dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97

Temat: Ga?nica

  1. #1

    Domyślnie Gaśnica

    Czy macie w swoich zbudowanych lub budowanych domach gaśnice. Jeśli tak, to jakie, jak duże, ile sztuk.
    Zastanawiam sie nad zakupem i chciałbym zapoznać się z przemyśleniami (mam nadzieję, że nie doświadczeniami ) forumowiczów.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Gaśnica musi być - tzn. nie jest roztropnie jej nie mieć. Ja planuję założyć jakąś solidną, pewnie halonową, min. 5 kg w garażu. A dodatkowo zapewne dam jeszcze jedną na poddaszu. Wiem z doświadczenia (na szczęście nie bardzo dramatycznego), że jak się pali, trzeba działać ultra szybko, a środki zastępcze typu piach, woda, mogą nie wystarczyć.

  3. #3

    Domyślnie

    Skąd ten pomysł z gaśnicami? Obawiasz się piromana? Zemsty?
    W zasadzie jak masz wodę, to nic ci więcej nie trzeba.
    Byłam jakiś czas temu na szkoleniu bhp i dowiedziałam się, że z węża można gasić nawet prąd - chyba że stoisz nad kablem i polewasz z konewki.

  4. #4

    Domyślnie

    Przewaga gaśnicy nad wężem z wodą czy piaskiem polega na tym, że zawsze wiesz gdzie ona jest i jest w każdej chwili gotowa do użycia. Zanim rozwiniesz wąż, przybiegniesz z wiaderkiem czy zorganizujesz piach, minie kilkadziesiat sekund.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Nie wiem co oznacza powiedzenie "z węża można nawet gasić prąd" ale proszę wszystkich zainteresowanych aby pod żadnym pozorem nie gasili urządzeń pod napięciem strumieniem wody to grozi "PORAŻENIEM" prądem, wręcz smiercią!
    Obyśmy nigdy nic nie musieli gasić. Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Nie wiem co oznacza powiedzenie "z węża można nawet gasić prąd" ale proszę wszystkich zainteresowanych aby pod żadnym pozorem nie gasili urządzeń pod napięciem strumieniem wody to grozi "PORAŻENIEM" prądem, wręcz smiercią!
    Obyśmy nigdy nic nie musieli gasić. Pozdrawiam.
    Dziękuję za pozdrowienia, zapomniałam, że niektórzy rozumieją tylko PRECYZYJNE wypowiedzi

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam jedna calkiem sporą...prezent od teścia (sic)...
    Quis penis aquam turbant!!!

  8. #8

    Domyślnie

    po co w garażu gaśnica? Przecież jak sie pali w garażu to nie bedziesz pakował się do środka po gaśnicę. Tak samo z poddaszem.

  9. #9

    Domyślnie

    § 28. 1. Obiekty powinny być wyposażone w gaśnice przenośne spełniające wymagania Polskich Norm będących odpowiednikami norm europejskich (EN), dotyczących gaśnic, lub w gaśnice przewoźne.
    2. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, określonych w Polskich Normach dotyczących podziału pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie.
    3. Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach powinna przypadać, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:
    1)na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:
    a)zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
    b)produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2,
    c)zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem;
    2)na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej w pkt 1, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.
    4. Miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, powinno być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych przy użyciu wiadra lub w inny równorzędny sposób.
    § 29. 1. Gaśnice w obiektach powinny być rozmieszczone:
    1)w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
    a)przy wejściach do budynków,
    b)na klatkach schodowych,
    c)na korytarzach,
    d)przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;
    2)w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);
    3)w obiektach wielokondygnacyjnych - w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.
    2. Przy rozmieszczaniu gaśnic powinny być spełnione następujące warunki:
    1)dległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;
    2)do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

    (Dz.U.03.121.113

    Co Ty na to

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki.

    Z tego wynika, że powinienem zapewnić 2 kg jednostki środka gaśniczego na każde 100 m2 mojego domu (oczywiście jesli zakwalifikuję tę powierzchniędo kategorii ZL 1 do ZL V) .

    Ponawiam pytanie: ile jednostek i jakiego środka zapewniacie w swoich domach?

  11. #11

    Domyślnie

    Posiadam jedną gaśnicę proszkową 6kg. Na razie zastanawiam się gdzie ją umieścić. Taka gaśnica dużo nie da, ale lepsze to niż nic. Kupiłem ją tylko dla tego, że posiadam piec na paliwo stałe (kominek).
    Marek.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mironmk
    po co w garażu gaśnica? Przecież jak sie pali w garażu to nie bedziesz pakował się do środka po gaśnicę. Tak samo z poddaszem.
    Po to, żeby nie biegać po gaśnicę na poddasze, kiedy będę akurat w garażu w chwili, gdy mi się zapali (tfu, tfu!!!). I vice versa. Pewnie, że jak zobaczę dym walący spod bramy garażowej, nie będę się tam pchał po tę mikroskopijną (w stosunku do potrzeb) gaśnicę. Gaśnica ma sens tylko w pierwszej chwili i chodzi o to, żeby wtedy była pod ręką.
    Tomasz M.

  13. #13

    Domyślnie

    Anika, czyjesteś pewna, że to dotyczy domków jednorodzinnych ??

    pozdrawiam

    Karol

  14. #14

    Domyślnie

    Ja kupiłam rodzicom gaśnicę. Długo nie stała....
    ......Mama w czasie sprzątania położyła lampkę bez abażuru na tapczanie, chwilkę później nadepnęła na włącznik i nie zauważyła, kiedy się zaczęło...

  15. #15

    Domyślnie

    Gasnica tak, ale pamiętajmy
    CZYTAMY INSTRUKCJĘ JEJ UŻYCIA, CZYTAMY -WARTO
    dobrze jest przeczytać wcześniej, aby nie popełnić błedu.
    Może pytanie,
    kto z nas czyta takie instrukcje ?
    kto z nas przeczytał instrukcje uzycia n.p. gasnicy samochodowej ?
    Odpowiedzmy sobie sami.

    Jak czytam takie bzdury,

    "Byłam jakiś czas temu na szkoleniu bhp i dowiedziałam się, że z węża można gasić nawet prąd - chyba że stoisz nad kablem i polewasz z konewki."

    Droga Józiu S.
    Jak bedziesz na następnym takim szkoleniu do wyśmiej tego gościa, to
    jakis GAMOŃ, i pamiętaj wodą, oraz gaśnicą pianową - nie wolno gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem, używamy -gaśnicy śniegowej lub proszkowej, ale tylko do 1000 V zachowując odległośc minimum 1m.

    Ale wszystko pisze na tabliczce znamionowej danej gaśnicy.




    OBY ISKRA I OGIEŃ BYŁA TAM GDZIE JEST POTRZEBNA
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  16. #16

    Domyślnie

    Zamierzam wykorzystać w domu przeterminowane małe gaśnice samochodowe.
    Co kilka lat trzeba je legalizować.
    Lepiej kupić wówczas nową do samochodu, zaś starą gdzieś zawiesić lub położyć.
    Takich miejsc w domu będzie kilka.

  17. #17

    Domyślnie

    O Boshe . Prostuję 3/4 powyższych, całkowicie błędnych wypowiedzi.
    ad.1 - gość 1 nie ma już w użytku gaśnic halonowych !!! - powód - dziura ozonowa. De facto były to najskuteczniejsze gaśnice. Halony jeszcze sie wykorzystuje jako środek gaśniczy, ale np. na statkach morskich, promach kosmicznych, etc.

    ad.2 Józia S - jeśli będziesz gasiła urządzenia pod napięciem wodą, od razu zamów mszę. Nie żartuje. Nie wiem, co za bhp-owiec naopowiadał Ci takich bzdur (notabene bezprawnie, ale to zupełnie inny temat). W szalonych latach 60-tych wprawdzie Austriacy, Polacy i Rosjanie wymyślili metody umożliwiające gaszenie pożarów urządzeń pod napięciem wodą, ale jest to zależne od kilku czynników, o których normalny człowiek nie ma pojęcia. Jest to kwestia m.in. średnicy pyszczka prądownicy, napięcia w urządzeniu, wilgotności względnej powietrza, gruntu na którym stoimy, bardzo dokładnej odległości między pyszczkiem pradownicy, a pożarem, rodzajem prądu wody itp.... czyli czysta teoria. Notabene teraz uważa się to za s-f.

    ad.3 Anika, fajnie, że przytoczyłaś DZ.U.121/2003, ale budynki jednorodzinne nie są kwalifikowane do tzw. kategorii ZL, czyli kategorii zagrożenia ludzi. Reasumując nie są objęte tym paragrafem. Podobnie budynku wielorodzinne kwalifikowane jako ZL IV. Jak uważnie przeczytacie ten paragraf zauważycie, że są one również wyłączone z obowiązku posiadania gaśnic przenośnych. Gwoli wyjaśnienia, ZL to następujące pomieszczenia/budynki:
    ZL I - zawierające pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nieprzeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
    ZL II - przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych,
    ZL III - użyteczności publicznej, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II,
    ZL IV - mieszkalne,
    ZL V - zamieszkania zbiorowego, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II.


    ad.4 MarkuK - gaśnica 6 kg, to bardzo duża gaśnica, która z powodzeniem ugasi całkiem spory pożar w Twoim domu, pod warunkiem, ze masz na niej indeks ABC ( o tym poniżej). Jeśli ją opróżnisz w pokoju o pow. 25 m2, gwarantuje, że nieprędko tam wejdziesz i cokolwiek zobaczysz. Ale nie polecam gaśnic 6 kg do domków jednorodzinnych. Dlaczego .. o tym poniżej.

    Teraz praktyka - oczywiście, że gaśnica powinna być w każdym domu, szczególnie jednorodzinnym (nie, nie sprzedaję gaśnic, odbieram tylko obiekty budowlane w których muszą być ). Daje to poczucie bezpieczeństwa. Można się z tego śmiać, ale jak powtarzam wielu właścicielom obiektów, twierdzących, ze u nich się nie zapali - "być, może, ale niech Pan/Pani pamięta, ze w obiektach nieprzygotowanych na pożar pali się tylko raz ... potem nie ma już co się palić". . Jeśli zauważymy pożar, oczywiście dzwonimy pod 998, straż przyjeżdża po kilku minutach (niekiedy kilkunastu - odległość). Problem leży w tym, że to te kilka/naście minut najważniejszych dla rozwoju pożaru, a my wtedy stoimy bezczynnie i płaczemy. Dlatego w moim domu na 100% będą 3-4 czujki pożaru (na baterie, oferuje je np. Polon-Alfa, koszt około 90 PLN sztuka, dają sygnał świetlny i dźwiękowy) oraz gaśnica proszkowa, bardzo ważne z indeksem ABC !!!, nie BC, bo to jest gaśnica do gaszenia pożarów gazów i cieczy palnych i nie nadaje sie do gaszenia pożarów ogólnie pojętych ciał stałych, czyli takiego pożaru, jaki może wystąpić u nas w domu. Gaśnica z indeksem ABC jest przeznaczona do gaszenia większości pożarów i jest droższa od gaśnicy BC tylko kilka/kilkanaście złotych.
    Osobiście polecam do zakupu gaśnice proszkowe 4 kg. Dlaczego 4 kg ??? Bo 2 kg, to deczko mało, a niestety gaśnica 6 kg, oprócz corocznej konserwacji podlega również jako zbiornik ciśnieniowy kontroli dozoru technicznego. Z tego względu, co 5 lat czekałby nas troszkę większy koszt konserwacji. Co do kosztów konserwacji (dorocznej) to wynoszą one średnio 3-7 PLN. Ponadto gaśnica 6 kg jest w oczywisty sposób mniej poręczna od gaśnicy 4 kg. No to chyba tyle . Gaśnicę powinniście umieszczać jak najbliżej wyjścia z domu, podobnie jak główny wyłącznik prądu.
    Dla osób posiadających sprzęt komputerowy lub TV dużej wartości polecam specjalne gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów ww. urządzeń. Niestety ich koszt jest sporo wyższy od kosztów normalnej gaśnicy (70 – 100 %). Ich obecność na rynku nie świadczy o tym, że normalną gaśnicą proszkową ABC nie ugasimy np. pożaru komputera. Ugasimy, ale specjalistyczna gaśnica zapewnia nam większą dozę prawdopodobieństwa, że dane znajdujące się na tym komputerze nie ulęgną zniszczeniu. Oczywiście przy gaszeniu wodą możemy zapomnieć o jakichkolwiek danych, czy ocaleniu urządzenia elektronicznego

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    .... a ja mam dwie śniegowe.
    Wojtek Strażak

  19. #19

    Domyślnie

    no to uważaj abyś nie zamarzł . Swoją drogą używanie gaśnic śniegowych jest zabronione w pomieszczeniach w kórych moge przebywac ludzie . Ale gaśnica śniegowa nadaje się świetnie do zmrożenia co poniektórych napojów

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał ronin
    no to uważaj abyś nie zamarzł . Swoją drogą używanie gaśnic śniegowych jest zabronione w pomieszczeniach w kórych moge przebywac ludzie . Ale gaśnica śniegowa nadaje się świetnie do zmrożenia co poniektórych napojów
    Brawo, wygrał Pan lizaka. Ludzie bardzo lubią przebywać w pomieszczeniu, w którym jest pożar.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony