dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie termostaty/siłowniki-a wreszcie bufor dla PC?

    Witam!
    Bardzo proszę o pomoc.
    Mam układ ogrzewania podłogowego z dwoma szafkami rozdzielaczy.Pierwsza szafka to salon 6 pętli i zamiast 6 siłowników jeden elektrozawór.Druga szafka rozdzielaczy to "reszta" domu (3 pomieszczenia i korytarz ok 60% z 130m2 domu).Mam do tego 5 termostatów,jeden na salon (6petli) i 4 w 3 pokojach+korytarz.Termostaty Etherma eTouch mini (Wyjście: przekaźnik napięciowy 230V włącz/wyłącz)-tak więc nie potrzebuję żadnej listwy sterującej.Termostaty podając napięcie otwierają siłowniki,a ich mocno rozbudowane menu pozwala wyeliminować automatykę w postaci listwy sterującej.
    Pytanie brzmi:
    Czy w takim układzie,w którym dochodzi do ograniczenia przepływu w czasie zamykania siłowników/pętli jest konieczne zastosowanie bufora 80-100l ?Pompa ciepła na inwerterze.
    I kolejne:
    Czy pomimo by-passu na listwie rozdzielającej podłogówki,niezbędne jest automatyczne sterowanie wyłączeniem pompy obiegowej za buforem-która będzie ze zmienną regulacją przepływu?Takie pompy "nie przepadają" za większą a niżeli 2-3 krotną liczbą wyłączeń na dobę (informacja Grundfoss)
    Jeśli tak,czy wystarczy manualny wyłącznik "po sezonie"takiej pompy obiegowej,czy trzeba zainstalować jakieś przekaźniki które ją wyłączą kiedy wszystkie siłowniki zostaną zamknięte?
    Dodam tylko ,że moja PC nie posiada możliwości sterowania taka pompą obiegową za buforem.
    Z góry dziękuję za odpowiedź (bobrow Twe zdanie już znam,zamierzam potwierdzić to o czym rozmawialiśmy-dziękuję)
    Proszę jedynie o nie pisanie wywodów,że termostatami nie da się różnicować temperatur przy podłogówce itd.

    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
    Marek.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    W pompie ciepła masz raczej flow-switch czyli czujnik przepływu i będzie wywalał błąd jak spadnie przepływ. Przy sterowaniu siłownikami musi być bufor.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    (...)Proszę jedynie o nie pisanie wywodów,że termostatami nie da się różnicować temperatur przy podłogówce itd.
    Da się, ale PO CO skoro można prościej i TANIEJ?
    Jeden gość z tutejszego forum by powiedział, że dla domku 130m2 termostaty pokojowe dla podłogówki są potrzebne jak zęby w .upie.
    I w całości się z tym zgadzam.
    Co by tu jeszcze skomplikować, panowie....
    Już się zamykam, przepraszam za off...

    A bufora będziesz potrzebował.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #4
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Da się, ale PO CO skoro można prościej i TANIEJ?
    Jeden gość z tutejszego forum by powiedział, że dla domku 130m2 termostaty pokojowe dla podłogówki są potrzebne jak zęby w .upie.
    I w całości się z tym zgadzam.
    Co by tu jeszcze skomplikować, panowie....
    Już się zamykam, przepraszam za off...
    Opierasz się na tym co sam użytkujesz ,czy może jak większość na opiniach z FM?Ja nie bardzo rozumiem jak to jest.Żaden z tych ,którzy piszą o tym że termostaty i różnicowanie temp.to bzdura-nie ma takiego układu ogrzewania.Druga połowa pisze jakieś pieprzone elaboraty oparte na samej-często adoptowanej na swoje potrzeby-teorii.Ja widziałem takie układy działające-mało tego potrafiące taką temp różnicować.Zgłębiałeś kiedyś temat w realu czy mieszkasz tutaj wraz z tymi co piszą co tam chcą?
    Są tu ludzie,już zahukani przez takich jak ty,którzy mają zrobioną tak podłogówkę i działa jak trzeba.Kolega asolt pewnie sam zrobił takich układów kilka.
    Zanim założyłem wątek,nie wiedziałem tego co wiem teraz.Chcesz popatrzeć na schematy Panasonica czy samsunga do których dotarłem,gdzie rozrysowane są takie układy o jakich piszę,oczywiście z buforem?Gdyby to był jedynie błędny wymysł projektantów czy inwestora,nikt w tych firmach nie brałby takiego rozwiązania pod uwagę.
    To tak jak napisałem ,że nie mam przekładańca styropianowego pod wylewką.I kurde posypały się gromy,nawet od tych co mają zalane rurki podłogówki w PF. Jaka to różnica zapytałem.A no taka,że oni mają lepiej-a ja gorzej.Jak to na polskim forum muratora się właśnie odbywa.
    No i zrobiłem sobie sam off...
    Cytat Napisał wihajster Zobacz post

    A bufora będziesz potrzebował.
    Dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 29-04-2017 o 09:12 Powód: add

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Oczywiście, że Twój układ zadziała, mój też, ale je nie mam 5-ciu termostatów z kolorowym wyświetlaczem, nie mam elektrozaworów, nie mam bufora, nie mam inwertera, i tak to działa tak jak ma działać!

    Twój cyrk i twoje małpy
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  6. #6
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał domelek Zobacz post
    Oczywiście, że Twój układ zadziała, mój też, ale je nie mam 5-ciu termostatów z kolorowym wyświetlaczem, nie mam elektrozaworów, nie mam bufora, nie mam inwertera, i tak to działa tak jak ma działać!

    Twój cyrk i twoje małpy
    Moja PC powietrzna też działa jak ma działać,a kosztowała pewnie ze dwa razy mniej od Twojej.I tak to ma działać.
    Ile kosztował Twój rekuperator,hmm?
    Ale kto bogatemu zabroni.
    To chyba ten sam poziom wypowiedzi,czy coś trzeba dodać?


    Uff,co za bezsensowne posty.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 29-04-2017 o 09:57

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Opierasz się na tym co sam użytkujesz ,czy może jak większość na opiniach z FM?Ja nie bardzo rozumiem jak to jest.Żaden z tych ,którzy piszą o tym że termostaty i różnicowanie temp.to bzdura-nie ma takiego układu ogrzewania.Druga połowa pisze jakieś pieprzone elaboraty oparte na samej-często adoptowanej na swoje potrzeby-teorii.Ja widziałem takie układy działające-mało tego potrafiące taką temp różnicować.Zgłębiałeś kiedyś temat w realu czy mieszkasz tutaj wraz z tymi co piszą co tam chcą?
    Są tu ludzie,już zahukani przez takich jak ty,którzy mają zrobioną tak podłogówkę i działa jak trzeba.Kolega asolt pewnie sam zrobił takich układów kilka.
    Zanim założyłem wątek,nie wiedziałem tego co wiem teraz.Chcesz popatrzeć na schematy Panasonica czy samsunga do których dotarłem,gdzie rozrysowane są takie układy o jakich piszę,oczywiście z buforem?Gdyby to był jedynie błędny wymysł projektantów czy inwestora,nikt w tych firmach nie brałby takiego rozwiązania pod uwagę.
    To tak jak napisałem ,że nie mam przekładańca styropianowego pod wylewką.I kurde posypały się gromy,nawet od tych co mają zalane rurki podłogówki w PF. Jaka to różnica zapytałem.A no taka,że oni mają lepiej-a ja gorzej.Jak to na polskim forum muratora się właśnie odbywa.
    No i zrobiłem sobie sam off...

    Dziękuję.

    Ale pojechałeś po Wi-HIm , ale ja na Twoim miejscu nie negowałbym tak bardzo tego co On pisze , raczej bardziej bym się wczytał w to co pisze , jak czegoś nie rozumiesz , to Go spytaj , . Widać że Twoja widać i doświadczenie w tym temacie jest praktycznie żadna .

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan;7463434[QUOTE
    ]Moja PC powietrzna też działa jak ma działać,a kosztowała pewnie ze dwa razy mniej od Twoje
    j.I tak to ma działać.
    Ile kosztował Twój rekuperator,hmm?
    Ale kto bogatemu zabroni.
    To chyba ten sam poziom wypowiedzi,czy coś trzeba dodać?


    Uff,co za bezsensowne posty.[/QUOTE]

    A z tym kosztem to niekoniecznie prawda .
    Faktycznie bezsensowne posty piszesz.

  9. #9
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    A z tym kosztem to niekoniecznie prawda .
    Faktycznie bezsensowne posty piszesz.
    To było złośliwe,przepraszam.
    Ale nie taki jest temat wątku,prosiłem na wstępie aby nie pisać o sterowaniu strefowym przecież.Jak można inaczej jeszcze prosić?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Koledzy,
    może spróbujmy odnieść się do poruszonej tu kwestii :
    mam jak mam i chcę wykorzystać to co mam , bez "degradacji" systemu i wycinania automatyki.
    Chyba naszemu koledze o to chodziło...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Pytanie, co jest bardziej racjonalne: Czy wywalic to pseudosterowanie, czy dolozyc bufor, jako swego rodzaju kwiatek do kozucha?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #12
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Pytanie, co jest bardziej racjonalne: Czy wywalic to pseudosterowanie, czy dolozyc bufor, jako swego rodzaju kwiatek do kozucha?
    Na tym blogu http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzew...a-podlogowego/ sprawa samoregulacji oraz sterowania za pomocą termostatów jest łopatologicznie wyjaśniona.Nawet jesli autor jest zwolennikiem samoregulacji ,to na samym końcu napisał tak:
    Wtedy, kiedy planujemy w domu zdecydowanie różne temperatury w różnych pomieszczeniach. Przykłady:
    -garaż czy pomieszczenie gospodarcze, w którym wystarczy 15-16 stopni
    -pokój gościnny, w którym na co dzień nikt nie przebywa
    -pokój Babci, która na stare lata marznie i potrzebuje 24-25 stopni
    -pracowania/gabinet, w której przebywamy nie wiele, kilka godzin dziennie

    i dalej:
    Wtedy sprawdzą się nam termostaty, a krzywą grzewczą ustawimy do potrzeb najcieplejszego pokoju, tak by w pozostałych można było ograniczyć temperaturę.
    Termostaty nie muszą też być wszędzie. Można je ograniczyć tylko do tych pomieszczeń i tych pętli, w których chcemy mieć obniżoną temperaturę, a w pozostałych wykorzystać zjawisko samoregulacji.


    To jest podejście do sprawy.Niestety, na tym forum,uszczęśliwia się wszystkich jedną miarą...
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 29-04-2017 o 23:08

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Pixi
    to pojawia się kolejne pytanie :
    -czy kręcić pół sezonu rotametrami ( by uzyskać jakieś kompromisowe nastawy),
    -czy może wykorzystać możliwości zainstalowanych komponentów ( zawory już są przecież)
    Krótko :
    - jeśli bez bufora , to wycinamy co jest w sterowniu na rozdzielaczach ( i pałujemy się z regulacją każdego pomieszczenia)
    -dokłada się bufor i korzysta się z możliwości prostej i skutecznej regulacji
    I już

    PS
    Proponuję przyjąć , że gość chce wykorzystsć to co już ma
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #14
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    PS
    Proponuję przyjąć , że gość chce wykorzystsć to co już ma
    Teraz to już chyba jest sprawa udowodnienia czy to naprawdę zadziała.A skoro tak,to moim skromnym zdaniem -takie sterowanie jest warte zachodu.Dom mam nieco inny a niżeli popularny układ kwadrat czy prostokąt.Litera "T",podzielony na strefy,dzienną,nocną,gospodarczą.
    Od samego początku planowałem całość indywidualnie.Rozkład pomieszczeń,wraz z regulacją temp w każdej strefie.
    Łazienka (strefa nocna) jest najbliżej strefy dzienno wypoczynkowej-tutaj zawita podobna temp,jak w strefie dziennej,jako że domownicy są raczej ciepłolubni a i tak wybrałem ew.włączenie grzejnika w łazience na czas pobytu,a niżeli utrzymywanie tutaj 24deg non stop.Dalej "rozciągają" się dwie,obok siebie sypialnie-są na krańcu budynku.To strefa nocna o temp.19-20deg max.
    Strefa dzienna,wysoki salon z galerią temp 22-23deg,skraj budynku-koniec strefy.
    Ostatnia strefa gospodarcza nieogrzewana,ale najbliżej niej ciągną się powroty i zasilania podłogówki aż do pomieszczenia z rozdzielaczami-nie izolowałem rur,tworzą bufor w przejściu części ogrzewanej,do nieogrzewanej.
    I tak to sobie wymyśliłem i niebawem opowiem czy działa.
    A musi działać
    Tak więc każdemu według potrzeb,a nie każdemu to samo.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 29-04-2017 o 23:21

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    To jest podejście do sprawy.Niestety, na tym forum,uszczęśliwia się wszystkich jedną miarą...
    Napisac mozna wszystko. Mile dla ucha, ale teoretyczne.
    Takie roznice temperatur przy podlogowce, to bys musial miec styro na scianach wewnetrznych i nie daj Boze drzwi w pokojach za czesto nie otwierac. Goscie tez by sie musieli zima odpowiednio wczesniej zapowiadac, bo w ciagu kilku godzin nie nagrzejesz pokoju goscinnego.
    Poza wszystkim jakis ograniczanie temperatur, bo pokoj nieuzywany przy PCi nie ma podstaw ekonomicznych.

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Pixi
    to pojawia się kolejne pytanie :
    -czy kręcić pół sezonu rotametrami ( by uzyskać jakieś kompromisowe nastawy),
    Boberek, krecisz raz na poczatku pierwszego zezonu. Potem zapominasz gdzie sa szafki z rozdzielaczami. To nie kalafiory.

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Od samego początku planowałem całość indywidualnie.Rozkład pomieszczeń,wraz z regulacją temp w każdej strefie.
    Łazienka (strefa nocna) jest najbliżej strefy dzienno wypoczynkowej-tutaj zawita podobna temp,jak w strefie dziennej,jako że domownicy są raczej ciepłolubni a i tak wybrałem ew.włączenie grzejnika w łazience na czas pobytu,a niżeli utrzymywanie tutaj 24deg non stop.Dalej "rozciągają" się dwie,obok siebie sypialnie-są na krańcu budynku.To strefa nocna o temp.19-20deg max.
    Strefa dzienna,wysoki salon z galerią temp 22-23deg,skraj budynku-koniec strefy.
    Ostatnia strefa gospodarcza nieogrzewana,ale najbliżej niej ciągną się powroty i zasilania podłogówki aż do pomieszczenia z rozdzielaczami-nie izolowałem rur,tworzą bufor w przejściu części ogrzewanej,do nieogrzewanej.
    I tak to sobie wymyśliłem i niebawem opowiem czy działa.
    Czlowieku! O jakich Ty "strefach" piszesz przy 130-metrowym domku!?
    Jak bys mial 3 kondygnacje po 200m2 kazda, to moze by to mialo jakis sens. W koncu i tak ustawisz sobie wszedzie 22-23*C i bedziesz szczesliwy jak prosie w blocie. To "sterowanie" wywalisz szybciej niz zalozyles.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    To "sterowanie" wywalisz szybciej niz zalozyles.
    Nie. Naszpan nie wywali, żeby odowodnić że miał rację.

    PS. Chyba że pomylił się w metrażu. Może miało być 1300m2 a nie 130? Wtedy koncepcja bardzo prostegu układu się może nie sprawdzić.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Pixi
    to proszę wyjaśnij dlaczego Twojpan ma wywalić to sterowanie ( nie będzie działać czy nie będzie potrafił tym sterować ?)
    A słyszałeś kiedyś o rozwiązaniach typu "inteligetny dom" ?
    A co do temp w pomieszczeniach- naprawdę uważasz , że wszystkim pasuje zawsze jedna temp ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #18
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Którykolwiek z wujków "dobra rada" posiada taki system?Posiadał,był w takim domu?Czy zaklinamy jedynie teorię na własne niecne potrzeby?
    No to jak,macie takie systemy w domach,użytkujecie na co dzień?
    Jak uda mi się "przywołać" tutaj asolta,to może nam opowie o takich systemach które projektował i które działają w praktyce.Może być to jednak trudne,bo oprócz tych "bezpodstawnych teoretycznych opinii " powyżej,pojawi się jeszcze Liwko i kilku innych z którymi rozmowa jest tak oczywista jak rozmowa z konserwatywną częścią (większą) forumowiczów FM z milionami postów na koncie.Czyli coś w stylu jak powyżej:
    Będzie działało,ale po co ci to wszystko-zrób tak jak ja a będziesz miał lepiej

    Po czym w stopce można przeczytać,że gość ma gruntową pompę ciepła,a za zapłaconą za nią kasę,mógłby kupować energię do ogrzewania kablami przez dwa pokolenia.Ale pewnie,sam zrobił odwierty,kolektory poziome itd.Wyszło nie tak drogo,energia tylko na jedno pokolenie do ogrzewania.
    Ehh...przepraszam,ale tak to wygląda.Najlepiej zbudować dom z pustaka ceramicznego,ze ścianami szczytowymi ,falistą dachówką,10cm styro na ścianie,na fundamencie z dwoma kolumnami na przedzie a'la polski dworek-najlepiej z oknami od Wieśka z garażu i założyć wątek pt.:
    300m dom za 300k pln.
    Bo ci co mają nieco inne domy-to głupole.A nie daj Bóg jeśli mają automatykę i inteligentne sterowanie.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 30-04-2017 o 08:46

  19. #19
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Pytanie, co jest bardziej racjonalne: Czy wywalic to pseudosterowanie, czy dolozyc bufor, jako swego rodzaju kwiatek do kozucha?
    Niczego nie wywalę,bo nie będzie takiej konieczności.
    Zastanawiam się jedynie, posiadając PC z inwerterem,własną pompą obiegową,by-passem na instalacji ogrzewania podłogowego-CZY W TAKIM UKŁADZIE BUFOR CZY SPRZĘGŁO SĄ NIEZBĘDNE
    Pompa ciepła potrafi modulować mocą,by-pass pozwoli na to by nigdy nie zdarzyła się sytuacja braku przepływu po zamknięciu wszystkich termostatów (co jest bardzo mało prawdopodobne)-więc po co do cholery ten bufor?
    I tylko o taką pomoc grzecznie prosiłem.I dalej proszę.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    TwójaPanie , BTW ksywkę masz zachęcającą do pomocy.
    Aż dziw bierze, że na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć TwójInstalator.
    Odpowiedź nienjest jednoznaczna,
    Większość producentów PC PW wymaga minimalnego przepływu i minimalnego zładu wody grzewczej.
    Jedne wiec pompy poradzą sobie z taką instalacją, a inne nie - o czym pisałem na blogu.
    Musisz wiedzieć czy Twoja pompa musi pracować ze stałym przepływem, czy może ze zmiennym.
    I czy sama ten zmienny przepływ zrobi czy to Ty będziesz ją dławił.
    Sam bypas niczego nie rozwiąże o ile nie jest wyregulowany właściwie na odpowiedni przepływ.(hydraukik powinien wiedzieć, że bypas nie tylko się wstawia, ale i ustawia
    Jak już go wyregulujesz i zadziała jak ma zadziałać, to wtedy musisz policzyć czy masz zachowany ten minimalny zład wody na układzie bypasu.
    Jak ten zład jest zachowany i spełnione warunki jak wyżej, to nie potrzebujesz ani bufora, ani sprzęgła.
    Pzdr

    Dodano
    Względnie bufor szeregowy; niekoniecznie równoległy, pełniący funkcje sprzęgła.
    A na koniec.
    Jak o tym nie wie Twój instalator, to raczej nie ma szans, by całą resztę dotychczasowej instalacji zrobił dobrze.
    Ostatnio edytowane przez clarnet ; 30-04-2017 o 09:36 Powód: Dodano

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony