dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 69
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Podłączę się z moim przypadkiem:
    Mam wielki dom 270m w którym mieszkam jakiś czas tylko z żoną. Taryfa dzienna i nocna bo mamy zbiornik akumulacyjny na 2m3 wody do ogrzewania i wody bieżącej + regulator pogodowy. Grzanie z kotła 16kW tylko w nocnej taryfie.. Za kwiecien-maj dostaliśmy rachunek na 570zł za 3400kWh... (plus opłaty stałe dało ponad 900zł) Zacząłem spisywać w Excelu wszystkie odbiorniki stałe, okresowe i całą resztę, z szacunkowym czasem ich wykorzystywania noc/dzień przez okres rozliczeniowy i z dzienna taryfa niemal idealnie wyszło około 520kWh, ale za noc jest katastrofa: wyliczyłem 710kWh a rachunek mam za 2900kWh. Moc potrzebną do podgrzania akumulatora policzyłem prosto znajac różnice temperatur akumulatora w ciagu doby i pojemność i dodałem jakieś 10% strat. Co noc potrzebne było około 10kWh. Tymczasem, żeby dostać taki rachunek musiałbym pobierać 46kWh energii co noc. Przecież moj piec by się świecił! W domu pracuje również pompa obiegu z akumulatora do wymiennika ciepła (zaizolowanego). Ale straty nie są duże, a pompa pobiera 80W (120kWh na cały okres)
    Nie grzejemy na max, żyjemy na poddaszu, regulujemy temperature w pokojach w których nie przebywamy. Dolne pietra na minimalnym podtrzymaniu temperatury. Nie gotujemy i nie sprzątamy codziennie Raczej oszczędzamy. Mam trochę narzędzi warsztatowych ale musiałbym ich chyba nie wyłączać. Czy problemem może być piec i jak to sprawdzić?
    Udostępniam kalkulator: http://www.mgrudzinski.zut.edu.pl/prund_dom.xlsx

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pierwsze co mi się nie zgadza, to 570zł/3400kWh=0,17gr/kWh. Zdecydowanie za tanio to wychodzi. Więc albo kwotę podajesz zaniżoną, albo ilość kWh zawyżoną. I nawet całkowity koszt kWh 900/3400=26,47gr/kWh jest zbyt optymistyczny nawet, przy 100% zużycia w taniej strefie.
    Opłaty stałe 330zł za dwa miesiące też są zdecydowanie zawyżone.

    No i to, co często się nie zgadza - to zużycie na fakturze vs odczyty licznika. Często nawet na fakturach rozliczeniowych masz szacowane zużycie. Ale to do sprawdzenia, czy i stan początkowy i końcowy licznika z tej faktury są faktyczne. Może np. w zimie niedoszacowali i teraz faktycznie odczytali i wyszło większe zużycie, niż faktycznie było (za to na poprzednim rozliczeniu było mniejsze).

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Wskazania poprzednie są niemal identyczne co mnie dziwi bo przecież było zimniej i grzaliśmy. Moge podesłąć skan rachunku, a na rachunku mam:
    dzień 520kWh - 158zł (cena jdn. 0,30gr)
    noc 2953kWh - 415zł (cena jdn. 0,141gr)
    +opłaty stałe 354 zł
    moje wyliczenia szacunkowe:
    dzień 554kWh - 166
    noc 710kWh - 99
    +opłaty stałe: 220 zł (tych nie jestem pewien bo nie znam dokładnie zasad ich wyliczania)

  4. #24

    Domyślnie

    Co jaki czas jest spisywany licznik przez pracownika ZE ?
    Na podstawie jakiego okresu były/są wyliczane prognozy zużycia energii elektrycznej ?
    Czy obecny stan licznika pokrywa się z tym, jaki podano na rachunku ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    małe sprostowanie, Stan poprzedni był znacznie wyższy niż obecny, źle zrozumiałem na rachunku "stan obecny" i "stan poprzedni". a to były odczyty z tarczy licznika. Poprzedni rachunek mieliśmy pond 2600zł za luty-marzec :/ Patrzac ze wiecej używaliśmy swiatła i piec musiał więcje podgrzać wody i tak wychodza mi absurdalne wielkości! Ponad 150kWh na dobę ! Tyle energii trzeba włozyć zeby moj 2m zbiornik podgrzać o 75st. A zimą temp spadała mi o 15st. Zerknijcie w ten mój kalkulator w Excelu i w polu D19 wpisujcie energie pieca na dobę i patrzcie na cenę końcową

    grzeję czymś takim: http://www.elterm.pl/old/de/wyroby.php (Venus)

    Nie wiem gdzie to sprawdzić na podstawie jakiego okresu prognozują. Licznik odczytują co 2 miesiace, ale kiedy z ZE był ostatnio też nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez maroFX ; 08-06-2018 o 15:27

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Nie wiem gdzie to sprawdzić na podstawie jakiego okresu prognozują. Licznik odczytują co 2 miesiace, ale kiedy z ZE był ostatnio też nie wiem.
    Pewny jesteś? Często to jest rozliczenie na podstawie szacunku a odczytują co pół roku. Jak nie spisywałeś licznika ani im eboku nie zgłaszałeś, to trudno będzie to teraz sprawdzić, czy wskazania na fakturach są zgodne z licznikiem, czy szacowane.

    Wrzuć skan tej tabelki z faktury. Ale jak to kwestia odczytów, to tego nie ustalimy.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    faktury dostajemy co 2 miesiace. W tabeli jest odczyt stanu licznika. Za grudzień styczeń mieliśmy ponad 3000zł rachunku.
    prosze:
    Ostatnio edytowane przez maroFX ; 08-06-2018 o 16:53

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jak sprawdzić piec, założyć mu licznik i już. Taryfa noc to z reguły też środek dnia. A taniej, odczytać licznik przed taryfą nocną, wyłączyć prądożerne odbiorniki, zostawić piec, odczytać rano i coś powinno się wyjaśnić. Tylko teraz będzie inaczej bo noce cieplejsze a steruje tym przecież pogodowy. A swoją drogą ciekawe jakie ustawienia, w kwietniu noce jeszcze bardzo zimne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja bym najpierw sprawdził ile zużywam energii na podstawie wskazań licznika a nie faktury. Czyli odczytuję codziennie wskazania licznika o tej samej porze i zapisuję do arkusza. Kontrolnie podłączyłbym odbiornik np około 2kW i porównał czy wskazania licznika pokrywają się z energią pobraną przez odbiornik, przy wyłączonych innych odbiorach oczywiście. Masz kocioł elektryczny więc nasz czym to zrobić. Jak wyjdzie Ci nieścisłość, zgłaszasz do zakładu energetycznego, jak będzie się zgadzało musisz zrobić śledztwo co pobiera tak dużo energii. Licznik masz analogowy czy cyfrowy? Jak cyfrowy czyli elektroniczny to zapewne jest na nim diodka, która miga odmierzając energię. Na liczniku powinna być informacja ile mignięć jest na kWh.
    A teraz do dzieła.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Mam analogowy licznik z tarczami. Będę obserwował jak się zachowa po uruchomieniu pieca na max i niech grzeje. Krzywej pogodowej z głowy teraz nie podam, Jestem na wyjeżdzie służbowo, stad miałem chwile, żeby pozbierać trochę danych. W Niedziele zaczne obserwacje.
    Moje obliczenia raczej powinny być ok skoro dla dziennej niemal sie pokrywają z rzeczywistością. A hipotetycznie: co gdyby okazało się, że mam uszkodzony licznik taryfy nocnej i nabija jak wściekły? Da się odzyskać stracone pieniądze (niemałe)? Jakaś rekompensata ze strony dostawcy (Enea).

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    J.... Jak wyjdzie Ci nieścisłość, zgłaszasz do zakładu energetycznego,.
    Co dalej?, licznik skierowany do badania, z praktyki wynika ze ponad 50% zgłoszen reklamacyjnych o nadmierne zuzycie nie jest potwierdzona w badaniu. Jezeli wynik sprawdzenia potwierdzi nieprawidłowosci pracy licznika otrzymasz korektę naliczenia, jezeli nie potwierdzi płacisz za sprawdzenie. Mozna zaryzykowac, ale kontrolne sprawdzenie za pomocą odbioru ok podanej mocy jest mało wiarygodne. Aktualnie montowane liczniki elektroniczne mają klasę B lub 1 dla energii czynnej. Przy niewielkim przekroczeniu błedu maksymalnego który dla obciązenia symetrycznego (3 fazy) wynosi 1% nie jestes tego w stanie sprawdzic w warunkach domowych. Musiało by to byc ponad 30-40%. Czasem zdarza sie w takich licznikach bieg jałowy, ale moze on nie wystepowac regularnie. To akurat mozesz sprawdzic (bieg jałowy ciągły) wyłaczając zasilanie całego domu i obserwujac diodę (wskaznik impulsów)

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX
    A hipotetycznie: co gdyby okazało się, że mam uszkodzony licznik taryfy nocnej i nabija jak wściekły? Da się odzyskać stracone pieniądze (niemałe)? Jakaś rekompensata ze strony dostawcy (Enea).
    Mało realne. Przy tego typu licznikach uszkodzenie nie rozróżnia stref.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Mam analogowy licznik z tarczami. Będę obserwował jak się zachowa po uruchomieniu pieca na max i niech grzeje. Krzywej pogodowej z głowy teraz nie podam, Jestem na wyjeżdzie służbowo, stad miałem chwile, żeby pozbierać trochę danych. W Niedziele zaczne obserwacje.
    Moje obliczenia raczej powinny być ok skoro dla dziennej niemal sie pokrywają z rzeczywistością. A hipotetycznie: co gdyby okazało się, że mam uszkodzony licznik taryfy nocnej i nabija jak wściekły? Da się odzyskać stracone pieniądze (niemałe)? Jakaś rekompensata ze strony dostawcy (Enea).
    Jezeli badanie potwierdzi uszkodzenie licznika bedziesz miał korektę zuzycia. Nie ma czegos takiego jak uszkodzenie taryfy nocnej. Mechanizm (tarcza jest jedna) licznika dwutaryfowego działa na zasadzie przełaczania liczydeł. Moze sie zdarzyc przeskok bębenków cyfrowych na II taryfie na I zresztą tez i nie jest to takie rzadkie. Dotyczy to liczników dawno wyprodukowanych po kliku legalizacjach.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Generalnie ceny masz "normalne". Wychodzi łącznie 61,66gr/kWh w drogie strefie i 26,31gr/kWh w taniej. I łącznie 15,32zł/mies abonamentu.

    Pozostaje kwestia ilości kWh i czy nie jest to przesunięcie zużycia z wcześniejszych miesięcy przez brak faktycznego odczytu.
    Sposób odczytu masz "fizyczny". Na poprzedniej fakturze jaki był?

    Tak czy inaczej zacznij od regularnego spisywania stanu licznika. Pod ogrzewanie fajnie mieć podlicznik - ale przy 16kW nie wystarczy zwykły licznik do gniazdka z marketu. Porozmawiaj z elektrykiem, czy da się coś sensownego upchać w rozdzielni i ile by to kosztowało.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . Pod ogrzewanie fajnie mieć podlicznik - ale przy 16kW nie wystarczy zwykły licznik do gniazdka z marketu. Porozmawiaj z elektrykiem, czy da się coś sensownego upchać w rozdzielni i ile by to kosztowało.
    Tak bardzo upychac nie trzeba wystarczy zeby miejsce na 4M i zainstalowac licznik chociazby taki
    http://allegro.pl/licznik-trojfazowy...930024460.html
    Ostatnio wzorcowałem taki typ licznika o klasie 1 i błedy maksymalne nie przekraczały 0,5%.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak bardzo upychac nie trzeba wystarczy zeby miejsce na 4M i zainstalowac licznik chociazby taki
    http://allegro.pl/licznik-trojfazowy...930024460.html
    Ostatnio wzorcowałem taki typ licznika o klasie 1 i błedy maksymalne nie przekraczały 0,5%.
    Ten akurat zajmuje 5 modułów. I w większości rozdzielni będzie problem z wciśnięciem tego.
    Chyba, że robił elpapiotr czy jeden z nielicznych jego kolegów po fachu którzy nie chcieli wygrać ofertą najtańszą, a przekonali inwestora, że warto mieć trochę wolnego miejsca w rozdzielni. A nawet wtedy wygospodarowanie 5 modułów przy sobie to niezłe przetasowanie i sporo pracy.
    Do tego ten licznik ma prąd bazowy tylko 5A. Większy (a tu będzie kilkakrotnie większy) powoduje znaczne przekłamania.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Chyba, że robił elpapiotr czy jeden z nielicznych jego kolegów po fachu którzy nie chcieli wygrać ofertą najtańszą, a przekonali inwestora, że warto mieć trochę wolnego miejsca w rozdzielni
    I mieli rację
    Jednak warto mieć miejsce w rozdzielnicy, i to sporo.

    Bo później płacz i zgrzytanie -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ORNO.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	414584
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 08-06-2018 o 19:22
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Pozostaje kwestia ilości kWh i czy nie jest to przesunięcie zużycia z wcześniejszych miesięcy przez brak faktycznego odczytu.
    .
    Trochę z innej beczki , ale miałem takiego zonka z rachunkami za wodę . Wysyłałem mailem stany i nie sprawdzałem co jest na fv , tylko płaciłem . Wydawały się realne . Jednak 'orzeł' odpowiedzialny za wystawienie fv nie brał danych z moich wiadomości i wpisywał z kapelusza . Po roku się wydało , że coś nie gra gdy trafił mnie w końcu w domu gość od spisywania liczników . Wyszło 1 100zł niedopłaty , czas na zapłacenie 14 dni , masakra .

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten akurat zajmuje 5 modułów. I w większości rozdzielni będzie problem z wciśnięciem tego.
    Chyba, że robił elpapiotr czy jeden z nielicznych jego kolegów po fachu którzy nie chcieli wygrać ofertą najtańszą, a przekonali inwestora, że warto mieć trochę wolnego miejsca w rozdzielni. A nawet wtedy wygospodarowanie 5 modułów przy sobie to niezłe przetasowanie i sporo pracy.
    Do tego ten licznik ma prąd bazowy tylko 5A. Większy (a tu będzie kilkakrotnie większy) powoduje znaczne przekłamania.
    Ten licznik nie zajmuje 5 modułów a dokladnie 4,35 modułu, co do prądu bazowego i zwiekszonych błedów przy wiekszych obciązeniach to nie masz o tym zadnego pojęcia, a chcesz sie wypowiadac. Prąd bazowy 5 A mają praktycznie wszystkie liczniki zakładane na instalacjach domowych, to ze podany powyzej licznik ma rowniez taki sam prąd bazowy nie swiadczy o tym ze dla prądów maksymalnych bład bedzie wiekszy. Nie wiem skąd masz takie informacje, skąd bys ich nie miał to są nieprawdziwe, nie wiem czemu ma sluzyc wprowadzanie w bład potencjalnych uzytkowników tych liczników.
    Nie ma zadnej zaleznosci miedzy wielkoscią błedów a prądem obciązenia w zakresie od bazowego do maksymalnego. Jak wczesniej wspomniałem wykonałem wzorcowanie takiego licznika dla punków pomiarówach okreslonych w normie czyli 10%, 100%, max, 100% cos fi 0,5 oraz po 100% dla poszczegolnych faz, dodatkowo wykonałem pomiary dla obciązenia 20A czyli nieco wiecej niz pobiera grzałka trojfazowa 12 kW (dokladnie 17,4 A). Ogólnie bład dla obciązen symetrycznych nie przekraczał 0,2% a jedynie dla jednej z faz wyniósł ok 0,5%
    Nie zaobserwowałem kilkuktrotnie wiekszego błedu dla wiekszych prądów, bo takiej zaleznosci nie ma. Obserwuję to podczas badan liczników przesyłanych do ekspertyz.
    Troche inaczej sie ma sprawa z licznikami indukcyjnymi, tu błedy sa na ogół wieksze dla obciazen mayłch tzn 10% lub 5 % pradu bazowego. Wszystkie te procenty obciązen odnosimy do pradu bazowego. Ja wiem ze te akurat liczniki to chinski wyrób nie wiem ile wytrzymają ale klasa podana czyli 1 jest spelniona zgodnie z normami.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ten licznik nie zajmuje 5 modułów a dokladnie 4,35 modułu,
    Sprzedawca podaje, że 5.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Prąd bazowy 5 A mają praktycznie wszystkie liczniki zakładane na instalacjach domowych
    Inna opcja u tego samego sprzedawcy - 10A prąd bazowy


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    to ze podany powyzej licznik ma rowniez taki sam prąd bazowy nie swiadczy o tym ze dla prądów maksymalnych bład bedzie wiekszy.
    To wyjaśnij mniej rozumnym, co oznacza prąd bazowy i jaka jest różnica w działaniu czy wiarygodności wskazań tego z prądem bazowym 5A od tego co ma 10A jak będą mierzyły urządzenie o mocy 16kW.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony