Witam wszystkich,

Od pewnego czasu większość wolnego czasu spędzam na czytaniu forum i przyswajaniu wiedzy dotyczącej remontów i nowych technologii.
W najbliższym czasie (czerwiec 2017r.) muszę dokonać "małej" adaptacji domu ( z założenia letniskowego) na budynek użytkowany codziennie przez okres minimum najbliższych trzech lat. W domu będą mieszkać na stałe 2 osoby.

Trochę danych:
- po zewnętrznych wymiarach dom ma ok. 75m2 + poddasze ok. 35m2
- grube ściany z cegły, dwuwarstwowe z pustką powietrzną + od środka wykończone płytą gipsową przyklejaną do cegły. Łącznie prawie 50cm.
- dach z blachy trapezowej, ocieplona część nad użytkowym poddaszem wełną 20cm
- strop drewniany
- podłogi ocieplone styropianem 10cm + folia + wylewka + legary + deska sosnowa.
- izolacja pozioma z papy
- fundamenty około 15 lat temu zostały odkopane, zatynkowane ubytki i obłożone folią kubełkową
- okna plastikowe dwuszybowe
- ogrzewanie - wkład kominkowy nieznanej marki z DGP z wentylatorem znajdującym się w nieocieplonej części poddasza
- komin z wkładem z kwasiaka?
- brak wentylacji (ani jednej kratki wentylacyjnej z odprowadzeniem do komina)

Dom planuję własnymi siłami doprowadzić do takiego stanu, żeby można było w nim w miarę komfortowo i ekonomicznie mieszkać. Kwestia komfortu mocno kłóci się z ogrzewaniem kominkowym, jednak jestem tego świadom i raczej nic w tym temacie nie zdziałam.

Wrzucam kilka zdjęć, które pozwolą lepiej zapoznać się z tematem:





















Bardzo zależy mi na tym, żeby zachować spójność i przejrzystość w moim temacie, tak więc niektóre dyskusje na bardziej sprecyzowane tematy chciałbym prowadzić w osobnych wątkach, a w tym (nazwijmy go głównym) jedynie wklejać krótki opis oraz link.

1. CWU

http://forum.muratordom.pl/showthrea...07#post7460507

W pierwszej kolejności chcę zaplanować kwestię CWU - która w tym momencie w budynku nie istnieje.
Zastanawiam się nad dwoma opcjami:

1. Zbiornik bi-walentny (200-300 litrów) z możliwością podłączenia solarów (w roku 2018 mają być montowane z 80% dofinansowaniem z gminy) + możliwość ewentualnej przeróbki kominka na wersję z płaszczem wodnym. Na chwilę obecną grzałaby jedynie grzałka w niskiej taryfie G12W.

2. Przepływowy ogrzewacz wody na 400V

Miejsce, gdzie będzie zamontowany zbiornik/podgrzewacz do punktów odbioru wody dzielą około 4 metry rury.
Postaram się, żeby temat był cały czas aktualizowany oraz uzupełniany dużą ilością zdjęć.

Pozdrawiam,
M.B.