sprzedaje się go w zasadzie jeden raz.
    To jak z garniturem na miarę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-04-2017 o 16:53

  15. #15

    Domyślnie

    Każdy jeden projekt jest indywidualny, jedyny, nietypowy. Kwestia tego, co się komu podoba.Każda pracownia ma w swojej bazie dziesiątki projektów indywidualnych i jeżeli tylko któryś z tych projektów - począwszy od wymiaru domu, a zakończywszy na obiegu słonecznym - spełnia warunki inwestora, to taki projekt sprzedaje się tak samo, jak każdy inny.
    Czyli wyszło, że w konfrontacji ze mną, znowu nie masz racji. Nie pierwszy i nie ostatni raz...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Twój cytat bardzo do ciebie pasuje

    I mylisz oczywiście projekt domu z rzutem technicznym. Projekt jest dopasowany do konkretnej działki. Polecam poczytanie ustawy:
    http://www.architektura.info/index.p...tu_budowlanego
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-04-2017 o 18:05

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zagurski Zobacz post
    Każdy jeden projekt jest indywidualny, jedyny, nietypowy. Kwestia tego, co się komu podoba.Każda pracownia ma w swojej bazie dziesiątki projektów indywidualnych i jeżeli tylko któryś z tych projektów - począwszy od wymiaru domu, a zakończywszy na obiegu słonecznym - spełnia warunki inwestora, to taki projekt sprzedaje się tak samo, jak każdy inny.
    Czyli wyszło, że w konfrontacji ze mną, znowu nie masz racji. Nie pierwszy i nie ostatni raz...
    Nie zawsze pracownia moze sprzedac projekt indywidualny, ja np. mialem zapis, ze architekt zrzeka sie praw autorskich, bo koncepcja byla moja i nie chcialem, aby ktos inny z tego korzystal.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  18. #18

    Domyślnie

    A możesz zdradzić tę tajemną wiedzę, co takiego było w tym projekcie nowatorskiego, że aż musiałeś go zastrzec tylko i wyłącznie dla siebie?
    Bunkier/burdel/czołg w piwnicy?
    Ostatnio edytowane przez Zagurski ; 24-04-2017 o 18:26

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja też mam taki zapis w swoim projekcie - poprosiłam o przelanie praw autorskich na mnie w umowie. Nie wiedziałam, że ktoś jeszcze na to wpadł
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-04-2017 o 18:25

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja też mam taki zapis w swoim projekcie - poprosiłam o przelanie praw autorskich na mnie w umowie. Nie wiedziałam, że ktoś jeszcze na to wpadł
    :
    Nawet nie wiesz, jaka ty jesteś przewidywalna i że robisz teraz z siebie pośmiewisko
    I co jeszcze nam ciekawego napiszesz o tym projekcie? Dlaczego zdecydowałaś się go zastrzec?
    Pytam, bo raczej nikt tego nie praktykuje, bo i po co?
    Masz tam jakieś tajemne przejścia z kibla do kuchni przez kotłownię - czy jak?
    Na wojnę się szykujesz?
    Ostatnio edytowane przez Zagurski ; 24-04-2017 o 18:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony