dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 46
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 905
  1. #61

    Domyślnie

    Stopę? Masz na myśli ławę fundamnetową? Jeśli tak to generalnie jak w projekcie ale nieco wzmocnione bo tak chciał kierbud. Było 4x fi12, strzemiona fi6 co 25cm ale kieras stwierdził żeby dać 5x fi 14+ strzemiona bez zmian. Ostatecznie stanęło na 5x fi 12 + fi12 co 25cm. Dość fajna to była praca. Pisałem o tym u siebie, rożne gadżety próbowałem ale i tak najlepszy wypadłdobry kluczyk do wiązania ręcznie na łożyskach.

    Z zaprawą i betoniarką masz fajnie, to zupełnie zmienia postać rzeczy. U mnie było sporo narożników (łącznie chyba 16 albo i lepiej bo jeszcze wewnętrzne więc czas na to zchodził a długie odcinki szły szybko. Wtedy jeszcze zima więc zimno + krótki dzień = niezbyt miłe doświadczenia. Latem to byłoby łatwiejsze ale i może powstał by problem z kręgosłupem bo dłużej=więcej się pracuje.

    Faktycznie, bywam uparty ale budowa to inna sprawa. Mi się to podoba, gdyby nie ta zasrana kasa lub jej brak to bym rzucił pracę i budował dom

    PS, też mam ostatnie dwadzieścia z przodu...

    Pozdrawiam Karol

  2. #62
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RysiekWLKP
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    169

    Domyślnie

    Pręty górne 2x fi 12, dolne 2x fi12, strzemiona 25x20cm fi6 co 30cm, siatki najlepiej w całości, ale jak są za długie, powyżej, to łączyłem, aby łączenie na zakładkę wypadało na środku, narożniki pogięte u mnie można nabyć na lokalnym złomie za grosze, pełno tego z budów zwożą. Zbrojenie nie może leżeć na piasku, podeprzeć kamolami, czy kawałkami cegieł i wypoziomować. Otulenie prętów z góry i dołu 5cm. Jeśli są słupy to kratownice i startery zbrojenia trzeba wyprowadzić, szerokości ław miałem od 40cm-80cm, wszystko winien zawierać projekt.

    PS. no i oczywiście kominy. Tak uwaga, ja miałem dość szeroko, w projekcie miałem piec na ekogroszek, teraz zdecydowaliśmy się na komin systemowy ekogroszek+gaz, pustaki są szersze, na szczęście fundament miałem na tyle szeroki (z nad kładką), że się zmieściło.
    Przed wylaniem ław warto zamocować uziom w miejscu gdzie będzie skrzynka elektryczna. Można taki ocynkowany pręt kupić za ok 50zł ze złączka mocującą, wygląda to jak oszczep do rzucania, ale ekipy bardzo często tego nie robią, bo to nie elektrycy, a potem przychodzi elektryk i mówi "Panie to trzeba było.... Podkopać na kabel prądowy i rurę do wody, ale to jak ławę zalejesz.

    Ale dziś piękna pogoda na układanie stropu.

    Zdrówka
    R.


    Jedno pytanie. Czy jest jakiś przepis, który zabrania montowanie gniazdka prądowego w kanale samochodowym. Ktoś mi powiedział coś takiego, czy to prawda?
    Ostatnio edytowane przez RysiekWLKP ; 13-05-2017 o 06:25
    Dziennik budowy - Tak księgowi sami budują...

  3. #63

    Domyślnie

    No właśnie, zapomniałem napisac, u mnie ława ma 70na 40 cm więc strzemiona miały być 45x30 ale na allegro były gotowce 40x30 i takie kupiłem. Do tego kupiłem też z allegro dystanse 5cm - fajnie się na nich ustawiało zbrojenie nawet bez chudziaka pod ławą.

    Pozdrawiam Karol

  4. #64

    Domyślnie

    W projekcie mam takie coś:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbrojenie.jpg
Wyświetleń:	497
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	389062

    Czyli ława ma mieć 40 cm x 60 cm (szerokość x wysykość).

  5. #65

    Domyślnie

    Jak będziesz murował z bloczka o daj minimum po 5cm szersze strzemiona na stronę niż mur. Czyli np 35x30 cm lub minimum 30x30 a wtedy nie bedziesz musiał martwić się idealnym wycentrowaniem zbrojenia pod ścianami fundamentowymi.

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RysiekWLKP
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    169

    Domyślnie

    Może być odwrotnie czyli szerokość ławy 60 i wysokość 40cm, 60ki to najczęstsza szerokość ław, ja miałem tylko 1dną 80 i dwie 40. Zbrojenie wysokie 30cm i na otulinę z góry i dołu po 5cm. Nie bardzo widzę szerokość zbrojenia, ale 25cm by pasowało, po 2 pręty 12fi górą i dołem, strzemiona też nie widzę, mogą być na innym rysunku, niech ktoś jeszcze potwierdzi.
    Dziennik budowy - Tak księgowi sami budują...

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_ Zobacz post

    Mam dylemat co do badań geotechnicznych, kierownik budowy wyśmiał mnie trochę, mówił, że u nas to nie potrzeba, że szkoda 800 zł na ten zabieg...
    Że wszystko będzie widzać po wywaleniu humusu oraz wykopie
    Za kierownika nie płacisz za dużo, ciekawe jak często będzie na budowie i jak bardzo będzie pilnował jakości robót i zgodności z projektem.
    Badania - KB "wyśmiał" badania , tylko że on (w jego mniemaniu_) nie ponosi żądnej odpowiedzialności za to co jest w podłożu fundamentowym.
    Możesz na własną odpowiedzialność nie wykonywać badań.
    W projekcie będzie miał wpisane - przyjęto nośność podłoża ... 150 kPa i grunty rodzime . nośne ... itd.
    Jak wiesz co mają sąsiedzi w pobliżu to możesz sobie podarować (na własną odpowiedzialność).
    KB musi odebrać podłoże gruntowe przed wykonaniem fundamentów.
    Ciekawe na jakiej podstawie.
    Możesz też wykopać w 3-4 miejscach dół o poziomie posadowienie fundamentów i ręczną wiertnicą odwiercić jakieś 1,00 głębiej.
    "Mądry" KB niech oceni podłoże.

    [Temat badań chyba już nie jest aktualny ]
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-05-2017 o 18:14

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał RysiekWLKP Zobacz post
    Nie bardzo widzę szerokość zbrojenia, ale 25cm by pasowało, po 2 pręty 12fi górą i dołem, strzemiona też nie widzę, mogą być na innym rysunku, niech ktoś jeszcze potwierdzi.
    Na dole całkiem jest rysunek strzemiona (14 x 30) chyba takie wąskie ze wzgledu na ścianę fundamentową laną z betonu.

  9. #69

    Domyślnie

    Dzisiaj jadę do kierownika budowy podpytam go o to zbrojenie i od razu projektanta o adaptacje... Bo te 14x30 coś mało, mało...

    I mam zagwozdkę co do lania fundamentów. U nas grunt w miarę fajny i wszyscy walą bezpośrednio beton w wykop (oczywiście humus ściągnięty około 30-40 cm), bez żadnych podkładów "suchego - chudy betonu" itp...
    Czyli wygląda to tak (zdjęcie pochodzi z budowy około 30 km od mojej)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fund1.jpg
Wyświetleń:	346
Rozmiar:	103,5 KB
ID:	389260

    I pytania mam:

    1. Czy wylewać ten suchy/chudy beton?
    2. Czy do wykopu wrzucić folię?
    3. Czy bawić się w szalowanie chociaż góry w taki sposób jak tutaj: http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-440.html deski swoje kosztują, czas itp... Nie wiem czy jest sens, kierownik budowy już się podśmiechuje, że chce przekombinować

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RysiekWLKP
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    169

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_ Zobacz post

    1. Czy wylewać ten suchy/chudy beton?
    2. Czy do wykopu wrzucić folię?
    3. Czy bawić się w szalowanie chociaż góry w taki sposób jak tutaj: http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-440.html deski swoje kosztują, czas itp... Nie wiem czy jest sens, kierownik budowy już się podśmiechuje, że chce przekombinować
    1. Ja nie wylewałem. Kamole i kawałki cegieł, najlepsze darmowe dystanse.
    2. Ja nie wrzucałem folii. Izolowałem ławę fundamentową od ściany fundamentowej, którą murowałem z bloczków.
    3. Ja się nie bawiłem w szalowanie.
    Dziennik budowy - Tak księgowi sami budują...

  11. #71
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cegła się lasuje - w fundament jako dystans lepiej dać kostkę brukową betonową. Ja pozyskałem odpady z betoniarni, czyli pokruszone czy połamane na pol. Cena była żadna. A w Siechnicach kupa kostki leży porozrzucana o ulicach...

    Chudy beton lejesz po to zeby zbrojenie nie lezalo w piasku. Jesli masz twardy grunt, to mozesz na nim polozyc kostkę betonową i na to zbrojenie. Wazne zeby bylo min. 5cm otuliny betonowej miedzy pretem a gruntem.

    2. Folia w wykopie bedzie podziurawiona po wylewaniu lawy. Pozwoli Ci na dluzsze twardnienie mieszanki betonowej, przez co bedziesz mial wiecej czasu na jej rownanie. Wg mnie niepotrzebne - jako izolacja nie ma sensu, a lawe spokojnie zdazysz wyrownac bez folii.

    3. Jesli masz spoisty grunt to nie ma takiej potrzeby. Ja mialem wszedzie gline i przez 3 dni wykopy sie trzymaly rowno. Sasiad natomiast mial wszedzie piasek i przez brak szalowania miejscami ma teraz lawe szerokosci 1m Zdecydujesz jak wykopiesz, ale raczej trzymaj sie wariantu oszczednosciowego. Pieniadze sie jeszcze przydadza

    Zbrojenie wg mnie jest ok. Masz dodatkowe prety dolem, a z uwagi na zelbetowa scianke nie ma potrzeby zeby bylo wieksze. Dla spokoju ducha zapytaj KB, ale mysle ze nie ma sie czym przejmowac.

  12. #72

    Domyślnie

    Ale ja nie będę miał ściany żelbetonowej tylko budował będę z bloczków

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Faux pas :X Sorki, zmeczony po robocie nie doczytalem

    W tej sytuacji może być 24x24 lub szersze jesli sciana jest szersza. Generalnie zbrojenie ławy powinno byc na szerokosc muru fundamentowego. Karster dobrze radzi z rozsunięciem żeby się nie pałować z centrowaniem.

  14. #74

    Domyślnie

    Ja powiem tak (dodam, że miałem wykop na 100cm głęboki po zdjęciu urodzajnej ziemix ławy w szalunkach), olej folie, olej szalunki ale nie do końca - zrób tak jak robił łukasz budowlaniec(z tej stronki - lub na yt gdy płot robił na swojej działce)- wyrównasz sobie tylko ostatnią deską ładnie poziomy i szerokości a i może mniej się oberwie. Widzisz, robota, deski swoje kosztują ale jak Ci się oberwie ziemia i bedziesz miał ławę na metr szeroką to chuj z oszczędności! No i najważniejsze, wszystko na budowie do czego się przykładasz później owocuje lżejszą/ przyjemniejszą pracą. Ale jak robi Ci to majster a Ty patrzysz to możesz mieć wszystko gdzieś i żądać tylko ostatecznie zachowanych wymiarów/pionów/poziomów

    Folia ogólnie dobra rzecz ale zamiast niej lepiej jednak bednarkę wrzucić w ławy, baa koniecznie to zrób!

    Dystanse plastikowe kosztują grosze na allegro a fajnie na nich się robi. Jak liczysz każde 50zł to daj polbruk z rozbiórki

    Zbrojenie wg projektu jest ok (te 14cm szerokości bo musi być po 5cm otulinyx2 daje 24cm = Twoja szerokość sciany) ALE Ty robisz bloczek więc daj po 5cm na boki do szerokości ściany czyli 24cm+5+5=34cm a będziesz miał pewność, że pod ścianą fundamentową jest zbrojenie.

    Pozdrawiam
    Karol

  15. #75

    Domyślnie

    Dlatego myślę, żeby pobawić się w ten szalunek, bo po pierwsze sam sobie ładnie ta górę wypoziomuję wg niwelatora i od razu będę mógł sobie to ładnie zaciągnąć na gotowo, a nie wbijać sobie jakieś kołki czy inne gówna
    Tylko zabawy z tym co nie miara będzie
    Deski, kołki, wkręty, wbijanie poziomowanie.... Oj... No cóż

    Pod zbrojenie chcę dać takie coś (polecał ktoś mi na forum) podkładki betonowe:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hex50.gif
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	389318

    Chociaż to też jest ciekawa opcja, ale droższa:

    https://sklep.telka.eu/pl/p/Dystans-...-listwa-50/386
    Ostatnio edytowane przez Kamil_ ; 16-05-2017 o 19:18

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    U mnie ława miała wahania +/-2cm. Wylana w grunt bez szalunku. Jak złapać poziom?Tniesz pręty 6mm (albo inny złom jaki masz) na odcinki dłuższe o kilkanaście cm od wysokosci ławy. Wieszasz sznurki na łatach drutowych (pewnie były zdjęte żeby nie przeszkadzały przy układaniu zbrojenia). Tniesz sobie jeden grubszy pręt, względnie kołek na długość odpowiadajacą odległości od góry ławy do sznurka wyznaczającego osie fundamentu. Bierzesz młotek i tym "wzronikiem" wbijasz w grunt pocięte pręty. Gęsto, co 1-2m. Przy zalewaniu pilnujesz poziomu wzynaczopnego przez te pręty. 2-3cm wyrównasz na pierwszej, góra drugiej warstwie bloczków ściany fundamentowej

  17. #77
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Up: Pilnuj żeby głęboko wbić te pręty bo się położą przy betonowaniu

    Możesz sobie odpuścić szalowanie i deską od sznurka mierzyć. Ławice na jednym poziomie + sznurek pomiędzy + deska z wymiarem i tyle. Potem zawibrujesz albo zaciągniesz pacą i będzie cacy - u mnie wyszlo +/- 1cm różnicy. W jednym miejscu tylko nie dolałem i brakło chyba 3 cm, ale to też nie problem.
    Ostatnio edytowane przez pawloslaw ; 17-05-2017 o 09:42

  18. #78
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_gregor Zobacz post
    U mnie ława miała wahania +/-2cm. Wylana w grunt bez szalunku. Jak złapać poziom?Tniesz pręty 6mm (albo inny złom jaki masz) na odcinki dłuższe o kilkanaście cm od wysokosci ławy. Wieszasz sznurki na łatach drutowych (pewnie były zdjęte żeby nie przeszkadzały przy układaniu zbrojenia). Tniesz sobie jeden grubszy pręt, względnie kołek na długość odpowiadajacą odległości od góry ławy do sznurka wyznaczającego osie fundamentu. Bierzesz młotek i tym "wzronikiem" wbijasz w grunt pocięte pręty. Gęsto, co 1-2m. Przy zalewaniu pilnujesz poziomu wzynaczopnego przez te pręty. 2-3cm wyrównasz na pierwszej, góra drugiej warstwie bloczków ściany fundamentowej
    Ja też pręty wbijałem tylko tak co 2 m taką łate miałem i wyszło całkiem nieźle drobne nieruwnosci 2 /3 cm i tak bloczkiem wyprowadzisz,na garażu zabrakło już mi betonu i jeden narożnik miałem 10 cm niżej i też.wyprowadzone.bez problemu tylko wiekszym nakładem sił ,musialem parę bloczków na pół przeciąć ale jest oki

  19. #79

    Domyślnie

    Dzięki za wskazówki...

    Papiery złożone czekam na pozwolenie na budowę...
    Z tego co wiem 1-2 miesiące!
    Nosi mnie, aby coś robić, a za bardzo nie mogę, bo mogą przyjechać skontrolować...

    No, ale cóż! Cierpliwości potrzeba

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Mogłeś się wcześniej nie grodzić - miałbyś teraz co robić

    ... a może od któreś strony posadzisz juz sobie jakiś żywopłot (jeśli w ogóle planujesz)? Albo jakieś drzewka w kątach działki gdzie nie będą przeszkadzały w trakcie budowy. Zawsze to jakieś zajęcie a i dużo radości potrafi dać

Strona 4 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony