dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pablo86
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-791
    Dzielnica
    Ursynów
    Posty
    11

    Domyślnie Podłączenie urządzeń agd - prośba o radę

    Witam

    Mój "fachowiec" z uprawnieniami elektrycznymi zrobił mi podłączenie sprzętów agd (płyta indukcyjna,mikrofala,piekarnik)

    Płyta indukcyjna była 3 fazowa natomiast z tego co zrozumiałem została podłączona jedną fazą?(chyba) bo na tym samym podłączeniu jest jeszcze mikrofala i piekarnik. Niby wszystko działa i jest okey chociaż płyta indukcyjna z tego co się dowiadywałem mowiono mi że powinna być podłączona na 3 fazy a nie na jedną

    W każdym razie zastanowiło mnie podłączenie piekarnika do puszki. Nie wygląda to profesjonalnie czy to jest standardowe podłączenie ?
    Będę wdzięczny za poradę.

    Drugie pytanie czy w związku z tym że indukcja nie została podłaczona na 3 fazy rozumiem ze bedzie wolniej sie nagrzewac i dluzej nagrzewac garnki ?

    W tej chwili w skrzynce (tam gdzie są korki) każde urządzenie ma oddzielny pstryczek do wyłączenia to wygląda chyba okey ale zastanawiają mnie kwestie tego kabla oraz tej 3 fazowej indukcji.

    Proszę o radęKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	28,2 KB
ID:	386480

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To co widać jest podłączone rzecz ujmując - niefachowym. Nie można stosować tak swobodnie izolacji szczególnie przy obciążeniu które będzie dość znaczne.
    Powinno być to podłączone na stałe i jeśli już w puszkę to oryginalne przewody powinny być do niej schowane a tak wykonał coś w formie pierwszej izolacji na pojedynczych żyłach przewodu zasilającego i jest zadowolony Na pewno nie jest to podłączenie tymczasowe więc powinno być inaczej wykonane.
    Np przy pomocy foto nr 1 lub 2.
    Co do podłączenia indukcji.
    Jeśli jest więcej niż 2 pola grzejne to oczywiste jest, aby podłączyć ją do trzech faz, a dokładnie do zasilania 400V. Podłącza się ją prawdę mówiąc do dwóch przewodów fazowych np. L1 i L2 , oraz przewodu "0"niebieskiego i ochronnego żółto-zielonego.
    Czy obecnie będzie coś nie działać - nie - będzie grzało dobrze, bez spadku mocy czy coś w tym stylu, ale obwód do którego będzie tak podłączona płyta będzie bardzo obciążony, Zabezpieczenie termicznie w wyłączniku przeciążeniowym "Twój pstryczek" jeśli nie zadziała to będzie pracowało na granicy możliwości i bardzo szybko może ulec uszkodzeniu,

    Zasilanie z tej fazy - L1 czy L2 lub L3 z której Twój elektryk zasilił płytę innego urządzenia w Twoim domu będzie najprawdopodobniej niewykonalna i podłączenie jakiegokolwiek innego odbiornika pod nią będzie skutkowało przeciążeniem zabezpieczenia (jeśli oczywiście kuchenka będzie pracowała)

    Jak należy podłączyć:
    Ze względu, że kuchnia jest najbardziej energochłonnym pomieszczeniem w domu stosuje się rozdział zasilania pomiędzy poszczególne fazy. To przewidzieli również producenci sprzętu AGD dlatego umożliwili zasilanie właśnie płyt indukcyjnych(i nie tylko) napięciem 400V. i tak jak pisałem wyżej płytę zasila się z faz np L1 i L2 a piekarnik z L3.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_kookfornuis_3D.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	386485   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo-elektryczne-abl-puszka-przylaczeniowa-podtynkowa-ze-zlaczkami-typ-2506-210.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	386486  
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 12-04-2017 o 20:16
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Na pewno na Twojej płycie jest taki schemat lub na jej przewodzie zasilającym - zobacz jak duże powinno być zabezpieczenie na podłączeniu jakie wykonał Twój elektryk.
    Zaznaczyłem w kółkach czerwonych.
    Ja proponuje podłączenie 2
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	73,1 KB
ID:	386490  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pablo86
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-791
    Dzielnica
    Ursynów
    Posty
    11

    Domyślnie

    @CityMatic super to opisałeś -

    "Jeśli jest więcej niż 2 pola grzejne to oczywiste jest, aby podłączyć ją do trzech faz, a dokładnie do zasilania 400V. "
    Tak jest więcej niż dwa pola są 4

    Zobaczę jak będę w mieszkaniu jak wygląda schemat ale on własnie wspominał że gdyby bylo coś nie tak to przełączy je na 400V tak jak napisałeś powyżej.

    Co nie zmienia faktu, że to podłączenie kabla wygląda mało profesjonalnie i pewnie będę musiał to przerobić

    Bardzo dziękuje za poradę

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Oczywiste jest to że pojawiło się sporo niescisłości zwłaszcza jeśli chodzi o 400V i 3 fazy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony