dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 69
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprzedawca podaje, że 5.



    Inna opcja u tego samego sprzedawcy - 10A prąd bazowy




    To wyjaśnij mniej rozumnym, co oznacza prąd bazowy i jaka jest różnica w działaniu czy wiarygodności wskazań tego z prądem bazowym 5A od tego co ma 10A jak będą mierzyły urządzenie o mocy 16kW.
    Sprzedawca podaje ze licznik ma szerokosc 76 mm (pozycja wymiary w tabeli z parametrami licznika) poniewaz moduł to szerokosc 17,5 mm, to z podzielenia wychodzi dokladnie 76/17,5=4,343 modułu. Klania sie czytanie ze zrozumieniem + dzielenie w zakresie do 100.
    To ze są inne prądy bazowe liczników inne niz 5 A to fakt, zdecydowana wiekszosc liczników elektronicznych w tym szczegolnie nowych posiada prąd bazowy 5A, Liczniki indukcyjne miały prąd bazowy 10A ale to juz przeszłosc. Nie ma zadnej róznicy w wiarygodnosci wskazan liczników z prądem bazowym 5A i 10A. Ta wiarygodnosc jak ją okreslasz zalezy wyłacznie od klasy licznika. Obecnie ekploatowane liczniki dla instalacji domowych i drobnych przemysłowych posiadają klasę B lub 1 co oznacza max bład dopuszczalny 1%, liczniki które mierzą energię bierną mają klase najczesciej 2, zwykle liczniki mierzą obydwie energie.
    Liczniki zarówno z prądem bazowym 5 jak 10 A będą mierzyły zuzycie energi zgodnie ze swoją klasą, jezeli bedzie ona taka sama to róznicy zadnej w pomiarze nie będzie.
    16A jest wartoscią dosc mała w stosunku do prądu maksymalnego który w przypadku liczników trójfazowych wynosi zwykle od 80 do 100A. Najczesciej jest to 80A, liczniki zdalnie sterowane typu AMI (NES) to 100A. Wiadomym jest ze takie wartosci obciązenia nigdy nie wystąpią bo zabezpieczenie przedlicznikowe nie pozwoli na to ale sprawdzanie lub wzorcowanie jest przeprowadzane przy obciązeniu maksymalnym. Dla przypomnienia i eliminacji błednych przekonań, klasa dokladnosci licznika jest sprawdzana w zakresie od 10% prądu bazowego (czyli 0,5A dla prądu bazowego 5A) do prądu maksymalnego 80A(100A). Nie ma zadnego znaczenia czy obciązenie jest na poziomie 10, 20,30 czy nawet 40A (na wieksze nie pozwoli zabezpieczenie przedlicznikowe), w calym zakresie obciązen klasa dokladnosci musi byz zachowana.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    16A jest wartoscią dosc mała w stosunku do prądu maksymalnego który w przypadku liczników trójfazowych wynosi zwykle od 80 do 100A.
    Dyskutujemy o pomiarze nie 16A a 16kW - tyle mają grzałki.

    I wytłumacz mi, o czym mówi zatem parametr "prąd znamionowy" dla licznika Twoim zdaniem, skoro nie jest to prąd dla którego licznik został wyskalowany i im dalej od tej wartości, tym większym błędem pomiar może być obarczony?

  3. #43

    Domyślnie

    Te rzeczy już dawno zostały wyjaśnione i opisane :

    https://ise.pl/forum/urzadzenia-masz...-licznika-7558
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dyskutujemy o pomiarze nie 16A a 16kW - tyle mają grzałki.

    I wytłumacz mi, o czym mówi zatem parametr "prąd znamionowy" dla licznika Twoim zdaniem, skoro nie jest to prąd dla którego licznik został wyskalowany i im dalej od tej wartości, tym większym błędem pomiar może być obarczony?
    Grzałki o mocy 16 kW to dla połaczenia w gwiazdę prąd fazowy 23,06A, dla połaczenia w trójkąt prąd fazowy 13,33 A.
    Prąd bazowy jest to wartosc odniesienia dla punktów pomiarowych dla wzorcowania i legalizacji liczników zgodnie z normą oraz ustaleniami miedzynarodowymi.
    Jezeli chcesz przygotuje listę aktów normatywnych obowiązujących w Polsce i na swiecie w zakresie pomiarów dokladnosci i iniepewoici pomiaru.
    Nie jest to prawdą i nie wiem skad takie błedne przekonanie ze im wiekszy prąd tym wieksze błedy. Z praktyki wynika ze jest calkiem odwrotnie. Dla obciązen prądem maksymalnym najczesciej błedy są najmniejsze. Rozumiem ze pomierzyłes juz wiele liczników i dlatego takie twierdzenie. Licznika nie "skaluje" sie dla pradu bazowego, skąd takie twierdzenie, czyzby od producenta liczników masz takie informacje. A wystarczy zapoznac sie z normami dotyczącymi wymagan jakie muszą spelniac liczniki a nie plesc androny, i jeszcze bronic swoich bzdurnych twierdzeń. Ja rozumiem ze w kazdej dziedzinie chcesz byc najmądrzejszy i wszystkich pouczac, ale liczniki i ich błedy sobie odpusc, nie masz wiedzy ani praktyki, a duzo bezszensownej zacieklosci

  5. #45

    Domyślnie

    Zamiast się kłócić, wystarczy zajrzeć do Dz.U. 2007 nr 3 poz. 27 -
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych
    akt prawny uznany za uchylony wynikający z Dz.U. 2016 poz. 815
    Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla przyrządów pomiarowych

    i wszystko w tym temacie. Podane na tacy.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-06-2018 o 11:40
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    może wracając do przypadku:
    Trwa u mnie pomiar zurzycia gdy pracuje tylko pompa obiegowa wymiennika i lodówka. Między czasie zajrzałem do skrzynki i pod miernikiem znalazłem osobny moduł zegara. Obstawiam ze ma on coś wspólnego ze zmiana stref. Zegar pokazywał 10:13 a była 11:00 czyli na dzień dobry na moja niekorzyść. Jest zaplombowany wiec nie mogłem go przestawić. Czy to tez kwalifikuje się do korekt rachunków? Czy miałem obowiązek sprawdzać wcześniej czy zegar działa prawidłowo?
    Ostatnio edytowane przez maroFX ; 10-06-2018 o 17:32

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Między czasie zajrzałem do skrzynki i pod miernikiem znalazłem osobny moduł zegara. Obstawiam ze ma on coś wspólnego ze zmiana stref. Zegar pokazywał 10:13 a była 11:00 czyli na dzień dobry na moja niekorzyść.
    To raczej nie problem, bo i tak masz tylko 15% zużycia w drogiej strefie, a to bardzo dobry wynik.
    Oczywiście zegar trzeba wyjaśnić i skorygować, ale nie tu szukaj oszczędności.

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    i tak masz tylko 15% zużycia w drogiej strefie
    zgadza się. Bład jest gruby i te 40 minut wiele by nie zmieniło.
    Póki co właśnie policzyłem ile zużyła mi pompa i lodówka od rana do wieczora i wyszło w przeliczeniu na godzinę 0,153kWh, a wedlug szacunków 0,14kWh wiec z dzienna taryfa wygląda ok. Teraz ten sam test zrobię w nocy.
    inna drobna rzecz: Po wyłączeniu wszystkich bezpieczników w domu nadal obserwuję ruch tarczy, niewielki ale widoczny, 1 "ząbek" na 6 sekund.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    może wracając do przypadku:
    Trwa u mnie pomiar zurzycia gdy pracuje tylko pompa obiegowa wymiennika i lodówka. Między czasie zajrzałem do skrzynki i pod miernikiem znalazłem osobny moduł zegara. Obstawiam ze ma on coś wspólnego ze zmiana stref. Zegar pokazywał 10:13 a była 11:00 czyli na dzień dobry na moja niekorzyść. Jest zaplombowany wiec nie mogłem go przestawić. Czy to tez kwalifikuje się do korekt rachunków? Czy miałem obowiązek sprawdzać wcześniej czy zegar działa prawidłowo?
    Tak kwalifikuje sie, zgłos licznik do ekspertyzy (razem z zegrem sterujacym). Zostanie u Ciebie załozony nowy licznik elektroniczny który ma zegar wewnętrzny. Nie wiem jak jest u waszego dystrybutora ale sama korekta czasu zegara sterującego to troche za mało. Skoro masz ten zegar to i zapewne równiez licznik indukcyjny którego dokladnosc z racji jego wieku moze byc dyskusyjna.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    zgadza się. Bład jest gruby i te 40 minut wiele by nie zmieniło.
    Póki co właśnie policzyłem ile zużyła mi pompa i lodówka od rana do wieczora i wyszło w przeliczeniu na godzinę 0,153kWh, a wedlug szacunków 0,14kWh wiec z dzienna taryfa wygląda ok. Teraz ten sam test zrobię w nocy.
    inna drobna rzecz: Po wyłączeniu wszystkich bezpieczników w domu nadal obserwuję ruch tarczy, niewielki ale widoczny, 1 "ząbek" na 6 sekund.
    to jest bieg jałowy, zgłos do ekspertyzy, powinna byc wykonana korekta rozliczen po otrzymaniu protokołu badania licznika.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    to jest bieg jałowy, zgłos do ekspertyzy, powinna byc wykonana korekta rozliczen po otrzymaniu protokołu badania licznika.
    Nie tak szybko. Jeżeli okaże się, że ekspertyza wykaże właściwe działanie licznika, jej koszty spadają na zleceniodawcę, a to trochę kosztuje.
    Druga sprawa - autor nie napisał, czy cały czas (bez obciążenia) licznik się kręci, czy też do momentu tzw zahamowania ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie tak szybko. Jeżeli okaże się, że ekspertyza wykaże właściwe działanie licznika, jej koszty spadają na zleceniodawcę, a to trochę kosztuje.
    Druga sprawa - autor nie napisał, czy cały czas (bez obciążenia) licznik się kręci, czy też do momentu tzw zahamowania ?
    Licznik jest sterowany zegarem sterujacym, róznica czasu to 47 min, juz samo to kwalfiikuje sie do ekspertyzy na koszt dystrybutora i wymiany licznika, jezeli przy okazji ujawni sie bieg jałowy i mozliwe przekroczone błedy (szczegolnie przy 10% lub 5% prądu bazowego) to tym lepiej dla odbiorcy jezeli chodzi o korektę. Jezeli chodzi o stwierdzenie biegu jałowego to mierzymy czas jednego pełnego obrotu tarczy licznika bez obciązenia przy 80% i 110 % napięcia znamionowego.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt
    Licznik jest sterowany zegarem sterujacym, róznica czasu to 47 min, juz samo to kwalfiikuje sie do ekspertyzy na koszt dystrybutora i wymiany licznika,
    Nieprawda.
    Cytat Napisał maroFX
    Między czasie zajrzałem do skrzynki i pod miernikiem znalazłem osobny moduł zegara.
    Tutaj jest kwestia nastawienia zewnętrznego zegara sterującego na właściwą godzinę. W dalszym ciągu pozostaje pytanie o ten tzw. bieg jałowy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nieprawda.
    Tutaj jest kwestia nastawienia zewnętrznego zegara sterującego na właściwą godzinę. W dalszym ciągu pozostaje pytanie o ten tzw. bieg jałowy.
    Jezeli róznica czasu przekracza 3 min/rok, kwalifikujemy wskazania taki licznika jako nie spełniającego wymogów a jego wskazania nie mogą stanowic podstawy do rozliczen.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nieprawda.
    Tutaj jest kwestia nastawienia zewnętrznego zegara sterującego na właściwą godzinę. W dalszym ciągu pozostaje pytanie o ten tzw. bieg jałowy.
    Jezeli róznica czasu przekracza 3 min/rok, kwalifikujemy wskazania taki licznika jako nie spełniającego wymogów a jego wskazania nie mogą stanowic podstawy do rozliczen. Oczywiscie w przypadku liczników wielotaryfowych, w przypadku taryf jednostrefowych róznice czasu zegara nie mają znaczenia.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli róznica czasu przekracza 3 min/rok, kwalifikujemy wskazania taki licznika jako nie spełniającego wymogów
    Ale ten licznik nie ma zegara.
    I co mu zrobisz?

    I bardzo wątpię, żeby 47 minut pracy w drogiej strefie zamiast w taniej pozwoliło uzyskać 15%.
    Szybciej ten zegar spieszy się 13 minut i wcześniej o tyle przełącza taryfy (tylko czas zimowy) - a pod koniec taniej strefy pewnie grzałki odpoczywają, bo dawno wszystko nagrzały na maksa i wcześniejsze przejście na drogą strefę nie odbija się na kosztach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-06-2018 o 21:25

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale ten licznik nie ma zegara.
    I co mu zrobisz?
    Mozna zgłosic eksprtyze zegara, róznica 47 min nie wzieła sie znikąd. Nie wiem jak w Enei ale w Tauronie nie ma wymian samych zegarów, wymieniany jest licznik, to samo dotyczy liczników indukcyjnych, nie są zakładane nowe/legalizowane liczniki indukcyjne.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I bardzo wątpię, żeby 47 minut pracy w drogiej strefie zamiast w taniej pozwoliło uzyskać 15%.
    Szybciej ten zegar spieszy się 13 minut i wcześniej o tyle przełącza taryfy (tylko czas zimowy) - a pod koniec taniej strefy pewnie grzałki odpoczywają, bo dawno wszystko nagrzały na maksa i wcześniejsze przejście na drogą strefę nie odbija się na kosztach.
    Co laboratoruim obchodzi czy odbiorca zuzywa na II taryfie, wazne jest czy licznik/układ pomiarowy spełnia wymogi czy ich nie spełnia, korekty kosztów za energie to inna sprawa.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co laboratoruim obchodzi
    Wypowiadasz się w temacie "Jak sprawdzić co jest nie tak z poborem prądu"? Czy "Podpuścicie mnie żebym stracił dużo czasu i energii, a nie wyjaśnił problemu"?

    Skoro nie jest problemem % zużycia w drogiej strefie, to po co drążyć temat zegara?

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wypowiadasz się w temacie "Jak sprawdzić co jest nie tak z poborem prądu"? Czy "Podpuścicie mnie żebym stracił dużo czasu i energii, a nie wyjaśnił problemu"?

    Skoro nie jest problemem % zużycia w drogiej strefie, to po co drążyć temat zegara?
    Jezeli odbiorca ma uzasadnione podejrzenia na temat prawidłowosci działania układu pomiarowego, a faktycznie ma bo jest 47 min przesuniecia czasowego, oraz podejrzenie biegu jałowego to niech zgłosi licznik i zegar do ekspertyzy, biędzie miał zainstalowany nowy licznik a sprawa ewentualnych błedów pomiarowych sama sie wyjasni. Czy chcesz zebym wykonał taką eskpertyze na odleglosc? niestety nie da się. W Tauronie na podstawie tych danych na pewno ocena byłaby negatywna i podstawa do korekty, w Eneii nie wiem jakie mają wymagania. Po co drązyc temat zegara? bo działa nieprawidłowo i jest podstawa do wymiany licznika a tym samym brak błędów pomiarowych na nowym liczniku.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony