dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zamiana kabla ziemnego z Cu na Al

    Mam pytanie o zamiane kabla przylaczeniowego z Cu na Al, do skrzynki bede mial ok 30m, stad ten pomysl.
    2 elektrykow probuje mi wcisnal miedz, ze niby lepszy itp. Na moje argumenty ze cala energetyka to kable aluminiowe i na tych 30m roznica w cenie jest znaczna nie bardzo wiedza co odpowiedziec konkretnego.
    Jak to jest na prawde ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Kwesia przyzwyczajenia i wygody elektryka. Ja chciałem miedź, ale nawet gdybym się uparł na Al ciężko byłoby mi znaleźć fachowca. Na miom terenie 4 na 5 elektryków robi w miedzi.

  3. #3

    Domyślnie

    No wlasnie - wygoda elektryka.
    Kabel Al ok 5 zl/m, miedziany ok 13 zl/m. Ogolnie to roznica ok 240 zl, ale skoro nie widac roznicy...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał admiralbar Zobacz post
    Mam pytanie o zamiane kabla przylaczeniowego z Cu na Al, do skrzynki bede mial ok 30m, stad ten pomysl.
    2 elektrykow probuje mi wcisnal miedz, ze niby lepszy itp. Na moje argumenty ze cala energetyka to kable aluminiowe i na tych 30m roznica w cenie jest znaczna nie bardzo wiedza co odpowiedziec konkretnego.
    Jak to jest na prawde ?
    Czy jest to przyłącz od licznika w skrzynce na zewnątrz np w linii ogrodzenia do rozdzielnicy w domu?
    Jaki przekrój ma być zastosowany zgodnie z projektem?

    Pozdrawiam
    Marek

  5. #5

    Domyślnie

    Ja u siebie mam około 70m od przyłącza przy drodze do domu. Dałem aluminium 4x35. Monterzy z elektrowni trochę nosem kręcili przy podłączaniu w skrzynce i musiałem skoczyć do sklepu po większą listwę LZ, bo standardowa listwa w skrzynce nie przewiduje podłączenia takiego bydlaka

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, to na przylacze od ZK do rozdzilnicy w domu. W projekcie jest Cu 4x10, chcialbym zamienic na AL 4x16.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał admiralbar Zobacz post
    Tak, to na przylacze od ZK do rozdzilnicy w domu. W projekcie jest Cu 4x10, chcialbym zamienic na AL 4x16.
    Widzę, że z przekrojem wiesz o co chodzi dając 16 mm2. Tylko czy będzie jak podłączyć do zabezpieczenia policznikowego w słupku i w domu w rozdzielni np do FRa. Pewnie trzeba zastosować złącze pośrednie, ale z tym zawsze można sobie jakoś poradzić.
    Trzeba pamiętać, że połączenie aluminium z miedzią trzeba wykonywać specjalnymi złączami kupalowymi.
    Ponadto mówią, że aluminium płynie i z czasem połączenia tracą dobry styk co powoduje grzanie się złącza. ale to zależy jak dobrze są zrobione.

    Pozdrawiam
    Marek

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Ja u siebie też dałem aluminiaka 35mm2, bo mam ponad 90mb przyłącza, więc różnica w cenia znaczna.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Trzeba pamiętać, że połączenie aluminium z miedzią trzeba wykonywać specjalnymi złączami kupalowymi.
    Podkładki / przekładki Cu-Al (zawane kupalowymi) stosuje się, gdy w połączeniu dochodzi do bezpośredniego kontaktu tych metali (np. końcówki kablowe Cu łączone śrubowo do szyn Al, lub odwrotnie).
    Współczesny osprzęt łączeniowy jest uniwersalny, bo wykonany z materiałów obojętnych (np. mosiądz) nie reagujących z powyższymi.
    Chyba że producent jasno określa jego przeznaczenie..
    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ponadto mówią, że aluminium płynie i z czasem połączenia tracą dobry styk co powoduje grzanie się złącza. ale to zależy jak dobrze są zrobione.
    Tak mówią partacze od "knypów" i innych "skrętów", noszący w torbie narzędzia, których lata świetności już dawno minęły i których nawet wiejski kowal by się wstydził.
    Moje połączenia w alu wykonane 25 lat temu mają się w znakomitej kondycji i żadne nie "odpłynęło".
    A każdy narzekający na aluminium jest dla mnie "fachowcem" elektryko-podobnym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony