dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie Krok po kroku -byle w dobrym kierunku

    Proponuję zapoznać się z:
    http://www.slaskie.pl/zdjecia/2017/03/30/1490883063.pdf
    W końcu kolejne województwo zaczyna działać. Oby tak wszystkie i jak najszybciej.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał boluslolusj23 Zobacz post
    ,,,, W końcu kolejne województwo zaczyna działać. Oby tak wszystkie i jak najszybciej.
    Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli projekt uchwały antysmogowej dla całego województwa Śląskiego.

    Głosowało 41 radnych
    Za - 41
    Przeciw - 0

    Video-relacja z obrad Sejmiku Województwa Śląskiego poniżej:
    http://www.jaw.pl/20...elacja-na-zywo/
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  3. #3

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Małymi kroczkami do przodu - jest więc szansa na poprawę

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Czyli wymieniamy kotły na V klasę albo na gaz.

    Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń co najmniej 3 klasy będą mogły być użytkowane do 01.01.2028 roku - no tylko jak to sprawdzić czy kocioł ma 3 klasę. Z dokumentacji do mojego kotła Kielara ECO2 35 KW nie wynika jaką klasę spełnia. Ma deklarację zgodności z z ustawą o wyrobach budowlanych, ma świadectwo badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" z którego wynika, że kocioł spełnia kryteria standardu energetyczno-ekologicznego ale czy jest to jakaś klasa i wg. jakiej normy to niestety nie pisze : (

    - świadectwo wydane przez ICHPW z Zabrza -

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Czyli wymieniamy kotły na V klasę albo na gaz.

    Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń co najmniej 3 klasy będą mogły być użytkowane do 01.01.2028 roku - no tylko jak to sprawdzić czy kocioł ma 3 klasę. Z dokumentacji do mojego kotła Kielara ECO2 35 KW nie wynika jaką klasę spełnia. Ma deklarację zgodności z z ustawą o wyrobach budowlanych, ma świadectwo badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" z którego wynika, że kocioł spełnia kryteria standardu energetyczno-ekologicznego ale czy jest to jakaś klasa i wg. jakiej normy to niestety nie pisze : (

    - świadectwo wydane przez ICHPW z Zabrza -
    Drogi Kolego,
    Niestety był czas, gdy kotły co. podlegały pod Dyrektywę Budowlaną, niczym krawężniki, czy inne pustaki. Wymagania były dwa: sprawność wg wykresu (zależna od mocy) oraz ... deklarowany przez producenta poziom emisji CO (jeśli nie zadeklarował, to do 1% = 10.000 ppm). czyli nawet kosz na śmieci z tlącymi się niedopalkami miał szanse przejść. Za to wymagania w stosunku do jednostki badawczej były wręcz zabójcze. NOTYFIKACJA! Ale na szczęście szlag dyrektywę i normę z nią zharmonizowaną PN-EN12809 trafił i weszła PN-EN 303-5:2012 zharmonizowana z Dyrektywą Maszynową.
    Świadectwo na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego IChPW było oparte na wymaganiach starszej - dobrowolnej - normie PN-EN303-5:2002 oraz rygorystycznych wymaganiach określonych w przepisach EPA (USA) dotyczących poziomów emisji 16 WWA w tym B(a)P.
    Zatem jeśli masz dwa papiery to przez porównanie wymagań wynika, że masz kocioł co najmniej 3 klasy, Czyli jeden z was (oby tylko kocioł) szybciej się sypnie do 2028 roku.
    Gorzej z samoróbami i kotłami z "papierami" od ujka Staska. Ale to nie mój, ani twój problem. "Dobra zmiana" szuka kasy, to i w tej działce dość szybko ruszy na łowy.
    Producent zawsze działa na swoje ryzyko i swój zysk.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał boluslolusj23 Zobacz post
    ,,,, Świadectwo na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego IChPW było oparte na wymaganiach starszej - dobrowolnej - normie PN-EN303-5:2002 oraz rygorystycznych wymaganiach określonych w przepisach EPA (USA) dotyczących poziomów emisji 16 WWA w tym B(a)P.
    Zatem jeśli masz dwa papiery to przez porównanie wymagań wynika, że masz kocioł co najmniej 3 klasy, ,,,,
    @czp01 na pewno znajdziesz w swojej DTR kotła, stronę na której została zamieszczona kopia Świadectwo na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego IChPW.

    Moje wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Świadectwo_IChPW_R-Eco-1.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	386128
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    No takie mam - tylko jak pisałem nie wynika z niego wprost która klasa no ale można to wydedukować, że 3 klasa chyba jest . No z tym, że to świadectwo było ważne tak jaka na nim pisze tylko na 3 lata

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    ,,,, No z tym, że to świadectwo było ważne tak jaka na nim pisze tylko na 3 lata
    Z tego co zapamiętałem z postów @ZawiJan-a, to 3 lata jest czasem w którym zleceniodawca badania kotła, ma wdrożyć badany kocioł do sprzedaży na rynek.

    ps.
    Prosiłbym @ZawiJan lub @boluslolusj23 o zweryfikowanie mej wypowiedzi.
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_M_ Zobacz post
    Z tego co zapamiętałem z postów @ZawiJan-a, to 3 lata jest czasem w którym zleceniodawca badania kotła, ma wdrożyć badany kocioł do sprzedaży na rynek.
    ps.
    Prosiłbym @ZawiJan lub @boluslolusj23 o zweryfikowanie mej wypowiedzi.
    Tak. To ja pisałem.
    Moim zdaniem wyglada to tak...
    Uprawniona jednostka badawcza wykonuje stosowne badania i wystawia stosowne świadectwo. Świadectwo posiada oczywiście datę ważności.
    Jeśli producent nie wprowadzi wyrobu do sprzedaży w okresie ważności świadectwa - to potem już takiej możliwości mieć nie będzie (niezależnie od wyników badań).
    Jeśli producent wprowadzi wyrób do sprzedaży w okresie ważności tego świadectwa - to może go sprzedawać bez żadnych ograniczeń czasowych (także po dacie ważności świadectwa), aż do wejścia w życie innych nowych przepisów, regulujących w inny sposób warunki wprowadzania wyrobu na rynek.
    UWAGA!
    To jednak jest moja interpretacja.
    A że nie jestem prawnikiem, to ta moja interpretacja nie musi być słuszna. Być może jakiś prawnik oceniłby to inaczej.
    Ukłony dla Redakcji

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Tak. To ja pisałem.
    Moim zdaniem wyglada to tak...
    Uprawniona jednostka badawcza wykonuje stosowne badania i wystawia stosowne świadectwo. Świadectwo posiada oczywiście datę ważności.
    Jeśli producent nie wprowadzi wyrobu do sprzedaży w okresie ważności świadectwa - to potem już takiej możliwości mieć nie będzie (niezależnie od wyników badań).
    Jeśli producent wprowadzi wyrób do sprzedaży w okresie ważności tego świadectwa - to może go sprzedawać bez żadnych ograniczeń czasowych (także po dacie ważności świadectwa), aż do wejścia w życie innych nowych przepisów, regulujących w inny sposób warunki wprowadzania wyrobu na rynek.
    UWAGA!
    To jednak jest moja interpretacja.
    A że nie jestem prawnikiem, to ta moja interpretacja nie musi być słuszna. Być może jakiś prawnik oceniłby to inaczej.
    Jest tak jak piszesz. Pod warunkiem, że po wprowadzeniu do produkcji i sprzedaży producent nie wprowadził tzw. istotnych zmian w konstrukcji. Do nich zalicza się zmiana wymiarów (kształtu) komory spalania, wymiary kanałów konwekcyjnych, zmiana powierzchni wymiany ciepła np. poprzez wyłożenie materiałem pośrednim (np. ceramiką). W przypadku wprowadzenia takich zmian niestety wymagane są ponowne badania w zakresie objętym zmianami.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_M_ Zobacz post
    @czp01 na pewno znajdziesz w swojej DTR kotła, stronę na której została zamieszczona kopia Świadectwo na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego IChPW.

    Moje wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Świadectwo_IChPW_R-Eco-1.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	386128
    Andrzeju, gdyby nie pyl, to bylbyś IV kl. Ale nie musisz się martwić. III obroniona bez problemu. Gdyby ktoś ci chciał to zakwestionować, to daj znać. Jeśli dożyję, to pomogę wyjaśnić.
    Pozdro.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Gorzej z samoróbami i kotłami z "papierami" od ujka Staska. Ale to nie mój, ani twój problem. "Dobra zmiana" szuka kasy, to i w tej działce dość szybko ruszy na łowy.
    Co to własciwie oznacza ze do 2022 kocioł bez tabliczki trzeba usunąć z kotłowni i zastapić nowym w 5 klasie .Kto to bedzie kontrolował co kto ma w kotłowni i jak to ma wygladac chyba nie sadzicie że wszyscy sie do tego zastosują

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_M_ Zobacz post
    ,,,, Prosiłbym @ZawiJan lub @boluslolusj23 o zweryfikowanie mej wypowiedzi.
    Dziękuję za obszerne wyjaśnienie.


    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    ,,,, Kto to bedzie kontrolował co kto ma w kotłowni i jak to ma wygladac chyba nie sadzicie że wszyscy sie do tego zastosują
    Za funkcję kontrolną, będzie odpowiedzialny marszałek województwa, starosta ,wójt, burmistrza lub prezydent.
    To oni wyznaczą odpowiednich pracowników do przeprowadzania kontroli.

    ps.
    W Czechach rozwiązano to w prosty sposób.
    Właściciel kotła, w którym spala się paliwa stałe, musiał sam w odpowiednim terminie dostarczyć dane dotyczące urządzenia jak i stosowanego opału.
    Gdy nie posiadał stosownej dokumentacji, wzywał uprawnioną osobę, w celu sporządzenia protokółu.
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał boluslolusj23 Zobacz post
    Andrzeju, gdyby nie pyl, to bylbyś IV kl. Ale nie musisz się martwić. III obroniona bez problemu. Gdyby ktoś ci chciał to zakwestionować, to daj znać. Jeśli dożyję, to pomogę wyjaśnić.
    Pozdro.
    eee przy sprawności 82%, to raczej nici z IVklasy (poza pyłem)
    III jednak broni

    III klasa:
    sprawność nk= 67 + 6log Q (Q-moc nominalna)
    pył do 125mg/m3
    CO do 3000 mg/m3
    OGC 100mg/m3

    IVklasa:
    sprawność nk= 82+ 2log Q
    pył do 60mg/m3
    CO do 1000
    OGC do 30

    Vklasa
    sprawność nk= 87+log Q
    pył do 40mg/m3
    CO do 500
    OGC do 20
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 11-04-2017 o 17:45
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    ps.
    W Czechach rozwiązano to w prosty sposób.
    Właściciel kotła, w którym spala się paliwa stałe, musiał sam w odpowiednim terminie dostarczyć dane dotyczące urządzenia jak i stosowanego opału.
    Gdy nie posiadał stosownej dokumentacji, wzywał uprawnioną osobę, w celu sporządzenia protokółu.
    Czyli mozna przyjac ze wystarczy załatwic tabliczke na kocioł i dokumentacje i jakos to przejdzie

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    Czyli mozna przyjac ze wystarczy załatwic tabliczke na kocioł i dokumentacje i jakos to przejdzie
    Ot, cała Polska i polaczków kombinowanie. Lewa tabliczka, lewe papiery, może się nie spostrzegą.
    I wy q.na chcecie coś w tym kraju mieć oprócz syfu?

  18. #18

    Domyślnie

    bolus k..stwo jest dalej posunięte

    my tu sobie żyły wypruwamy, robi się dobry produkt a taki wuj jeden z drugim wystawi Ci na znanym portalu aledrogo za 4800 napisze V-klasa, ze spółdzielni ma papiery na Covert-a i na tani badziew idzie papiurek i tabliczunia a czasami tylko napis v-klasa jest a badań żadnych
    inny taki zdolny tłoka ostatnio ktm-a wysyłał, też tabliczunia od coverta i głupi urzędnik przepuścił na dotację a co!, tabliczka jest, nazwa jest, papier jest a że kocioł z innej parafii to już broszka...
    i na tym tle po co się wściekać,że taki np. solid nie ma retorty jak na badaniach z wolniejszym moto i doszczelnieniem i powieszonym na wysokości....... , to przecież pikuś w porównaniu z takimi wybiegami
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 11-04-2017 o 14:42
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Czyli będzie wszystko po "polskawemu" a OEP 10 co to za klasa ?? Bo w papierach jest norma na 2002 nie 2012.
    Bo na kotły nie powinno być dotacje porostu zakazać produkcji czegoś poniżej klasy 5 i czekać jak reszta wymrze śmiercią naturalną.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 11-04-2017 o 16:06
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #20

    Domyślnie

    od bodajże października ma wejść rozporządzenie o zakazie produkcji <5klasy a sprzedaz do października przyszłego roku

    jak masz napisane 2002, to starsza wersja tej normy była max. do 3klasy
    nie wiem jakie masz wyniki, wyżej masz to, co jest w nowszej wersji normy, wszystkie parametry emisyjne musza się mieścić, aby zakwalifikować kocioł do danej klasy

    w/g tego:

    pył 60 jest graniczny dla IVklasy
    zanieczyszczenia organiczne, - OGC??? 70, czyli klasa III - tutaj jednak Bolka trzeba dopytać, czy to takie ma przełożenie tj czy zanieczyszczenia organiczne znaczą to samo co OGC
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 11-04-2017 o 17:47
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony