dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Dach Jednospadowy W domu Szkieletowym

    Witam Serdecznie,
    od paru lat sledze forum nadeszła chwila kiedy nie muszę tylko czytać ale również mogę dłubać przy własnym szkielecie
    OD kilku miesięcy buduję własny dom parterowy z dachem jedno spadowym powierzchnia użytkowa 75m2 plus mała pracownia 25m2
    Chciałbym sie poradzić czy takie wykonanie-wykończenie dachu będzie właściwe oraz wystarczające w kwestii ekonomicznej?
    Zaczynając od wewnątrz:
    płyta karton gips 12,5
    paroizolacja
    wełna miedzy krokwie Ursa Gold 0,035 W/mK 18cm (krokwie 20-6cm)
    pustka powietrzna 2cm
    płyta OSB 22mm
    10cm styro-papy
    papa wierzchniego krycia
    Bardzo proszę o wszystkie opinie i z góry za nie dziękuje.
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Bardzo złe rozwiązanie. Jaki jest cel zastosowania styropapy skoro wpuszczasz pod nią zimne powietrze? Domyślam się, że dach ma nie wielki spadek. W takim przypadku wyłącznie izolacja nakrokwiowa np. minimum 20 cm styropapy i nic pomiędzy krokwiami. Można je zostawić odkryte (strugane) a zamiast OSB dać strugane deski. powstanie oryginalny sufit. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Tak jak wyzej ale na styropape musisz dac podkładowa termlzgrzewalna a potem nawierzchniowa

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za szybką odp.
    tak jak już wcześniej pisałem już rozpocząłem budowę domu i dach został wykonany,pokryty styro-papą 10cm i pokryty papą wierzchniego krycia.
    Nie sądziłem że styro-papa w tym przypadku będzie odgrywać tak istotną role bardzie zastanawiałem sie nad rozwiązaniem wewnątrz jak dodatkowo ocieplić dach.
    Czyli nie mogę zastosować dodatkowego ocieplenia w formie wełny miedzy krokwie? Pustka była by nie do końca zimna gdyż zewnątrz mam ocieplone ściany aż do samego murka ogniowego a z drugiej strony pod same rynny...
    Nie wiem czy w ogolę można zastanawiać sie nad nie pozostawieniem pustki?
    Czy możecie mi drodzy forumowicze doradzić jakoś w tej kwestii co można teraz zrobić jak to teraz zrobić?
    Z góry dziękuje za wszelkie uwagi oraz porady.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Teraz to już późno. Warto pytać przed rozpoczęciem prac. W jakim celu chcesz pozostawić tę pustkę? Co to znaczy, że ściany są ocieplone do samej rynny? Co to znaczy, że ocieplenie jest do samego ogniomuru? Ocieplenie ścian powinno dochodzić z jednej strony do płyty OSB a z drugiej strony ocieplony powinien być cały ogniomur aż do styropapy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Z przodu domu ściana jest ocieplona wraz z murkiem ogniowym aż pod same obróbki blacharskie a z kolei po drugiej stronie pod lekkim pochyłem dachu w duł mamy rynnę która idzie przez całą długość domu i zakończona z obydwu stron spustem w dół oczywiście również zakończona obróbkami blacharskimi oraz ściany tyłu domu po samą pape ocieplone wełną.
    Szczelina została zasugerowana przez kierownika budowy ale sam osobiście nie ma dużego doświadczenia w domach szkieletowych.
    Sam osobiście nie zastosował bym takiej szczeliny gdyż ocieplając ściany zewnętrzne od wewnątrz sie jej nie stosuję.
    Tak powstało zapytanie odnośnie dachu nie sadziłem że jest to tak poważny błąd.
    Sugerowałem sie takim przekrojem dachu płaskiego w domu szkieletowym Firma wydaje sie znająca na rzeczy (http://www.gebco.pl/przekroje-konstrukcji.html) link do przekroju z opisem w nawiasie na szybko wrzucam zdjęcie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	th_dach-prosty-poprawiony-opisy.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	379388

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ze schematu widać, że nie za bardzo zna się na rzeczy. W schemacie nie jest opisana ta jasna warstwa. Nie jest zachowana ciągłość izolacji cieplnej. Płyta gipsowa ściany zewnętrznej wystaje ponad dach. Nie są podane grubości warstw. Pozycja 7 to hydro izolacja a pozycja 8 to 2x papa termozgrzewalna. Papa stanowi hydroizolację Co to zatem jest ta warstwa 7? Trudno tu mówić o jakiejkolwiek prawidłowości. Autorzy tego rysunku mogą zawsze tłumaczyć się, że tylko schemat poglądowy. Na podstawie takiego schematu nie można budować własnego domu. Skąd akurat decyzja, że na dachu ma być 10 cm styropapy? Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 22-01-2017 o 23:41
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Miałem zamiar ocieplić dach od wewnątrz między krokwiami wełną 20cm dlatego na dach poszło 10cm styro-papay.
    W takim razie jakie jest prawidłowe wykonanie takiego dachu i czy teraz mogę to jakoś jeszcze docieplić ?
    Dziękuje bardzo za Twoje wszystkie odpowiedzi.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Są dwa rozwiązania jedno to 20 cm styropapy na wierzchu i nic pod spodem albo minimum 25 cm wełny w obniżonym suficie w tym minimum 5 cm pod krokwiami. W tym drugim rozwiązaniu konieczne wloty powietrza przy okapie i wyloty w najwyższym miejscu przez ogniomur lub na dach. Szczelina pod deskami minimum 5 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za odp.
    Czy mogę położyć jedną warstwę na drugą styro-papy i czy nie zaniży to parametrów cieplnych ?
    Może zastosować jakiś inny materiał w tym przypadku niż styro-papa?
    Rozumiem że wypełnienie wełną lub celulozą przestrzeni miedzy krokwiami aż po samą płytę OSB nie zda egzaminu ?
    Jeszcze jedno pytanie którą opcje byś zastosował w tym przypadku ?
    Przepraszam że tak zasypuję pytaniami ale nie ukrywam że przygniotła mnie ta sprawa z dachem do tego myśl że człowiek spłaca kredyt a jeszcze nie mieszka a już taki problem ;/
    Pozdrawiam i dzięki

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Łączenie dwóch rodzajów izolacji cieplnej czyli zewnętrznej z wewnętrzną to bardzo duże ryzyko. Najlepszym rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa (zewnętrzna), której jestem zwolennikiem. Pogrubiłbym zatem warstwę zewnętrzną. Najtaniej wyjdzie styropapa. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ze schematu widać, że nie za bardzo zna się na rzeczy....
    No tak tylko Ty się znasz na rzeczy ....

    Cytat Napisał Malyszkielet Zobacz post
    Dzięki za odp.
    Czy mogę położyć jedną warstwę na drugą styro-papy i czy nie zaniży to parametrów cieplnych ?
    Może zastosować jakiś inny materiał w tym przypadku niż styro-papa?
    Rozumiem że wypełnienie wełną lub celulozą przestrzeni miedzy krokwiami aż po samą płytę OSB nie zda egzaminu ?
    Jeszcze jedno pytanie którą opcje byś zastosował w tym przypadku ?
    Przepraszam że tak zasypuję pytaniami ale nie ukrywam że przygniotła mnie ta sprawa z dachem do tego myśl że człowiek spłaca kredyt a jeszcze nie mieszka a już taki problem ;/
    Pozdrawiam i dzięki
    Luzik bo po radach guru osiwiejesz, nie słuchaj go bezgranicznie, wcale nie jest tak, że jedyne rozwiązania to rozwiazania guru.

    Ta celuloza to nawet dobry pomysł, w przypadku nadmiaru wilgoci to jest w stanie trochę jej wchłonąć i nie stracić swoich parametrów, tak więc moim zdaniem mógłbyś pójść w ta celulozę wypełnioną między osb a gips karton, oczywisice dla pewności szczelnie ułożona paroizolacja....

    A i musisz dokładnie uszczelnić powietrznie te styki osb i ze ścianą i miedzy sobą, żeby zminimalizować wymianę powietrza z otoczeniem przez nieszczelności. Przy celulozie mogą powstawać pustki powietrzne w wyniku osiadania. Taka pozioma warstwa powietrza, ,jeżeli nie ma wymiany powietrza i nie ma zbytniej możliwości konwekcji a w takiej pustce poziomej jest znikoma - to też izolacja cieplna ...
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 24-01-2017 o 12:13

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jest jeszcze możliwość psiknąć piankę między krokwie. Bez pustki powietrznej. Najlepiej zamknięto-komórkową. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  14. #14

    Domyślnie

    Dziękuje za odp. Panowie,
    teraz to już sie zmieszałem całkowicie...
    Rozumiem że mogę jednak ocieplić dach od wewnątrz? Wełną również ? Jacentyy zastanawiałem sie czy nie ocieplić celulozą dachu i ścian czytałem że jest to dobre i ciepłe rozwiązanie dla domów szkieletowych. Gdybym sie zdecydował na celulozę to stosuję sie jakąś pustkę czy jest to zbyteczne?
    Pozdrawiam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Namieszał Ci Andrzej Wilhelmi, tak możesz ocieplić dach od wewnątrz, tysiące domów są tak robione i jakoś nikt specjalnie na alarm nie bije, ze jest tragedia.
    Namieszał bo boi się punktu rosy, ale jedyna rada to dodać ocieplenie na dachu i to w przypadku gdy już masz to zrobione.
    A wystarczy bardzo dobra paroizolacja i problem masz załatwiony w rozważaniach teoretycznych - w praktyce punkt rosy w takiej przegrodzie ciężko osiągnąć, wynika to z dość skomplikowanego całego procesu, który ciężko opisać dokładnie matematycznie, jest za dużo zmiennych, wilgotność, tempereatura, na zew i wew sie często zmieniają.


    Ta celuloza czy też np wełna DRZEWNA granulowana to jest fajne rozwiązanie, zaletą tych materiałów w przeciwnienstwie do wełny mineralnej jest jakas tam możliwa absorpcja wilgoci nie powodujaca pogorszenia włąsciwosci cieplnych izolacji ( oczywisicie do pewnego poziomu ) .
    Pustka powietrzna przy celulozie i tak Ci powstanie, ale specjalnie jej robic jak ona nie bedzie wentylowana to nie ma sensu

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ...boi się punktu rosy,..
    Ja się nie boję o tzw. "Punkt Rosy" bo to nie mój dach. Napisałem we wpisie nr #9, że są dwa rozwiązania. Każdy rodzaj izolacji cieplnej montowany pomiędzy krokwiami powinien być wentylowany. W tym konkretnym przypadku na wierzchu dachu jest już 10 cm styropapy więc najrozsądniej jest dołożyć z wierzchu jeszcze 10 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ale to jest Twoje zdanie, cały świat buduje w technologii szkieletowej, gdyby potrzebna była wentylacja warstwy izolacyjnej to wszystkie przegrody byłyby w ten sposób wykonstruowane, a tak nie jest. Daje się paroizolację i jest to zabezpiecznie wystarczajace.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ale to jest Twoje zdanie. Ściana pionowa to nie to samo co połać dachowa tym bardziej o tak niewielkim pochyleniu. Pozwolę sobie pozostać przy swoim zdaniu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Ja również twierdzę że z punktu widzenia fizyki budowli rozwiązanie Andrzeja jest w tym momencie najwłaściwsze.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ten proces jest o wiele bardziej skomplikowany, aniżeli proste algorytymy i zalozenia do liczenia ile to kondensatu wykropli się w przegrodzie, np w takich programach jak u-wert. Praktyka dowodzi, że pomimo teoretycznych twierdzeń jakoby powinna się lać woda w miejscu pkt rosy, takiej wody tam nie ma, i to nawet przy celulozie która nie wymaga obligatoryjnie paroizolacji.

    A czymże różni się ściana od stropu dla fizyki budowli oprócz kierunku ułożenia?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony