dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Unhappy Dwa urządzenia na jednym kablu?

    Witam

    Mam prośbę o informację czy jest możliwe podłączenie dwóch sterowników elektronicznych do różnych urządzeń, na jednym trzyżyłowym kablu? Chodzi konkretnie o sterownik iSense do kotła gazowego De Dietrich MCR3 oraz sterownik do pompy ciepła Calico tej samej firmy. Oba te sterowniki podłącza się dwużyłowym przewodem odpowiednio do kotła i pompy. Problem w tym, że mój elektryk wypuścił z kotłowni na parter tylko jeden przewód z trzema żyłami. Nie wyobrażam sobie prucia ścian w nowo wybudowanym domu, aby dołożyć drugi przewód, wpadłem więc na pomysł, żeby wykorzystać to, co mam w ten sposób, że dwie żyły przewodu będą podłączone do gniazd w kotle i pompie ciepła, a ostatni - trzeci przewód będzie niejako "współdzielony" przez oba urządzenia. Wychodzę z założenia, że skoro zarówno kocioł, jak i pompa komunikują się ze sterownikami pokojowymi przez dwużyłowe przewody, to jeden z tych przewodów musi być przewodem sygnałowym, a drugi masą. Biorąc na logikę, masa może być wspólna dla różnych urządzeń, ale nie jestem pewien czy to będzie działać. Czy ktoś może doradzić jak rozwiązać mój problem? Chcę mieć sterownie zarówno kotłem, jak i pompą ciepła z pokoju, ale aby to zrobić normalnie, potrzebowałbym dwóch kabli dwużyłowych (albo jednego czetrożyłowego), tymczasem mam tylko 3 żyły. Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie chcę Cię martwić ale - przeczytałem instrukcję kotła i ....

    "Podłączanie termostatu modulującego
    Kocioł w wersji standardowej jest wyposażony w złącze OpenTherm. Dzięki temu można podłączyć do niego termostaty modulujące OpenTherm
    bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji.
    Kocioł umożliwia również korzystanie z funkcji OpenTherm Smart Power.
    1. W przypadku termostatu pokojowego: zamontować termostat w odpowiednim pomieszczeniu.
    2. Podłączyć kabel dwużyłowy termostatu do zacisków On/off OT listwy przyłączeniowej. Nie ma znaczenia który przewód jest podłączony do którego zacisku"

    I ten drugi punkt mnie martwi....wygląda na to, że kocioł komunikuje się z termostatem/sterownikiem poprzez szynę CAN-BUS tam nie ma masy stąd nie trzeba określać sposobu połączenia
    Tylko Serwis/producent odpowie Ci na postawione pytanie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony