dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Drzwi p poż Kotłownia

    Witam. Wiem, że temat poruszany był nie raz odnośnie drzwi p poż. W zasadzie przeczytałem wszystko i " wiem, że nie nie wiem ". Mam odczucie, że ile ludzi tyle zdań. Jedni piszą, że jeśli kotłownia jest na paliwo stałe i ma piec powyżej 25kw lub jeśli połączona jest z częścią mieszkalną budynku, to takie drzwi być muszą, inni twierdzą, że mogą ale nie muszą bo w domu jednorodzinnym nie ma takiego wymogu. Pomijając już względy bezpieczeństwa i ceny, to czy ktoś potrafi określić w jakich przypadkach są one obowiązkowa a w jakich nie są. Nie odsyłajcie też do projektów w których często fakt owych drzwi nie jest jednoznacznie ujęty oraz do kominiarzy, którzy też mają różne zdania.

  2. #2

    Domyślnie

    Drzwi p.poż trzeba montować:
    -w domu gdzie kotłownia ma powyżej 25kw na paliwo stałe
    -w budynkach gdzie przebywa więcej osób np. w szkole

    Nie spotkałem się z koniecznością montażu drzwi p.poż w domu gdzie jest wewnątrz kotłownia (nie dobudowana jako osobny budynek). Większość projektów nowych domów kotłownie ma już wewnątrz. Tu drzwi p.poż MOŻNA wstawić wg uznania. Wystarczy poszukać stosownych przepisów budowlanych, p.poż i bhp.

    P.S. od tego też masz kierownika budowy. Płacisz mu i musisz wymagać od niego wszystkich informacji jakie Ci są potrzebne.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1234567 Zobacz post
    ...................czy ktoś potrafi określić w jakich przypadkach są one obowiązkowa a w jakich nie są. Nie odsyłajcie też do projektów w których często fakt owych drzwi nie jest jednoznacznie ujęty oraz do kominiarzy, którzy też mają różne zdania.
    § 220 ust.1- Dziennik Ustaw Nr 75 Poz. 690 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    niestety, to jedyny odnośnik, w projekcie masz dokładnie określone jakie drzwi gdzie dać. Oczywiście projektant mógł nie zaznaczyć w spisie (nie na rysunkach) drzwi p-poż, wtedy masz całkowitą dowolność w/g własnego widzimisię.
    Ogólnie drzwi p-poż musisz dać tam, gdzie masz w projekcie. Jeśli w spisie nie zaznaczone/opisane, to nie sa wymagane.

    Ja np. mam w spisie tylko jedne drzwi jako p-poż EI30 pomiędzy garażem a wiatrołapem i po rozmowie z KB muszę takie dać


  4. #4

    Domyślnie

    Stąd ja jestem zdania, że po zakupie projektu i jeszcze przed adaptacją należy ten projekt przeczytać od deski do deski ze zrozumieniem. Przy adaptacji pod siebie i do warunków lokalnych należy powiedzieć projektantowi lokalnemu co by chciało się zmienić. Drzwi w wysokości 240 to standard, a później jest zgrzytanie zębami, że ni to naświetle ni to sama rama. No jest Wikęd, co daje drzwi 240-ki w ofercie i chyba nic poza tym się nie znajdzie. Hormann też coś takiego oferował ale tam cena była mocno odrealniona dla przeciętnego Kowalskiego. Drzwi p.poż, dziwne okna które kosztują znacznie więcej jak standardy itd itd. Pytanie czy warto tyle za to płacić, czy lepiej zmienić to na etapie projektowym?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony