dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Temat: ocena wyceny

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie ocena wyceny

    Serdecznie proszę ekspertów tego forum o ocenę wyceny biura projektowego pro-arte. Wg kosztorysu budowa domku letniskowego "DELHI" (tu link: http://www.pro-arte.pl/projekty-domo...dom-letniskowy) w technologii tradycyjnej-murowanej systemem zleconym do stanu deweloperskiego to ~38 tyś zł, natomiast to samo tylko "wersja całoroczna" to ~66 tyś zł
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 09-04-2017 o 19:24

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    letniskowy może nie mieć ocieplenia. Pewnie nie ma rekuperacji a system grzewczy oparty jest na prądzie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    Projekt letniskowy nie ma ocieplenia. W projekcie całorocznym przewidziano dodatkowe ocieplenie 10cm styropianu i ogrzewanie konwektorowym grzejnikiem elektrycznym. Za samo ocieplenie i instalację grzejnika elektrycznego prawie 2-krotne podniesienie kosztu całej inwestycji? To jest możliwe?
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 09-04-2017 o 22:32

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dom całoroczny musi spełniać wymogi dotyczącego energooszczędności. Nie sadzę, by to było tylko 10 cm ocieplenia i grzejnik elektryczny.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Podobają mi się kosztorysy ... II stan surowy 13298 zł ... a nie 13299 zł
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dom całoroczny musi spełniać wymogi dotyczącego energooszczędności. Nie sadzę, by to było tylko 10 cm ocieplenia i grzejnik elektryczny.
    Na to wygląda. Napisałem do biura, oto odpowiedź:

    [...]koszt budowy 1m2 pow. użytkowej w stanie deweloperskim wynosi 2500 zł brutto[...]By zamieszkiwać go przez cały rok należy dodać ocieplenie przegród (strop, ściany, fundament), kurtynę powietrzną zamiast wiatrołapu (nie ma miejsca na dodatkowe pomieszczenie) oraz zmienić jego program użytkowy z letniskowego na całoroczny (mieszkalny). Przypuszczam, że projektowana charakterystyka energetyczna nie będzie wychodzić.[...]Możemy zrobić tak, że głównym źródłem c.o. jest kominek z płaszczem wodnym na biomasę (suche polana drewna) udział 80%, a klimatyzacja z nadmuchem ma udział 20%, i jeśli instalator to potwierdzi, to może pełnić funkcję kurtyny powietrznej oraz chłodzenia/ogrzewania. Tak sprawę możemy przedstawić w projekcie. Jeśli Pan będzie używał klimatyzacji w większym udziale, to Pana sprawa. Przy powyższym zestawieniu źródeł c.o. powinna wyjść projektowana charakterystyka energetyczna, a tym samym urząd nie będzie blokował projektu w tej branży.[...]
    Ja jednak wymyśliłem sobie to tak że z uwagi na niską ekonomię ogrzewania w ten sposób prądem wolałbym zastosować klimatyzator przypodłogowy typu konsola z funkcją grzania, umieszczony przy ścianie wschodniej prostopadle pomiędzy drzwiami wejściowymi a drzwiami do łazienki, zeby ogrzewal całe główne pomieszczenie. Cały budynek ocieplić styropianem grubości minimum 20-25cm, do tego energooszczędne okna 3 szybowe (są ich 3szt.), również drzwi. Dodatkowym źródłem ciepła w przypadku temperatur poniżej efektywnej zdolności klimatyzatora tj. od -5 do -25 st.C byłby elektryczny grzejnik konwektorowy i/lub termowentylator albo maty/kable grzewcze. Jeśli takie dni w ciagu roku kalendarzowego w Polsce występują to nie ma ich przeciez więcej jak 30 dni, a komin i kominek chciałem całkowicie zlikwidować ze względów bezpieczeństwa (czad) oraz estetyki (sadza, brud). Przy tak małej powierzchni i bardzo dobrym ociepleniu budynku roznica w kosztach ogrzewania nie bylaby aż tak duża. Czyli całkowita likwidacja komina w przypadku budynku mieszkalnego całorocznego nie wchodzi w grę? Jeśli chciałbym uzyskać numer domu to musiałby to być dom całoroczny w pełnym tego słowa znaczeniu?

    odpowiedź:

    .[...]Przy podanym przez Pana ogrzewaniu nie wyjdzie nam projektowana charakterystyka energetyczna (nie podejmiemy się takiego zlecenia z widmem ryzyka odmowy urzędu). Projekt musi mieć status domu mieszkalnego, letniskowy jest do okresowego przebywania (w lecie).[...]Proponuję wobec tego kupić projekt typowy domu letniskowego, a następnie na etapie adaptacji za pośrednictwem lokalnego inżyniera/kierownika budowy zlecić mu wprowadzenie wszystkich zmian.[...]Ja to widzę tak:
    - szuka Pan lokalnie inżyniera, który dostosuje Panu projekt domu letniskowego DELHI do Pana wymagań, uzyskuje Pan wycenę takich zmian i koszt adaptacji
    i albo:
    - kupuje Pan projekt typowy domu letniskowego u nas. Adaptujący przerabia go na całoroczny, likwiduje komin, dodaje ocieplenie itp.
    albo
    - zleca projekt indywidualny lokalnie

    Pozdrawiam

    Niech się Pan rozezna i zapraszam.[...]
    Muszę się rozeznać, tylko gdzie. Od czego zacząć, chyba od miejsca działki której nawet jeszcze nie ma? Od mpzp? Czy jeszcze coś, prawo budowlane? Hm. Nie wiem kogo sie doradzić żeby było dobrze.

    Może napisze co JA chciałbym osiągnąć:

    1. pełnoprawny dom, tj. numer domu, adres zameldowania (hahaha...)
    2. możliwość bezproblemowego mieszkania cały rok, także zimą
    3. ogrzewanie tylko prądem, głównie i przede wszystkim klimą powietrze-powietrze

    jeśli punkt 1. nie jest możliwy do osiągnięcia przez sam typ/powierzchnię budynku który nie dostanie tej charakterystyki energetycznej (to cudowne prawo) to jak jeszcze można rozwiązać tą sprawę? nawet nie wiem czy znajdę taką działkę budowlaną (z mediami, woda, prąd) gdzie nie będzie problemu w mpzp by postawić taki dom?
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 10-04-2017 o 16:29

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    U nas można dostać numer posesji na pustą działkę, więc zasady zależą od gminy.

    Moim zdaniem zamiast przerabiać letniaka zamów u architekta projekt małego domu, który od początku będzie przemyślany jak mały pasywniak do grzania prądem.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    Hm tylko że układ pokój-aneks-łazienka w Delhi ze wszystkich "letniaków" jakie ma to biuro najbardziej mi odpowiada i jeszcze ma tą ściankę działową i łazienkę przy "wiatrołapie". Inne tego nie mają tak funkcjonalnie według mnie rozplanowane. Łazienka albo aneks jest np. w rogu pokoju do którego to najpierw się wchodzi i bez żadnej ścianki "łapiącej" wiatr, albo aneks też jest przy samych drzwiach wejściowych. A jak taki "pasywniak" miałby wyglądać w tej formie? Mieć przeszkloną całą południową ścianę? To już o ten numer domu muszę zapytać w gminie.
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 10-04-2017 o 19:12

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pasywny nie musi być przeszklony. Dopasowuje się go do warunków na działce.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    U nas można dostać numer posesji na pustą działkę, więc zasady zależą od gminy.

    .
    Zasady numeracji zależą do zadań gminy, ale nie gmina określa zasady tylko rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 października 2004 r.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to z tego wynika, że działka pod zabudowe ma prawo otrzymac numer porządkowy, niezaleznie czy stoi na niej budynek czy nie.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    pytanie, czy na działce budowlanej zgodzą się postawić taki "dostosowany" całoroczny mikro-domek, jakby nie było przypominający jednak "letniskowy"?
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 11-04-2017 o 15:10

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz postawić nawet fontannę, jeśli nie stoi to w sprzeczności z MPZP. Jakie to ma znaczenie, jaka to jest powierzchnia domu?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    Według biura projektowego Pro-Arte adaptacja projektu na budynek pasywny całoroczny to koszt 6000zł Wysłałem też zapytania do kilkunastu przedstawicieli biura w mojej okolicy i otrzymałem kilka odpowiedzi w tym zawierających m.in. informacji że budynek da się dostosować aby spełniał wymogi budynku całorocznego, w tym pasywnego, jednak niewiadomą kwestią pozostaje czy koszty wybudowania takiego pasywnego budynku będą adekwatne do uzyskanych efektów. Według jednej Pani z pobliskiego biura "w przypadku domku Delhi dla standardu pasywnego ściany należałoby ocieplić styropianem 40 cm zamiast 15cm, wtedy okna musiałyby być zdecydowanie większe żeby dawały tyle samo światła" dalej "nie ma możliwości ogrzania "ciepłem bytowym" przez 1 osobę mieszkającą na stałe w tym budynku, nawet przy najlepszej izolacyjności przegród. Musi być dodatkowe ogrzewanie np. podłogowe w łazience. Jest to rozwiązanie indywidualne i wymaga stosownych obliczeń (czy tylko podłogówka) Proszę się zastanowić czy na pewno chce Pan dom pasywny, czy nie wystarczy energooszczędny o bardzo dobrych parametrach "energooszczędności"." Pozostaje wciąż tez kwestia powierzchni, czy nie powiększyć go wszerz i wzdłuż po 0.5m na każdym roku żeby powierzchnia użytkowa zwiększyła się do 25m2

    Dostałem kosztorys od extradom, na ile jest ona realna to nie wiem, proszę Was byście się do niej odnieśli:

    I Stan zerowy
    Na ten etap mogą składać się:
    - Roboty ziemne
    - Fundamenty i ściany fundamentowe
    - Ściany piwnic
    - Strop nad piwnicą i schody
    - Izolacje przeciwwilgociowe
    Koszt 6386 zł
    II Stan surowy
    Na ten etap mogą składać się:
    - Ściany zewnętrzne i wewnetrzne nośne
    - Stropy, schody, podesty
    - Ścianki działowe
    - Dach (więźba + pokrycie)
    - Izolacje przeciwwilgociowe i cieplne
    - Stolarka zewnętrzna
    - Drzwi wewnętrzne
    Koszt 14049 zł
    III Roboty wykończeniowe wewnętrzne
    Na ten etap mogą składać się:
    - Tynki i oblicowania
    - Roboty malarskie
    - Podłoża
    - Podłogi i posadzki
    - Elementy śluarsko-kowalskie
    Koszt 8901 zł
    IV Roboty wykończeniowe zewnętrzne
    Na ten etap mogą składać się:
    - Elewacje
    - Roboty różne
    Koszt 3712 zł
    V instalacje i przyłącza
    Na ten etap mogą składać się:
    - Przyłącze elektryczne
    - Instalacja elektryczna
    - Przyłącze wody
    - Instalacja wod.-kan.
    - Instalacja C.O.
    Koszt 6865 zł
    Suma 39913 zł (wersja oryginalna, "letniskowa") co wg jednego Pana z pewnego biura projektowego "To są tylko ceny. Nie wiem czy znajdzie Pan firmę która za takie pieniądze postawi wszystko pod klucz. To są koszty bardzo orientacyjne - wszędzie pisze, że mogą."

    Na mój pomysł o zwiększeniu powierzchni bieżącego projektu tylko do 25m2 w ramach adaptacji Pan zaimputował mi inne projekty letniskowe lub aby całkowicie zmienić koncepcję i wybrać większy projekt już dostosowany na "całoroczny", czyli o pow. >35m2, zupełnie tak jakby o połowę mniejsza powierzchnia projektu pierwotnie zadeklarowanego przeze mnie była przypadkowa i nie zrobiła na nim wystarczającego wrażenia...

    np podobna wielkość https://www.extradom.pl/projekt-domu...iskowy-SLN1022

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...iskowy-SLN1032

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...iskowy-SLN1519

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...lmw16a-WRB1537

    Tutaj są linki do małych domów. Lepiej szukać dom całoroczny mały niż letniskowy. Mniej przeróbek przy adaptacji a przez to taniej:

    https://www.extradom.pl/DesignSearch...=35&maxarea=50

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...on-bis-BBA1512 też ciekawy całoroczny - w miarę komfortowy. w kotłowni może być mała pralnia.

    Ten (lub podobny) pozwoliłby komfortowo mieszkać. Jest mały w technologii betonu komórkowego (ciepły materiał - docieplić np 15 cm styropianu grafitowego termoorganika) Jest część dzienna salon i kuchnia oraz nocna - pokój sypialny - może być łózko 1 osobowe. W stosunku do tego pierwszego na noc do spania nie musimy przestawiać mebli (łóżka) https://www.extradom.pl/projekt-domu...orkowy-KRD2583
    ewentualnie ten (trochę duży) https://www.extradom.pl/projekt-domu...orkowy-KRD2187
    Myślałem nad takimi projektami dawno temu, jeszcze za nim upadła idea oddzielnej sypialni. Na co jednej osobie oddzielna sypialnia i salon? Wolę gdy jest przytulnie i wszystko mam pod ręką, zwłaszcza że to projekt dla 1 osoby, ma być więc przyszłościowy i uwzględnić potrzeby jego mieszkańca na przestrzeni następnych dekad życia (starzenie się, itd.). Dlatego nie wyobrażam sobie utrzymania tak dużego domu jak te >35m2 w wieku 60+ lat, jak <20m2, dla mnie przynajmniej to jest różnica, choćby wysokości szczytu dachu.

    Zastanawiam się też czy jest jakaś możliwość techniczna aby gotowy oryginalny projekt docieplić na etapie budowy, tj. bez uprzednich zmian adaptacyjnych w projekcie?? w sytuacji jeśli budowałby Pan Kazek z Panem Antkiem...
    Ostatnio edytowane przez igor89 ; 26-04-2017 o 09:39

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zmieniłbyś pow. zabudowy - a to zmiana istotna.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar igor89
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    ~Brzesko
    Dzielnica
    wieś
    Posty
    149

    Domyślnie

    Własciwie to uwzględniając te zmiany adaptacji (ocieplenie, powiększenie) wychodzi z tego projekt indywidualny jak juz kilku projektantow przyznało że lepiej będzie od razu zrobić indywidualny niż przerabiać obecny. Jestem w kropce, bo obecny mi się podoba. Układ, wygląd zewnętrzny chciałbym zachowac w pełni. "Tylko" powiększyć całość równo o 50%, dodać ocieplenie pełne przegród 20 cm ściany i 30cm grunt/strop czyli jak dla energooszczednego, ale szczelnie jak w pasywniaku i pozbyć się komina.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony