dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie Instalacja na działce - propozycja wykonania

    Witam wszystkich specjalistów,

    Mam taki problem: Na mojej działce chciałbym wykonać instalację elektryczną. Rzeczy, które chciałbym wykonać to:
    1. Przedłużyć kabel do domku (aktualnie jest zbyt krótki).
    2. Rozdzielić prąd na 4 różne odbiorniki prądu.

    Wszystkie przedłużenia chciałbym wykonać za pomocą kostek Wago. Do przedłużenia kabla kostka 2 wejściowa (wszystko zabezpieczone w szczelnej obudowie), a do rozdziału na 4 różne odbiorniki kostka z 5 wejściami.
    Proszę o informację, czy schemat z załączonego obrazka ma sens? Dodam, że do działki doprowadzony jest kabel 2 żyłowy.
    Dziękuję za info zwrotne.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	59,2 KB
ID:	386962  

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie, bo nie widzę zdjęć - to przedlużenie na zewnątrz budynku? W ziemi?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...tak przedłużenie na zewnątrz w ziemi, a rozdział juz w altanie

  4. #4

    Domyślnie

    Poproszę o bliższe szczegóły na temat tego "przedłużenia" - co z czym, w jaki sposób itd ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...przedłużenie, czyli dosztukowanie do istniejącego kabla za pomocą kostki Wago następnej części, tak by całość sięgała domku na działce.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    ...przedłużenie, czyli dosztukowanie do istniejącego kabla za pomocą kostki Wago następnej części, tak by całość sięgała domku na działce.
    Naprawdę ? I takie coś zakopać do ziemi ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Witam
    Czy rozwiązanie ma być docelowe czy prowizoryczne?
    Jak prowizoryczne na chwilę to połączenie w ziemi można wykonać na kostkach WAGO i wszystko umieścić w hermetycznej puszce z dławikami.
    Lepiej jednak polutować i nałożyć koszulki termokurczliwe z klejem na przewody i całość też zabezpieczyć większą koszulką z klejem aby powłoka kabla była odtworzona. Jest to jednak zadanie dla doświadczonego elektryka.
    Jak ma być to rozwiązane na stałe czyli docelowe proponuję jak wyżej polutować a w domku wykonać instalację z "prawdziwego zdarzenia" z wyłącznikiem różnicowo-prądowym i zabezpieczeniami przeciążeniowymi, ale jest to zadanie dla elektryka.
    Z resztą czy na chwilę czy na stałe WAŻNE jest, aby to co się robi było bezpieczne dla użytkowników.
    Nie wiadomo też co jest na początku kabelka, który chcesz przedłużyć, czy jest tam odpowiednie zabezpieczenie i czy jest wyłącznik różnicowo-prądowy zabezpieczający przed porażeniem prądem elektrycznym.
    Twoje rozwiązanie byłoby prawie poprawne dla napięcia 24V.

    Pozdrawiam
    Marek

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    Witam,
    W końcu konkretna odpowiedź. Na początku kabla, w rozdzielni głównej jest tylko bezpiecznik do, którego jest możliwość podłączenia tylko 2 przewodów, pomimo, że mam kabel 3 żyłowy. Nie wiem zatem, czy istnieje możliwość zamontowania wyłącznika różnicowo prądowego. Ma to być tylko instalacja na działce rekreacyjnej, ale oczywiście musi zapewnić bezpieczeństwo. Jeżeli jest możliwość, to proszę o jakieś wskazówki, jak mogę rozdzielić prąd na kilka odrębnych obwodów, by np. podłączyć kilka niezależnych źródeł światła. Czy zastosowanie kostek Wago w tym przypadku jest wyjątkowo niebezpieczne?

  9. #9

    Domyślnie

    Od takich spraw to są złączki/tulejki i mufy kablowe, nie prowizorki, panie kolego.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...a tak orientacyjnie ile może kosztować zrobienie takiej prostej instalacji elektrycznej na działce z powiedzmy 5 punktami oswietleniowymi i każdy na osobnym bezpieczniku?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...widzę, że jesteśmy z tego samego miasta, zatem jak wycenilbys mój projekt?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Ja mam inny dylemat. Będą mi podłanczać z słupa prąd do skrzynki i co lepiej i taniej wyjdzie .
    Słup jest po drugiej stronie drogi gdzie wsio sa zezwolenia na pociągnięcie prądu i zrobić w roku działki skrzynke od której podciągnąć kabel do domu jakieś 12m. Czy lepiej kazać im podciągnąć kabel na środek domku i wtedy prosto do garażu do skrzynki i długość 8m. Wiem że po działce też ktoś musi mi wykonać przyłącz i chyba jakiś projekt. jesli trzeba moge narysować jak to wygląda orientacyjnie.

  13. #13

    Domyślnie

    A tak po polsku.....?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony