dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Żywotność/trwałość rekuperatora

    Chciałbym zapytać jakie macie doświadczenia z żywotnością rekuperatora.
    u mnie niestety po 1,5 roku pracy padł wentylator wywiewny (konkretnie to zatarło się łożysko) w AERIS 550. Gwarancja niestety nie obejmuje bo zainstalowałem centrale nieco wcześniej.
    Zastanawiam się czy jest to standard czy jestem szczęśliwcem. W sumie w przypadku renomowanej firmy 1,5roku pracy to trochę słabo...
    Łożyska wymienić nie da rady trzeba kupić cały wentylator za niemałą kase....

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Mi w mojej samoróbce też wywiewny siadł, więc nowy przeniosłem na ciepłą stronę, ale 400zł w plecy i to okazyjnie.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    Chciałbym zapytać jakie macie doświadczenia z żywotnością rekuperatora.
    u mnie niestety po 1,5 roku pracy padł wentylator wywiewny (konkretnie to zatarło się łożysko) w AERIS 550. Gwarancja niestety nie obejmuje bo zainstalowałem centrale nieco wcześniej.
    Zastanawiam się czy jest to standard czy jestem szczęśliwcem. W sumie w przypadku renomowanej firmy 1,5roku pracy to trochę słabo...
    Łożyska wymienić nie da rady trzeba kupić cały wentylator za niemałą kase....
    Mialem ten sam problem- identyczniy rekuperator Zehnder 550, ten sam wentylator. Nadawal sie do wymiany po 18 miechach. Na szczescie wymienili na gwarancji.
    Cos musi byc na rzeczy....
    Mozesz powiedziec ile taki wentylator orjentacyjnie kosztuje?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie chodzi od 4 lat Aeris 550 , u siostry Aeris 350 i nic się nie dzieje .
    Ps. przynajmniej raz w roku czyszczone , pilnowane wymiany filtrów.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja filtry wymieniam co 3 miesiace. Reku w srodku jest czysciutki.
    Taki silniczek to koszt bagatela ok 1500PLN.... i to chwile po gwarancji....

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    jan gaz od 2009 roku wentylatory EBM.
    Na razie końca nie widać.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Brink 6 lat ciągłej pracy...... jak na razie spokój
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    Ja filtry wymieniam co 3 miesiace. Reku w srodku jest czysciutki.
    Taki silniczek to koszt bagatela ok 1500PLN.... i to chwile po gwarancji....
    To więcej niż cała moja centrala. Chodzi non stop od 30 miesięcy i mam nadzieję, że jeszcze pochodzi.
    W przypadku konieczności wymiany kosztownego wentylatora całkiem sypią się kalkulacje oparte na zużyciu prądu przez wentylatory.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    To więcej niż cała moja centrala. Chodzi non stop od 30 miesięcy i mam nadzieję, że jeszcze pochodzi.
    W przypadku konieczności wymiany kosztownego wentylatora całkiem sypią się kalkulacje oparte na zużyciu prądu przez wentylatory.
    Reku nie tyle służy do zmniejszenia kosztów użytkowania ile poprawy komfortu.

  10. #10

    Domyślnie

    To jasne. Energetycznie u mnie wychodzi mniej więcej na zero.
    Często jednak, w wątkach o wyborze konkretnego modelu centrali, jako ważny punkt pojawiały się energooszczędne wentylatory.
    Jeśli po 1,5 roku trzeba kupić nowy wentylator za 1500 zł, to nie ma w kalkulacji większego znaczenia czy zużywał dużo czy mało prądu. Bez porównania ważniejsza jest trwałość.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    A jaki tam jest model wentylatora? Napisz konkretnie, bo pewnie u producenta będzie taniej.

  12. #12

    Domyślnie

    wywiedzialem sie ze lozysko mozna wymienic. Wprawdzie producent tego nie przewiduje ale w praktyce jest to mozliwe. Mam zamiar na weekend sie tym zajac. Zobaczymy na ile sie uda.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Czekamy na rezultat. Może wkleiłbyś jakieś fotki?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14

    Domyślnie

    Lozyska udalo sie wymienic bez klopotu - koszt maly tylko trzeba miec odpowiedni zciagacz. Niestety pojawil sie inny problem - cos spalilo sie w silniku. Najprawdopodobniej dlatego ze uruchomilem wiatrak na uszkodzonych lozyskach. Teraz probuje tematem zajac sie jakis elektronik.

    Ale Lozysko da sie wymienic.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, odgrzeję temat wymiany łożyska w zehnder comfoair 350 basic. Próbował ktoś? Po 5 latach jeden z silników zaczął hałasować. Za cały silnik serwis zawołał 1.200 zł Wymontowałem silnik. Jego symbol to r3g220-rg19-07. Nie jestem pewien które łożysko będzie właściwe, ale mam dwa typy - SKF 608 2Z lub SKF 608 2RSH C3. Ktoś wymieniał u siebie?? Jeśli tak, proszę o pomoc i z góry dziękuję
    parterówka 130 m2, 20 cm styropianu na podłodze, 20 cm na ścianach, 35 cm na stropie, podłogówka 100%, Rekuperator Zehnder Comfoair 350, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW

  16. #16

    Domyślnie

    Do wentylatorów użyj 608 2Z C3
    RS może mieć za duże opory i spadnie prędkość maksymalna.

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za info. Na wymontowanych łożyskach nie ma symbolu. Jedynie Made in Singapore.
    Wymienię łożyska również w drugim silniku i naprawa zamknie się kwotą 120 zł. a nie 1.200 zł.
    parterówka 130 m2, 20 cm styropianu na podłodze, 20 cm na ścianach, 35 cm na stropie, podłogówka 100%, Rekuperator Zehnder Comfoair 350, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony