dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie podbitka czy nadbitka - co lepsze?

    Witam. Zastanawiam się co zastosować u siebie na dachu czy podbitkę czy nadbitkę? Dach jest dwuspadowy, dom z poddaszem użytkowym. Nie myślę tu o walorach estetycznych tylko praktycznych. Wiem że nadbitkę łatwiej wykonać , jest trwalsza i jest tańsza w wykonaniu. Jakie są plusy i minusy tych dwóch rozwiązań?

  2. #2

    Domyślnie

    Mam nabitkę ze zwykłej deski boazeryjnej i jestem z tego zadowolony bo taniej. Minusem jest to, że musisz się zdecydować na jej kolor przed położeniem dachu kiedy nie masz do tego głowy bo lepiej ją pomalować przed przybiciem. No i jak będziesz miał deskowanie to przemyśl wentylowanie dachu (wloty powietrza w warstwie ocieplenia poniżej nabitki).
    A cena podbitki potrafi dobić na sam koniec inwestycji.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Pomijając estetykę, podbitka tworzy zamkniętą skrzynię, potencjalne miejsce na owady. Natomiast w przypadku dachu deskowanego można w niej bardziej estetycznie wykonać wentylację, w formie np. otworów. W podbitce można umieścić oświetlenie, puścić ewentualnie okablowanie. Ja mam nadbitkę, niektóre krokwie trochę się skręciły... nie wiem co bym po raz kolejny wybrał.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Pomijając estetykę, podbitka tworzy zamkniętą skrzynię, potencjalne miejsce na owady. Natomiast w przypadku dachu deskowanego można w niej bardziej estetycznie wykonać wentylację, w formie np. otworów. W podbitce można umieścić oświetlenie, puścić ewentualnie okablowanie. Ja mam nadbitkę, niektóre krokwie trochę się skręciły... nie wiem co bym po raz kolejny wybrał.
    W podbitce (skrzynce) mam właśnie otwory z kratkami wentylacyjnymi. Podbitka na stelażu, na to OSB, styropian 2 cm i tynk silikonowy w dwóch kolorach, spód biały jak elewacja a front grafitowy jak dach i cokół.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5

    Domyślnie

    Deskowania nie będzie. Kładę membranę.
    Rozmawiałem z dwoma wykonawcami i jeden przy nadbitce twierdzi że lepiej jest nadbić na krokwie deski grubości nadbitki co wydaje mi się trochę bardziej pracochłonne i kosztowne. Drugi uważa że lepiej jest w miejscu okapu wyciąć od góry krokwie na grubość nadbitki.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    W podbitce (skrzynce) mam właśnie otwory z kratkami wentylacyjnymi. Podbitka na stelażu, na to OSB, styropian 2 cm i tynk silikonowy w dwóch kolorach, spód biały jak elewacja a front grafitowy jak dach i cokół.
    Proszę, Proszę .. ciekawe rozwiązanie podpowiedziałeś ... ciekawe czy można przykręcać bezpośrednio do krokwi, czy pracująca więźba nie spowoduje pęknięć płyt g-k?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    Rozmawiałem z dwoma wykonawcami i jeden przy nadbitce twierdzi że lepiej jest nadbić na krokwie deski grubości nadbitki co wydaje mi się trochę bardziej pracochłonne i kosztowne. .
    Ja mam na krokwiach powyżej nabitki przybite listwy o grubości nabitki i to prawie nic nie kosztowało bo w pobliskim mini tartaku zrobili mi te listwy z resztek więźby. Na to membrana, kontrłaty, łąty i dachówka.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Proszę, Proszę .. ciekawe rozwiązanie podpowiedziałeś ... ciekawe czy można przykręcać bezpośrednio do krokwi, czy pracująca więźba nie spowoduje pęknięć płyt g-k?
    Nie ma tam płyt g-k, jest płyta osb. Stelaż przykręcany do muru i krokwii. Nic nie pęka.

  9. #9

    Domyślnie

    Panowie a czy przy nadbitce jest konieczność robienia w tym samym czasie ocieplenia przy dachu tak jak jest przy podbitce?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony