dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna koszty

    Witam Wszystkich
    Mam obecnie dom w stanie surowym zamkniętym parter z podaszem użytkowym ok 200 m2, zrezygnowalem z kominow wentylacyjnych i chcialem zamontowac wentylacje mechaniczna z rekuperatorem, rozmawialem juz z dwoma wykonawcami i jeden poleca mi kanaly Pe-airflex 63 a drugi spiro, na te pierwsze dostalem wycene montaż z materialem 8tys zl + rekuperator z montazem 7tys zas na spiro 13tys + rekuperator z montazem 12tys. Powiedzcie czy za kanaly flex będą lepiej sie sprawowac i czy cena jest adekwatna do produktu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Napewno instalacja na sporo będzie głośniejsza od kanałów pe-Air flex.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 25-04-2017 o 21:14
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    Spiro głośniejsze? Jedni mówią, ze na flexach bedzie glosniej, inni, ze na spiro teraz to juz zglupialem. Ja jestem za flexami bo mozna ukryc w wylewce, zastanawia mnie po prostu ile trzeba wydac za kanaly i reszta akcesoriów do montazu bez rekuperatora

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Napewno instalacja na sporo będzie głośniejsza od kanałów pe-Air flex.
    Ludzie, nim zaczniecie pisać cokolwiek w necie to może najpierw się dokształcie. Są książki o tłumieniu hałasu w instalacjach. Nawet przejrzenie podstawowego podręcznika o wentylacji już by wam pomogło. Wystarczy spojrzeć do rozdziału o tłumieniach.

    Rury spiro nie są głośne - po prostu słabo tłumią (~1dB na 10m odcinka prostego wiec się to nawet pomija), ale rury pe-flex wcale niewiele są lepsze. Widzieliście kiedyś widmo tłumienia takich rur pe-flex? Jak myślicie dlaczego nikt kurna tego nie publikuje? Wszyscy tylko piszą że "dobrze tłumi". Te rury są zrobione z HDPE, a on troszkę tłumi 2k, i dobrze tłumi 4k i 8k. Ale główne widmo hałasu z reku jest na 500 - 2k, wiec praktycznie zastosowanie rur pe-flex niewiele daje.
    Nie wspomnę już o pisaniu o kształtkach - zwężki i rozszerzenia tłumią hałas, a nie generują. Zakręty też trochę tłumią, ale dla dużych przekrojów.

    W skrócie nim cokolwiek napiszecie najpierw spójrzcie do literatury bo mądrzejsi od was sprawdzali to laboratoryjnie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.388
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    W skrócie nim cokolwiek napiszecie najpierw spójrzcie do literatury bo mądrzejsi od was sprawdzali to laboratoryjnie.
    A powiedz mi, jak mam sypialnie obok siebie i od anemostatu do anemostatu dźwięk musi pokonać 4m prostej rury spiro fi 80, albo 40m z zakrętami pe-flex 75 - to gdzie lepiej dźwięki zostaną wytłumione?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A powiedz mi, jak mam sypialnie obok siebie i od anemostatu do anemostatu dźwięk musi pokonać 4m prostej rury spiro fi 80, albo 40m z zakrętami pe-flex 75 - to gdzie lepiej dźwięki zostaną wytłumione?
    Ty to wiesz i ja to wiem oraz wszyscy którzy już zrobili instalację.
    A Skryty musi sobie zrobić pierwszą instalację, by porównać to co zrobił do wiedzy podręcznikowej (naukowej).
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A powiedz mi, jak mam sypialnie obok siebie i od anemostatu do anemostatu dźwięk musi pokonać 4m prostej rury spiro fi 80, albo 40m z zakrętami pe-flex 75 - to gdzie lepiej dźwięki zostaną wytłumione?
    Oczywiście że w 40m pe-flex. Chodzi o to, że jak zrobisz 40m spiro to uzyskasz prawie to samo.
    Zakręty przy takiej średnicy nie mają żądnego znaczenia względem tłumienia.

    Poza tym najistotniejsze jest to że te rury pe-flex słabo tłumią - podobnie jak spiro - spróbuj znaleźć w necie widmo tłumienia pe-flex, jakby było tak super to by się tym chwalili. Jedyne co znajdziesz jak będzie wystarczająco szukał (w nie polskim internecie) to parametry tłumienia płyt HDPE - które mają słabe tłumienie.

    Cytat Napisał 42Tomaszs131
    Zawirowania powietrza w spiro są o wiele większe niż w rurach instalacji WM z rur pex. Temu chyba nikt nie zaprzeczy. Jasną sprawą które rozwiązanie jest głośniejsze.
    O czy ty piszesz? Masz jaką literaturę na ten temat? Bo jak sobie poczytasz to by było całkiem odwrotnie do tego co piszesz. Ale w przypadku tych dwóch materiałów jest zaniedbywana różnica - z perspektyw faktu zaniedbywania zakrętów w fi < 200 - gdzie zawirowania są dużo większe. Sensowne tłumienie jest przy kształtkach fi >= 200 gdzie właśnie występują duże zawirowania.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.388
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Oczywiście że w 40m pe-flex. Chodzi o to, że jak zrobisz 40m spiro to uzyskasz prawie to samo.
    Tylko ze instalacje na spiro robisz zupełnie inaczej - nie na rozdzielaczach, tylko na trójnikach.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    wejdz sobie na strone peflexa i zloz caly zestaw to bedziesz wiedzial. Moge strzelac ze w granicy ~3tys
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  10. #10

    Domyślnie

    Spiro trzeba okładać matą taką samoprzylepną z wełną, a ta mata bardzo droga jest i na spiro wyjdzie drożej. Poza tym rury spiro ciężko ukryć gdziekolwiek, przenoszą drgania ze względu na sztywność, trudniej się je łączy, ponoć potrafią przenosić dźwięki z jednego pomieszczenia do drugiego. Ja wybrałem instalację PEflex o ile sama rura w miarę tania to te skrzynki tanie nie są.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    u mnie są termokontrol. I jest cicho. Praktycznie nic nie słychać. Spiro przenoszą drgania iIMO to nie najlepszy pomysł.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Istalacje mam na pe-flexie i jest cicho. Przy piętrowych domach to jest jedyny słuszny materiał, który można ukryć w wylewce.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #13

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze opinie o glosnej pracy instalacji na spiro sa przesadzone. Ja mam wlasnie na spiro zrobione i zadnych halasow/szumow nie slychac. Wazne aby przy reku zalozyc kawalek miekiej rury aby drgania z reku nie przeniosly sie na instalacje.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    wejdz sobie na strone peflexa i zloz caly zestaw to bedziesz wiedzial. Moge strzelac ze w granicy ~3tys
    Tylko 3tys? To reszta wychodzi za robociznę? Ile czasu zajmuje zlozenie calosci instalacji na Peflexie? Są jakieś trudności przy składaniu tego czy mozna sobie samemu poradzić?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    U mnie wyszło coś około 3 tysięcy. Rozłożenie to dwa dni że szwagrem.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  16. #16

    Domyślnie

    A ile metrów kanalow potrzebne na dom 200m2, kubatura 1000m3

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli przypuszczam, ze nie jest to zbyt skomplikowane. Czy trzeba robic po projekcie czy mozna samemu rozrysowac co i jak?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał karol02 Zobacz post
    Tylko 3tys? To reszta wychodzi za robociznę? Ile czasu zajmuje zlozenie calosci instalacji na Peflexie? Są jakieś trudności przy składaniu tego czy mozna sobie samemu poradzić?
    Tak, firmy ostro kasuje za wm. Robocizna banalna jak rozkladanie styropianu na podlodze. Sam sobie poradzisz bez problemu.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Jest to męczące - przepusty przez ściany, podwieszanie do sufitu, itp. ale nie jest jakieś skomplikowane. Na 200m2 wyjdzie 150-200mb rur, czyli około 1500zł, skrzynki o rozdzielacze można mieć za około 1000zł, rury sztywne i inne duperele około 800zł - czyli w granicach 3000-3500zł całość. I to są ceny brutto.

  20. #20

    Domyślnie

    To moze mi ktos pomoże i objasni gdzie dac anemostaty i ile kanalow doprowadzic do nich na flexach 63, ponizej link do zdjęć z rzutów mojego domu
    https://assets.archon.pl/images/prod...ver-2__706.gif
    https://assets.archon.pl/images/prod...ver-2__707.gif

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony