dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Fundament

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kylo8

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Odolanów
    Kod pocztowy
    63-430
    Posty
    3

    Domyślnie Fundament

    Witam. Chciałbym wylać fundament w całości około 70cm w głąb ziemi +50cm szalowanie [120cm fundamentu] . I teraz pytanie
    Fundament ma być 120cm x 60cm. Zbrojenie umieścić 50cm x 50cm na samym dole ? Beton b15 czy b20 ?
    WYMIARY DOMU 15.5m x 12.5m w koło i jedna nośna przez środek 12.5m . + ciężar stropu Strop Teriva pustak.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Beton taki jak w projekcie ale nie mniej niż b20. Zbrojenie zazwyczaj umieszcza się w ławach czyli w dolnej części fundamentu (właściwie w warstwie na której opiera się fundament murowany). Należy pamiętać tylko o minimum 5 cm otuliny betonowej wokół prętów zbrojenia.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Ława o szerokości 60 cm to OK ale ściany fundamentowe nadziemia rób raczej 25 - 30 cm.
    Oprócz łatwości wykonania pomyśl raczej także o oszczędności materiałowe i izolacji cieplnej ścian fundamentowych które zwiększą jego grubość co stworzy problem wystającego cokołu.
    Nie wiem co planujesz jako ściany nadziemia i jeśli nie jest to system trójwarstwowy to radzę zrezygnować z tego pomysłu wylewając samą ławę nawet do poziomu gruntu czyli 60 x 70, a następnie zaszalować osobno 30 x 50 wylewając fundamentowe ściany nadziemia.
    Na cały budynek to zawsze ok 10 m3 betonu mniej
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kylo8

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Odolanów
    Kod pocztowy
    63-430
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ściana będzie murowana systemem trójwarstwowym dlatego chce bez bloczków.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rojan-58
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-436
    Posty
    163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    witam ponownie,widzę i śledzę,że o izolacjach nic się nie mówi ,a ja dalej wykonuje izolacje poziome i pionowe,nawet w nowych budynkach nie raz się zdarza że nie ma izolcji poziomej,dla mnie to jest tragedia,jak firmy robią ludzi i naciągają i mówią co innego.Powiem tak,ja wiem co ja mam wykonać,żeby nie było wilgoci,i proszę nie wydawać na darmo kasy,pomogę wszystkim jak wszystko wykonać

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konto zawieszone

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Pleszew
    Kod pocztowy
    63-300
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kylo8 Zobacz post
    Witam. Chciałbym wylać fundament w całości około 70cm w głąb ziemi +50cm szalowanie [120cm fundamentu] . I teraz pytanie
    Fundament ma być 120cm x 60cm. Zbrojenie umieścić 50cm x 50cm na samym dole ? Beton b15 czy b20 ?
    WYMIARY DOMU 15.5m x 12.5m w koło i jedna nośna przez środek 12.5m . + ciężar stropu Strop Teriva pustak.
    Szykuje się kawał solidnego żelbetu.

    Nie lepiej w takim układzie wykonać płytę fundamentową? Tak mocno na oko licząc, wychodzi mi na płytę 39m3 betonu zbrojonego włóknem, natomiast na same ławy i ściany zejdzie Ci 28,80m3. Doliczyć do tego należy płytę ślepą - jeżeli jej grubość wyniesie 15cm, to dojdzie prawie 27,00m3 betonu... Uważam, że biorąc pod uwagę ścianę trójwarstwową byłoby to lepsze rozwiązanie od strony konstrukcyjnej, ekonomicznej, jak i termodynamiki budynku.

    Jeżeli jednak zostaniesz przy swoim rozwiązaniu, proponuję C20/25 klasy W8. Różnica w cenie prawie żadna, a odejdzie koszt i czas wykonania izolacji przeciw wodnej.

    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony