dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie Problem z droga

    Witam wszystkich
    Mam problem z droga dojazdowa do mojej działki. Ma ona klasę gruntu RIIIb i 1057metrow. Problem polega na tym ze wlascicielintej drogi jest 13 a 3 nie chce sie zgodzić na odrolnienie bo to kosztuje. Po prawdzie ja tez wolałbym tego podatku nie płacić ale każdy kto chce zbudować dom musi do swojej działki dojechać. Jest to duże pole i żaden transport ciężki tak nie wjedzie poza koparka i traktorem. Czy mogę w jakikolwiek sposób nieco utwardzić grunt tak aby nie było to typowe utwardzenie drogi jak asfalt czy kostka ale tak aby mogły jeździć auta a jednak działka która jest przeznaczona na drogę pozostała działka rolna?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dla jasności 1057 to powierzchnia drogi i koszt odrolnienia to prawie 30000zl.

  3. #3

    Domyślnie

    Czemu odrolnienie jest takie drogie?
    W mojej okolicy ludzie w takich sytuacjach ściągają warstwę ziemi urodzajnej i wysypują kruszywo, gruz itd. Później walec to ubija i jest prowizoryczny dojazd.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Bardzo wysoki koszt tego odrolnienia , kolega tutaj na forum też załatwiał odrolnienie prawie 12a i zapłacił około 17 tyś.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cena zalezy od klasy gruntu, mam podobna sytuacje ale tylko 145m2. Droge musis wylaczyc z prod. Rolnej bo przy odbiorze domu nie podbija Ci papierka.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Pani w urzędzie mi ta cene wyliczyła wiec chyba tego nie przeskoczę. Mam tez inny problem, bo właścicieli jest 13 a żeby złożyć wniosek o odrolnienie muszę mieć podpis wszystkich, 11 osób podpisze a dwóch cwaniaków ma dojazdy z głównej drogi powiatowej i nie chce podpisać bo nie chca płacić. Muszę od razu wybrać drogę prawnik i sąd 11 kontra 2 właścicieli czy jest jakiś inny przepis którym mogę to załatwić?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek1993 Zobacz post
    Czemu odrolnienie jest takie drogie?
    W mojej okolicy ludzie w takich sytuacjach ściągają warstwę ziemi urodzajnej i wysypują kruszywo, gruz itd. Później walec to ubija i jest prowizoryczny dojazd.
    Dokładnie tak chce zrobić ale podobno tak nie można na działce klasy rolnej RIIIb, chyba ze ktoś zna przepis prawny, który jasno mówi ze taka prowizorka to nie prawdziwa droga.

  8. #8

    Domyślnie

    niestety, ale taka zmiana wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Moze poproście ich o zgodę, jednocześnie zwalniając ich z wszelkich kosztów tego przedsięwzięcia. To chyba jedyne wyjście.


  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Niech podpiszą zgodę bez partycypacji w kosztach , może to ich przekona . A tak ponad to , co to za sąsiedzi , nie zależy im na dobrych kontaktach z pozostałą jedenastką ? Czasem ciężko zrozumieć ludzi ...

  10. #10

    Domyślnie

    niekoniecznie, ja tez mam udział w drodze wewnętrznej bo musiałem go kupić razem z działką, nie mniej jednak wjazd i wszystko inne mam od drogi gminnej i tez nie zamierzam partycypować w kosztach tej drogi. Oczywiście z sąsiadami żyje w najlepszej komitywie i jeśli potrzeba jakaś zgoda, to jej udzielam bez partycypacji w kosztach.


  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    niekoniecznie, ja tez mam udział w drodze wewnętrznej bo musiałem go kupić razem z działką, nie mniej jednak wjazd i wszystko inne mam od drogi gminnej i tez nie zamierzam partycypować w kosztach tej drogi. Oczywiście z sąsiadami żyje w najlepszej komitywie i jeśli potrzeba jakaś zgoda, to jej udzielam bez partycypacji w kosztach.
    A jakbyś tak odsprzedał swoje udziały w drodze pozostałym sąsiadom to by była zbrodnia? Wtedy będą sąsiedzi płacić sami, a Ty masz spokojny ta droga, która i tak nie jest Ci potrzebna. Niestety moi sąsiedzi chca tylko kasę do ręki a na taki prosty układ nie chca sie zgodzić.

  12. #12

    Domyślnie

    chętnie bym odsprzedał, ale nie ma chętnych. na razie kombinują jak oddać drogę w "dobre ręce" znaczy gminie.
    Co prawda, na razie do tej drogi jest główny udziałowca, co ma 80% ale to jest właściciel wszystkich działek, oraz jeden sąsiad na samym końcu co ma 10% oraz ja mam 10%. Te 80% będzie rozdzielone do pozostałych działek.


  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Całkiem inna sytuacja, niestety ja żeby odrolnić muszę opłacić ze swoich pieniędzy pozostałych, którzy w jakiś sposób obeszli prawo, maja swoje zjazdy i jednocześnie udział w drodze wewnętrznej. Paranoja no ale zawsze sie trafi ktoś cwany na tyle żeby uwalić innego.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mnie poinformowano ze odrolnienie moge podciągnąć pod te 5arów ktore jest za darmo i tak zrobilem. Tyle ze jak pisalem wyzej u mnie droga to 145m2.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Mnie poinformowano ze odrolnienie moge podciągnąć pod te 5arów ktore jest za darmo i tak zrobilem. Tyle ze jak pisalem wyzej u mnie droga to 145m2.
    nie odrolnienie, tylko wyłączenie z produkcji rolniczej, to są dwie różne sprawy. u Ciebie pewnie jest MPZP i to gmina podczas uchwalania MPZP odrolniła pewne obszary, Ty tylko musisz wyłączyć z produkcji rolniczej i dopiero to jest za darmo do 5ar ale tylko pod budownictwo mieszkaniowe.


  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Mój urząd ma na to prosty patent. Aż się zdziwiłem. Mianowicie pozwala na wyłączenie z produkcji rolnej... ułamkowego udziału w drodze. Mam 1/8 udziału i wyłączyłęm kilkadziesiąt metrów kwadratowych tejże drogi. Nie musiałem nikogo o nic pytać.

  17. #17

    Domyślnie

    o wyłączenie z produkcji rolniczej nikogo o nic nie pytasz, tylko składasz odpowiednie pismo(druk) w odpowiednim urzędzie. zawsze tak było.

    I nie Twój urząd, tylko w całej Polsce jest tak samo.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 04-05-2017 o 12:17


  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Wszędzie w Polsce pozwalają wyłączyć z produkcji rolnej kawałek w metrażu proporcjonalnym do udziału we własności? Nawet nie wskazano, jaki, tzn. gdzie są te wyłączone z produkcji rolnej metry kwadratowe - na początku, na końcu drogi, a może jest to pas ziemi wzdłuż drogi...? Dla mnie to dość karkołomne, ale nie narzekam, bo zadziałało...

  19. #19

    Domyślnie

    Witam! Ja mam trochę inną sytuację. Chcę kupic działke pod budowę od mojej rodziny, do orolnienia. Do działki nie ma drogi dojazdowej. Czy da się wytyczyć drogę dojazdową przez zabudowaną działkę po drodze tak żebym mógł odkupić ją od właściciela?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał matbewh Zobacz post
    Witam! Ja mam trochę inną sytuację. Chcę kupic działke pod budowę od mojej rodziny, do orolnienia. Do działki nie ma drogi dojazdowej. Czy da się wytyczyć drogę dojazdową przez zabudowaną działkę po drodze tak żebym mógł odkupić ją od właściciela?
    W gminie lub w necie zobacz MPZP i zapisy dotyczące podziału, czy podział działki pod drogę dojazdową jest możliwy. Jeśli nie, to trzeba ustanowic służebnośc dojazdu, ujawnić ten fakt w księdze wieczystej a później wydzielać działkę którą chcesz kupić. Wszystko wyjaśni ci geodeta któremu zlecisz podział.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony