dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie Parterówka funkcjonalna i łatwa w budowie

    Cześć,
    Planuję w tym roku zacząć budowę własnego domu. Działkę już mam, projekt w sumie też już wybrany - parterówka około 106m2 w której istnieje możliwość dowolnego kształtowania wnętrza (ściany wewnątrz budynku to ściany działowe, komin mogę ustawić również w dowolnym miejscu).
    pierwszy rzut to oryginalny projekt (z wymiarami), drugi rzut to nasz pomysł na rozmieszczenie pomieszczeń, a trzeci plik to widok działki (230/2).

    W domu będzie mieszkać rodzina 2+2, ogrzewanie to podłogówka wodna niskotemperaturowa i kocioł gazowy + kominek (jeszcze nie wiem czy z płaszczem wodnym, czy nie) + zasobnik CWU. Kotłownia w schowku obok kuchni.

    Nasza sypialnia to ta przy salonie razem z garderobą, pozostałe to sypialnie dzieciaków.

    dom chcemy posadowić na działce mając wejście od wschodu. Dojazd do działki od południa drogą asfaltową z wszystkimi mediami, droga od północy dopiero w planach (gruntowa).

    wszystkie sugestie i pomysły mile widziane.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-taniego-domu.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	381662   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter_duzy 4.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	381663   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Cieplicka)Polna - działka nr 230)2 - SPRZEDANE_0.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	381664  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    o tym domu była już dyskusja w dziale projektowym
    Aby dojść do kuchni i salonu musisz przejść obok wszystkich pozostałych pomieszczeń (zero prywatności części sypialnej) . Na rzucie niektóre meble i urządzenia są pomniejszone, by wyglądało przestronniej.

  3. #3

    Domyślnie

    O rany,kto to projektował Jak chcesz przejść między stołem i kominkiem do kuchni,tam zostanie 50cm?)

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie

    kinka tego dużego stołu pewnie nie będzie (ma zostać tylko ten stolik w kuchni).

    Elfir skoro było już o tym projekcie, to idę poszukać.

  5. #5

    Domyślnie

    W mojej ocenie zdecydowanie za duża łazienka. A z kolei za małe pomieszczenie gospodarcze. To tak na pierwszy rzut oka.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... skoro wejście ma być od WSCH, to jeden z pokoi dzieci będzie miał światło do południa ( potem brak ), drugi pokój dziecka to sypialnia - od PN - nigdy nie będzie doświetlony światłem dziennym !
    - układ funkcjonalny z obejściem łazienki do kuchni jest zastanawiający ( dodatkowo wejście do kuchni blokowane skutecznie stołem z krzesłami )
    - jeśli piszesz, że wewnątrz same ścianki działowe - to pytanie ? jakie kratownice przeskoczą 9m ? z dwoma podparciami na ścianach zewnętrznych
    - łazienka z wrysowaną wanna narożną wielkości natrysku ( ? )
    - ... no i ta wrysowana wentylacja grawitacyjna pomieszczeń ...
    - ogólnie : ta "parterówka" jest kompletnie niefunkcjonalna i nieekonomiczna w budowie ( rozpiętości dachu i podparcia wiązarów kratowych )
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 16-02-2017 o 09:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    Chcecie mieć salon od zachodu,a kuchnię od wschodu,łazienkę wielkości pokoju + wc,przechodząc przez część sypialniana do części dziennej.
    Jeśli tak to wystarczy niewielka zmiana:

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Z rzeczy które musza być na pewno, to 3 pokoje, łazienka, dodatkowe WC, oraz schowek/spiżarnia w kuchni.

    Umiejscowienie na działce względem stron świata, jest jeszcze do przemyślenia, tak samo jak wejście.

    To mój pierwszy dom, z żoną ustaliliśmy, że ma być parterówka. Tutaj jest dach wiązarowy, a poddasze jest nieużytkowe.

  9. #9

    Domyślnie

    @ kinka .Jedna łazienka troche mało
    @ Łukasz . Sugerujesz że te wiązary nie dadzą rady utrzymać takiego dachu?
    Ostatnio edytowane przez ag2a ; 16-02-2017 o 11:08

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tutaj masz o tym projekcie:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...�ciami/page552
    od postu nr: 11038 (tam jest dyskusja o kilku projektach naraz więc trzeba poszukać konkretnych postów.

  11. #11

    Domyślnie

    Trochę się pobawiłam...........

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    @ Łukasz . Sugerujesz że te wiązary nie dadzą rady utrzymać takiego dachu?
    ... wiesz, wiązary przeskoczą i 20m ( i więcej ) bez względu na pokrycie, kwestia przeliczeń, ale skoro tematem wątku jest obiekt " łatwy w budowie " ( w podtekście odczytuję to jako ekonomiczny ) to po co przeskakiwać 9m, skoro zamiast 2-ch podparć mogą zaistnieć 3 ( są na to możliwości ) tym samym przekroje ( tak mi się wydaje ) elementów nośnych dachu są mniejsze i budowa z natury rzeczy staje się bardziej ekonomiczna od prezentowanych rozwiązań.
    To jw nie jest rozwiązaniem projektowym, ale myślenie samą Architekturą bez uwzględnienia konstrukcji, choćby z uwagi na normatywne rozpiętości elementów, jest błędem myślowym, co zazwyczaj ma swoje odbicie finansowe na budowie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinka Zobacz post
    Trochę się pobawiłam...........
    kinka
    ... bardzo poprawne, poukładane rozwiązania funkcjonalne ale ( tak się zastanawiam ) skąd wiesz gdzie jest PN-PD-WSCH-ZACH dla tego obiektu i jak finalnie będą doświetlone pomieszczenia ? co zobaczymy siedząc przy stole jadalnym ?
    - pytam z ciekawości, ponieważ dla mnie lekkim dramatem jest sugerowanie rozwiązań wewnętrznych obiektu, nie wiedząc co tak naprawdę stanowi jego otoczenie, sąsiedztwo, czy też ( jw ) strony świata ...
    - oczywiście " bawić " zawsze się można
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 16-02-2017 o 11:54
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14

    Domyślnie

    Cała taka konstrukcja wiązarowa kosztuje od 15-20 tys. Ile kosztowały by kolejne punkty podparcia i jakie masz na myśli. Ściana nośna? czy choćby słupy z podciągami? Ile będzie wtedy kosztowało zrobienie dodatkowego fundamentu i konstrukcji nośnej powyżej fundamentu? Raczej taniej nie wyjdzie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... nie neguje konstrukcji wiązarowej ! natomiast jeśli wewnątrz rzutu pojawiłby się np. podciąg ( drewniany, stalowy, betonowy, ... ) na np. dwóch zgubionych słupkach i miałoby to uzasadnienie ekonomiczne, tj. bezpośredni wpływ na rozwiązania nośne dachu - to jak najbardziej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16

    Domyślnie

    Tak tylko wykonanie takiego podciągu na 10 m plus dwa słupy do tego ława i stopy pod te słupy to pewnie z 5-6 tys. A ile byś zaoszczędził na dachu?

    E: na 99% wyjdzie drożej
    W takim wypadku nie wiem czy przy końcowym rachunku nie byłoby taniej zrobić do tego terive i więźbę
    Ostatnio edytowane przez ag2a ; 16-02-2017 o 15:30

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - ... z jednej strony próbujesz wykluczyć podciąg i słupki ( choć jak napisałem, do zastosowania, jeżeli " miałoby to uzasadnienie ekonomiczne " ), z drugiej strony proponujesz terivę - po co ? aby utworzyć strop użytkowy ?
    - a jeśli mówimy o terivie, to ( z tego co wiem ) belki stropu nie przeskakują " tak po prostu " 9m
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    kinka
    ... bardzo poprawne, poukładane rozwiązania funkcjonalne ale ( tak się zastanawiam ) skąd wiesz gdzie jest PN-PD-WSCH-ZACH dla tego obiektu i jak finalnie będą doświetlone pomieszczenia ? co zobaczymy siedząc przy stole jadalnym ?
    - pytam z ciekawości, ponieważ dla mnie lekkim dramatem jest sugerowanie rozwiązań wewnętrznych obiektu, nie wiedząc co tak naprawdę stanowi jego otoczenie, sąsiedztwo, czy też ( jw ) strony świata ...
    - oczywiście " bawić " zawsze się można
    Oczywiście masz rację,bazując na koncepcji i układzie jaki chce autor wątku pierwszy układ jest pod nich,a drugi luźny pokazujący błędy pierwszego.

  19. #19

    Domyślnie

    Trochę mnie nie zrozumiałeś. Jeśli mówisz że wg Ciebie taniej by było zrobić podciągi bo by odchudziło konstrukcję to jak ci napisałem to się nie uda bo podciągi będą kosztowały ok 5-6 tys a konstrukcję zmniejszysz o max 1-2 tys. Jeśli już to trzeba zrobić podciągi do tego terive i więźbe. Dokładasz do terivy ale taniej masz pozostałe rzeczy czyli więźba pewnie z 5-6 tys (cena trochę strzelona bo się nie orientuje ) i do tego zamiast sufitów podwieszanych ( ok 4-5 tys robocizna i z 2 tys) materiał a tak to masz tynk gipsowy za 2200 zł. Myślę że wtedy cena mogłaby wyjść porównywalna ewentualnie wtedy można zrobić użytkowe poddasze ale myślę że w tym projekcie nie o to chodziło.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... nie wiem, ale dla mnie jest oczywiste, że tańszym rozwiązaniem ( " jak już " ) są jak najbardziej wiązary systemowe i sufit podwieszany z g.k., a niżeli strop TERIVA i tynkowanie od spodu ( bez względu na rodzaj tynku ). Strop użytkowy jako taki, raczej nie ma tutaj uzasadnienia, chyba że mówimy o stropodachu, wtedy wiązary są zbędne.
    ... to i tak takie dywagacje " w powietrzu ", bo są oderwane od działki, czy choćby Warunków Zabudowy określających co na danej działce można, a co nie.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 17-02-2017 o 11:06
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony