dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Wybór kotła - problemy koncepcyjne.

    Witam,
    problem jest w mniejszym stopniu standardowy (czyli, który producent jest lepszy) a w dużym stopniu jest koncepcyjny.

    Dom jest nowy. Do ogrzania: 220m. Całość w podłogówce. Mieszkańcy: 2 dorosłych i 5 dzieci.

    Moje rozmowy z Vissmanem, Buderusem oraz Brotje były niesatysfakcjonujące (albo inaczej: niewiele wyjaśniające). Główny problem jaki mam z tymi poradami, to odmienne koncepcje doradców poszczególnych producentów.
    Od razu dodam - nie dla innych producentów, wybór padnie na jednego z tych trzech (przynajmniej to jest przesądzone).

    W Viessmanie usłyszałem, że w moim przypadku to minimum Vitodens 200 + 300l zbiornik lub Vitodens 222F. Logicznie nikt nie umiał mi wyjaśnić przewagi jednego nad drugim, sprowadzając różnice do "ktoś lubi lodówki a ktoś wiszące"! Polecono mi kocioł 19kW.

    W Buderusie usłyszałem, że 300l zbiornik to wariat chyba mi polecał (takie rozwiązanie będzie bardzo drogie w eksploatacji) i że generalnie 200l wystarczy i to z dużym zapasem (chyba, że mam 3 łazienki z wannami, które jednocześnie będą napełniane co wieczór - nie mam). Dowodem ma być fakt, że 120l zasobnik dostarcza na godzinę 650l wody. Mam zatem zakupić GB072 + zasobnik 160l (chyba, że się upieram to 200l). Moc 24kW bezdyskusyjnie!

    W Brotje, dowiedziałem się, że 120l i nic więcej mi nie trzeba; 14kW i nic więcej mi nie trzeba!...

    Od 300 do 120 litrów jest daleko, od 14kW do 24kW również ogromny rozstrzał. Spodziewałem się, że każdy z producentów poda mi swój model, zasobniki będą się różniły może o 10% a moc o maksymalnie 2kW. Wybiorę sobie zatem na podstawie dostępności serwisu, ceny i jakichś drobiazgów technicznych - niestety wynik kwerendy raczej wybór utrudnia niż ułatwia.
    Podejrzewałem przez chwilę, że może te różnice wynikają z odmiennego pomysłu na grzanie np. jeden woli przy małej mocy grzać duży zasobnik i z niego korzystać; drugi wybiera mały zbiornik ale dużą moc, żeby w razie czego grzać - jakby to powiedzieć - przepływowo. Brotje jednak rozbiło ten sposób rozumowania.

    Pytanie zatem jest o koncepcję. Który z opisanych powyżej pomysłów jest dla takiego domu i takiej rodziny korzystniejszy?
    Dodam jeszcze, że jesteśmy raczej zimnolubni (preferencje w dzień 20' w nocy poniżej 18' obowiązkowo) w domu są trzy łazienki wyposażone w sumie w dwa prysznice i jedną wannę.
    Ostatnio edytowane przez knr ; 17-04-2017 o 23:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony