dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nadbudowanie starej podmurówki

    Dzień doberek,

    Postawiłem nowe ogrodzenie w kształcie litery L (podmurówka + panele), na działce 100m^2. Z trzeciej strony stoi ogrodzenie sąsiedniej działki z wysoką podmurówką. Z czwartej niestety jest stara, niska podmurówka, granicząca z działką sąsiada.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017-04-13 08.27.28.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	107,6 KB
ID:	386508
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017-04-13 08.27.17.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	102,1 KB
ID:	386509

    Jako iż teren ma duży spadek, który chcę zniwelować, właśnie po tej stronie muszę mieć wyższy murek, tak aby podsypać więcej ziemi żeby nie przesypała się do sąsiada. To co chcę zrobić to nadbudować podmurówkę przy pomocy bloczków komórkowych o wymiarach 10/20/60. Wszystko na zaprawie murarskiej, bez dodatkowych wzmocnień. Pytanie czy to wytrzyma napór ziemi? Jeśli nie to w jaki sposób mogę wzmocnić taką konstrukcję? Myślałem aby w kilku miejscach połączyć starą podmurówkę z bloczkami mocnymi płaskownikami. Jakieś porady?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał albertas Zobacz post
    To co chcę zrobić to nadbudować podmurówkę przy pomocy bloczków komórkowych (...) Jakieś porady?
    Nie używać betonu komórkowego. Nie napisałeś jaka ma być różnica poziomów.
    Ostatnio edytowane przez KDWJ ; 13-04-2017 o 10:57

  3. #3

    Domyślnie

    Chciałbym nadbudować maksymalnie 30 cm. Jeśli nie beton komórkowy, to może po prostu zwykłe cegły rozbiórkowe? Mam akurat dostęp do sporej ilości.
    Ostatnio edytowane przez albertas ; 13-04-2017 o 14:16

  4. #4

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cegła się tez nie nada, rozleci się po kilu sezonach. Ogólnie murowanie tego nawet z bloczków fundamentowych to kiepski pomysł bo grunt będzie to pchał w bok i uszkadzał.

  6. #6

    Domyślnie

    A jeśli wykonam wzmocnienie w postaci nawiercenia otworów w podmurówce i bloczkach i umieszczę tam pręty żebrowane 6fi? Pręt 20cm: 10cm w głąb bloczka i 10 cm w głąb podmurówki. Bloczki mają 60 cm szerokości, więc po dwa pręty na bloczek.

    A jeśli nie, to czy jest jakiś inny sposób żeby to podwyższyć i żeby wytrzymało napór ziemi?
    Ostatnio edytowane przez albertas ; 14-04-2017 o 15:57

  7. #7

    Domyślnie

    odkuć co się da(wszystko co luźne) do czystego, żywego starego betonu (nawet odsłonic zbrojenie jesli jest), zagruntować, zrobić szalunek, wstawić zbrojenie i zalać betonem B20. Kazde inne działanie, to szkoda kasy, czasu i nerwów.


  8. #8

    Domyślnie

    Pomysł zacny, ale do tego musiałbym mieć swobodne dojście z dwóch stron a tymczasem po stronie sąsiada siatka i słupki których nie mogę ruszyć.
    Inny pomysł: podmurówka prefabrykowana (250cm) + łączniki. Skuć stary murek co 250cm, wykopać dół, wsadzić słupek 1m, tak żeby kończył się na równo z górą łącznika, zalać. Pozakładać łączniki na takie wystające słupki, pomiędzy podmurówka. Wytrzyma napór ziemi?

  9. #9

    Domyślnie

    30 cm to nie jest duża różnica poziomów. Musisz się zastanowić czy koniecznie potrzebujesz pionowego spadku pod samym płotem. Jeśli nie, to nawet dosyć strome nachylenie na szerokość 30cm plus zabezpieczenie przed wymywaniem zda egzamin. Możesz zrobić skalniak - trochę polnych kamieni i roślin. Możesz położyć geowłókninę, dać trochę roślinek i zasypać korą. Będzie wyglądało lepiej niż pionowa ścianka.

  10. #10

    Domyślnie

    Ułożyć coś z betonu, spiąć z podmurówką jak piszesz prętami żebrowanymi, ale w większych otworach aby to wypełnić jakim tanim klejem do płytek /zabezpieczy korozję tych prętów/. Jeśli użyjesz tych elementów 250 cm to mniej będzie tych spinających i układał bym to bez żadnej spoiny bo i po co.
    myślenie jest przyszłością

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony