dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie Deszczówka-montaż tuneli rozsączających

    Witam serdecznie mam pytanie do fachowców w sprawie lokalizacji tuneli rozsączających wodę deszczową. Jaka jest minimalna odległość wkopania takich tuneli od budynku? Dodam że planuje je zakopać na głębokości 220cm a budynek to parterówka czyli woda będzie rozsączana poniżej fundamentów budynku.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczupakq Zobacz post
    Witam serdecznie mam pytanie do fachowców w sprawie lokalizacji tuneli rozsączających wodę deszczową. Jaka jest minimalna odległość wkopania takich tuneli od budynku? Dodam że planuje je zakopać na głębokości 220cm a budynek to parterówka czyli woda będzie rozsączana poniżej fundamentów budynku.
    Ale czemu tak głęboko? Abstrahując od kosztów wykonania, im głębiej schodzisz tym mas większą szansę przynajmniej okresowo (np wiosna) dojść do poziomu wody gruntowej. Rozszączanie wody w wodzie jest raczej średnio wydajnym procesem. Odsuń pełna nie karbonową rura dalej od domu i tam rozsącz na relatywnie małej głębokości, 50-80cm. Nawet jakby się zatkało po X latach to będzie prościej odkopać i wyczyścić.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak mówi przedmówca, nie ma co kopać aż tak głęboko, max do 1m, chodź to już sporo, na pewno bedzie praktyczniej, nawet przy jakiejś awarii. Co do tych wód gruntowych to też trzeba wziąć pod uwagę na jakim terenie ma być ta konstrukcja

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Co do wody gruntowej nie ma strachu gdyż jest dużo niżej. Na głębokości 2.2m nadal jest piasek więc tu też raczej luz? Do zakopania mam 24 tunele po 300l. A dla tego chcę je zakopać tak głęboko ze względu na to że na działce chcę przeznaczyć jeden punkt na w/w tunele a żeby wyrobić się ze spadkiem rur to górna część tunelu musi być na głębokości 1,2m a ja chcę je połączyć spodami czyli sama ich wysokość to 1m.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczupakq Zobacz post
    Co do wody gruntowej nie ma strachu gdyż jest dużo niżej. Na głębokości 2.2m nadal jest piasek więc tu też raczej luz? Do zakopania mam 24 tunele po 300l. A dla tego chcę je zakopać tak głęboko ze względu na to że na działce chcę przeznaczyć jeden punkt na w/w tunele a żeby wyrobić się ze spadkiem rur to górna część tunelu musi być na głębokości 1,2m a ja chcę je połączyć spodami czyli sama ich wysokość to 1m.
    Znowu czegoś nie kumam. Twierdzisz że masz przepuszczalny piasek, wodę gruntową bardzo nisko i chcesz pakować 7000L tuneli rozsączających? Jak nie masz co z nadmiarem kasy zrobić to ja chętnie Ci numer konta podam No chyba że dach hali sportowej chcesz odwadniać, albo czegoś porównywalnego.
    Ktoś Ci to liczył? Czy tak sam wydumałeś taką ilość tuneli?? Na chłonnych gruntach to studnia chłonna o śrenicy metra spełnia swoje zadanie. Wydaje się mocno przewymiarowany pomysl.
    I znowu, to jest tunel rozsączający. Jakiś rodzaj ażurowej skrzynki. TO ja bym go nie w pionie ale w poziomie walnął. Nie będzie miał 1m wysokości, tylko zgaduje mniej i będzie rozsączał na większej powierzchni.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Liczył mi to gościu co je sprzedaje wg. Ciebie ile powinienem wykopać tuneli aby pozbyć się wody deszczowej z dachu o pow. 340m2? Wody gruntowej nie ma bo 100m od mojego domu i jakieś 7m niżej płynie Odra a ok 40m w drugą stronę jest skarp i zaczynają się łąki zalewowe. Chcę to zrobić raz i zapomnieć o sprawie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczupakq Zobacz post
    Liczył mi to gościu co je sprzedaje wg. Ciebie ile powinienem wykopać tuneli aby pozbyć się wody deszczowej z dachu o pow. 340m2? Wody gruntowej nie ma bo 100m od mojego domu i jakieś 7m niżej płynie Odra a ok 40m w drugą stronę jest skarp i zaczynają się łąki zalewowe. Chcę to zrobić raz i zapomnieć o sprawie.
    hehe, sprzedawa liczył to policzył żeby zarobić.

    Zdefiniuj przed jakim deszczem chcesz się zabezpieczyć. Powiedzmy że mega nawałnica raz do roku może spowodować przelanie się całości. Dane o opadach są łatwo dostępne, np na weatherunderground. Masz tam statystyki, maxima dzienne, wiele danych.

    Wywierć dziurę na 1mgłebokości zabezpiecz ja jakąś rura żeby się nie obsypywała. Lej do niej wodę wiaderkiem i mierz czas wsiąkania. Zrób to wiele razy, żeby nie wsiąkało w suche (deszcze potrafi padać długo). OPisy takich eksperymentów są tu do znalezienia.

    Do tego ołówek, kartka, znajomość pojemności wiaderka i wzór na pole okręgu i wiesz jaką potrzebujesz powierzchnię rozsączania. Ale ide o zakłąd że nie potrzbujesz 7m3 pojemności tuneli.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    W weekend zrobię test. I teraz najważniejsze jaką minimalną odległość zachować od budynku zakopując tunele? Czy 2m wystarczy? Gdyz nie mam zbyt wiele miejsca do dyspozycji chyba że tunele mogły by zostać posadowione pod dużym tarasem ułożonym z kostki na gruncie? Tylko czy nie spowodują że grunt zacznie osiadac z biegiem czasu

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Test wykonałem. Jaką przyjąć wartość opadu wody na m2 podczas godzinnej ulewy ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Maksymalny, w okresie pomiarów instrumentalnych, opad dobowy wynoszący 300 mm zarejestrowano 30 czerwca 1973 na Hali Gąsienicowej w Tatrach.
    Normalnie duży opad dobowy to 40mm.Możesz przyjąć jako godzinny.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Czyli licząc pow. zabudowy 270m2 * 40l/h opadu daje niecałe 11m3 wody. Z moich pomiarów jeden tunel na mojej działce jest wstanie rozsączyć 1m3/h. Czyli dając 15 tuneli będę miał jeszcze zapas. Teraz ponawiam pytanie czy wkopanie tuneli 2m od budynku wystarczy?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    odsuń je zdecydowanie dalej. Po co ci duża woda przy fundamencie?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Zdecydowanie dalej to ile? Ile wynosi bezpieczna odległość od nie podpiwniczonego budynku?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A ile masz miejsca? U mnie projektowano 5m od budynku,ale dach o połowę mniejszy. Myślę że przy piachu jaki masz te 6m już byłoby OK. Choć im dalej woda od domu tym lepiej.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczupakq

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    56

    Domyślnie

    Tak 5m od budynku to Maks u mnie. Tunele będą zamontowane po 8szt z każdej strony domu.

  16. #16

    Domyślnie

    Korzystając z tych obliczeń mam zamiar dac po 2 lub 3 tunele na każdą z dwóch połaci(w rzucie 50m2). Odejdę od domu na 5m, pod plot. Grunt chlonny, z drenażami porolniczymi. Ile nasypac tlucznia i jakiej frakcji, geowłókninę także zastosować?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony