dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie Zakładam trawnik - jaka trawa

    cześć,
    mam do założenia około 2000m2 trawnika. Grunt jest kiepski bo piaszczysty - ziemia klasy VI o ile dobrze pamiętam. Teren jest przygotowany tj. wyrównany, nieco odżywiony wysiewem gorczycy jesienią 16', a obecnie spulchniony. Moim celem nie jest "pole golfowe", a jedynie fajna trawka, która latem podczas okazjonalnych wizyt będzie cieszyć oko (tak wiem, muszę kosić minimalnie raz w tygodniu). Działka znajduje się w centralnej części kraju, a w pobliżu znajdują się wiatraki więc jest dosyć wietrznie. Proszę o Was o podpowiedź jakiej mieszanki traw szukać. Myślałem o mieszankach z koniczyną miniaturową. Systemu nawadniania nie będzie. W okresie wzrostu jestem w stanie codziennie przyjechać i podlać trawnik.

    Ktoś, coś???? Ile na m2 i jaka metoda wysiewu?

    Ta mieszanka jest bez koniczyny, ale za to nie wymagająca zbyt dużo wody i lubiąca słońce, którego u mnie nie będzie brakować: http://allegro.pl/trawa-barenbrug-wa...765560939.html
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 06-04-2017 o 21:23

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    ma ktoś jakąś odpowiedź? też mam podobne pytanie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof333 Zobacz post
    ma ktoś jakąś odpowiedź? też mam podobne pytanie
    Przecież wyżej dałem link do odpowiedzi!

  5. #5

    Domyślnie

    Trawa zakupiona, grunt przygotowany. Czy wysiew przy obecnej pogodzie będzie bezpieczny? przymrozki rzędu minus 1-3 stopnie nad ranem mogą zaszkodzić kiełkującej trawie? Według mojej pogodynki w telefonie najbliższe 2 tygodnie to głównie przelotne - nie intensywne opady deszczu i temperatury za dnia około 8-12 stopni, w nocy od ok. +3 do -2 stopni. Oczywiście nie w każdy dzień, ale pojedyncze noce takie mogą być. Siać i spokojnie czekać jak urośnie czy jednak ryzyko klapy jest duże i czekać na cieplejsze noce? Pewnie to nic nie zmienia, ale trawa jest dobra jakościowo - z pewnego źródła.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spokojnie siać.
    Ale tematy ogrodowe lepiej poruszac w dziale ogrody.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Trawa zakupiona, grunt przygotowany. Czy wysiew przy obecnej pogodzie będzie bezpieczny? przymrozki rzędu minus 1-3 stopnie nad ranem mogą zaszkodzić kiełkującej trawie? Według mojej pogodynki w telefonie najbliższe 2 tygodnie to głównie przelotne - nie intensywne opady deszczu i temperatury za dnia około 8-12 stopni, w nocy od ok. +3 do -2 stopni. Oczywiście nie w każdy dzień, ale pojedyncze noce takie mogą być. Siać i spokojnie czekać jak urośnie czy jednak ryzyko klapy jest duże i czekać na cieplejsze noce? Pewnie to nic nie zmienia, ale trawa jest dobra jakościowo - z pewnego źródła.
    Kieduś czytałem, na stronie Barenbruga, jak średnia temperatura powietrza, czy właściwie gruntu wpływa na procent nasion z których wschodzi trawa i niektoŕe odmiany słabo sobie radziły przy temp rzędu 10C - tylko około 50% nasion wzeszło
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kieduś czytałem, na stronie Barenbruga, jak średnia temperatura powietrza, czy właściwie gruntu wpływa na procent nasion z których wschodzi trawa i niektoŕe odmiany słabo sobie radziły przy temp rzędu 10C - tylko około 50% nasion wzeszło
    Barenbrug pisze: Najlepiej wysiewać nasiona w okresie od początku kwietnia do połowy października, kiedy temperatura gleby wynosi minimum 10°C. Co wy na to? Chyba nie mają na myśli "średniej dobowej 10 stopni bo nie pisali by wtedy o wysiewie w już w kwietniu. To co, siać czy czekać??? Za dnia będzie około 9-12 stopni, a w nocy 1-5 z pojedynczymi dniami troszkę poniżej zera...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    MINIMUM.
    A optymalnie sporo więcej. Wtedy wzejdzie większy procent nasion i stanie się to szybciej.

    Siałem Barenbruga we wrześniu, jak wyglądał po tygodniu, możesz zobaczyć na ostatniej stronie mojego dziennika.
    Siałem też ponad dwa tygodnie temu i póki co niewiele się dzieje - coś wychodzi, ale są miejsca, gdzie jeszcze praktycznie nic nie widać.
    Raczej czeka mnie dosiewka w maju.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-04-2017 o 14:58
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Wyprowadźcie mnie jeszcze z błędu...
    Przed wysiewem trawy (bezpośrednio) wzruszę ziemię. Na takie podłoże wysieję trawę. Czy na tym etapie od razu wałować czy najpierw wzruszyć grabiami i dopiero wałować?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja wysiałem na podrapaną ziemię, znów podrapałem wzdłuż i w poprzek metalowymi ząbkami i przejechałem walcem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    W związku z faktem, iż jestem założycielem tego wątku, niżej pozwolę sobie zamieścić odrobinę informacji, które mogą się komuś przydać.

    Otóż działka, której jestem właścicielem to wieloletni nieużytek rolny do niedawna zarośnięty samosiejką brzozy/ sosny.
    Na dobry początek skierowałem zapytania do mniejszych/ większych firm z zapytanie nt. wykarczowania połowy mojej działki, wyrwania karp, rekultywacji ziemi w celu założenia trawnika. Wyceny jakie otrzymałem szybko sprowadziły mnie na ziemie, mianowicie 17-26k było poza moimi możliwościami finansowymi. Cóż...
    Poświęcając łącznie:
    • łącznie około 200 roboczogodzin moich rąk:
    • 10h pracy koparki - 800zł;
    • 100zł za 5 "łódek ziemi" z prac związanych z przebudową lokalnej drogi;
    • w między czasie 4000zł za kompleksową usługę wykonania przyłącza wody (studzienkę betonową wkopałem sam);
    • 900+1200zł za posiadanie gniazdka prądu na pustej działce (opłata przyłączeniowa + koszt skrzynki "odbiorczej")
    • 200zł za dwukrotną usługę orki, pracę agregatem uprawowym, glebogryzarką ciągnikową, walcowanie
    • 1000zł za nasiona trawy Berenbrug Watersaver


    doszedłem do momentu gdy mogę powiedzieć, że działka zaczyna przypominać miejsce, w którym najbliższe lata będę w ramach posiadanego czasu, odpoczywał psychicznie czyli pracował fizycznie

    Niżej zamieszczę kilka zdjęć z początku, środka robót i dnia obecnego, a później tj. za kilka tygodni/miesiąc dodam kolejne zdjęcia tego co wyrośnie

    MARZEC 2015




    ROK 2016










    TERAŹNIEJSZOŚĆ






    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 28-04-2017 o 22:12

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co będziesz robił ze skoszoną trawą z 2000m2 powierzchni ??? Zdajesz sobie sprawę z tego że trochę tego będzie ?
    Posiadam działkę 1900m2 na której stoi dom reszta to trawnik teraz tego błędu bym nie popełnił.
    Więcej rabat ale bez kory i tak chwast przerosnie przez geowłokninę.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał f.5 Zobacz post
    Co będziesz robił ze skoszoną trawą z 2000m2 powierzchni ??? Zdajesz sobie sprawę z tego że trochę tego będzie ?
    Nie zastanawiałem się, ale miejsca u mnie dostatek. Oprócz ponad kolejnych 2000m2 własnego lasku jest cała łąka za działką... A swoją drogą jaką widzisz alternatywę dla trawnika na działce póki co użytkowanej rekreacyjnie? Więcej lasu nie chcę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wysiałeś już tę trawę ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Owszem. Skąd takie pytanie? ... tak, wiem - jest zimno. Prognozy były inne
    Wierzę, że kilka dni/ tydzień niskich temperatur nie zniweczą trudu jaki włożyłem w wysianie tej trawy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jak dawno temu ? Jestem ciekaw, jaki % nasion wzejdzie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Przedział dni 22-25 kwietnia

  19. #19

    Domyślnie

    Jak w praktyce jest z podlewaniem?? Przy obecnej i najbliższej aurze (temp. 15, w nocy 5-10) konieczne jest codzienne podlewanie? Non stop nasiona powinny mieć mokro? Może co drugi suchy dzień będzie ok? Tak wiem, zależy czy podłoże jest wilgotne... u mnie jest wiecznie sucho (poza dniami deszczowymi) stąd moje pytanie.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po 4 latach posiadania trawnika :
    - jaką trawę wysiejesz chyba bez znaczenia bo po pewnym okresie i tak wejdą chwasty nie mówiąc o koniczynie i będzie to wyglądało tak jak u mnie....
    - co roku warto zrobic areację/wertykulację na tym moim nieuzytku robiłem tylko raz z racji oszczędności i widac ze miejscami trawa a nawet chwasty nie potrafią się przebic przez to co zostało z koszenia. (filc)
    - w tym roku wczoraj dokładnie kosiłem pierwszy raz 900 m2
    - 4 godziny kosiarka największa jaka jest z regulowanym napędem
    - urobek ? częsc 500 litrów z koszy wyrzucam za płot mimo ze u nas cywilizacja - nie las jak u Ciebie (tylko czekam aż straż miejska zapuka)
    - reszta te 3 worki na samochód i do punktu odbioru

    reasumując strata wczorajszych 4 godzin plus czyszczenie kosiarki i jazda z worami plusy nie widzę zadnych.
    no to pozdrawiam i wytrwałości życzę
    https://youtu.be/2v3WBq-m-B0

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Nie zastanawiałem się, ale miejsca u mnie dostatek. Oprócz ponad kolejnych 2000m2 własnego lasku jest cała łąka za działką... A swoją drogą jaką widzisz alternatywę dla trawnika na działce póki co użytkowanej rekreacyjnie? Więcej lasu nie chcę.
    Jak poznasz alternatywę to mi ją zdradz bo naprawdę znudziło mi sie koszenie a to początek sezonu : chyba się starzeję szybciej niż myślałem.
    Działka moja jest bez wjazdu więc jej nie sprzedam , zrobienie ogrodu z prawdziwego zdarzenia do masa kasy w tej chwili pozniej obsługa i tak wydaję śedno co roku jakies 1500 na ogrodnika a platany jeszcze są małe liści masę wiec jak bedziesz miał pomysł to zdradz.
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 11-05-2017 o 17:28
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony