dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 87
  1. #1

    Domyślnie Płyty OSB + papa - pomoc w wyborze i wycenie

    Dzień dobry. W tym momencie jestem na etapie ... czekania na lepsza pogodę by ruszyć z budową. Dzięki temu że pada deszcz mam trochę czasu na rozmyślania nad zmianami które mogę wprowadzić. Cały czas chodzi mi po głowie deskowanie dachu. Byłem przekonany do membrany jednak teraz mam wątpliwości. Ale nie o tych chciałem pisać.

    Dach będę robił w jednym sezonie także papa (jeśli się na nią zdecyduję) nie będzie wystawiona na warunki atmosferyczne przez dłuższy czas. dach nachylony pod kątem 37 stopni.
    Myślałem by użyć płyt OSB 12 -18 mm. Na forum czytałem że ludzie dają płyty 12mm ale nie wiem czy nie są za cienkie. Na to oczywiście papa. Zastanawiam się jednak jaką papę użyć jeśli od razu będzie przykryta dachówką? Myślałem nad papą termozgrzewalną nawierzchniową SBS grubość 5,2mm np firmy Werner lub Icopal. Czy jedna warstwa takiej papy wystarczy?

    Zrobiłem także wstępne obliczenia jaka jest różnica między zastosowaniem membrany a płyt OSB i papy dla mojego dachu 200m2 i wyszło mi tak:

    Płyta OSB 18mm Kronospan 16,8zl m2 = 3400 (tutaj nie brałem narazie nadwyżki)
    Papa ok 11,5zł m2 = 2700zł (brałem pod uwagę 15% więcej papy)
    Koszt robocizny za deskowanie??? Myślę 2000zł wiecej - Nie wiem ile za robociznę gdyz jeszcze nie rozmawiałem o tym z wykonawcą. Za cały dach (konstrukcja + krycie) w przypadku membrany wykonawca bierze ode mnie 8tys zł.

    Czyli w sumie wychodzi ok 8tys zł
    Odpada koszt membrany ok 2tys oraz koszt podbitki także ok 2tys zł

    Nie biorę na razie pod uwagę kosztów gwoździ i łączników do płyt.

    Czy moje obliczenia są w miarę wiarygodne?
    Ostatnio edytowane przez hudy8 ; 27-04-2017 o 17:46

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wyliczenia nie mają tu nic do rzeczy bo to wydatek chwilowy a żywotność nie porównywalna. W zupełności wystarczy grubość płyty 10 mm bo jej zadaniem jest (jako poszycie) podeprzeć krycie wstępne (papę). Do tego usztywnia więźbę. Dla Twojego dachu będzie to drożej o około 8.000,- to 1,5~2% kosztów całkowitych. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 01-05-2017 o 22:47
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Wydatek chwilowy ale niestety trzeba na ten wydatek mieć pieniądze. Dlatego wolę to wszystko poobliczać i mieć świadomość jaki to jest wydatek by potem nie mieć niespodzianki. U mnie w okolicy deskowanie nie jest popularne. Na kilkadziesiąt domów które były budowane deskowano tylko dwa a i tak na jeden dano membranę a na drugi papę. Co ciekawe ta papa przez kilka miesięcy się zwinęła jak namoknięty karton. Cały dach jest pofałdowany a papa tak jakby wisiała na nim. Bardzo mnie to zdziwiło że papa tak się zachowuje. Na tą papę w tamtym tygodniu położono dachówkę. Jeszcze myślałem że zmienią ją lub dołożą druga warstwę ale nic takiego nie zrobiono. Nie wiem może tak ma być.
    Z ciekawości byłem w sobotę u znajomego który budował dom ok 15 lat temu. Na strychu ma odsłoniętą membranę (nie ma wełny) i powiem Panu że membrana po tylu latach wygląda jak nowa, nic nie cieknie, nie ma dziur. A nie była to wcale jakaś droga membrana. Membrana firmy Marma Dachvent 120.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Rozumiem, że jesteś przekonany do folii i szukasz tylko potwierdzenia słuszności swoich przekonań. Ode mnie takiego potwierdzenia nie otrzymasz. Montuj taki materiał jaki uznasz za właściwy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Dlaczego twierdzisz że jestem przekonany do folii? Dlatego że wiedzę u znajomego że nic się z nią nie dzieje po tylu latach? Akurat to mnie do niczego nie przekonuje. Zastanawiam się nad różnymi rozwiązaniami bo mam jeszcze na to czas. U mnie w okolicy nikt nie deskuje dachu dlatego nie mam z kim o tym sensownie porozmawiać. Zastanawia mnie także to dlaczego dekarze nie chcą tego robić przecież to dla nich dodatkowy zarobek i powinni polecać deskowanie na lewo i prawo . Jak dzwoniłem do okolicznych firm robiących dachy to każdy mówi że już się tego nie robi, że ludzie odchodzą od deskowania, że deskowało się w PRLu kiedy to oprócz papy lub lanego stropu nic nie było innego do wyboru.
    Ostatnio edytowane przez hudy8 ; 03-05-2017 o 07:00

  6. #6

    Domyślnie

    Kładź membranę bo podobno jej właściwości zastępują wiedzę dekarza...jak położysz trzywarstwową albo czterowarstwową to żadna kuna nie przejdzie i osy szkód nie narobią. Podobno pięciowarstwowa usztywnia konstrukcję jak deskowanie. Same zalety!
    Dziwię się że osoba która zgłębia temat ulega trendom narzucanym przez producentów. Jak się trzyma kurczowo portfel w trakcie budowy dachu to nic dobrego z tego nie wyniknie...
    DACHArz

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam ja nikomu nie ulegam. Szukam informacji, plusów i minusów jednego i drugiego rozwiązania. W moim przypadku to właśnie dekarze z wieloletnim stażem twierdzą że deskowanie jest zbędne. Dlatego trochę mnie to dziwi gdyż oni powinni jako pierwsi namawiać na deski tym bardziej że to dla nich większy zysk. Kilka dni temu rozmawiałem z dekarzem który robi dachy od prawie 30 lat. Stwierdził że dawniej deskował lub zalewał stropy w każdym domu. Od 15 lat robił deskowanie tylko w kilku domach.
    No cóż ile ludzi tyle opinii.
    Ostatnio edytowane przez hudy8 ; 03-05-2017 o 09:29

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    Przepraszam ja nikomu nie ulegam. Szukam informacji, plusów i minusów jednego i drugiego rozwiązania. W moim przypadku to właśnie dekarze z wieloletnim stażem twierdzą że deskowanie jest zbędne. Dlatego trochę mnie to dziwi gdyż oni powinni jako pierwsi namawiać na deski tym bardziej że to dla nich większy zysk.
    ostatnio na forum przewinęło się kilka tematów papa vs membrana - poszukaj, poczytaj. Były zdjęcia, były opisy, kilka osób się wypowiadało za i przeciw. Porównaj argumenty i przemyśl. Osobiście uważam, że papa + pełne deskowanie - tak też zrobiłem u siebie. Widziałem jak wygląda zaniedbany dach z papą i zaniedbany dach z membraną - nie ma porównania jeżeli chodzi o jakość.

  9. #9

    Domyślnie

    Deskowanie I papowanie dachu to nic przyjemnego dla dekarza. Dzwiganie mokrych desek i rolek papy powinno być jedną z konkurencji dla Strongmenów. Myślę że Pudzian miałby problemy z przeniesieniem rolki po łatach. Do tego dochodzi prawidłowe zwentylowanie dachu, gdzie przy bardziej połamanej konstrukcji trzeba mieć trochę wiedzy i umiejętności. Myślę że 90% ekip pomija to zagadnienie. Do tego dochodzi cena wykonania takiego krycia wtępnego. Jak Wielki Pan Inwestor słyszy 20-25zł / m2 + koszt desek i dobrej papy to w tej cenie ma folię i blachę na dachu na gotowo
    DACHArz

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Cytat Napisał awieuro Zobacz post
    Deskowanie I papowanie dachu to nic przyjemnego dla dekarza. Dzwiganie mokrych desek i rolek papy powinno być jedną z konkurencji dla Strongmenów. Myślę że Pudzian miałby problemy z przeniesieniem rolki po łatach. Do tego dochodzi prawidłowe zwentylowanie dachu, gdzie przy bardziej połamanej konstrukcji trzeba mieć trochę wiedzy i umiejętności. Myślę że 90% ekip pomija to zagadnienie. Do tego dochodzi cena wykonania takiego krycia wtępnego. Jak Wielki Pan Inwestor słyszy 20-25zł / m2 + koszt desek i dobrej papy to w tej cenie ma folię i blachę na dachu na gotowo
    Właśnie. Przeważnie jedynym kryterium wyboru jest cena. Prawie nikt nie myśli co będzie za 10-15 lat. Dobrze się zastanów ,nie szukaj potwierdzenia wątpliwej oszczędności. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  11. #11

    Domyślnie

    Niestety kwestia finansowa to dla wielu, również dla mnie, bardzo istotne kryterium. Deskowanie powiedzmy 25/m2 co u mnie już jest 5tys, Do tego powiedzmy płyty osb 12mm to kolejne 2700zł + papa tez ok 3tys to już w sumie jest 11tys. Dla jednych to jest mało dla innych to kwota która przesądza o wszystkim.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    ...rozmawiałem z dekarzem który robi dachy od prawie 30 lat. Stwierdził że dawniej deskował lub zalewał stropy w każdym domu. Od 15 lat robił deskowanie tylko w kilku domach.
    Skoro robi dachy od 30 lat to pewnie jest już jedną nogą na emeryturze. A od kiedy to dekarz zalewa stropy? Mogę przypuszczać, że to murarz robiący domy kompleksowo. 30 lat temu kryto dachy praktycznie wyłącznie papą. Tak jak pisali szanowni przedmówcy zdecydowana większość dekarzy nie potrafi poprawnie zwentylować dachu. Do tego olbrzymia presja producentów folii (dzisiaj każdy ją produkuje) i programy lojalnościowe z nagrodami. Hurtownie konkurujące dumpingowymi cenami gdzie nie ma miejsca na papę. Duży procent dachów krytych blachodachówką a to pokrycie dość szczelne i żywotność jego porównywalna z żywotnością folii. Tak się czasem zastanawiam dlaczego dzisiaj nikt nie sypie gruzu w ławy bo to przecież też duże oszczędności.
    Rozumiem i szanuję reżim budżetowy ale może warto budować na miarę możliwości hamując trochę marzenia. Dość często spotykam się z sytuacją ludzi mieszkających na parterze z niekończonym poddaszem. Zdaję sobie sprawę, że wykonanie profesjonalnie dachu to duży wydatek ale remont dachu to olbrzymi wydatek. Życzę trafnych i rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Czytałem dziś duży wątek o membranach i papach i ty Andrzej pisałeś że nie jesteś przeciwnikiem membran ale jednocześnie jesteś zwolennikiem papy. Rozumiem argumenty że papa chroni dach który nie jest jeszcze zakryty dachówką, że deskowanie chroni przed kunami czy osami. Ale interesuje mnie to czy membrana jeśli jest zakryta i jeśli nie ma żadnych nieproszonych gości to czy faktycznie jest taka słaba jak niektórzy twierdzą że po kilku latach nic z niej nie zostanie?

    Aha jeszcze jedno pytanie. W jednej firmie zajmujących się dachami dekarz powiedział mi że ostatnio często ludzie proszą go by przy dachówkach uszczelnił połączenia miedzy nimi specjalnymi klejami do dachówek. Ma to na celu uniemożliwić nawiewaniu śniegu lub deszczu pod dachówki. Mówił że można to zrobić w trakcie układania dachówek lub już po ich ułożeniu lekko je podważając gdyż klej jest w tubie jak silikon i łatwo się go nakłada. Czy ktoś z was słyszał o czymś takim. Czy warto coś takiego zastosować?

    Ps. Ja akurat mam zamiar dorzucić trochę kamienia który zalega mi na działce w fundament także jeszcze niektórzy tak robią
    Ostatnio edytowane przez hudy8 ; 03-05-2017 o 20:32

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    To może wrócimy do zaprawy wapiennej z sierścią ?. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    ... dekarz powiedział mi że ostatnio często ludzie proszą go by przy dachówkach uszczelnił połączenia miedzy nimi specjalnymi klejami do dachówek. Ma to na celu uniemożliwić nawiewaniu śniegu lub deszczu pod dachówki.

    Ps. Ja akurat mam zamiar dorzucić trochę kamienia który zalega mi na działce w fundament także jeszcze niektórzy tak robią
    Czy stać Cię na tradycyjny montaż? Czy będziesz miał nieużytkowe poddasze (strych)? Czy na stropie będziesz miał polepę z gliny? Jak na każde pytanie odpowiesz "tak" to oczywiście zleć takie krycie i nie zapomnij o gąsiorach bo pod nimi najwięcej nawiewa śniegu. Przy takim wykonaniu krycie wstępne zbyteczne.
    Natomiast odnośnie ław to ciekawe czy Ci kierownik budowy na to pozwoli? Beton o określonej wytrzymałości musi mieć odpowiednią ilość i rozmiar kruszywa. Topienie kamieni to zaburzenie jego wytrzymałości. Kolejny życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli rozumiem że żaden z was czegoś takiego nie stosował. Zapytałem tylko o co w tych chodzi gdyż nie słyszałem o czymś takim a prawdę mówiąc na logikę to mało by sens. Jeśli pod dachówkę nawiewa śniegu czy deszczu to takie uszczelnienie w jakimś stopniu powinno temu zapobiegać.
    A co z moim pytaniem do trwałości membran jeśli jest zakryta i nie ma nieproszonych gości? Czy potrafi się sama z siebie rozpaść tak jak 90% użytkowników tego forum twierdzi a są zwolennikami papy? Z tego co wiem to nawet plastikowa reklamówka na którą działają czynniki zewnętrzne rozkłada się ok 400lat. To dlaczego membrana która jest zakryta miała by się rozpadać po 15-20 latach?

  17. #17

    Domyślnie

    Pierwszy raz słyszę żeby dachówki uszczelniać silikonem...trzeba by takim systemem uszczelniać również zamki górne...nie widzę tego. Proszę spytać dekarza jak uszczelnia kalenice, kosze, połączenia obróbek kominów, przyściennych, okien dachowych z dachówką? W tych miejscach szczeliny gdzie nawiewa śnieg i deszcz są dużo większe...
    Proszę podesłać maila na priv. Prześlę Panu trochę zdjęć dachów z membranami.
    DACHArz

  18. #18

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia jak oni to robią. Taką informację tylko otrzymałem w tej firmie. Mail poszedł.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    A ws początkowego pytania, to:
    - papę 5,2 mm w cenie z obliczenia raczej nie kupisz;
    - papa 5,2 mm pod dachówkę oznacza że z tego będziesz miał 'górki" 5 mm oraz 10 mm (w miejscach zakładek 2 oraz 3 warstw papy). Warto popatrzeć na dedykowaną papę pod dachówki - są cieńsze oraz wytrzymują od 6 mies. do ponad 2ch lat bez pokrycia, w cenie 8 zł możesz znaleźć...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    ... Z tego co wiem to nawet plastikowa reklamówka na którą działają czynniki zewnętrzne rozkłada się ok 400lat.
    To pokryj sobie dach folią i będziesz miał spokój. Coś mi się wydaje, że nie wiele wiesz. Chyba byłeś w Fokarium na Helu bo tam są takie informacje o plastikowych butelkach na dnie morza. Reklamówka rozleci się po roku. Najlepsze firmy dają gwarancję na folie dachowe 15 lat (w dniu zakupu) a w praktyce 3 lata (okres rękojmi). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony