Witam,
Jestem zainteresowany zakupem działki, która w MPZP opisana jest jako "U/MN", gdzie:
U/MN - TERENY USŁUG I ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ JEDNORODZINNEJ
(...)
Przeznaczenie terenu
1. Ustala się przeznaczenie podstawowe terenu: usługi, nieuciążliwe wolnostojące lub wbudowane w budynki mieszkalne,
2. Dopuszcza się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w formie zabudowy wolnostojącej i bliźniaczej.
Zasady zagospodarowania
1. Ustala się możliwość realizacji wolnostojącego budynku usługowego.
2. Ustala się możliwość realizacji wolnostojącego budynku usługowego i budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego lub bliźniaczego z zakazem realizacji dodatkowych wolnostojących budynków o funkcji gospodarczej lub garażowej.
3. Ustala się możliwość realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej i bliźniaczej z wbudowanymi usługami z zastrzeżeniem, że:
- na jednej działce może być zrealizowany jeden budynek mieszkalno - usługowy,
- dopuszcza się realizację dodatkowego wolnostojącego budynku o funkcji gospodarczej lub garażowej.

(...)
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1. przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,
2. przeznaczeniu dopuszczalnym - należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają przeznaczenie podstawowe,
Chciałbym jednak na tej działce wybudować dom typowo jednorodzinny z ewentualnie wydzielonym jednym pomieszczeniem na biuro - praca zdalna, bez zatrudniania pracowników, wykonywana samodzielnie.
Niestety, w kontekście tego planu wydaje mi się, iż powierzchnia usługowa powinna przekraczać 50% powierzchni całkowitej, czy mam rację (nie ma tego jasno powiedzianego, a "powinno", nie oznacza, że "musi"?
Ponadto teren/obszar U/MN, na którym leży działka obejmuje kilkanaście wydzielonych działek, z których pozostały jedynie 2 niezabudowane, a według mnie, żaden z domów na tym terenie nie wygląda na budynek usługowy (brak szyldów, żadnych informacji o prowadzonych usługach, ani wpisów w CEiDG dla tych adresów), a budynki są zarówno kilkudziesięcio-letnie, jak i obecnie budowane... Na zmianę planu, ze względu na to, że jest z 2007, chyba nie mam co liczyć...

Wobec tego mam pytania, gdybym jednak chciał przeznaczyć te 51% powierzchni na cele usługowe
1) Czy jakieś dodatkowe stałe opłaty, poza samym podatkiem od powierzchni usługowej mnie czekają (kontrola przeciwpożarowa, osobne liczniki itp)?
2) Czy w powierzchnię użytkową wchodzi garaż, poddasze?
3) Czy jakieś dodatkowe warunki techniczne trzeba spełnić, aby wydzielić dane pomieszczenia na "część usługową"?
4) Czy są jakieś dobre sposoby, aby "część usługowa", była tylko na papierze (np. przeznaczenie poddasza na "magazyn", garażu jako część usługowa) i nie sprawiało to w codziennym użytkowaniu (podczas potencjalnych kontroli) wiele problemów/wątpliwości?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!